Waszyngton nie będzie karał za substancje halucynogenne, Oregon za wszystkie narkotyki

Źródło:
PAP
Jak przebiegła kampania wyborcza w USA?
Jak przebiegła kampania wyborcza w USA?TVN24
wideo 2/20
Jak przebiegła kampania wyborcza w USA?TVN24

W dniu, gdy Ameryka wybiera prezydenta, część stanów zdecydowała zliberalizować swoje prawo dotyczące posiadania i zażywania narkotyków. Wyborcy w stołecznym Dystrykcie Kolumbii zdecydowali w referendum o dekryminalizacji posiadania grzybów i roślin halucyogennych, zaś w Oregonie - wszystkich narkotyków. W co najmniej dwóch stanach zalegalizowana zostanie marihuana.

Referenda przeprowadzane były we wtorek razem z wyborami prezydenta i Kongresu w kilkunastu stanach.

ŚLEDŹ WYBORY W USA NA TVN24.PL >>>

W jednym z najciekawszych głosowań, Oregon na zachodnim wybrzeżu zdecydował stosunkiem głosów 59 do 41 procent o dekryminalizacji posiadania i użytku niewielkich ilości wszelkich narkotyków, w tym kokainy i heroiny. Tym samym zostanie pierwszym stanem w USA, gdzie będzie obowiązywać takie prawo. Według nowego prawa, osobom przyłapanym na posiadaniu niewielkiej ilości zakazanych substancji będzie grozić jedynie mandat w wysokości do 100 dolarów. Osobom tym będzie również proponowana terapia, sfinansowana przez podatek ze sprzedaży marihuany.

W innym głosowaniu w Oregonie zalegalizowano również terapie z użyciem grzybów psylocybinowych (halucynogennych).

Kilka stanów zliberalizowało prawo narkotykowe Shutterstock

Waszyngton legalizuje substancje halucynogenne, dwa stany - marihuanę

Tymczasem w stołecznym Dystrykcie Kolumbii aż 75 procent wyborców poparło inicjatywę dekryminalizacji posiadania, dystrybucji i hodowli grzybów i roślin halucynogennych. Legalna sprzedaż tych narkotyków nie zostanie oficjalnie dopuszczona, ale prokuratorzy nie będą mogli wnosić zarzutów w tej sprawie, a złamanie zakazu będzie skutkować najwyżej mandatem.

W New Jersey inicjatywę legalizacji marihuany na użytek rekreacyjny dla osób powyżej 21. roku życia poparło 66 procent wyborców, zaś w Dakocie Południowej - 53,5 procent. Poza tymi dwoma stanami referendum na temat dopuszczenia tego narkotyku odbyło się także w Arizonie i Montanie. W obydwu zwolennicy legalizacji mają znaczną przewagę, ale nie podliczono jeszcze wszystkich głosów. Jeśli wyniki te potwierdzą się, liczba stanów, gdzie marihuana jest legalna wzrośnie do 15.

Dwa stany, dwie opinie w sprawie aborcji

W dwóch stanach głosowano nad inicjatywami dotyczącymi aborcji. W Luizjanie niemal pewne jest przegłosowanie poprawki do stanowej konstytucji, stwierdzającej że nie daje ona prawa do aborcji. Tymczasem w Kolorado przeciwnicy aborcji przegrali referendum nad delegalizacją przerywania ciąży po 22 tygodniu. Przeciwko inicjatywie zagłosowało 59 procent wyborców.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock