Krytykowała Fidela Castro. Nie żyje siostra dyktatora

Źródło:
PAP
Juanita Castro na lotnisku w Miami na Florydzie, 1964 r.
Juanita Castro na lotnisku w Miami na Florydzie, 1964 r. Reuters Archive
wideo 2/2
Juanita Castro na lotnisku w Miami na Florydzie, 1964 r. Reuters Archive

Nie żyje Juanita Castro, młodsza siostra Fidela i Raula Castro. Zmarła w wieku 90 lat w Miami na Florydzie. Krytykowała politykę swych braci, wyjechała z komunistycznej Kuby w 1964 roku i współpracowała z CIA - podała agencja AFP w poniedziałek wieczorem.

Amerykański hiszpańskojęzyczny kanał telewizyjny Univision poinformował, że 90-letnia Juanita Castro zmarła z przyczyn naturalnych w jednym ze szpitali w Miami.

Współautorka zapisów jej wspomnień, dziennikarka Maria Antonieta Collins w komentarzu na Instagramie nazwała Juanitę Castro "niezłomną bojowniczką o jej ukochaną Kubę". Poinformowała też, powołując się na wolę Juanity i jej siostry Emmy Castro, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

Opuściła swój kraj kilka lat po rewolucji kubańskiej, współpracowała z CIA

Juanita Castro opuściła swój kraj w 1964 roku, kilka lat po rewolucji kubańskiej z 1959 roku, gdy poróżniła się ze swymi braćmi o kierunek zmian politycznych. W Miami prowadziła aptekę. W swych wspomnieniach "Fidel i Raul, moi bracia - historia sekretna" wyznała, że przynależność do rodziny Castro utrudniła jej życie wśród uchodźców kubańskich na Florydzie.

Juanita Castro na lotnisku w Miami na Florydzie, 1964 r.
Juanita Castro na lotnisku w Miami na Florydzie, 1964 r. Reuters Archive

"Dla tych na Kubie jestem dezerterką, bo wyjechałam i krytykowałam tamtejszy reżim. Dla wielu w Miami jako siostra Fidela i Raula jestem 'persona non grata'" - pisała. Ujawniła wówczas, że jeszcze na Kubie współpracowała z CIA.

Juanita Castro, Nowy Jork, 1979 r. Bettmann / Contributor/Getty Images

Fidel Castro zmarł w 2016 roku. 92-letni obecnie Raul, który po śmierci brata przejął po nim dyktatorskie rządy na Kubie, przekazał w 2018 roku urząd prezydenta, a w 2021 roku - przywództwo partii komunistycznej młodszemu działaczowi partii Miguelowi Diaz-Canelowi.

Autorka/Autor:ks//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bettmann / Contributor/Getty Images