Pentagon: kolejny chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Nad Ameryką Łacińską widziano chiński balon szpiegowski - przekazał rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Wcześniej władze USA poinformowały o wykryciu chińskiego balonu w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

- Mamy doniesienia o balonie przelatującym przez Amerykę Łacińską - poinformował w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. - Uważamy, że to kolejny chiński balon - dodał. Nie podał jednak jego dokładnej lokalizacji.

Chiński balon szpiegowskiReuters

Wcześniej władze USA poinformowały o wykryciu chińskiego balonu szpiegowskiego w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

Przedstawiciele Pentagonu oświadczyli, że zaprezentowali prezydentowi Joe Bidenowi opcję zestrzelenia balonu, lecz doradzili powstrzymanie się od tego z uwagi na ryzyko, jakie spadające szczątki mogą stanowić dla cywilów.

Gmach Pentagonudefense.gov

Chiński balon szpiegowski nad terytorium USA

- Obecność chińskiego balonu szpiegowskiego w naszej przestrzeni powietrznej jest pogwałceniem suwerenności - powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Incydent ostro potępił także szef amerykańskiej dyplomacji, sekretarz stanu USA Antony Blinken i odłożył zaplanowaną na najbliższe dni wizytę w Pekinie.

Władze Chin w piątek wyraziły ubolewanie z powodu incydentu, twierdząc że balon służy celom naukowym i meteorologicznym i że zboczył z kursu przez przypadek ze względu na wiatr. Według urzędników Pentagonu ruch balonu nie jest zewnętrznie kierowany, jednak możliwe jest zdalne włączanie i wyłączanie aparatury szpiegowskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defense.gov

Pozostałe wiadomości