Wojna Rosja - Ukraina. Sankcje na Władimira Putina i Siergieja Ławrowa. Biały Dom: USA się przyłączą

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w nocy ze środy na czwartek. W piątek inwazja jest kontynuowana, a nad ranem tego dnia było słychać eksplozje w Kijowie. Brytyjski wywiad informuje, że rosyjskie siły przesuwają się w stronę ukraińskiej stolicy, a ich celem jest okrążenie jej. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przekazała wieczorem, że USA "przyłączą się do Unii Europejskiej" w sankcjach przeciwko Władimirowi Putinowi i Siergiejowi Ławrowowi. W TVN24 w piątek trwało wydanie specjalne. W tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

Atak Rosji na Ukrainę rozpoczął się od ostrzału rakietowego na infrastrukturę wojskową i lotniska w kilku miastach. Co jeszcze wiemy?

> Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". > Według informacji ukraińskich władz, zachodnich mediów i relacji w sieciach społecznościowych, Rosjanie atakują jednak w wielu regionach Ukrainy. > Rosyjskie ministerstwo obrony przekazuje, że zaatakowało ukraińską infrastrukturę wojskową. Wybuchy słychać było nad ranem na obrzeżach Kijowa, w Charkowie, ale także m.in. w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. > Na Ukrainie wprowadzony został stan wojenny. Dekret prezydenta został zaakceptowany przez ukraińską Radę Najwyższą. > Ukraińska armia poinformowała, że na wschodzie kraju zniszczonych zostało kilka rosyjskich samolotów, śmigłowców, czołgów i wozów bojowych. > Kijów zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą. > Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział, że świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany atak. USA ogłosiły nowe sankcje na Rosję i zapowiedziały wysłanie dodatkowych sił do Europy. > NATO wyraziło jedność i potępiło bezprawny atak Rosji. > Komisja Europejska zapowiedziała "potężne sankcje", które uderzą w Rosję. Wieczorem decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy państw UE. > Prorosyjscy separatyści mówią, że zaczęli atak na ukraińskie wojska w Donbasie. > W piątek rano siły rosyjskie wznowiły ostrzał - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski

Miejsca ataków i rejony aktywności rosyjskich wojsk. Sytuacja w piątek 25 lutegoTVN24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:13

  Tak relacjonowaliśmy piątkowe wydarzenia związane z sytuacją wokół Ukrainy. Kończymy relację i dziękujemy za uwagę.

 • 23:34

  Ukraina i Rosja rozmawiają o miejscu i czasie rozmów - poinformował w piątek Serhij Nikiforow, rzecznik ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w mediach społecznościowych. "Ukraina jest i pozostaje gotowa do rozmów na temat przerwania ognia i pokoju" – dodał.

 • 23:28

  Bułgaria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów - poinformowało radio publiczne w piątek wieczorem.

  Samoloty rosyjskich przewoźników od północy 26 lutego mają zakaz lądowania, startowania i przelotów przez bułgarską przestrzeń powietrzną. Zakaz dotyczy również lotów nad terytorialnymi wodami Bułgarii.

 • 23:23

  Atak Rosji na Ukrainę oraz sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie, to główne tematy piątkowej rozmowy telefonicznej ministra Mariusza Błaszczaka z minister obrony Francji Florence Parly - poinformowało w piątek późnym wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

 • 22:59

  Francja wzmocni siły NATO w Estonii i Rumunii w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i wyśle tam cztery samoloty myśliwsko-szturmowe Mirage 2000-5 oraz dwustu żołnierzy – poinformował w piątek w komunikacie Pałac Elizejski.

  Żołnierze z Francji dołączą do oddziałów duńskich i brytyjskich w Estonii, a planowane rozmieszczenie taktycznej grupy NATO w Rumunii, liczącej 500 żołnierzy, zostanie przyspieszone - dodano.

 • 22:47

  Nie tylko samoloty rosyjskich linii lotniczych, ale także prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii - ogłosił w piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.

  "Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i każdy, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany. Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym" - poinformował Shapps na Twitterze.

 • 22:41

  80 proc. miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zostało zniszczone – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku. Hajdaj podał, że w mieście wysadzono oba mosty na rzece Ajdar. Pewna liczba mieszkańców zdołała się ewakuować, ale z systemów rakietowych Grad ostrzelano nawet autobus, który miał ich przetransportować.

  Na skutek ostrzału moździerzowego uszkodzone zostały budynki mieszkalne i socjalna infrastruktura w Starobielsku, ok. 40 km na północ od Nowoajdaru. Zginęła jedna osoba.

  Hajdaj poinformował też, że dwa pociągi z ewakuowaną ludnością utknęły w mieście Popasna.

 • 22:37

  - Mogę powiedzieć, że wspieramy i będziemy nadal pomagać Ukrainie się bronić, rozważamy, jak to zrobić – oświadczył w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak przyznał, sytuacja jest bardziej skomplikowana niż przed rosyjską inwazją ze względu na wyłączenie możliwości transportu lotniczego. Zapewnił jednak, że USA dostarczą Ukrainie broń.

 • 22:30

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w piątkowej rozmowie z szefem ukraińskiego MSZ Dmytrem Kułebą wyraził oburzenie z powodu brutalnej taktyki Kremla i podkreślił stałe poparcie USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy - poinformował o rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.


  Blinken podkreślił także w rozmowie z Kułebą, że Stany Zjednoczone będą dalej wspierać Ukrainę w jej działaniach obronnych przed rosyjską agresją - dodał Price.

 • 22:21

  Kijów. Młoda para dołączająca do wojsk obrony terytorialnej (zdjęcie z 25.02.2022 r.)

 • 22:21

  Rosja niszczy atakami rakietowymi infrastrukturę przygraniczną Ukrainy – poinformowało w piątek ukraińskie MSW na Facebooku. Jak przekazano, siły rosyjskie przeprowadziły tego dnia kilka ataków rakietowych z morza na obiekty Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, położone w obwodach odeskim i mikołajowskim nad Morzem Czarnym. Uszkodzonych zostało kilka posterunków obserwacji technicznej.

  Również w piątek siły rosyjskie zaatakowały jednostkę przygraniczną w wiosce Prymorski Posad w obwodzie zaporoskim.

 • 22:19

  Siły rosyjskie zostały powstrzymane w pobliżu miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Doznały wieczorem ciężkich strat – poinformowały w piątek ukraińskie władze wojskowe. "Mają problemy z paliwem i zapasami" - podano w oświadczeniu. Dodano, że zdarzały się przypadki grabienia przez Rosjan lokalnych sklepów.

  Przy wjeździe do miasta widać około 40 sztuk spalonego rosyjskiego sprzętu wojskowego.

 • 22:17

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zwrócił się do mieszkańców Federacji Rosyjskiej - do żon, matek i koleżanek rosyjskich żołnierzy i oficerów. "W ciągu kilku dni interwencji na Ukrainie będzie zlikwidowanych tylu rosyjskich wojskowych, ilu w ciągu dwóch wojen czeczeńskich. Tysiące. Tysiące. Rządzący Rosją stał się zabójcą. Zabójcą nie tylko Ukraińców, ale też Rosjan" - napisał na Facebooku Reznikow.

  Minister stwierdził, że do rosyjskiej armii są obecnie powoływani w całej Rosji "chłopcy", bez minimalnych bojowych nawyków. Żołnierzom kontraktowym nie mówi się, dokąd są kierowani i co ich czeka. "Ukryjcie swoich bliskich, jeśli są wam drodzy. Nie wysyłajcie ich na pewną śmierć! Będą ich zabijać z każdego okna w każdym z ukraińskich miast" - zaapelował Reznikow.

  Wezwał, by Rosjanie wychodzili na ulice i wymagali zakończenia wojny oraz wycofania rosyjskiej armii z Ukrainy.

  "Ponad 40 godzin oporu wobec rosyjskich okupantów udowodniło, że mamy najpotężniejszą armię w Europie i nieustraszony naród" - oświadczył Reznikow. "Ukraińcy teraz wywalczają przyszłość, na jaką od dawna zasługiwali. Zarówno swoją, jak i całej Europy. Z pewnością zwyciężymy!" - napisał minister.

 • 22:08

  Niemcy wzmocnią NATO dodatkowymi żołnierzami i systemami uzbrojenia - zapowiedziała w piątek minister obrony Christine Lambrecht. - Dostarczymy więcej żołnierzy. Zajmiemy się także obserwacją z powietrza i obroną przeciwlotniczą. Teraz koordynujemy szczegóły w ramach NATO – powiedziała Lambrecht. - Mamy największy po USA wkład w NATO, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy. Obecnie jest to około 13 tys. żołnierzy w siłach szybkiego reagowania - dodała.

  W piątek wieczorem Lambrecht poinformowała, że Niemcy skierują na Słowację ok. 150 żołnierzy. Słowacja poprosiła o wsparcie w ramach NATO.

 • 22:00

  Martin Griffiths, szef Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), zapowiedział w piątek, że na operacje pomocowe na Ukrainie potrzebny będzie w skali trzech miesięcy ponad miliard dolarów. - Będziemy musieli wykorzystać gotówkę na dostarczenie pomocy i będziemy musieli jej używać w bezpieczny sposób. Patrzymy oczywiście też na wpływ sankcji na nasze operacje – oświadczył na konferencji w Nowym Jorku.


  Powiedział, że ONZ chce "pewnego i bez przeszkód dostępu" pomocy humanitarnej na Ukrainie, a osoby zajmujące się tą pomocą powinny mieć zapewnioną "ochronę we wszystkich regionach Ukrainy dotkniętych konfliktem".

 • 21:44

  Psaki: Próba ataku na głowę państwa byłaby czymś strasznym.

 • 21:44

  Rzeczniczka Białego Domu: Ostrzegamy od miesięcy, a przynajmniej od tygodni, że próba obalenia przywództwa Ukrainy leży głęboko w aspiracjach prezydenta Putina.

 • 21:43

  Psaki: Szukamy różnych opcji dalszej pomocy.

 • 21:42

  Psaki: Przekazujemy na bieżąco pakiet pomocy obronnej Ukrainie.

 • 21:42

  Psaki: Po rozmowie telefonicznej, którą prezydent Biden odbył z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz zgodnie z działaniami UE, Stany Zjednoczone przyłączą się do UE w sankcjach przeciwko prezydentowi Putinowi, ministrowi Ławrowowi oraz członkom rady Bezpieczeństwa Narodowego.

  Psaki: Stany Zjednoczone przyłączają się do UE w sankcjach przeciwko prezydentowi Putinowi i ministrowi Ławrowowi

 • 21:39

  Konferencję w USA ma rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

 • 21:30

  Uzbrojenie i sprzęt wojskowy, obiecane tydzień temu Ukrainie przez Holandię, nie dotarło jeszcze do zaatakowanego przez Rosję kraju - wynika z informacji minister obrony Kajsy Ollongren. - Ciężko pracujemy, aby móc to zorganizować, jednak po rosyjskim ataku jest to utrudnione – powiedziała dziennikarzom.

  Na Ukrainę miała trafić m.in. setka karabinów snajperskich z 30 tys. sztuk amunicji. Dodatkowo Ukraina mogła liczyć na 3 tys. hełmów, 2 tys. kamizelek kuloodpornych, pięć radarów, trzydzieści wykrywaczy metali, dwa radary obserwacyjne pola bitwy i dwa przewodowe roboty wykrywające miny morskie.

 • 21:11

  "Siły rosyjskie nadal posuwają się wzdłuż dwóch osi w kierunku Kijowa. Ich celem jest okrążenie stolicy, zapewnienie kontroli nad ludnością i zmiana reżimu" - napisał szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull w komunikacie przekazanym przez brytyjskie ministerstwo obrony.


  "Rosja kontynuuje ataki na Ukrainie. W nocy Rosja rozpoczęła serię skoordynowanych ataków na cele w Kijowie. W Czernihowie i Charkowie użyte zostały wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet. Ukraińskie wojsko nadal stawia silny opór, koncentrując się na obronie kluczowych miast na całej Ukrainie" – dodał.

 • 20:53

  Price zapowiedział, że jeśli Putin będzie eskalował sytuację, zwiększane będą sankcje.

 • 20:51

  Pytanie o kolejne sankcje. Price: Wszystkie opcje są rozważane. Wszystkie, znaczy wszystkie.

 • 20:50

  Czy Finlandia i Szwecja wypełniają kryteria członkostwa w NATO? Price: To Finlandia i Szwecja muszą same zdecydować. My uważamy i całe NATO uważa, że drzwi NATO pozostają otwarte dla wszystkich krajów aspirujących, które przyjmują kryteria.

 • 20:48

  Price: Putin grozi wszystkim zasadom, międzynarodowemu porządkowi opartemu na tych zasadach.

 • 20:48

  Price: Cała ta sytuacja jest czymś znacznie większym niż konflikt terytorialny.

 • 20:47

  Finlandia i Szwecja członkami NATO? Price: To jest pytanie do NATO.

 • 20:45

  Negocjacje Rosja-Ukraina w Mińsku: Price: Moskwa udawała dyplomację (...). Moskwa sugeruje, że dyplomacja mogłaby się odbyć pod lufami karabinów. To nie jest dyplomacja, to nie są warunki do prawdziwej dyplomacji.

 • 20:43

  Rzecznik: Nie jest to taki wynik, którego chcieliśmy. Chcieliśmy temu zapobiec.

 • 20:43

  Price: Putin swoją decyzję podjął. Odrzucił dyplomację, wybrał dogę wojny, a prezydent Biden ogłosił naszą odpowiedź.

 • 20:42

  Price: Obywatele Rosji nie są naszym wrogiem. Prezydent Putin oraz jego kolesie odpowiedzialni są za tę wojnę, nie obywatele Rosji.

 • 20:41

  Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price na konferencji.

 • 20:34

  W piątek w centrum Petersburga odbyła się demonstracja przeciwko wojnie na Ukrainie. Przyszło na nią około 200 osób. Byli bez plakatów, nie wznosili też żadnych haseł. Kolumna przeszła w stronę Placu Pałacowego i została zatrzymana. Po zatrzymaniu pond 60 osób pozostali uczestnicy akcji rozeszli się.


  Dzień wcześniej, po ogłoszeniu przez prezydenta Władimira Putina inwazji na Ukrainę w 58 miastach Rosji odbyły się protesty, na których zatrzymano ponad 1800 osób.

 • 20:23

  Księża biskupi bardzo stanowczo potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań wojennych przeciwko Ukrainie – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wydanym po nadzwyczajnym zebraniu, które odbyło się w piątek.

 • 20:17

  Zdjęcie satelitarne rozmieszczenia sił i sprzętu na południu Białorusi. Zdjęcie Maxar Technologies z 25.02.2022 r.

 • 20:14

  Korespondent BuzzFeed News Christopher Miller napisał na Twitterze, że "nowe zdjęcia satelitarne pokazują prawie 150 śmigłowców szturmowych i transportowych, a także sprzęt pomocniczy na południu Białorusi, około 20 mil od granicy z Ukrainą i mniej niż 100 mil od Kijowa na Ukrainie".

 • 20:02

  Donald Tusk: To jest sytuacja tam dramatyczna, że łzy się cisną do oczu. (..) Giną ludzie, który jedyną "winą" jest to, że chcą bronić ojczyzny.

 • 20:00

  Tusk: Gdzie Putin się zatrzyma? Granice, które możemy wytyczyć Putinowi, to nie są granice geograficzne. Tą granicą jest determinacja, odwaga i jedność Zachodu.

 • 19:59

  Tusk: Plany Putina okazała nie iluzją.

 • 19:58

  Tusk: Nie ma mądrych wojen. Wojny są głupie z definicji.

 • 19:57

  Co dziś Tusk powiedziałby o Putinie? Lider PO: Warto z nim rozmawiać używając argumentów siły. Nie mam wątpliwości, że Putin decyzje się na rozgrywkę fatalną z puntu widzenia interesów Rosji w przyszłości.

 • 19:56

  Tusk wyraził nadzieję, że zakończy się "romans" PiS z partiami w Europie, które nie ukrywają swojej sympatii do Putina.

 • 19:55

  Były premier, szef PO Donald Tusk: Skoro nie ma dzisiaj zgody w NATO na NATO-wską przyszłość Ukrainy, to zróbmy to, do czego się zobowiązaliśmy wszyscy w Europie wobec Ukrainy, czyli otwórzmy na nowa tę poważną rozmowę o przyszłości europejskiej Ukrainy. To także zwiększyłoby bardzo wyraźnie poziom bezpieczeństwa Ukrainy.

 • 19:53

  Lider PO w "Faktach po Faktach": Chciałbym dodać odwagi rządowi PiS, aby utrzymał ten nowy bardzo świeży dla nich sposób myślenia, że Zachód to jest nasze miejsce na ziemi.

 • 19:52

  Tusk: Ukraina jest w dramatycznej sytuacji, bo jest poza NATO, poza UE.

 • 19:52

  Tusk: Każdy, kto naraża Polskę na samotność, postawi Polskę w sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina.

 • 19:51

  Tusk: Cieszę się ze słów premiera, bo są czytelną rezygnacją z bardzo złej polityki.

 • 19:51

  Tusk za Swift: To klasyczny przykład uderzenia, które będzie trochę kosztowało państwa Zachodu, ale da Rosjanom do myślenia, bo będą ryzykowali duże straty.

 • 19:50

  Donald Tusk w TVN24: Trzeba mieć gotowość poświęcenia swoich interesów, żeby dotkliwie ugodzić Rosję.

 • 19:49

  Pytanie o sankcje związane z wykluczeniem ze Swift: Tusk: Sankcje są bolesne, w tym przypadku dla Rosji, tylko wtedy, kiedy są naprawdę twarde. Twarde sankcje oznaczają trochę poświęcenie swoich własnych interesów.

 • 19:48

  Czy rząd Morawieckiego ma pełne wsparcie Tuska? Szef PO: Pełne wsparcie

 • 19:47

  Donald Tusk: To, co zrobili niektórzy partnerzy europejscy, wahanie, jeśli chodzi o najostrzejsze sankcje (...) jest haniebne. Bo tam giną ludzie, giną także za nasze bezpieczeństwo.

 • 19:46

  Donald Tusk: To nie jest konflikt, to jest agresja. To jest wojna niesprawiedliwa..

 • 19:45

  Tusk o Ukraińcach: Zasługują na wielkie zaangażowanie całego świata Zachodu.

 • 19:45

  Tusk: Ukraińcy po raz drugi w ostatnich latach (...) pokazują, że są gotowi zapłacić naprawdę wysoka cenę za niepodległość swojej ojczyzny, wolność, wysokie standardy życia

 • 19:44

  Tusk o słowach Zełenskiego: Ten żal czy ta gorycz jest w dużym stopniu uzasadniona.

 • 19:43

  Gościem "Faktów po Faktach" jest były premier, a obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

 • 19:42

  "Wzmacnianie sankcji, konkretna pomoc wojskowa i antywojenna koalicja były omawiane z prezydentem Joe Bidenem. Jestem wdzięczny USA za silne wsparcie dla Ukrainy!" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 19:40

  Prezydent USA Joe Biden odbył w piątek rozmowę z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał Biały Dom. Rozmowa trwała 40 minut. Według Zełenskiego omawiano m.in. pomoc wojskową dla Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

  Jak dotąd Biały Dom nie podał żadnych szczegółów na temat rozmowy, która trwała od 17.52 do 18.32 czasu polskiego.

 • 19:40

  W Kijowie słychać w piątek wieczorem salwy artylerii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

 • 19:38

  Rau o ewentualnym zakazie wjazdu do państw UE dla Putina i Ławrowa: Ta kwestia została wyłączona, bo trudno sobie wyobrazić relacje międzynarodowe z takim ograniczeniem.

 • 19:36

  Rau o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT: Te kraje, które uchodziły za przeciwników, podawały argumenty, które były argumentami państw wahających się, a nie przeciwników.

 • 19:34

  Rau: W sprawie wyłączenia Rosji z systemu SWIFT zbliżamy się do konsensusu.

 • 19:33

  Rau: Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych głos zabrał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. To było dość emocjonalne, ale pełne godności wystąpienie.

 • 19:32

  W Brukseli głos zabiera szef MSZ Zbigniew Rau.

 • 19:31

  Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od jej postępowania.

 • 19:28

  Duda: Dziękuję za każde słowo, które padło dzisiaj za Ukrainą. Dziękuję jako sąsiad, jej przyjaciel, jako prezydent RP, który chce, żeby za naszymi granicami nie było wojny.

 • 19:25

  Duda: Uczciwa Europa musi tę agresję zatrzymać.

 • 19:25

  Rosyjski prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostaną dodani do listy osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - poinformowało w piątek biuro premiera Borisa Johnsona.

 • 19:24

  Duda: Kolejne organizacje i podmioty będą ustanawaiły własne sankcje wobec Rosji, ponieważ nie można zgadzać się z agresją w Europie.

 • 19:22

  Duda: Jest zatrważającym przeżyciem, kiedy przyjeżdżasz do prezydenta sąsiedniego kraju, by go wesprzeć w obliczu agresji, która jest nieuchronna i słyszysz od niego, że już się więcej możecie nie spotkać, bo on zostaje do końca i będzie bronił swojego kraju.

 • 19:20

  Po szczycie B9 głos zabiera prezydent Andrzej Duda.

 • 19:17

  Były premier Francji Francois Fillon poinformował w artykule, który ukaże się w niedzielę w gazecie "Le Journal du Dimanche", że rezygnuje z posad w dwóch rosyjskich koncernach: petrochemicznym Sibur i naftowym Zarubieżnieft.

 • 19:16

  Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: przyjęliśmy wniosek, że uderzymy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wsparciu reżimu Putina.

 • 19:15

  Minister finansów RFN Christian Lindner poinformował, że
  Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od systemu płatnościmiędzybankowych SWIFT, ale najpierw muszą rozważyć konsekwencje tego kroku dla swojej gospodarki.

 • 19:12

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że Ukraina zachowała kontrolę nad terytoriami zaatakowanymi przez Rosję. Dodał, że najtrudniejsza sytuacja jest w miastach Charków i Sumy oraz na południu kraju.

 • 19:07

  Informację o dodaniu do unijnej listy sankcji prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa potwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 • 19:04

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na swojej stronie na Facebooku nagranie wideo, na którym widać go w Kijowie wraz z innymi przedstawicielami władz.

  - Jesteśmy tu. W Kijowie. Bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom – mówi na nagraniu Zełenski.

  Oprócz niego na nagraniu widać szefa administracji prezydenta Andrija Jermaka, premiera Denysa Szmyhala, Mychajło Podolaka z biura prezydenta Ukrainy i szefa frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamiję.

 • 19:00

  "Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskej zatwierdziła właśnie drugi pakiet sankcji, w tym sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Przygotowywany jest trzeci pakiet" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics.

 • 18:55

  Szwajcarski rząd podejmie kroki przeciwko osobom objętym sankcjami Unii Europejskiej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - powiedzieli prezydent i szef MSZ Szwajcarii Ignazio Cassis oraz minister gospodarki Guy Parmelin.

 • 18:54

  Stoltenberg: Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. Rosja zażądała prawnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku. (...) Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele.

 • 18:48

  Stoltenberg: Jesteśmy mocno skordynowani na wzmocnieniu systemów cyberobrony.

 • 18:48

  Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski przekazał, że na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ o godzinie 15 czasu nowojorskiego będzie głosowana rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy.

 • 18:46

  "Na Kijów spadają teraz rosyjskie bomby. Giną nie tylko żołnierze, ale również cywile. Dlatego w trybie natychmiastowym musimy wprowadzić miażdżące sankcje, które zahamują barbarzyński atak Rosji na Ukrainę" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

  Zamieścił list, który skierował do szefowej KE i przewodniczącego RE.

 • 18:45

  Na zaproszenie sekretarza generalnego w spotkaniu członków NATO uczestniczyły Finlandia i Szwecja.

 • 18:44

  Stoltenberg: Sojusznicy z NATO cały czas zapewniają wsparcie dla Ukrainy - wojskowe, finansowe i humanitarne.

 • 18:43

  Stoltenberg: Rosja zaatakowała nie tylko Ukrainę, ale też międzynarodowy ład.

 • 18:42

  Głos w Brukseli zabiera szef NATO Jens Stoltenberg.

 • 18:38

  Władze apelują do mieszkańców Kijowa o sprawdzenie, czy na dachach ich budynków nie ma oznaczeń dla rosyjskiego ataku. W przypadku wykrycia takiego znaku należy go zakryć - podkreślono.

 • 18:37

  Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że konwój z amunicją dotarł na Ukrainę. "Wspieramy Ukraińców i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji" - napisał.

 • 18:34

  Niezależny portal Nexta opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać olbrzymią eksplozję w Charkowie.

 • 18:28

  Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi przekazał, że ponad 50 tysięcy Ukraińców uciekło ze swego kraju w ciągu mniej niż 48 godzin od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 18:27

  Francja opowiada się za wykluczeniem Rosji z międzynarodowego systemu transakcji płatniczych SWIFT – poinformował agencję AFP minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

 • 18:23

  Gest solidarności z Ukrainą przed meczem inagurującym 23. kolejkę PKO BP Ekstraklasy Raków Częstochowa - Wisła Płock.

 • 18:12

  Ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko poinformował, że rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia w obwodach zaporoskim i czernihowskim, w południowo-wschodniej i północnej części Ukrainy.

 • 18:07

  NATO: Wzywamy wszystkie kraje świata do bezwzględnego potępienia inwazji Rosji na Ukrainę. Nikt nie powinien dać się nabrać na kłamstwa rosyjskiego rządu.

 • 18:07

  NATO: świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania.

 • 17:56

  Rada Bezpieczeństwa Narodowego Austrii przekazała rządowi zalecenie, by ten działał na arenie międzynarodowej na rzecz wykluczenia Rosji z systemu finansowego Swift. Kanclerz Karl Nehammer podkreślił, że "obecnie nie jest możliwy dialog z Rosją".

Autorka/Autor:momo, pp//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: