Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 489 dni. Zmniejszona intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę w ostatnich tygodniach jest wynikiem braku zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ZOBACZ TEŻ: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> To szczęśliwy dzień - nasi żołnierze w poniedziałek posuwali się do przodu na wszystkich odcinkach frontu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wystąpienie zostało nagrane w pociągu w drodze powrotnej z linii frontu do Kijowa, poinformował Ukrinform.

> Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie do Rosjan w którym, nawiązując do buntu Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera, oświadczył, że "jakikolwiek szantaż jest skazany na niepowodzenie". Podziękował najemnikom Grupy Wagnera, którzy "zatrzymali się i nie chcieli rozlewu krwi", a także Rosjanom za wsparcie, wytrwałość i solidarność. Reuters zauważa, że w swoim przemówieniu Putin nie wymienił nazwiska Prigożyna.

> Zmniejszona intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę w ostatnich tygodniach jest wynikiem braku zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

> To z pewnością coś nowego, że przywództwo prezydenta Putina jest podważane. To coś nowego, że Jewgienij Prigożyn kwestionuje całe uzasadnienie tej wojny - tak sytuację w Rosji skomentował rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Wcześniej głos w tej sprawie zabrał także prezydent USA Joe Biden. - Jasno daliśmy do zrozumienia, że nie byliśmy w to zamieszani. Nie mieliśmy z tym nic wspólnego - powiedział.

> 10 200 osób uznano za zaginione bez wieści od początku wtargnięcia Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku – poinformował Główny Urząd Śledczy ukraińskiej policji w odpowiedzi na zapytanie organizacji obrony praw człowieka Zmina.

> Węgry ponownie nie poparły wypłaty państwom członkowskim UE kolejnej transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju w wysokości około 500 mln euro. Władze w Budapeszcie tłumaczą, że powodem ich decyzji jest umieszczenie przez Ukraińców na czarnej liście węgierskiego banku OTP.

> Siły rosyjskie koncentrują swe wysiłki na wschodniej części Ukrainy, gdzie w ciągu doby doszło do 35 starć – poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy i inne źródła wojskowe. Dodano, że wojsko ukraińskie przesunęło się o 1,5 km na kierunku melitopolskim na południu.

> Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP