Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rosyjskie pociski
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rosyjskie pociski Mykoła Ołeszczuk
wideo 2/2
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rosyjskie pociski Mykoła Ołeszczuk

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 577 dni. 15 osób zostało rannych, a jedna zginęła w rosyjskim ataku na Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodu połtawskiego. Uderzono w infrastrukturę cywilną. Oto najważniejsze wydarzenia.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> Przeprowadzono atak rakietowy na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu - poinformowały rosyjskie władze. Według mediów w mieście miało być słychać w sumie trzy eksplozje, a nad miastem po ataku unosiła się gęsta chmura dymu. - Obiecaliśmy, że ciąg dalszy nastąpi - skomentował te doniesienia dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk.

> 15 osób zostało rannych, a jedna zginęła w rosyjskim ataku na Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodu połtawskiego. Uderzono w infrastrukturę cywilną.

> Władze Rosji planują zwiększenie wydatków na cele wojskowe o blisko 70 procent do 10,8 bilionów rubli (około 112 miliardów dolarów) – podaje w piątek Bloomberg, powołując się na projekt budżetu. Oficjalne wydatki na obronę mają stanowić rekordowe 6 procent PKB. Oprócz tego wzrosną wydatki tajne.

> Rosyjska agresja musi się zakończyć zwycięstwem Ukrainy – powiedział w parlamencie Kanady prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W przerywanym wielokrotnie oklaskami, wygłoszonym po angielsku przemówieniu Zełenski przypomniał czasy Hołodomoru na Ukrainie i podkreślił, że w trwającej wojnie chodzi o uratowanie życia milionów ludzi.

> - Chcę powiedzieć panu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków, jak ostatnio podczas swojego wystąpienia w ONZ - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, komentując wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego w kontekście sporu o eksport ukraińskiego zboża o tym, że "niektórzy przyjaciele w Europie w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy".

> Kanada ogłosiła kolejne sankcje wobec Rosji, a także prace specjalnego zespołu w ramach grupy G7 w sprawie przejęcia rosyjskich aktywów i przekazania ich Ukrainie oraz wart 650 mln dolarów kanadyjskich nowy pakiet pomocy wojskowej.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP