USA przekazują Ukrainie haubice. Departament Obrony publikuje zdjęcia przygotowanego transportu broni

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański Departament Obrony opublikował fotografie z przygotowań do transportu broni na Ukrainę. Widać na nich haubice M777 o kalibrze 155 mm, które są elementem pakietu pomocowego ze strony USA. Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych.

Departament Obrony USA opublikował na Twitterze fotografie z przygotowań do transportu broni na Ukrainę. W opisie zdjęć podał, że członkowie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zabezpieczają haubice M777 o kalibrze 155 mm w samolocie Boeing C-17Globemaster III, który ma być wysłany wraz z innym zaopatrzeniem i amunicją w ramach amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa na Ukrainę.

Sullivan: Rosja nie jest w stanie przerwać dostaw broni do Ukrainy

Podczas niedzielnej konferencji prasowej doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan został poproszony przez dziennikarzy o skomentowanie oświadczeń rosyjskiego ministerstwa obrony o tym, że rosyjskie wojska zniszczyły dużą partię broni z Zachodu, Sullivan powiedział, że nie ma żadnych informacji na ten temat i nie konsultował się w tej sprawie z Ukrainą.

Jego zdaniem został stworzony stabilny łańcuch dostaw broni różnymi drogami. - Tak więc nawet jeśli zaistnieją okoliczności, w których Rosjanie mogą zaatakować jakąś jej partię w Ukrainie, nie doprowadzi to do fundamentalnego ze strategicznego punktu widzenia zakłócenia udzielanej przez nas pomocy wojskowej - powiedział rzecznik administracji USA.

Przypomniał, że prezydent Biden otwarcie stwierdził, że jeśli Stany Zjednoczone nie będą współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji, jutro będą musiały zapłacić wysoką cenę.

Według prezydenckiego doradcy Biden jest przekonany, że przyznanie Ukrainie przez Stany Zjednoczone 40 miliardów dolarów w ramach pomocy wojskowej jest "inwestycją w walkę narodu ukraińskiego o swój kraj i we wsparcie naszych sojuszników żyjących w cieniu rosyjskiej agresji. - Te fundusze są warte inwestycji pod względem długoterminowego wkładu w pokój, bezpieczeństwo i stabilność - dodał.

Jak mówił Sullivan, skorzystają na tym amerykańskie rodziny i amerykańscy pracownicy. Według niego "Amerykanie to rozumieją, nawet bardziej niż rozumieją - bardzo mocno popierają". Dowodem na to jest w szczególności ponadpartyjne poparcie w Kongresie dla projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Department of Defense