Pelosi leci do Azji. Pekin ostrzega przed wizytą na Tajwanie

Aktualizacja:
Autor:
lukl,
ft//now.kg
Źródło:
PAP
Pelosi o tematach spotkania z prezydentem Dudą
Pelosi o tematach spotkania z prezydentem DudąTVN24
wideo 2/5
TVN24Pelosi o tematach spotkania z prezydentem Dudą

Biuro Nancy Pelosi poinformowało, że przewodnicząca Izby Reprezentantów USA wraz z delegacją Kongresu udaje się w poniedziałek w region Azji i Pacyfiku, gdzie odwiedzi Singapur, Malezję, Koreę Południową i Japonię. W komunikacie nie wspomniano, czy delegacja odwiedzi Tajwan. Rzecznik resortu spraw zagranicznych Chin Zhao Lijian ostrzegł w poniedziałek, że jeżeli Pelosi odwiedzi Tajwan, chińskie wojsko "nie będzie siedziało bezczynnie". Tymczasem amerykańskie i tajwańskie media donoszą, że szefowa Izby Reprezentantów planuje pojawić się na wyspie i wskazują wtorek, jako najbardziej prawdopodobny termin. 

"Delegacja podczas podróży skoncentruje się na wzajemnym bezpieczeństwie, partnerstwie gospodarczym i demokratycznym zarządzaniu w regionie Indo-Pacyfiku" - podało biuro Pelosi.

W skład delegacji złożonej z polityków Partii Demokratycznej wejdą: przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Gregory Meeks oraz członkowie stałej komisji specjalnej ds. wywiadu oraz komisji Izby Reprezentantów ds. sił zbrojnych.

- Nasza delegacja odbędzie spotkania na wysokim szczeblu, aby omówić, w jaki sposób możemy realizować nasze wspólne interesy i wartości, w tym pokój i bezpieczeństwo, (a także omówi) wzrost gospodarczy i handel, pandemię COVID-19, kryzys klimatyczny, obronę praw człowieka i demokratycznych rządów - powiedziała Pelosi.

Chiny ostrzegają przed konsekwencjami wizyty na Tajwanie

Przed możliwym pojawieniem się Pelosi na Tajwanie ostrzegł w poniedziałek rzecznik MSZ Chin Zhao Lijian. Ponieważ szefowa Izby Reprezentantów jest "urzędnikiem numer trzy w amerykańskiej administracji", jej wizyta na Tajwanie byłaby "rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin" i doprowadziłaby do "bardzo poważnych wydarzeń i konsekwencji" - powiedział Zhao, cytowany przez Reutersa.

- Chcemy jeszcze raz przekazać Stanom Zjednoczonym, że (...) chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nigdy nie będzie bezczynnie siedziała, a Chiny podejmą stanowcze odpowiedzi i silne środki odwetowe, by chronić swoją suwerenność i integralność terytorialną - dodał rzecznik MSZ w Pekinie.

Na pytanie, jakie kroki może podjąć chińska armia, odparł: - Jeśli (Pelosi) odważy się pojechać (na Tajwan), poczekamy i zobaczymy.

Od tygodni między USA a Chinami narastały napięcia w związku z doniesieniami, że Pelosi może odwiedzić Tajwan, który Chiny postrzegają jako część swojego terytorium. Władze ChRL zagroziły "stanowczą odpowiedzią", gdyby do takiej wizyty doszło. Pekin uważa, że wizyta Pelosi na tej wyspie byłaby poważną prowokacją. Pekin sprzeciwia się wszelkim inicjatywom dającym władzom tajwańskim międzynarodową legitymację.

Media: Pelosi planuje odwiedzić Tajwan

Portal amerykańskiego nadawcy CNN doniósł, powołując się na tajwańskiego i amerykańskiego urzędnika, że Nancy Pelosi zamierza pojawić się na Tajwanie. Według przedstawiciela Tajpej, przewodnicząca Izby Reprezentantów planuje zostać na wyspie na noc. Nie jest jednak jasne, kiedy dokładnie miałoby dojść do wizyty.

Według amerykańskiego urzędnika, pracownicy Departamentu Obrony nieustannie monitorują wszelkie ruchy Chińczyków w regionie, by zapewnić bezpieczeństwo Pelosi.

Informację tę potwierdziła także tajwańska stacja TVBS. Jej dziennikarz Liu Tingting przekazała na Twiterze, cytując swoje anonimowe źródła, że delegacja pojawi się na wyspie we wtorek. Według TVBS delegacja Kongresu USA prawdopodobnie zatrzyma się na noc w jednym z hoteli w Tajpej.

Jak wskazuje publicysta "Washington Post" Josh Rogin, najbardziej prawdopodobny wydaje się przylot delegacji na Tajwan we wtorek lub w środę rano, po wizycie w Malezji. Cytowany przez TVBS profesor Huang Kwei-bo z tajwańskiego Narodowego Uniwersytetu Chengchi również wskazuje, że delegacja posiada okno czasowe po wizycie w Malezji, które umożliwiłoby parogodzinny postój na Tajwanie.

Chińskie manewry wojskowe

W czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział w rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, że amerykańska polityka wobec Tajwanu nie uległa zmianie, a USA stanowczo sprzeciwiają się jednostronnym zmianom w statusie wyspy.

MSZ Chin oświadczyło po spotkaniu prezydentów, że nie pozwoli na "secesję" i niepodległość Tajwanu oraz że "ci, którzy igrają z ogniem, od niego zginą".

W sobotę odbyły się chińskie manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji, ogłoszone dzień wcześniej przez Pekin w związku ze spodziewaną wizytą Pelosi na Tajwanie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl, ft//now.kg

Źródło: PAP