Raphael Warnock wygrywa w stanie Georgia. Demokraci utrzymują przewagę w Senacie

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Senator demokratów Raphael Warnock wygrał reelekcję w zaciekłej drugiej turze wyborów w stanie Georgia - poinformował ośrodek Edison Research w oparciu o cząstkowe wyniki wyborów. Zwycięstwo Warnocka oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla demokratów.

Senator demokratów Raphael Warnock wywalczył reelekcję w pojedynku o mandat senatora ze stanu Georgia - podała telewizja NBC News, opierając się na częściowych wynikach drugiej tury wyborów. Jego zwycięstwo oznacza, że demokraci będą mieć 51 mandatów w 100-miejscowym Senacie, o jeden więcej niż przed tegorocznymi wyborami.

Po podliczeniu głosów z 97 proc. komisji wyborczych, Warnock - pastor kościoła baptystów w Atlancie - prowadzi z przewagą 1,2 punktu procentowego nad byłą gwiazdą futbolu amerykańskiego Herschelem Walkerem, lecz pozostałe do podliczenia głosy zdecydowanie faworyzują demokratę.

Demokraci utrzymują większość w Senacie

Zwycięstwo Warnocka oznacza, że przez najbliższe dwa lata rozkład sił w Senacie będzie wynosił 51-49 dla demokratów. Obecnie jest to 50-50, lecz decydujący głos ma wiceprezydent Kamala Harris, co zapewnia większość Demokratom. Zwiększony stan posiadania pozwoli partii prezydenta przejąć pełnię władzy w komisjach, a także uprawnienia do wzywania świadków do składania zeznań lub dokumentów, co ma znaczenie w kontekście ewentualnych śledztw parlamentarnych. Ułatwi też to zatwierdzanie kandydatów prezydenta na sędziów federalnych i na stanowiska dyplomatyczne.

Mimo zwycięstwa w Senacie, demokraci stracili większość w Izbie Reprezentantów, gdzie od stycznia republikanie będą mieć 222 mandaty, zaś demokraci - 213.

Warnock to pastor kościoła baptystów w Atlancie, w którym kiedyś kazania wygłaszał Martin Luther King. Do Senatu dostał się w 2020 roku w ramach wyborów uzupełniających, stając się pierwszym czarnoskórym senatorem z Georgii. Walker, również Afroamerykanin, to była gwiazda futbolu amerykańskiego i właściciel firmy cateringowej, którego kandydaturę od początku promował były prezydent Donald Trump.

Wtorkowa druga tura była konieczna po tym, jak 8 listopada żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 50 proc. głosów. Ich wyścig był "najdroższym" pojedynkiem wyborczym w kraju. Tylko na kampanię w samej drugiej turze obie partie przeznaczyły łącznie ponad 80 milionów dolarów.

Kolejne zwycięstwo demokraty w dawnym bastionie republikanów

Kampania w Georgii była też jedną z najbardziej kontrowersyjnych, głównie dzięki sprawom obyczajowym związanym z Walkerem, który był oskarżany między innymi o płacenie za aborcję swoim partnerkom (Walker stanowczo wypowiada się przeciwko aborcji) i przemoc domową.

Zwycięstwo Warnocka jest już kolejną wygraną kandydatów demokratów w stanie, który do niedawna był uważany za solidnie konserwatywny. W 2020 roku Joe Biden został pierwszym od prawie 20 lat politykiem demokratów, który wygrał w tym stanie wybory na prezydenta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości