Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 580 dni. W ostatnim tygodniu siły rosyjskie podjęły skoordynowane próby przeprowadzenia lokalnych kontrataków przeciw nacierającym siłom ukraińskim w sektorach Orichiwa i Bachmutu, ale Ukraińcy odparli je i utrzymali niedawno wyzwolone tereny - podało brytyjskie ministerstwo obrony. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Stosowane przez Rosjan metody tortur na okupowanych przez nich terytoriach Ukrainy były tak brutalne, że niektóre z ofiar zamęczono na śmierć - oświadczył w Genewie Erik Mose, przewodniczący komisji śledczej ds. Ukrainy działającej pod mandatem ONZ.

> Siły Operacji Specjalnych Ukrainy poinformowały, że w wyniku piątkowego ataku rakietowego na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na zaanektowanym Krymie zginęło 34 oficerów. Według doniesień, wśród ofiar był dowódca floty, admirał Wiktor Sokołow.

> W ostatnim tygodniu siły rosyjskie podjęły skoordynowane próby przeprowadzenia lokalnych kontrataków przeciw nacierającym siłom ukraińskim w sektorach Orichiwa i Bachmutu, ale Ukraińcy je odparli i utrzymali niedawno wyzwolone tereny - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

> Premier Viktor Orban oświadczył, że jego kraj nie będzie wspierać Ukrainy w żadnej sprawie na arenie międzynarodowej, dopóki rząd w Kijowie nie przywróci praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.

> W demokracjach klimat polityczny zawsze może się zmienić, ale podstawowe wartości i przyszłość, do której zmierza wolny Zachód, oznaczają, że opłaca się pomagać Ukrainie - oceniła fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Washington Post".

> Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża - przekazał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. - Praca z sąsiadami może i musi stać się całkowicie konstruktywna i Ukraina robi w tym celu wszystko - zapewnił.

> Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła na Ukrainę - poinformował w poniedziałek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP, Reuters