Senat USA przyjął ustawę o ochronie małżeństw osób tej samej płci

Autor:
asty/kab
Źródło:
Reuters

Senat USA przyjął we wtorek ustawę, która chroni na poziomie federalnym uznawanie małżeństw osób tej samej płci. Środek ten został podjęty w odpowiedzi na obawy, że Sąd Najwyższy może unieważnić decyzję z 2015 roku, która zalegalizowała ten rodzaj małżeństw w całym kraju.

Przyjęta przez amerykański Senat ustawa o ochronie małżeństw osób tej samej płci - która może wymagać od federalnych władz uznania małżeństwa w stanie, w którym zostało zawarte - ma stanowić zabezpieczenie na wypadek, gdyby Sąd Najwyższy wystąpił przeciwko małżeństwom osób tej samej płci.

- Wykonaliśmy długi, ale nieubłagany marsz w kierunku większej równości - powiedział przywódca większości w Senacie Chuck Schumer. - Przyjmując tę ustawę, Senat wysyła wiadomość, którą każdy Amerykanin musi usłyszeć: bez względu na to, kim jesteś i kogo kochasz, ty również zasługujesz na godność i równe traktowanie zgodnie z prawem - dodał.

Część republikanów poparła ustawę o ochronie małżeństw LGBT

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 61 do 36 - do jej uchwalenia potrzebnych było 60 głosów. Poparcie dla ustawy wyraziło 12 republikanów. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch republikańskich senatorów i jeden demokrata, Raphael Warnock z Georgii.

Podobny projekt ustawy przeszedł przez Izbę Reprezentantów na początku roku, wówczas poparcie dla zapisów wspierających małżeństwa osób tej samej płci wyraziło 47 republikańskich polityków.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości