Świat

Żegnało ją czterech prezydentów USA. Pogrzeb Barbary Bush

Świat


Ceremonia pogrzebowa byłej pierwszej damy Barbary Bush odbyła się w kościele świętego Marcina w Houston, w Stanach Zjednoczonych. Żona 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a H.W. Busha i matka 43. amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha zmarła w wieku 92 lat.

Trumna z ciałem Barbary Bush została wystawiona w kościele w Houston. Nabożeństwo pogrzebowe rozpoczęło się w sobotę o godzinie 11 czasu lokalnego (16 w Polsce).

Czterech byłych prezydentów

Wśród półtora tysiąca gości, którzy pojawili się na uroczystościach pogrzebowych, znalazło się czterech byłych amerykańskich prezydentów. Oprócz syna i męża Barbary Bush także Barack Obama i Bill Clinton.

W kościele pojawiły się także małżonki byłych prezydentów - Michelle Obama oraz była sekretarz stanu Hillary Clinton.

Po sobotnim pożegnaniu Barbara Bush zostanie pochowana na terenie Biblioteki Georga H.W. obok swojej córki Robin, która zmarła na białaczkę, mając zaledwie trzy lata.

Na prośbę zmarłej mowę pogrzebową wygłosił jej syn, Jeb Bush - były gubernator Florydy i kandydat na prezydenta w wyborach z 2016 roku.

Pogrzeb bez Trumpa

W ceremonii pożegnalnej nie wziął udziału prezydent USA Donald Trump, o czym poinformował w czwartkowym oświadczeniu Biały Dom. Jak wyjaśniano, prezydent z szacunku do rodziny i przyjaciół zmarłej nie chciał zakłócać ich spokoju. Jego wizyta wiązałaby się bowiem ze "wzmożoną ochroną". W imieniu prezydenta Barbarę Bush pożegnała pierwsza dama Melania Trump.

Prezydent USA złożył kondolencje rodzinie Bushów w środę. - Była cudowną, cudowną osobą, (…) tytanem amerykańskiego życia - stwierdził Trump. - Jej siła i nieustępliwość prawdziwie urzeczywistniały ducha naszego kraju - podkreślił.

Pierwsza dama, pierwsza matka

Barbara Bush zmarła we wtorek 17 kwietnia, w wieku 92 lat. Była jedyną kobietą w historii, która stała się świadkiem zaprzysiężenia swego męża George'a H.W. Busha i syna - George'a W. Busha - na prezydentów USA.

Jak podkreślały media, Barbara Bush oraz jej mąż George H.W. Bush dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych.

Barbara Bush cieszyła się o wiele większą popularnością niż jej mąż - zauważa agencja Associated Press. Była lubiana za prostotę i cięty język, angażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem, działała w organizacjach zajmujących się walką z białaczką.

Według informacji podawanych przez media, była pierwsza dama cierpiała na przewlekłą chorobę płuc.

Barbara Bush miała 92 lata Portland Press Herald/Getty

Autor: momo//now / Źródło: TVN24, CNN, PAP