Strzały w szkole podstawowej w Teksasie. 21 osób nie żyje, w większości to dzieci

Aktualizacja:
Autor:
asty//now
Źródło:
CNN

Napastnik zastrzelił 19 uczniów i dwie osoby dorosłe w USA w ataku z użyciem broni palnej, do jakiego doszło w szkole podstawowej w miejscowości Uvalde w Teksasie, oddalonej o około 135 kilometrów od San Antonio - poinformował Reuters, powołując się na gubernatora. Sprawca ataku, 18-letni mężczyzna, nie żyje. Zginął w czasie policyjnej interwencji. Dwaj funkcjonariusze zostali ranni, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zespół szkół w miejscowości Uvalde w stanie Teksas po godzinie 12 czasu lokalnego powiadomił, że w szkole podstawowej Robb Elementary padły strzały. Poinformowano, że na miejscu była policja.

Agencja Reutera - powołując się na informacje od gubernatora Teksasu Gregga Abbotta - przekazała, że napastnik zastrzelił 19 uczniów i dwie osoby dorosłe. Stacja CNN podała, że sprawca strzelaniny przed atakiem na szkołę zastrzelił własną babcię.

Jak wyjaśnił Abbott napastnikiem był 18-letni Salvador Romas, prawdopodobnie były uczeń liceum w Uvalde. Wszedł do szkoły z pistoletem i byc może z karabinem. - Uważamy, że policja zabiła napastnika, ale nadal trwają czynności w tej sprawie – powiedział gubernator.

Postrzelonych zostało także dwóch funkcjonariuszy organów ścigania, ale wydaje się, że ich życie nie jest zagrożone. - Teksańczycy w całym stanie i społeczność Uvalde opłakują ofiary tej bezsensownej zbrodni - powiedział Abbott. - Wzywamy wszystkich Teksańczyków do zjednoczenia się, aby okazać nasze niezachwiane wsparcie wszystkim cierpiącym – mówił Abbott.

Ranni w szpitalu. Brak informacji o ich stanie

Wcześniej informacje o dwóch ofiarach strzelaniny przekazał rzecznik prasowy miejscowego szpitala. Powiedział, że dwoje dzieci zginęło, a ponad 12 zostało rannych. Rzecznik Tom Nordwick nie poinformował jednak, w jakim stanie zdrowia są osoby ranne w wyniku strzelaniny.

Szkoła Robb Elementary uczy dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Stacja CNN przekazała, że w roku szkolnym 2020-2021 w placówce uczyło się 535 uczniów.

Rzeczniczka Białego Domu o ataku w Teksasie

Prezydent USA Joe Biden został poinformowany o ataku przeprowadzonym w szkole podstawowej w Teksasie - przekazała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu. Dodała, że Biden o tej sprawie będzie "informowany regularnie, w miarę, jak będą pojawiać się kolejne doniesienia".

Prezydent Stanów Zjednoczonych "modli się za rodziny dotknięte tym strasznym wydarzeniem" - powiedziała rzeczniczka. Przekazała, że Biden "zabierze głos tego wieczoru, kiedy wróci do Białego Domu".

Kiedy w szkole podstawowej doszło do ataku, prezydent USA był na pokładzie Air Force One, w drodze powrotnej z Korei Południowej, gdzie składał wizytę.

Flagi opuszczone do połowy masztów

Prezydent Stanów Zjednoczonych podjął również decyzję o opuszczeniu do połowy masztów amerykańskich flag państwowych na budynkach użyteczności publicznej, na znak żałoby po tragicznym ataku na szkołę.

Flagi pozostaną opuszczone do połowy masztów do zachodu słońca 28 maja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości