Eksplozja w okupowanym Enerhodarze. "W budynku mieści się katownia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ukraiński dron atakuje budynek, w którym odbywała się narada policji rosyjskiej w okupowanym Enerhodarze
Ukraiński dron atakuje budynek, w którym odbywała się narada policji rosyjskiej w okupowanym Enerhodarze Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
wideo 2/22
Ukraiński dron atakuje budynek, w którym odbywała się narada policji rosyjskiej w okupowanym Enerhodarze Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

W okupowanym mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim doszło do eksplozji - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow. Jak przekazał, miała ona miejsce w budynku, w którym mieści się katownia, w której przetrzymywani są cywile. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego eksplozja nastąpiła podczas narady policji rosyjskiej i wielu jej funkcjonariuszy zostało rannych. 

Iwan Fedorow w piątek poinformował we wpisie na kanale Telegram, że do eksplozji doszło w okupowanym Enerhodarze w budynku przy ulicy Budiwelnykiw 17. Mer Melitopola przypomniał, że przed inwazją zbrojną w tym miejscu urzędowała policja, później lokal został przejęty przez rosyjskie służby specjalne. Jak przekazał, obecnie w budynku znajduje się także katownia, w której przetrzymywani są cywile.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Budynek w Enerhodarze, gdzie doszło do eksplozji Iwan Fedorow/Telegram

Narada rosyjskiej policji

Informację o wybuchu w Enerhodarze przekazał także ukraiński wywiad wojskowy. Jak przekazano, nastąpił on podczas narady policji rosyjskiej i wielu funkcjonariuszy tej okupacyjnej formacji zostało rannych.

"Liczne rany odniósł naczelnik oddziału miejskiego, pułkownik MSW Rosji Paweł Czesanow z Republiki Czuwaskiej" - poinformował wywiad. Wśród rannych jest też zastępca Czesanowa ds. pracy operacyjnej i kilku szefów wydziałów. Ukraińskie służby podały, że zostali oni w trybie pilnym przewiezieni do miejscowego szpitala, a następnie do Melitopola, skąd zostaną przetransportowani śmigłowcem wojskowym do Rosji.

W komunikacie wywiadu dodano, że w budynku, gdzie odbywała się narada, doszło w następstwie wybuchu do pożaru, który objął wyższe piętra. Okoliczne ulice zostały zablokowane, a w całym mieście władze okupacyjne ograniczyły możliwość przejazdu dla cywilnych mieszkańców. W mieście całkowicie wyłączono internet.

Pod rosyjską okupacją

Południowa część obwodu zaporoskiego, w tym m.in. miasta Enerhodar i Melitopol, jest kontrolowana przez wojska rosyjskie od przełomu lutego i marca 2022 roku, a zatem od początku napaści Rosji na Ukrainę.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Iwan Fedorow/Telegram

Tagi:
Raporty: