Zegar tyka. Impas w pracach nad budżetem i niepewny los "marzycieli"

Ekspert o przyczynach politycznego impasu w Waszyngtonie
Ekspert o przyczynach politycznego impasu w Waszyngtonie
TVN24 BiS
Demokraci przyjęcie budżetu uzależniają od uregulowania sytuacji "marzycieli" (wideo TVN24 BiS z dn. 21.01.2018)TVN24 BiS

Republikański senator John McCain i senator demokratyczny Christopher Coons przedstawili w poniedziałek ponadpartyjny projekt ustawy o reformie imigracyjnej. Obaj mają nadzieję, że projekt pomoże przełamać impas w pracach nad budżetem rządu federalnego.

Spory o reformę imigracyjną są podstawowym powodem braku postępu w pracach nad budżetem rządu federalnego. W rezultacie od 1 października 2017 roku, czyli początku bieżącego roku budżetowego, operuje on w oparciu o prowizorium budżetowe. Termin obecnego prowizorium wygaśnie o północy czasu lokalnego w czwartek.

Niepewny los "marzycieli"

Demokraci uzależniają jakiekolwiek ustępstwa w pracach nad budżetem od uregulowania sytuacji tzw. "marzycieli” (ang. dreamers), czyli imigrantów, którzy zostali nielegalnie przywiezieni do USA jako małe dzieci.

Wśród "marzycieli" znajduje się przynajmniej 3 tysięcy Polaków, którzy znaleźli się w Stanach Zjednoczonych nielegalnie jako niepełnoletni.

Po tym jak administracja we wrześniu ubiegłego roku zakończyła program pozwalający "marzycielom" na pozostanie w USA i na legalne podjęcie pracy, grupie tej od 5 marca grozi deportacja, jeśli Kongres nie znajdzie trwałego rozwiązania ich sytuacji, które byłoby do przyjęcia przez administrację prezydenta Trumpa.

Projekt ustawy przedstawiony w Senacie w poniedziałek przez senatorów McCaina i Christophera Coonsa jest próbą znalezienia takiego rozwiązania.

Co z pieniędzmi na mur?

Obaj senatorzy przewidują możliwość zalegalizowania pobytu w USA "marzycieli" i ich najbliższych rodzin (w sumie ponad 1,8 miliona osób) przy jednoczesnym zwiększeniu nakładów na zabezpieczenie amerykańskich granic.

Projekt ustawy nie przewiduje jednak wyasygnowania całej sumy na zwiększenie ochrony granic poprzez budowę muru przy granicy amerykańsko-meksykańskiej, czego domagają się republikanie i prezydent Trump.

Wcześniej w poniedziałek prezydent oświadczył, że jakiekolwiek porozumienie w sprawie "marzycieli", które "nie obejmuje skutecznej ochrony granic i pilnie potrzebnego muru jest całkowitą stratą czasu". Senator Coons, w rozmowie z dziennikarzami na Kapitolu powiedział, że projekt ustawy jaki zgłosił z senatorem McCainem, jest tylko jednym z kilku projektów ustaw zmierzających do przełamania klinczu w pracach nad budżetem.

McCain i Coons uważają, że dalsza działalność rządu na podstawie prowizorium budżetowego, zagraża stabilności kraju i powoduje spadek zaufania do władz amerykańskich.

Odległe stanowiska

Mimo wzajemnego obarczania się winą, zawieszenia działalności rządu na trzy dni w styczniu i upływu czterech miesięcy od rozpoczęcia 1 października ubiegłego roku bieżącego roku budżetowego, stanowiska republikanów i demokratów nadal są odległe.

Zdaniem ekonomistów każda następna przerwa w działalności rządu federalnego będzie bardziej bolesna dla gospodarki i potrwa dłużej. Uważa się, że dla uniknięcia takiej groźby Kongres zdecyduje się na rozwiązanie najłatwiejsze i przedłuży prowizorium budżetowe, aby zapobiec niewypłacalności rządu federalnego. Przewiduje się, że Izba Reprezentantów przegłosuje ustawę o przedłużeniu prowizorium już we wtorek, a Senat tego samego dnia albo w środę.

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP