Skradziono ukraiński mural Banksy'ego. Złodzieje w rękach policji

Źródło:
PAP

Jeden z ukraińskich murali autorstwa słynnego brytyjskiego twórcy street-artu Banksy'ego został skradziony przez wandali. Sprawcy zerwali tynk wraz z graffiti z jednego z budynków w Hostomlu w obwodzie kijowskim. Policja zatrzymała sprawców tego chuligańskiego aktu - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Policja obwodu kijowskiego potwierdziła fakt wandalizmu i poinformowała, że grupa chuliganów, która tego dokonała, została już zatrzymana i przesłuchana. Wszczęto też postępowanie karne.

Według Ukrainskiej Prawdy zatrzymani tłumaczyli, że chcieli sprzedać uliczne dzieło sztuki, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.

Skradzione graffiti Banksy'ego przedstawiało kobietę w długim płaszczu z maską przeciwgazową na twarzy i gaśnicą w rękach.

Dzieła Banksy'ego w zniszczonej Ukrainie

Banksy stworzył serię murali na ścianach zniszczonych w wyniku działań wojennych budynków w różnych miastach na Ukrainie, m.in. w Kijowie, Irpieniu, Borodziance i Hostomlu.

Pierwsze prace artysty zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo 7 prac w różnych ukraińskich miastach.

Niedawno Banksy zamieścił na swoim profilu na Instagramie wideo, pokazujące jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa. W filmie słychać również syrenę alarmową.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP