Zełenski: Rosjanie stracili 200 samolotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC, Reuters
Amerykański minister obrony rozmawiał z Siergiejem Szojgu. Relacja korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony
Amerykański minister obrony rozmawiał z Siergiejem Szojgu. Relacja korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony TVN24
wideo 2/22
Amerykański minister obrony rozmawiał z Siergiejem Szojgu. Relacja korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony TVN24

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 79. dobę. Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w wieczornym nagraniu, że Rosja straciła w czasie wojny 200 samolotów. Amerykański minister obrony Lloyd Austin odbył pierwszą od 18 lutego rozmowę z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Wezwał do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie - poinformował Pentagon. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:25

  Zapraszamy do relacji:

  Ukraina - wojna. Relacja na żywo (14 maja)

 • 3:47

  Pod Kijowem do wagonów-chłodni ukraińskie służby złożyły do wagonów-chłodni ciała kilkuset rosyjskich żołnierzy. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi – przekazał Szef ukraińskiej współpracy cywilno-wojskowej Wołodymyr Lamzin.

 • 1:37

  - Rosyjska armia i gospodarka są słabe, stoją na glinianych nogach - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz. Jego zdaniem przedstawiany przez prezydenta Władimira Putina obraz rosyjskich sił zbrojnych jako "niezwyciężonej drugiej co do wielkości armii świata" okazał się zwykłym kłamstwem.

  Realia ostatnich tygodni - jak podkreślił doradaca prezydenta Ukrainy - pokazały rzeczywisty obraz rosyjskiej armii i jej zdolności bojowych. - Groziła rozbiciem NATO, a nie poradziła sobie w dwóch wioskach w obowodzie sumskim - powiedział Ołeksiej Arestowicz.

  Przewiduje, że latem dojdzie do załamania rosyjskiej gospodarki. - Każda próba negocjacji z Zachodem jest skazana na niepowodzienie - podkreślił. - Nie może być zdrowej gospodarki w kraju, w którym cała reszta przegniła - powiedział Arestowicz.

 • 0:58

  - Dzisiaj nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna, ale robimy wszystko, aby szybko wyzwolić nasz kraj - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. - Aby tak się stało potrzebujemy pomocy naszych partnerów - z Europy, z całego świata - podkreślił.

  Zełenski skrytykował jednocześnie kraje, które blokują sankcje przeciwko Rosji lub pomoc dla Ukrainy, nie wymienił jednak z nazwy żadnego państwa. Prezydent Ukrainy powiedział, że konieczna jest większa presja na Moskwę społeczności międzynarodowej, gdyż Rosja wykorzystuje każdą sposobność do destabilizacji sytuacji nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata.

  Wskazał, że blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów i sama wojna mogą spowodować kryzys żywnościowy na świecie, w tym głód w wielu państwach.

 • 0:15

  Ukraińcy odbudowują miejscowości pod Charkowem

  Ukraińcy odbudowują miejscowości pod Charkowem

  Ukraińcy odbudowują miejscowości pod Charkowem

 • 22:43

  Rosja straciła w wojnie z Ukrainą 200 samolotów. Od dziesięcioleci Rosja nie straciła tak wiele samolotów w żadnej wojnie - powiedział w piątkowym, wieczornym nagraniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski.

  - Rosja straciła prawie 27 tysięcy żołnierzy. Wielu z nich to młodzi poborowi. Rosja straciła ponad trzy tysiące czołgów, pojazdów opancerzonych, dużą liczbę zwykłych pojazdów wojskowych, helikopterów, dronów i wszystkie swoje perspektywy jako państwo - podkreślił Zełenski.

 • 22:20

  Na nadzwyczajnym posiedzeniu w piątek 39 radnych łotewskiej Rygi poparło decyzję w sprawie demontażu sowieckiego pomnika w parku Zwycięstwa. Decyzja jest ostateczna. Monument żołnierzy radzieckich został odsłonięty w 1985 roku. Przeciwko jego demontażu protestowali rosyjskojęzyczni mieszkańcy Łotwy. Deputowany Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu Władimir Dżabarow stwierdził, że pomnik powinien zostać wywieziony do Rosji.

 • 21:58

  Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tysięcy żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował w piątek zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

  Pałamar podkreślił, że wojska rosyjskie przewyższały obrońców Mariupola zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczby żołnierzy, których po stronie rosyjskiej było około 14 tysięcy. Zaznaczył, że Mariupol był atakowany przy użyciu samolotów, okrętów oraz ogromnej liczby dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych.

  Zapewnił też, że obrona kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, trwa. - Będziemy dalej stawiać opór, dopóki będziemy w stanie – oświadczył Pałamar.

 • 21:42

  Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w piątek, że 19 maja przybędzie do Polski z dwudniową wizytą, podczas której odwiedzi m.in. ośrodek dla ukraińskich uchodźców. Podróż ma być gestem solidarności premiera socjalistycznego rządu Portugalii z polskimi władzami oraz obywatelami zaangażowanymi we wspieranie uciekających przed wojną.

  Przed przybyciem do Polski Costa odwiedzi 18 maja Rumunię, gdzie spotka się z władzami tego kraju oraz z portugalskimi żołnierzami stacjonującymi tam w ramach misji NATO.

 • 21:30

  Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w piątek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju. Jak podano, w trzech miejscach wciąż trwają walki.

  W ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie zniszczyły pięć czołgów przeciwnika, pięć systemów artyleryjskich, sześć pojazdów opancerzonych i siedem samochodów. Zestrzelono też trzy bezzałogowce Orłan-10.

  "Na całej linii obrony przeciwnik używa samolotów bojowych, wyrzutni rakiet, artylerii dużego kalibru, czołgów i moździerzy. Dokonuje także nalotów rakietowych i bombowych na infrastrukturę cywilną, osiedla mieszkaniowe, niszczy budynki administracji, szpitale, szkoły i przedszkola" – dodali ukraińscy wojskowi w komunikacie, cytowanym przez agencję Ukrinform.

 • 21:19

  Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola – poinformował w piątek korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.

  Obecnie północna zatoka portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne, pozostaje pusta, co potwierdza zdjęcie opublikowane przez Radio Swoboda.

  W składzie Floty Czarnomorskiej jest sześć okrętów podwodnych sowieckiego projektu Warszawianka. Załoga takiego okrętu liczy 52 osoby. Oprócz min i torped okręty te mogą być wyposażone w cztery pociski manewrujące Kalibr, nadające się do atakowania celów morskich lub naziemnych - zależnie od wersji.

  Wcześniej agencja UNIAN podała, że Rosja wyprowadziła z Sewastopola na Morze Czarne niemal wszystkie okręty wyposażone w broń rakietową.

 • 20:57

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że negocjacje z Rosją w sprawie ewakuowania ukraińskich żołnierzy z oblężonych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu są "bardzo trudne". Nie podała więcej szczegółów.

  "Wynik może nie wszystkim się spodobać, ale naszym zadaniem jest ewakuacja naszych chłopców. Wszystkich. Żywych" – napisała na Telegramie. "Jeśli Bóg pozwoli, uratujemy ich wszystkich" - dodała wicepremier.

 • 20:40

  Żołnierze rosyjscy zamęczyli lub zabili w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy do 50 osób – poinformował wywiad wojskowy Ukrainy.

  Według ukraińskiego wywiadu do Chersonia przybyła grupa werbowników złożona z pracowników federalnej Służby Bezpieczeństwa, oficerów "ministerstwa bezpieczeństwa" pseudorepubliki donieckiej oraz przedstawicieli prywatnej firmy wojskowej Liga (dawniej Wagner).

 • 20:21

  41 rosyjskich żołnierzy, których organy ochrony prawa podejrzewają o zbrodnie wojenne popełnione w Ukrainie, odpowie przed sądem – oznajmiła ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

  Dodała, że wszystkie te sprawy dotyczą przestępstw, choć różnego rodzaju: bombardowań cywilnej infrastruktury, zabójstwa cywilów, gwałtów oraz szabrownictwa.

 • 20:15

  Rosyjska armia uzupełnia swoje szeregi przerzedzone na wojnie w Ukrainie poprzez rekrutację osób werbowanych dzięki agencjom pośrednictwa pracy - twierdzi kiszyniowski dziennik internetowy Timpul.

  Według mołdawskiego portalu tylko za sprawą strony internetowej Superjob.ru kojarzącej pracodawców z pracownikami rosyjskie siły zbrojne poszukują obecnie blisko 20 tysięcy osób.

 • 19:38

  Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  We wschodniej strefie operacyjnej wróg nadal atakuje ogniem rakietowym obiekty przemysłowej infrastruktury oraz ostrzeliwuje obiekty cywilne - napisano w wieczornym komunikacie.

  Zdaniem sztabu utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych z terytorium Białorusi na cele na terytorium Ukrainy.

 • 19:36

  Od początku inwazji Rosja zniszczyła 27 ukraińskich składów paliwowych i rafinerię w Krzemieńczuku w centralnej części kraju - powiedziała wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

  Podczas spotkania rządowego poinformowała, że z powodu zniszczeń w ukraińskiej infrastrukturze paliwowej rząd podpisał kontrakty na import 300 tys. ton oleju napędowego i 120 tys. ton benzyny, aby pokryć zapotrzebowanie w maju.

 • 19:35

  Koordynacja działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy oraz ludności cywilnej przebywającej w ogarniętym wojną kraju to główne tematy piątkowej wideorozmowy pierwszych dam Polski Agaty Kornhauser–Dudy oraz Ukrainy Ołeny Zełenskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

 • 19:15

  Kraje G7 planują znaczne wsparcie finansowe dla Ukrainy. Na zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniu ministrów finansów tych państw w Niemczech chcą one uruchomić wsparcie budżetowe o wartości prawie 30 miliardów euro - podał portal tygodnika "Spiegel".

 • 19:14

  Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" ocenił, że istnieją podobieństwa między działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina i Adolfa Hitlera oraz że jest to "oczywiście przerażająca paralela". Jako zasadniczą różnicę wskazał fakt, że Putinowi nie udał się błyskawiczny podbój państwa, które zaatakował.

 • 18:57

  Prezydent Rosji Władimir Putin jest poważnie chory na raka – oświadczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News. Według Budanowa w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina.

  Ukraińska agencja UNIAN podkreśla, że chodziły już wcześniej słuchy o raku tarczycy albo raku jamy brzusznej u Putina. Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew także pisał o jego poważnej chorobie nowotworowej.

 • 18:32

  Prawie 170 tysięcy mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola cierpi głód, gdyż przez dwa miesiące blokady rosyjscy żołnierze nie wpuszczali do miasta żadnego konwoju humanitarnego – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  "Tymczasem okupanci chwalą się, że w ciągu doby dostarczyli i rozdali 3500 paczek żywnościowych i zapewnili gorące jedzenie sześciu tysiącom osób. To stanowi 6,5 procenta wszystkich mieszkańców przebywających w mieście" – napisała Denisowa na Facebooku.

 • 17:47

  Siły rosyjskie przerzuciły na Wyspę Węży na Morzu Czarnym systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M2 oraz Pancir – poinformował przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki.

  - Wywiad wojskowy dysponuje danymi, że na Wyspie Węży rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej Pancir i Tor-M2, a możliwe, że w przyszłości zostaną tam rozmieszczone nawet systemy rakietowe, które pozwolą ostrzeliwać terytorium naszego kraju i nie tylko - oznajmił w telewizji.

 • 17:26

  Amerykański minister obrony Lloyd Austin wezwał podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego.

  Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją.

 • 17:08

  Z terenów okupowanych przez wojska rosyjskie wywieziono już przymusowo do Rosji około 2,5 tysiąca ukraińskich dzieci – poinformowała doradczyni prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka Daria Herasymczuk. Według niej w wyniku rosyjskiej inwazji 226 dzieci zginęło, a 420 zostało rannych.

  Herasymczuk, odpowiadając w piątek na pytanie PAP o deportacje dzieci ukraińskich do Rosji, powiedziała, że do odbierania dzieci rodzicom lub wywożenia sierot dochodzi w tych regionach, które są okupowane. "Takie sytuacje mają miejsce nie tylko w Mariupolu. Zdarzały się też w obwodzie charkowskim i innych" - dodała doradczyni prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 16:46

  Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) poinformowało, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy uruchomiła serwis internetowy Okupant - bazę danych o rosyjskich jeńcach wojennych, przeznaczoną dla ich rodzin i znajomych w Rosji.

 • 16:21

  Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i USA Ben Wallace i Lloyd Austin omawiali dalsze kroki w celu wsparcia Ukrainy zmagającej się z rosyjską agresją, w tym przekazania jej pomocy wojskowej - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Resort wyjaśnił, że do rozmów doszło w środę w Stanach Zjednoczonych.

  "Będziemy nadal pracować w jedności i postanowieniu w kwestii zapewnienia Ukrainie tego, czego potrzebuje do obrony przed niesprowokowaną inwazją Rosji" – napisał Wallace w oświadczeniu.

 • 16:12

  Trzy mosty na rzece Doniec w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zostały zniszczone, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim w miarę wycofywania się stamtąd wojsk rosyjskich – podała stacja CNN w oparciu o zdjęcia satelitarne firmy BlackSky i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 • 16:09

  Sąd w Moskwie ukarał grzywną w wysokości 12,8 miliona rubli (niemal 195 tys. dolarów) Radio Wolna Europa/Radio Swoboda za nieusunięcie treści dotyczących rosyjskiej tzw. operacji specjalnej na Ukrainie - poinformowała w piątek agencja Reutera.

 • 15:52

  Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. "Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis" – dodała ta osoba.

 • 15:23

  Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny na Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie – oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

  "Obrońcy Mariupola – piechota morska, gwardia narodowa, w tym pułk Azow, mariupolski batalion obrony terytorialnej, straż graniczna, policjanci, wywiad, bojownicy służby bezpieczeństwa – zyskali dla nas czas i uratowali wiele istnień ludzkich. Siły obrony w Donbasie, a także w obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim, powstrzymały nawałę wroga" – to według Reznikowa część osiągnięć sił ukraińskich.

 • 15:17

  Zbrodnie, które najeźdźcy z Rosji popełniają na Ukrainie, zmieniają ich psychikę - oceniła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Na Facebooku SBU opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza, w której wojskowy, ku przerażeniu żony, opowiada o zabijaniu ludności cywilnej i przyznaje, że wróci do domu jako "inny człowiek".

 • 14:51

  Zwróciliśmy się do państw grupy G7 o przejęcie rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie na odbudowę po wojnie - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na marginesie spotkania szefów dyplomacji krajów G7 w Niemczech.

  - Kanada już to zrobiła i mam wrażenie, że inni, prędzej czy później, dojdą do podobnego wniosku. Mówimy o setkach miliardów dolarów. Rosja musi zapłacić - powiedział, cytowany przez agencję Reutera.

 • 14:50

  Rosyjskie władze uznały 10 pracowników ambasady Rumunii w Moskwie za osoby niepożądane, w związku z czym opuszczą oni Rosję - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Bukareszcie.

 • 14:34

  Niech niebo będzie znów miejscem pokoju, niech skończą się bombardowania na Ukrainie - apelował papież Franciszek. O "straszliwej wojnie" w tym kraju papież mówił podczas spotkania z delegacją Włoskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

  Papież powiedział, że "w rażącej sprzeczności z celem służby, jaką ma być spotkanie i braterstwo" lotnictwo używane jest też jako "narzędzie ataku, zniszczenia, śmierci".

 • 14:34

  Rosyjscy żołnierze są gotowi zrobić wszystko, by opuścić front i wyjechać do domu - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie. W przechwyconej rozmowie żona rosyjskiego żołnierza radzi mu, by spowodował u siebie uraz, wypadając z czołgu.

 • 14:22

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na Twitterze: "Trzy rzeczy z mojej dzisiejszej długiej rozmowy telefonicznej z Putinem: Na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni. Twierdzenie, że rządzą tam naziści, jest fałszywe. Zwróciłem mu uwagę na odpowiedzialność Rosji za sytuację żywnościową na świecie".

 • 14:21

  Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił kolejne sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Retorsje - w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zakazu podróży - uderzają w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę i krewnych.

 • 14:19

  Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukrańskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

  "Prosimy o dołożenie wszelkich dyplomatycznych starań, by pomóc władzom Ukrainy uratować życie żołnierzy oraz cywilów z Azowstalu, których Rosja - na rozkaz Putina - próbuje tam w barbarzyński sposób zniszczyć" - napisali prezydenci w oświadczeniu, którez zostało opublikowane na profilu Poroszenki na Facebooku.

 • 14:02

  Przed sądem w Kijowie stanął rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne. To pierwszy tego rodzaju proces od początku wojny - podkreśla agencja informacyjna AP.

  21-letni sierżant jednostki pancernej, Wadim Szyszymarin, zastrzelił w pierwszym tygodniu wojny 62-letniego cywila, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim.

 • 13:55

  Chińskie MSZ skrytykowało przyjęcie przez Radę Praw Człowieka ONZ rezolucji wzywającej do śledztwa w sprawie doniesień o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie. Rzecznik MSZ Zhao Lijian oskarżył ONZ o stosowanie "podwójnych standardów".

 • 13:49

  Dzięki przeprowadzonemu śledztwu, w tym analizie zdjęć satelitarnych, CNN zidentyfikowało brygadę artylerii, która przeprowadziła 27 i 28 lutego ataki przy użyciu amunicji kasetowej na Charków we wschodniej Ukrainie. Dowódca tej brygady, generał Aleksandr Żurawlow, nadzorował wcześniej jeden z najbardziej brutalnych etapów wojny w Syrii - podał portal amerykańskiej telewizji.

 • 13:25

  Tegoroczne zbiory zbóż w Ukrainie będą znacznie mniejsze niż w zeszłym roku, bo połowa gruntów pod uprawę pszenicy znajduje się na terenach intensywnych walk lub okupowanych przez rosyjskie wojska, nadal mówimy jednak o znacznych ilościach - przekazał ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski w Stuttgarcie przed spotkaniem z ministrami rolnictwa państw grupy G7.

 • 13:24

  Dla potrzeb rosyjskiej propagandy żołnierze z jednostek liniowych są zmuszani do odgrywania działań na froncie, kopania okopów czy kilkukrotnego rozminowywania tych samych terenów - poinformował ukraiński wywiad woskowy (HUR) w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

 • 13:24

  Rosjanie znaczyli domy białym materiałem, by następnie gwałcić mieszkające tam kobiety - podał brytyjski dziennik "The Times", powołując się na zeznania gwałconej przez Rosjan 42-letniej Ukrainki.

  Mieszkająca we wsi w pobliżu Kijowa Wika wspomina słowa dowódcy rosyjskiego oddziału, który przyszedł do jej domu oznajmiając, że "jego chłopcy napili się już wódki i teraz chcą się trochę zabawić".

 • 12:46

  Rosyjskie wojska nie radzą sobie w starciu z siłami ukraińskimi na polu walki, więc z premedytacją zamieniają obwód ługański w pustynię. Większość miast regionu została zniszczona w 70 procent, a te znajdujące się pod okupacją są zrujnowane jeszcze bardziej - poinformował w piątek na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  "Wróg rzucił wszystkie siły, żeby przełamać naszą obronę na kierunku ługańskim. W ciągu minionej doby naliczyliśmy dwa tysiące sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego. Przeciwnik szturmuje Rubiżne, Zołote, Nyżne i okolice Siewierodoniecka. Wydaje się jednak, że walczymy z idiotami. Wkrótce znów podejmą próbę zbudowania przeprawy pontonowej przez Doniec, a to oznacza, że powtórzy się Biłohoriwka (skuteczny atak na rosyjskie pozycje podczas forsowania rzeki - red)" - napisał Hajda

 • 12:20

 • 12:09

  Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji. Kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

  Wyspa Węży

 • 11:56

  Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 13 maja to według ukraińskich szacunków:

  > około 26,9 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli),
  > 1205 czołgów,
  > 2900 bojowych pojazdów opancerzonych,
  > 542 systemy artyleryjskie,
  > 193 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe,
  > 88 systemów obrony przeciwlotniczej,
  > 200 samolotów,
  > 162 śmigłowce,
  > 2042 pojazdów kołowych i cystern,
  > 13 jednostek pływających,
  > 405 bezzałogowców,
  > 95 pocisków manewrujących.

  Największe straty Rosjanie ponieśli na kierunku Kurachowe (około 18 tys. miasto na zachód od Doniecka) - przekazano w komunikacie

 • 11:35

  Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję - przekazała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że referendum mogłoby się odbyć już w niedzielę.

 • 10:51

  W separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii odnotowano kolejne prowokacje. Wpiątek rano nieznani sprawcy obrzucili butelkami z substancją zapalającą magazyn ropy naftowej i wojskową komendę uzupełnień - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za tzw. ministerstwem spraw wewnętrznych samozwańczej "republiki".

 • 10:22

  Środowisko operacyjne jest trudne, ale skupiamy się tylko na zwycięstwie, które oznacza dla mnie zniszczenie wroga na naszej ziemi i wyzwolenie okupowanych terytoriów – powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

  Wałerij Załużny

 • 9:44

  Musimy utrzymywać presję na Rosję poprzez kolejne sankcje i zwiększenie dostaw broni na Ukrainę - powiedziała w piątek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss po przybyciu na odbywające się w Wangels w Niemczech spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7.

 • 9:16

  Siły rosyjskie przeprowadziły w piątek nad ranem atak rakietowy, w którym zniszczyły mieszczący centrum pomocy humanitarnej dom kultury w Dergaczach w pobliżu Charkowa - poinformował w piątek portal Ukraińska Prawda powołujący się na władze miasta.

 • 8:56

  Rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbują przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w piątek rano na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Do wpisu dołączono zdjęcia ukazujące żołnierzy wroga szturmujących fabrykę. "Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana" - dodał Andriuszczenko

  Azowstal jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, bronionym przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. W ostatnich dniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie kombinatu. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

 • 8:30

  Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie charkowskim poinformowała na Facebooku, że w czwartek o godz. 16:35 we wsi Szebełynka w rejonie iziumskim pocisk artyleryjski uderzył w budynek garażowy.

  Zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych, pożar wywołany uderzeniem objął dach budynku oraz 10 samochodów ciężarowych znajdujących się wewnątrz. Pożar udało się ugasić o godz. 19:00

 • 7:39

  Siły ukraińskie przeprowadziły minionej doby ponad 100 uderzeń na pozycje wojsk rosyjskich na południu Ukrainy. Rosjanie stracili m.in. 57 żołnierzy i 6 pojazdów opancerzonych – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  Według niektórych doniesień Rosjanie planują włączenie okupowanego obwodu chersońskiego do Rosji. Dowództwo Południe podkreśliło jednak, że na ulicach Chersonia pojawiają się ukraińskie flagi, co dowodzi, że ludność nie akceptuje władzy narzucanej przez okupantów - informuje Ukrinform.

  W obwodzie mikołajowskim, również na południu Ukrainy, wojska rosyjskie w dalszym ciągu ostrzeliwały instalacje przemysłowe oraz infrastrukturę miejską i podmiejską. Chcą w ten sposób zastraszyć mieszkańców, by zaakceptowali "ruski mir" – napisano.

 • 7:37

  W codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjski resort obrony poinformował, że "Rosjanie dokonują znaczących wysiłków w okolicach Iziumu i Siewierodoniecka, starając się o przełom w kierunku Słowiańska i Kramatorska". Według Brytyjczyków, podstawowym celem Rosji na tej osi jest okrążenie wojsk ukraińskich i odizolowanie ich od wsparcia przez jednostki z zachodu Ukrainy.

  Londyn przekazał, że "siły ukraińskie skutecznie zapobiegały przejściu Rosjan prze rzekę w Donbasie". Wskazano tu na znaczne zniszczenia w co najmniej jednej rosyjskiej batalionowej grupie taktycznej na przeprawie przez Doniec na zachód od Siewierodoniecka. "Prowadzenie przepraw przez rzekę w warunkach walki jest bardzo ryzykownym manewrem i świadczy o presji, jakiej podlega rosyjskie dowództwo, by dokonywać postępów w operacji we wschodniej Ukrainie" - napisano w komunikacie.

  Według brytyjskie ministerstwa Rosjanie w Donbasie "nie dokonali znaczących postępów, mimo koncentracji sił w regionie po wycofaniu jednostek z obwodów kijowskiego i czerhnihowskiego".

  Zniszczony rosyjski most pontonowy na rzece Doniec

 • 7:13

  "Rosja rozmieszcza dodatkowe jednostki artylerii na obszarach przygranicznych obwodu briańskiego, aby nasilić prowokacyjny ostrzał przygranicznych miejscowości obwodu czernihowskiego" - podał w piątek rano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Oprócz tego, jak wynika z informacji ukraińskiego dowództwa, wojska rosyjskie kontynuowały w ostatniej dobie ostrzał Mariupola, skupiając się na blokowaniu obrońców tego miasta na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal.

  Dym nad zakładami Azowstal w Mariupolu

 • 6:51

  W jednym z domów w Buczy rosyjscy okupanci ukryli granat w mechanizmie młoteczkowym pianina. Kiedy rodzina wróciła do miasta po ucieczce Rosjan, znaleziono śmiercionośny ładunek wybuchowy - poinformował w czwartek wieczorem wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

  Ofiarą rosyjskiej pułapki mogła stać się dziesięciolatka, jednak "dzięki czujności matki nikomu nic się nie stało, a granat został rozbrojony przez specjalistów" - dodał ukraiński polityk.

 • 6:03

  - Niektórzy europejscy przywódcy mówią, że trzeba znaleźć drogę do Putina. Ale zrozumcie: my tej drogi szukaliśmy od lat, a teraz na tych drogach leżą zwłoki naszych obywateli - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji.

  W wywiadzie dla programu publicystycznego w pierwszym kanale telewizji RAI ukraiński prezydent podkreślił, odnosząc się do masakr ludności, że "jeszcze jeden taki przypadek, jak w Buczy czy Borodziance, a ludzie stracą cierpliwość, nie zniosą tego dłużej".

 • 4:12

  Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - poinformował portal Ukraińska Prawda, cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

  Kijów udzielił pełnomocnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża do rozmów ze stroną rosyjską, również Turcja jest zaangażowana jako mediator.

 • 4:12

  Według ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego klęska Moskwy jest "oczywista dla wszystkich na świecie, także dla tych, którzy wciąż z nimi (Rosjanami) komunikują". Dodał, że Rosjanom brakuje odwagi, żeby przyznać się do porażki. - Oni są tchórzami i próbują ukryć tę prawdę nowymi atakami rakietowymi, lotniczymi i artyleryjskimi - powiedział ukraiński lider.

  Zełenski odniósł się również do ataku Rosjan na szkołę w Czernihowie na północy kraju: "Oczywiście, państwo rosyjskie jest państwem, w którym wszelka edukacja tylko przeszkadza". Dowódców, którzy takie rozkazy wydają, nazwał nieuleczalnie chorymi.

  Wołodymyr Zełenski: Rosjanie nie mają odwagi przyznać się, że ponieśli porażkę

 • 4:12

  Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  "W uchwalonym dokumencie państwa członkowskie wyraziły zaniepokojenie wpływem rosyjskiej agresji na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, a także rosnącymi cenami żywności, nawozów i energii" - zaznaczono. Zwrócono uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Przeciw przyjęciu decyzji, jak wskazano, zagłosowały wyłącznie: Białoruś, Federacja Rosyjska i Tadżykistan.

 • 4:11

  Zniszczenia w Charkowie

  Zniszczenia w Charkowie

  Zniszczenia w Charkowie

 • 4:11

  Prezydent Andrzej Duda w piątek spotka się z prezydentem Estonii Alarem Karisem i premier Kają Kallas - weźmie też udział w konferencji poświęconej między innymi kwestiom bezpieczeństwa. Głównym celem roboczej wizyty szefa państwa jest współpraca na rzecz pomocy dla Ukrainy.

 • 4:11

  W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się uroczystości 105. rocznicy objawień maryjnych. W nabożeństwie, w którym wierni modlą się o pokój na Ukrainie, uczestniczy kilkanaście tysięcy pielgrzymów, w tym Polacy.

Autorka/Autor:asty, pp/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP, BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Nicola Marfisi/AGF/Universal Images Group/Getty Images

Tagi:
Raporty: