Media: Zełenski przekonał lidera republikanów w sprawie wykorzystania majątku rosyjskich oligarchów

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Wołodymyr Zełenski wylądował w Stanach Zjednoczonych
Wołodymyr Zełenski wylądował w Stanach Zjednoczonych
TVN24
TVN24Wołodymyr Zełenski wylądował w Stanach Zjednoczonych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dzień przed wizytą w Waszyngtonie rozmawiał z liderem republikanów w Senacie USA Mitchem McConnellem, prosząc go o przyjęcie prawa umożliwiającego wykorzystanie zajętych majątków rosyjskich oligarchów na wsparcie Ukrainy - podał w czwartek dziennik "Pittsburgh Post-Gazette". Prawo zostało przyjęte trzy dni później.

Według dziennika "Pittsburgh Post-Gazette", rozmowa telefoniczna Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą konserwatystów w Senacie była częścią starań Kijowa, aby zapewnić sobie dalsze wsparcie ze strony Kongresu. Postulat dotyczący przeznaczenia majątku oligarchów objętych sankcjami na potrzeby Ukrainy miał być jedną z najpilniejszych próśb ukraińskiego prezydenta.

Dwa dni po rozmowie, projekt takiej ustawy został dołączony w Senacie do rocznego budżetu przez aklamację, zaś dzień później budżet wraz z poprawką przegłosowała Izba Reprezentantów.

Dokładna wartość majątku zajętego oligarchom objętym amerykańskimi sankcjami nie jest znana, lecz w czerwcu resort finansów USA podawał, że wynosiła około 30 miliardów dolarów.

Republikanie sprzeciwiają się pomocy Ukrainie

Izba Reprezentantów już w kwietniu wezwała w niewiążącej uchwale administrację prezydenta Joe Bidena do wykorzystania aktywów Rosjan objętych sankcjami na poczet potrzeb Ukrainy.

Później politycy obu partii w obu izbach zgłosili projekt ustawy wprowadzający potrzebne przepisy, jednak w październiku część republikanów w Senacie sprzeciwiła się dodaniu jej do budżetu obronnego (NDAA), wobec czego plan porzucono aż do grudnia.

McConnell jest od początku jednym z największych orędowników pomocy Ukrainie w amerykańskim Kongresie, jednak w partii, zwłaszcza w Izbie Reprezentantów, rośnie grono krytyków pomocy. W ubiegły piątek, 23 grudnia, za budżetem wraz z 45 mld dolarów pomocy dla Ukrainy zagłosowało tylko 10 republikańskich kongresmenów. Od stycznia w nowym Kongresie konserwatyści będą mieli większość w Izbie, choć pozostaną w mniejszości w Senacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości