Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 552 dni. Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tysięcy ludzi - powiedział w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Grupa zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie tych strat. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> Ukraina maksymalnie zwiększy skalę produkcji swojego przemysłu obronnego i będzie on dawał większe rezultaty – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.

> Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi - powiedział w poniedziałek w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Grupa zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie tych strat.

Zniszczone budynki w okupowanym Mariupolu t.me/mariupolrada

> Po domniemanej śmierci Jewgienija Prigożyna niejasne pozostają losy jego "imperium" - ocenił dziennikarz śledczy BBC Andriej Zacharow, cytowany przez Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Ośrodek ocenił, że w likwidację najemniczej Grupy Wagnera bardziej niż Władimir Putin zaangażowany może być rosyjski resort obrony. 

> Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył w poniedziałek, że armia ukraińska nie zamierza przerzucić sił prowadzących kontrofensywę na południu kraju pod Kupiańsk, gdzie trwa atak rosyjski. Reznikow zapewnił, że "wszystko idzie zgodnie z planem".

> Ukraiński resort spraw zagranicznych zarzucił papieżowi Franciszkowi "imperialistyczną propagandę". W ten sposób rzecznik MSZ w Kijowie Oleg Nikolenko odniósł się do nagłośnionych przez media słów papieża, który trzy dni wcześniej na zakończenie telemostu z młodymi rosyjskimi katolikami mówił o "wielkiej Rosji". Nuncjatura apostolska na Ukrainie odrzuciła stanowczo interpretacje, według których papież zachęcał do "imperialistycznych idei".

> Polscy medycy z grupy Awangarda codziennie ryzykują życie, by ratować ukraińskich żołnierzy. W Konstantynówce rozmawiał z nimi reporter TVN24 Tomasz Kanik. - Potrzeby są cały czas bardzo duże - podkreślali.

> Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki ocenił w poniedziałek, że latem Rosjanie mogli zmniejszyć liczbę używanych w ostrzałach pocisków rakietowych po to, by zgromadzić zapasy do nowych ataków jesienią na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/mariupolrada