Negocjowała umowę nuklearną z Iranem. Będzie wiceszefową amerykańskiej dyplomacji

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat USA zatwierdził Wendy Sherman na stanowisku zastępcy sekretarza stanu. Sherman, członkini Partii Demokratycznej, od lat pracuje w dyplomacji. Była jedną z głównych negocjatorek umowy nuklearnej z Iranem, w przeszłości pełniła także urząd podsekretarza stanu do spraw politycznych.

Senat opowiedział się za nominacją Wendy Sherman przy stosunku głosów 56-42. Przeciwko była większość republikańskich senatorów, którzy krytycznie odnosząc się do układu z Iranem z 2015 roku negatywnie oceniają jej rolę przy negocjowaniu warunków tego porozumienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W marcu Sherman w Kongresie zobowiązała się, że "zrobi wszystko, co może", by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2. Nie zgodziła się z oceną, że administracja Joe Bidena "jest miękka" wobec Rosji.

Od 26 stycznia 2021 sekretarzem stanu USA jest Antony Blinken, zastępca sekretarza stanu w trakcie prezydentury Baracka Obamy, a w latach 2009–2013 doradca ds. bezpieczeństwa narodowego ówczesnego wiceprezydenta Joe Bidena.

Senat USA zatwierdził we wtorek Wendy Sherman na stanowisku zastępcy sekretarza stanuALVATORE DI NOLFI/EPA/PAP

W poniedziałek prezydent USA dokonał serii nominacji na stanowiska w swojej administracji. Wyznaczył m.in. Christine Wormuth na stanowisko ministra ds. armii. Jeśli nominację zatwierdzi Senat, Wormuth, która służyła jako główny urzędnik Pentagonu w ostatnich latach administracji Baracka Obamy, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Dwoje byłych pracowników Agencji Bezpieczeństwa Narodowego - Chrisa Inglisa i Jen Easterly - otrzymało nominacje na stanowiska związane z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa. Prezydent zamierza wyznaczyć także osobę odpowiedzialną za prowadzenie rozmów o powstrzymaniu gazociągu Nord Stream 2. Jak donoszą amerykańskie media, Biały Dom zamierza powierzyć to zdanie ekspertowi od rynku gazowego i byłemu dyplomacie Amosowi Hochsteinowi.

Porozumienie nuklearne z Iranem

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Nowa amerykańska administracja rozpoczęła w 2021 roku wstępne negocjacje z władzami w Teheranie w sprawie powrotu USA do porozumienia. Joe Biden dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 procent. Według porozumienia Iran może wzbogacać uran do poziomu zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U235.

Nord Stream 2

Około 1200-kilometrowy gazociąg, którego koszty mają wynieść około 9,5 mld euro, jest już gotowy w ponad 95 procentach. Takie informacje przekazał w połowie lutego minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Dwie nitki gazociągu trzeba jeszcze ułożyć na dystansie około 75 kilometrów

.Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską.

W marcu na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken stwierdził, że "Nord Stream 2 jest zły dla Europy i dla Stanów Zjednoczonych". - Stoi on w sprzeczności z celami bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Ma potencjał, by naruszać interesy Ukrainy i Polski oraz szeregu innych bliskich partnerów i sojuszników – ocenił sekretarz stanu USA.

Realizację projektu popierają m.in. Niemcy oraz Austria.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ALVATORE DI NOLFI/EPA/PAP