Biden o oskarżeniach wobec Trumpa: ten smutny rozdział historii przypomina nam, że demokracja jest krucha

Źródło:
PAP
Biden w oświadczeniu: istota zarzutów wobec Trumpa nie podlega dyskusji
Biden w oświadczeniu: istota zarzutów wobec Trumpa nie podlega dyskusjiTVN24
wideo 2/6
Biden w oświadczeniu: istota zarzutów wobec Trumpa nie podlega dyskusjiTVN24

Prezydent USA Joe Biden skomentował rezultat sobotniego głosowania w Senacie USA w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa. W oświadczeniu stwierdził, że istota oskarżeń pod adresem byłego prezydenta nie może być przedmiotem sporu, choć Senat uznał go za niewinnego. Biden dodał, że ten smutny rozdział historii przypomina, iż demokracja jest krucha.

Amerykański Senat uniewinnił w sobotę byłego prezydenta Donalda Trumpa od zarzutu "podżegania do przewrotu", o co w artykule impeachmentu oskarżała go zdominowana przez demokratów Izba Reprezentantów. W głosowaniu większość senatorów uznała winę Trumpa - wśród nich było siedmioro przedstawicieli Partii Republikańskiej - jednak nie wystarczyło to, by osiągnąć wymagane dwie trzecie głosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Biały Dom opublikował w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego oświadczenie prezydenta Joe Bidena, który skomentował rezultat głosowania w Senacie. "Jeśli nawet końcowe głosowanie nie doprowadziło do wydania werdyktu uznającego winę, istota oskarżenia nie może być przedmiotem sporu. Nawet ci senatorowie, którzy głosowali przeciwko wydaniu werdyktu skazującego, jak np. lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, uważają że Donald Trump jest winny jaskrawego naruszenia swoich obowiązków i ponosi moralną odpowiedzialność za to, co sprowokował, przemoc, która wyraziła się atakiem na Kapitol" - głosi dokument.

"W ten sposób zakończymy tę wojnę i uzdrowimy duszę naszego narodu"

Joe Biden dodał, że "ten smutny rozdział naszej historii przypomina nam, że demokracja jest krucha i że musi być stale broniona oraz że zawsze musimy być czujni".

Prezydent wskazał, że wszyscy Amerykanie, a zwłaszcza ich przywódcy "mają obowiązek bronić prawdy i zwalczać kłamstwo". "W ten sposób zakończymy tę wojnę i uzdrowimy duszę naszego narodu. Przemoc i ekstremizm nie mają miejsca w Ameryce" - oświadczył.

Przywódcy republikanów i demokratów w Senacie Mitch McConnell i Chuck Schumer przemawiając po głosowaniu uznali winę Trumpa. Według pierwszego były prezydent zaniedbał swoje obowiązki i ponosi moralną odpowiedzialność za atak na Kapitol. Zdaniem drugiego jedynym sprawiedliwym wyrokiem byłoby uznanie go winnym.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: