Próbował wyłączyć silniki w trakcie lotu. Pilot po służbie z 83 zarzutami usiłowania zabójstwa

Źródło:
Reuters, "The Seattle Times", tvn24.pl
Lotnisko w San Francisco na nagraniach archiwalnych
Lotnisko w San Francisco na nagraniach archiwalnych
Archiwum Reuters
Samolot leciał do San Francisco (Port lotniczy na nagraniach archiwalnych)Archiwum Reuters

Lecący do San Francisco samolot linii Alaska Airlines został przekierowany do Portland po tym, gdy przebywający w kokpicie pasażer próbował wyłączyć silniki maszyny - wynika z zawiadomienia amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej, do którego dotarli dziennikarze Reutersa. 44-letniemu pilotowi, który w momencie zdarzenia nie był na służbie i podróżował w kokpicie, postawiono 83 zarzuty usiłowania zabójstwa.

Lot 2059 linii Alaska Airlines (obsługiwany przez jej spółkę zależną Horizon Air z Everett z siedzibą w Seattle w stanie Waszyngton) wystartował z lotniska Paine Field w niedzielę o godzinie 17.23. Na pokładzie znajdowało się 80 pasażerów, w tym niemowlę.

Samolot miał lądować w San Francisco w Kalifornii, jednak w trakcie lotu został przekierowany do Portland w stanie Oregon po "wiarygodnym zgłoszeniu dotyczącym zagrożenia bezpieczeństwa".

Federalna Administracja Lotnicza (FAA), której komunikat przytacza Reuters, opisała, że siedzący w kokpicie embraera mężczyzna w pewnym momencie spróbował wyłączyć silniki poprzez uruchomienie systemu przeciwpożarowego. Uściślono, że załodze udało się obezwładnić pasażera i usunąć go z kabiny. 

Portal gazety zacytował fragment nagrania z kokpitu. "Uprzedzę cię. Mamy gościa, który próbował wyłączyć silniki w kokpicie" - powiedział jeden z pilotów do kontrolera ruchu lotniczego w Portland. "Chcemy, by organy ścigania zadziałały, gdy tylko zejdziemy na ziemię i zaparkujemy" - dodał.

Lot z Everett do San Francisco został przekierowany do Portlandflightradar24.com

Dominic Gates, dziennikarz lotniczy "The Seattle Times", podał, że obezwładnionym był pilot po służbie. W samolocie siedział w kabinie załogi, tuż za kapitanem i pierwszym oficerem.

Jego obecność w tej części maszyny nie była niecodziennym zjawiskiem, bowiem każdy pracownik linii lotniczej może skorzystać z przelotu powrotnego do bazy macierzystej po zakończeniu zmiany, jeśli w samolocie są dostępne miejsca.

Piloci często wybierają tak zwane jump seat w kokpicie, czyli składane miejsce, które załoga zajmuje przy starcie i lądowaniu. "W tym przypadku miejsce to było jedynym wolnym w samolocie" - uściślił dziennikarz.

Samolot bezpiecznie wylądował w Portland o godzinie 18.26, a pilot został aresztowany. Według informacji biura szeryfa hrabstwa Multnomah w stanie Oregon, 44-latkowi postawiono 83 zarzuty usiłowania morderstwa (wszystkich pasażerów i członków załogi).

Embraer E175LR Alaska Airlines na archiwalnym zdjęciu z KanadyWelshboy2020 / Shutterstock.com

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: Reuters, "The Seattle Times", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Welshboy2020 / Shutterstock.com