Myśliwce F-16 nad polem golfowym Donalda Trumpa. Przechwycono dwa samoloty

Donald Trump w Bedminster
Donald Trump w drodze powrotnej do Waszyngtonu po weekendzie golfowym w New Jersey
Źródło wideo: US NETWORK POOL
Źródło zdj. gł.: Jordan Bank/Getty Images
Myśliwce F-16 przechwyciły dwa samoloty, które naruszyły przestrzeń powietrzną nad należącym do Donalda Trumpa klubem golfowym w stanie New Jersey. W tym czasie przebywał tam prezydent USA. To kolejny z serii incydentów dotyczących bezpieczeństwa głowy państwa.

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) potwierdziło w serwisie X w niedzielę, że w odpowiedzi na naruszenie przestrzeni powietrznej poderwało maszyny i eskortowało dwa samoloty poza chroniony obszar. Maszyny opisano jako cywilne statki powietrzne lotnictwa ogólnego.

Donald Trump udał się do Bedminster w stanie New Jersey w piątek, aby spędzić weekend w należącym do niego klubie golfowym. Miał pozostać tam do niedzieli.

Wyjaśniane jest, dlaczego cywilne samoloty naruszyły ograniczenia dotyczące przestrzeni powietrznej nad tym obszarem.

Próby zamachów na Donalda Trumpa

Od początku drugiej kadencji prezydenckiej Trumpa, czyli od stycznia 2025 roku, odnotowano liczne naruszenia przestrzeni powietrznej w pobliżu miejsc, w których przebywał polityk, co prowadziło do interwencji myśliwców NORAD. Między innymi w marcu tego roku myśliwce F-16 wystrzeliły flary na lotnisku w Palm Beach na Florydzie na kilka godzin przed planowanym startem samolotu prezydenta.

Nie wiadomo, czy niedzielne naruszenie miało wrogi charakter. Doszło do niego po serii incydentów oraz prób zamachu na Trumpa. W zeszłym tygodniu w pobliżu innego pola golfowego prezydenta zatrzymano osobę, w której samochodzie znaleziono broń i amunicję. Ich właściciel spacerował oraz robił zdjęcia, sprawdzając zabezpieczenia.

W kwietniu doszło do próby zamachu podczas gali korespondentów akredytowanym przy Białym Domu, w której uczestniczył Trump i czołowi przedstawiciele jego administracji. Z kolei we wrześniu 2024 roku zatrzymano mężczyznę, który miał przygotować się do zastrzelenia Trumpa w klubie golfowym na Florydzie.

Donald Trump
Donald Trump
Źródło zdjęcia: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Jeszcze tego samego roku - dwa miesiące wcześniej - doszło do najpoważniejszej próby zamachu w Pensylwanii. Kula chybiła o kilka centymetrów, raniąc Trumpa w ucho. Pojawiły się także informacje o wymierzonych w amerykańskiego prezydenta próbach zamachów organizowanych przez Iran, a wielu czołowych duchownych i polityków Teheranu otwarcie wzywa do zabicia Trumpa.

Źródło: PAP
Czytaj także: