Zełenski: tworzymy nowy rodzaj wojsk - Siły Systemów Bezzałogowych

Źródło:
PAP
Atak na rosyjską kolumnę przy użyciu drona
Atak na rosyjską kolumnę przy użyciu dronatwitter.com/ArmedForcesUkr
wideo 2/2
Atak na rosyjską kolumnę przy użyciu dronatwitter.com/ArmedForcesUkr

Prezydent Ukrainy zapowiada budowę nowego rodzaju wojsk. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że drony nie są bronią przyszłości, a ich zastosowanie powinno przynieść konkretne wyniki już teraz.

- Właśnie podpisałem dekret, który rozpoczyna tworzenie odrębnego rodzaju wojsk w naszych Siłach Obronnych: Sił Systemów Bezzałogowych. I to nie jest kwestia przyszłości - to jest coś, co powinno przynieść bardzo konkretne rezultaty w najbliższym czasie - oświadczył w codziennym podsumowaniu swoich działań.

Zełenski uznał, że bieżący rok powinien być decydujący na frontach wojny z Rosją. - Drony, bezzałogowe systemy powietrzne, udowodniły skuteczność w bitwach na ziemi, niebie i morzu. Ukraina realnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym właśnie dzięki dronom. Odpieranie ataków lądowych jest w dużej mierze dziełem dronów. Niszczenie okupantów i ich sprzętu na dużą skalę to również dzieło dronów - wyjaśnił.

Ukraina tworzy nowy rodzaj wojskSaphryn Shikaze/Instagram

Prezydent przedstawił listę zadań związanych z powoływaniem Sił Systemów Bezzałogowych. Wymienił m.in. tworzenie specjalnych kadr do pracy z dronami, efektywne szkolenia, systematyzację doświadczeń, zwiększanie produkcji oraz przyciąganie najlepszych pomysłów i najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

W najbliższym czasie powołanie Sił Systemów Bezzałogowych będzie omawiane na posiedzeniu ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - poinformował Zełenski.

Firma Baykar: rozpoczęto budowę fabryki dronów pod Kijowem

Haluk Bayraktar, dyrektor tureckiej firmy zbrojeniowej Baykar, ogłosił, że pod Kijowem powstaje nowa fabryka, która będzie produkować modele dronów Bayraktar TB2 lub TB3 - podał we wtorek Reuters.

Zakład ma planowo zatrudniać około 500 osób. Firma poinformowała, że eksportuje obecnie swoje drony TB2 do 30 krajów. Według think tanku SIPRI są to m.in. Ukraina, Etiopia, Libia czy Azerbejdżan.

- Potrzebujemy około 12 miesięcy na zakończenie budowy, a następnie zajmiemy się wnętrzem, sprzętem i strukturą organizacyjną - powiedział Haluk Bayraktar. Dodał, że wydajność fabryki wyniesie około 120 sztuk dronów rocznie. Zapytany, czy kwestie bezpieczeństwa związane z trwającą wojną będą budzić obawy firmy, stwierdził, że plany "postępują w pełni i nic nie jest w stanie ich powstrzymać".

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Saphryn Shikaze/Instagram