Specjalny prokurator zajmie się sprawą Huntera Bidena. Syn prezydenta może stanąć przed sądem

Źródło:
Reuters, BBC

Specjalny prokurator o dodatkowych uprawnieniach ma zająć się sprawą Huntera Bidena. Został nim nominowany jeszcze przez Donalda Trumpa prokurator Delaware David Weiss. Przekazał on w piątek, że w związku z impasem w rozmowach na temat ugody i wniesionym oskarżeniem syn prezydenta USA Joe Bidena może stanąć przed sądem.

Prokurator generalny USA Merrick Garland powołał w piątek prokuratora Delaware Davida Weissa na specjalnego oskarżyciela, który ma zająć się sprawą syna prezydenta USA Joe Bidena, Huntera Bidena. Zbada, czy angażował się on w niewłaściwe interesy, w tym unikał płacenia podatków i nielegalnie posiadał broń.

Dodatkowe uprawnienia prokuratora

Prokurator otrzymał tym samym dodatkowe uprawnienia do zbadania sprawy. Wcześniej już w czerwcu wniósł oskarżenie przeciwko Hunterowi Bidenowi.

Pod koniec ubiegłego miesiąca ugoda zawarta między prokuraturą i Bidenem nieoczekiwanie została odrzucona przez sąd federalny w Delaware. Zakładała ona, że Biden miał uniknąć więzienia za niepłacenie podatków oraz składanie fałszywych oświadczeń przy zakupie broni w zamian za przyznanie się do winy.

Syn prezydenta USA nie przyznał się do winy i pozostaje objęty śledztwem. Weiss powiedział w piątek, że w strony sprawy są w impasie w negocjacjach związanych z ugodą i że w związku z tym syn prezydenta może stanąć przed sądem.

Sprawa rozpoczęła się jeszcze w 2018 roku za prezydentury Donalda Trumpa i była prowadzona przez nominowanego przez niego Weissa.

Autorka/Autor:akr

Źródło: Reuters, BBC