Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 314. dzień. - Mamy informacje, że Rosja planuje długotrwały atak na Ukrainę przy użyciu dronów produkcji irańskiej typu Shahed, licząc na wyczerpanie obrony powietrznej i systemu energetycznego Ukrainy - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń z Ukrainy.

> Liczba mieszkańców położonego na południu Ukrainy Chersonia zmalała wskutek wojny z 330 tysięcy do niecałych 70 tysięcy - poinformował w ukraińskiej telewizji rzecznik prasowy komendantury wojskowej Chersonia Dmytro Płetenczuk.

> Mamy informacje, że Rosja planuje długotrwały atak na Ukrainę przy użyciu dronów produkcji irańskiej typu Shahed, licząc na wyczerpanie obrony powietrznej i systemu energetycznego Ukrainy - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie wymienił konkretnych dat w kontekście doniesień o planowanym ataku, ale powiedział, że liczba zestrzelonych bezzałogowców może "w najbliższym czasie" wzrosnąć.

> Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło śmierć 63 żołnierzy w jednym ataku sił ukraińskich w Makiejewce. Sztab ukraiński informował wcześniej, że w uderzeniu tym zabito około 400 Rosjan - poinformował portal Radia Swoboda.

> Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że zamierza się spotkać w styczniu z Tatianą Moskalkową, pełniącą ten urząd w Rosji, by omówić możliwość uwolnienia cywilów ukraińskich znajdujących się w niewoli rosyjskiej.

> Japonia, która w tym roku sprawuje przewodnictwo w grupie G7, zamierza zaprosić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na jej szczyt, który odbędzie się w Hiroszimie w dniach 19-21 maja - podała stacja BBC powołując się na media japońskie.

> Szczyt Unia Europejska-Ukraina odbędzie się 3 lutego w Kijowie – podała kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. O dacie szczytu informowały wcześniej służby prasowe Rady Europejskiej, nie określając jednak, gdzie się on odbędzie.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP