Rosjanie zaatakowali w środkowej Ukrainie. Rakiety spadły na centrum Winnicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjskie rakiety spadły w Winnicy w środkowej Ukrainie. Pociski uderzyły w centralnym rejonie miasta. Według ukraińskich władz zginęły co najmniej 23 osoby, 64 zostały ranne, a kilkadziesiąt przepadło bez wieści. W wyniku ataku zniszczonych zostało 55 budynków. Według ratowników najprawdopodobniej nie ma szans, by ktoś ocalał pod gruzami.

Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy; pięcioro rannych jest w stanie krytycznym – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku. Jak podkreślono, nadal trwają poszukiwania 42 osób, z którymi została utracona łączność

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

W wyniku ataku zniszczonych zostało 55 budynków. Według ratowników najprawdopodobniej nie ma szans, by ktoś pod gruzami trafionych budynków ocalał.

Po ataku zatrzymano kilkadziesiąt osób, które są sprawdzane pod kątem ewentualnego udziału w nakierowywaniu rosyjskich rakiet – poinformował minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, cytowany przez portal Suspilne. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat oświadczył, że rakiety Kalibr, którymi zaatakowano miasto, zostały wystrzelone z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym.

Wołodymyr Zełenski o "akcie terroryzmu" w Winnicy

Do ataku doszło przed południem. W centrum miasta uderzyły – według wstępnych ustaleń – trzy rakiety. Celem stał się budynek biurowy, ucierpiały również budynki mieszkalne i Dom Oficerów, w którym mieści się sala koncertowa. W wyniku eksplozji wybuchł pożar, zapaliło się także kilkadziesiąt samochodów. Według mediów rakieta zniszczyła także parterowe centrum medyczne, a wszyscy, którzy byli w środku, zginęli. Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał atak na Winnicę "aktem terroryzmu", a Rosję – państwem terrorystycznym.

Atak rakietowy w Winnicytwitter.com/SESU_UA

Jego małżonka Ołena zamieściła na Instagramie zdjęcie jednego z dzieci zabitych w Winnicy. Twarz dziecka na fotografii została rozmyta, widać natomiast, że leży ono bezwładnie, a na chodniku są plamy krwi.

Atak w centrum Ukrainy

Winnica położona jest w centralnej Ukrainie, około 200 kilometrów na południowy zachód od Kijowa. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że miasto znajduje się daleko od linii frontu w Donbasie, gdzie toczą się najcięższe walki.

Autorka/Autor:ft,mz/kg, mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: DSNS.GOV.UA

Tagi:
Raporty: