Ultraortodoksyjny żyd oskarżony o próbę szpiegostwa dla Iranu


Żyd należący do ultraortodoksyjnego ruchu Neturei Karta (Strażnicy Miasta) został w czwartek oskarżony o próbę szpiegostwa na rzecz Iranu - poinformowała izraelska służba specjalna Szin Bet.

Mężczyźnie zarzuca się nawiązanie kontaktu z ambasadą Iranu w Berlinie w 2011 roku z propozycją przekazywania informacji. Po powrocie do Izraela pozostawał on w kontakcie z irańskimi dyplomatami, za pośrednictwem internetu i budek telefonicznych w pobliżu jego domu - wynika z komunikatu Szin Bet.

"Kierował się nienawiścią do Izraela"

Jak dodano, w czasie przesłuchania oskarżony powiedział, że kierował się "nienawiścią do Izraela i chęcią otrzymania pieniędzy". 47-letniego mężczyznę, którego tożsamości nie ujawniono, uznano za winnego "kontaktowania się z zagranicznymi agentami" i próbę zamachu stanu. Ruch Neturei Karta, odrzucający syjonizm i kwestionujący ze względów religijnych istnienie państwa Izrael, jest jedną z najbardziej znanych ultraortodoksyjnych grup antysyjonistycznych. Liczbę członków szacuje się na 15 tys., co stanowi 2 proc. ultraortodoksyjnej społeczności w Izraelu.

Autor: /jk / Źródło: PAP