Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 553 dni. Rosyjscy okupanci wycofują się po przełamaniu linii obrony przez wojska ukraińskie w obwodzie zaporoskim - przekazała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Oznajmiła, że "bezpośrednie natarcie wojsk ukraińskich trwa". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> W środę w nocy ukraińskie drony zaatakowały lotnisko w Pskowie, 700 km od Ukrainy, w wyniku ataku zostały uszkodzone cztery wojskowe samoloty transportowe IŁ-76 - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

> Rosyjscy okupanci wycofują się po przełamaniu linii obrony przez wojska ukraińskie w obwodzie zaporoskim - przekazała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Oznajmiła, że "bezpośrednie natarcie wojsk ukraińskich trwa".

> Kreml ma długą historię zabijania przeciwników politycznych. Jasne jest, co tu się stało - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc się do śmierci szefa rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Zniszczony rosyjski czołg w obwodzie zaporoskim Ukrinform/NurPhoto via Getty Images

> Na południu Rosji rozbił się śmigłowiec Federalnej Służby Bezpieczeństwa. W katastrofie zginęły trzy osoby - donoszą we wtorek ukraińskie media, powołując się na rosyjskie władze. Przyczyną wypadku miała być awaria silnika.

> Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował we wtorek wieczorem na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej. O nowej, wartej 250 mln dolarów, transzy pomocy poinformował wcześniej tego dnia sekretarz stanu USA Antony Blinken.

> Ukraińcy nie liczą na to, że wojna w ich kraju szybko się zakończy - wynika z sondażu Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Ponad 40 procent badanych wyraża przekonanie, że inwazja zbrojna będzie trwała jeszcze ponad rok. Większość Ukraińców uważa, że ich kraj zwycięży dopiero wtedy, gdy powróci do granic z 1991 roku.

> Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o spotkaniu na Kremlu i nowym posunięciu władz Rosji, które "zatwierdziły tematykę kolejnego etapu wojny informacyjnej przeciw Ukrainie". Propaganda ma skupić się na narracjach, dyskredytujących Kijów.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ukrinform/NurPhoto via Getty Images