Sztab Generalny Ukrainy: zbiórki wojskowe planowane na południu Białorusi

Źródło:
PAP
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na Ukrainę
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na UkrainęReuters Archive
wideo 2/3
Ukraińskie służby badają ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na UkrainęReuters Archive

W obwodzie homelskim na południu Białorusi planowane są w dniach 28 czerwca - 16 lipca zbiórki osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej – przekazał we wtorek ukraiński Sztab Generalny. W komunikacie opublikowanym na Facebooku poinformowano również o trwającej ofensywie rosyjskiej w Donbasie.

"W obwodzie homelskim od 28 czerwca do 16 lipca zaplanowano przeprowadzenie zbiórek z (osobami) podlegającymi obowiązkowi służby wojskowej" - oświadczył sztab w wieczornym komunikacie. Obwód homelski Białorusi graniczy z Ukrainą.

"Niewykluczone jest, że dojdzie do prowokacyjnych i demonstracyjnych działań sił zbrojnych Białorusi w rejonach graniczących z Ukrainą i prowadzenia zwiadu w celu dokładniejszego określenia pozycji i rodzaju działalności naszych wojsk" - dodano.

Sztab Generalny o sytuacji na froncie

W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab poinformował o trwającej ofensywie rosyjskiej w Donbasie. "Na kierunku Lisiczańska wróg ostrzeliwał z moździerzy i artylerii lufowej rejony Lisiczańska i Wowczojariwki. Przeciwnik nie ustaje w próbach przejęcia kontroli nad trasą samochodową Bachmut-Lisiczańsk" - czytamy w oświadczeniu.

Sztab informuje też o ostrzałach w rejonach wielu miejscowości na kierunku Bachmutu, m.in.: Berestowego, Kłynowego Wierszyny, Trawnego, Biłohoriwki i samego Bachmutu. Obiektem ostrzałów były też rejony miejscowości położonych na kierunkach Awdijiwki, Kurachowego i Nowopawliwki (m.in.: Kamjanki, Marjinki, Wuhłedaru).

Komunikat sztabu wylicza też liczne ostrzelane rejony położone bardziej na południowy zachód, na pograniczu obwodów chersońskiego, zaporoskiego i dniepropietrowskiego.

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało 22 czerwca o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim. Mają potrwać do 1 lipca.

Celem ćwiczeń, jak podano, jest "kontrola gotowości komend uzupełnień do wykonywania zadań". Ćwiczone będą m.in. uzupełnienia poprzez powołanie rezerwistów. Jednym z elementów ma być również powiadamianie poborowych o mobilizacji i organizacja ich zbiórek.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: