Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy o "statycznej linii frontu". "Pierwszy wskaźnik wojny pozycyjnej"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 153 dni. Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Rostysław Smyrnow ocenił, że cała linia frontu od półtora tygodnia jest statyczna. Według niego to pierwsza oznaka tego, że wojna między ma teraz charakter pozycyjny. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że zdobyła dokumenty potwierdzające, że Federacja Rosyjska rozpoczęła aktywną fazę przygotowań do pseudoreferendum w sprawie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:08

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:35

  Stany Zjednoczone wezwały Ukrainę do wybrania wiarygodnego prokuratora generalnego, który zastąpi niedawno zwolnioną Irynę Wenediktową, apelując jednocześnie do wznowienia wysiłków na rzecz walki z korupcją. - Dołączamy do narodu ukraińskiego w podkreślaniu wagi przejrzystego mianowania nowego, wysoko wykwalifikowanego i prawdziwie niezależnego prokuratora generalnego – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

 • 4:13

  Instytut Studiów nad Wojną: Wspierane przez Rosję władze na okupowanych terytoriach, prawdopodobnie w celu wsparcia trwających przygotowań do referendów w sprawie przyłączenia tych terenów do Federacji Rosyjskiej, nadal ogłaszają terminy przejmowania kolejnych terytoriów Ukrainy.

 • 3:54

  - Gospodarka rosyjska prawdopodobnie skurczy się mniej niż oczekiwano w drugim kwartale, eksport rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich produktów nieenergetycznych utrzymał się na poziomie wyższym niż oczekiwano - ocenił główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Pierre-Olivier Gourinchas.

  - Ponadto popyt krajowy w Rosji wykazuje również pewną odporność dzięki ograniczeniu wpływu sankcji na krajowy sektor finansowy i mniejszemu niż oczekiwano osłabieniu rynku pracy – stwierdza raport MFW.

 • 3:01

  Ukraina prowadzi konsultacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania jej kredytu w wysokości 15-20 miliardów dolarów, który powinien przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki narodowej - poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko.

 • 2:22

 • 0:57

  Ukraiński system przesyłu gazu jest w stanie w pełni zrekompensować ograniczenia dostaw rosyjskiego surowca rurociągiem Nord Stream 1 do Europy Zachodniej - powiedział w Brukseli minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

  - Nawet w warunkach wojny, która została rozpętana przez Rosję bez prowokacji, Ukraina przestrzega własnych zobowiązań międzynarodowych, dotyczących transportu rosyjskiego gazu. Jednocześnie ukraiński GTS jest w stanie zapewnić tranzyt całego wolumenu gazu, który Rosja transportuje gazociągiem North Stream 1 - powiedział Hałuszczenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 23:50

  Unia Europejska podjęła decyzję o podwojeniu wolumenu handlu energią elektryczną z Ukrainą - poinformowała we wtorek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson po spotkaniu w Brukseli z ukraińskim ministrem energetyki Hermanem Hałuszczenko.

  Jak pisze agencja Ukrinform, decyzja ta jest efektem synchronizacji sieci energetycznych Ukrainy i Mołdawii z europejskimi systemami energetycznymi, co pozwala mówić o handlu energią elektryczną na pełną skalę między Ukrainą a Unią Europejską.

 • 23:28

  Rosja wykorzystuje Gazprom i robi wszystko, by nadchodząca zima była dla Europejczyków jak najcięższa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

 • 23:06

  Prezydent USA Joe Biden będzie rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w tym tygodniu, a wśród tematów będą m.in. Tajwan i wojna na Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

  - To jest jedna z najważniejszych dwustronnych relacji na świecie w jednym z najważniejszych regionów na świecie, regionie Indo-Pacyfiku. Tematem będzie wszystko, od napięć wokół Tajwanu, po wojnę na Ukrainie i to, jak lepiej możemy zarządzać naszą rywalizacją - powiedział urzędnik. Dodał, że rozmowa przywódców jest planowana od "długiego czasu".

  Prawdopodobnie w czwartek odbędzie się telefoniczna rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła. Biały Dom nie potwierdził oficjalnie tego terminu.

 • 21:37

  Ukraińskie siły odparły szturmy rosyjskiego wojska na kilku kierunkach - podaje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Trwają walki z rosyjską grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske pod Bachmutem.

  Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie bezskutecznie próbowały przemieścić się w okolicy miejscowości Bohorodyczne i wycofały się - pisze sztab.

  Na kierunku kramatorskim armia rosyjska chciała polepszyć swoje pozycje w okolicy miejscowości Iwano-Darjiwka. Ukraińskie wojska skutecznie odparły przeciwnika i zmusiły go do odwrotu - czytamy.

  Na kierunku bachmuckim ukraińskie siły odparły próby szturmów w okolicy miejscowości Berestowe, Sołedar i Semyhirja. Trwają walki z grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske.

 • 20:59

  W rosyjskim ostrzale domu kultury w Czuhujewie w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby. Ciała dwóch z nich już wydobyto, zaś poszukiwania trzecich zwłok będą kontynuowane w środę - poinformowały miejscowe służby ratunkowe.

 • 19:48

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został uhonorowany Nagrodą im. Winstona Churchilla za Przywództwo. Odznaczenie przyznał szefowi ukraińskiego państwa przez wideołącze brytyjski premier Boris Johnson.

  Prezydent Ukrainy podkreślił, że nie otrzymałby tej nagrody, "gdyby cały ukraiński naród nie stanął w obronie wolności przed tyranią". - Ukraina i cała Europa zawsze będą pamiętać tych, którzy, nie wahając się, przyszli na pomoc naszemu narodowi i samej idei wolności - dodał.

  - Pana opór, godność, nieopuszczający pana humor poruszyły miliony, a sprzeciwiając się barbarzyństwu stał się pan symbolem bohaterstwa ukraińskiego narodu - powiedział brytyjski premier.

 • 19:30

  Ukraina otrzymała od Niemiec kolejną ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją.

  "Dostarczono obiecane wyrzutnie rakietowe typu Mars II oraz kolejne trzy samobieżne haubice PzH 2000. Dotrzymujemy słowa" - poinformowała minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez agencję dpa.

 • 18:44

  Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy - podał brytyjski "Daily Mail". Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy z amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.

  41-letni podpułkownik Maksim Potiomin zginął w Doniecku na Ukrainie 8 lipca. W tym samym ataku najprawdopodobniej zginął również 54-letni pilot pułkownik Anatolij Stasiukiewicz.

 • 18:32

  Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się we wtorek z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem.

 • 16:48

  Strategią kanclerza Niemiec Olafa Scholza wydaje się opóźnianie dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy w nadziei, że wcześniej dojdzie do wynegocjowanego porozumienia - napisała we wtorek rada redakcyjna "Wall Street Journal" w komentarzu do dostarczenia po trzech miesiącach dział przeciwlotniczych Gepard.

 • 15:48

  Kalendarz wspierania Ukrainy, w tym kalendarz wizyt prezydentów Polski i Litwy oraz dalsze kroki na rzecz sankcji przeciwko Rosji - to według szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakuba Kumocha główne ustalenia dwudniowych konsultacji Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Helu.

 • 15:39

  Jurij Borisow, nowy szef rosyjskiej państwowej agencji kosmicznej Roskosmos, poinformował, że jego państwo po 2024 r. opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i będzie budować swoją stację orbitalną - podało Associated Press.

 • 15:16

  Cała linia frontu od półtora tygodnia jest statyczna, to pierwsza oznaka tego, że wojna między Rosją a Ukrainą ma teraz charakter pozycyjny – powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Rostysław Smyrnow.

  Jak ocenił, obecna sytuacja wynika głównie z właściwego planu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy dotyczącego zniszczenia składów amunicji okupanta.

  - Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni zniszczyliśmy ponad 30 składów amunicji, a w sumie już ponad 50. Zniszczonych zostało również siedemnaście stanowisk dowodzenia. To zakłóca ich łańcuchy logistyczne i zdolność do prowadzenia działań ofensywnych - zaznaczył Smirnow.

 • 14:25

  Brytyjski rząd dopisał 42 osoby lub podmioty do listy objętych sankcjami za inwazję Rosji na Ukrainę. Restrykcje, w tym zakazy podróży i zamrożenie aktywów, objęły między innymi szereg gubernatorów rosyjskich regionów.

 • 13:48

 • 13:42

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdobyła dokumenty potwierdzające, że Federacja Rosyjska rozpoczęła aktywną fazę przygotowań do pseudoreferendum w sprawie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji - poinformował rzecznik SBU Artem Dehtiarenko.

  Jak wynika z licznych informacji zebranych przez funkcjonariuszy SBU, wróg planuje wykorzystać prorosyjską organizację o nazwie "Republika Doniecka" do tego, by formalnie wystąpiła do Moskwy o przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia części okupowanych terenów Ukrainy do Rosji - wyjaśniał Dehtiarenko w nagraniu wideo zamieszczonym na kanale SBU w Telegramie.

 • 13:37

  Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej. Obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN.

  "Ostatnimi czasy rosyjscy lobbyści na całym świecie zaczęli przekonywać, że trzeba usiąść za stołem i negocjować (z Ukrainą). Dzieje się tak dlatego, że armia najeźdźcy wyczerpała swoje siły i nie posiada wartościowych rezerw. Obecnie wojska wroga muszą się przegrupować, by móc później wznowić natarcie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że (po przerwie operacyjnej) nastąpią kolejne rosyjskie ataki" - przekonywał.

 • 13:26

  Rosyjskie władze desperacko poszukują żołnierzy na wojnę z Ukrainą bez konieczności ogłaszania powszechnej mobilizacji. W tym celu Kreml m.in. rekrutuje więźniów z kolonii karnych i zachęca do służby obywateli krajów Azji Centralnej - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 13:24

  Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają zmienić nazwę ukraińskiego Mariupola na Żdanow – powiadomił doradca mera Petro Andriuszczenko. Nazwę tę, na cześć pochodzącego z tej miejscowości bliskiego współpracownika Józefa Stalina, miasto nosiło w czasach sowieckich.

 • 13:20

  Siły rosyjskie używają na Ukrainie min z czujnikami ruchu – poinformował szef saperów Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. Najczęściej znajdowane przez saperów materiały wybuchowe to miny przeciwpiechotne, granaty oraz amunicja kasetowa.

 • 13:11

  Na zajętych obszarach południa Ukrainy okupanci próbują stworzyć wrażenie, że miejscowa ludność popiera przyłączenie do Rosji. Trwa tam poszukiwanie kolaborantów przed zapowiadanym pseudoreferendum, mającym zalegalizować aneksję tych terenów - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 11:03

  "Odbyło się kolejne przekazanie ciał (na Ukrainę - red.): sprowadziliśmy 25 poległych obrońców” – powiadomił ukraiński resort ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

  Jak zaznaczono, proces ten odbywał się zgodnie z zapisami konwencji genewskiej.

  Мінреінтеграції

  Відбулася чергова передача тіл: повернули 25 полеглих захисників Відбулася чергова операція з передачі тіл загиблих військових. Україна повернула тіла ще 25 своїх захисників. Операція проводилась за співпраці Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти, Олега Котенка та інших силових структур України. Процес повернення тіл відбувається відповідно до норм Женевської конвенції.

 • 11:02

  Na Morzu Czarnym dyżurują dwie rosyjskie jednostki przenoszące rakiety manewrujące typu Kalibr – powiadomiła ukraińska marynarka wojenna we wtorek.

  Ponadto na Morzu Azowskim Rosja utrzymuje do siedmiu okrętów i kutrów wojennych. Na Morzu Śródziemnym znajduje się pięć rosyjskich jednostek, przenoszących Kalibry, a także dwa krążowniki rakietowe.

 • 11:01

  "Rosja niemal na pewno postrzega (ukraińskie) pociski przeciwokrętowe jako kluczowe zagrożenie, które ogranicza skuteczność jej Floty Czarnomorskiej. To w znacznym stopniu podkopało ogólny plan inwazji, ponieważ Rosja nie może realistycznie próbować ataku desantowego, by przejąć Odessę" – ocenił we wtorek brytyjski resort obrony.

  Według brytyjskiego resortu wysiłki na rzecz niszczenia i osłabiania zdolności przeciwokrętowych Ukrainy pozostaną priorytetem wojsk rosyjskich. Procesy obierania celów przez Rosję są jednak często utrudniane przez złe planowanie i odgórne podejście do działań, a także z powodu korzystania z nieaktualnych danych wywiadowczych – oceniono.

 • 10:58

  Trzej mężczyźni, którzy walczyli przeciwko Ukrainie w separatystycznych nielegalnych formacjach zbrojnych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), zostali skazani na kary 15 lat pozbawienia wolności – poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 10:56

  Mieszkańcy wsi Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy prowadzili spokojne życie, nie było tam żadnych wojsk ani baz, ale "rosyjscy terroryści po prostu chcieli sobie postrzelać" - napisał we wtorek na Instagramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do porannych ataków wroga na miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego.

  "(Oni) za wszystko odpowiedzą. Każdy z nich. Każdy 'wyzwoliciel', który rujnuje nasze życie" - zadeklarował Zełenski.

 • 8:41

  Co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły we wtorek władze regionalne.

  "25 lipca Rosjanie zabili trzech cywilów – w Krasnohoriwce, Sołedarze i Marjince. Osiem osób zostało rannych" – powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko na Telegramie

 • 7:56

  Rosyjskie wojska wytracają siły na wschodzie Ukrainy w walkach o niewielkie, mało istotne obszary, a trwająca ofensywa Rosjan najpewniej wyhamuje, zanim będą oni w stanie zająć jakiekolwiek duże miasto w obwodzie donieckim – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:55

  Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę portową w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Ostrzelano też nadmorskie miejscowości w sąsiednim obwodzie odeskim - poinformowało we wtorek rano ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Trwa ustalanie liczby ofiar i skali zniszczeń.

  Wróg wystrzelił pociski z kierunku Morza Czarnego, wykorzystał w tym celu m.in. bombowce strategiczne - powiadomili mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz i rzecznik władz regionu odeskiego Serhij Bratczuk.

 • 7:46

  Siły ukraińskie odparły kilka rosyjskich natarć w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju. Przeciwnik prowadzi też atak na wschód od miasta Bachmut – powiadomił we wtorek rano sztab generalny armii Ukrainy.

  W okolicach Słowiańska wojska ukraińskie skutecznie odparły ataki i odrzuciły przeciwnika w rejonie Spirnego oraz parku narodowego Swiati Hory – poinformował sztab w komunikacie na Facebooku.

  Również pod Bachmutem sił rosyjskie poniosły straty w walkach i musiały wycofać się w rejonie miejscowości Berestowe i Semyhirja. Pododdziały przeciwnika podejmują jednak ataki pod Berestowem – trwają tam działania bojowe.

  Rosjanie próbują poprawić swoje położenie taktyczne, by ruszyć do ataku na Siewiersk i Sołedar. Przeciwnik uzupełnia zapasy amunicji i paliwa.

  Ukraiński sztab powiadomił również, że z terytorium Białorusi wróg prowadził rozpoznanie przy pomocy dronów na kierunkach Łuck i Kowel w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie Ukrainy.

  Ponadto wojska rosyjskie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbаsie, a także na południu kraju oraz na północ i wschód od Charkowa. Przeprowadziły również ataki lotnicze.

  Według komunikatu na południowym odcinku frontu, w obwodach chersońskim i zaporoskim, Rosjanie skupiają się na działaniach obronnych.

 • 7:33

  Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa drony w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie kraju - poinformowały w poniedziałek władze obwodowe. Dodano, że odłamki jednej z maszyn uderzyły w dom, zabijając jedną osobę - 66-letniego mężczyznę.

  - To kolejna taka informacja, która może być potwierdzeniem, że Rosja ponownie, tym razem od strony Białorusi, będzie chciała zaatakować Ukrainę - powiedział reporter TVN24 Artur Molęda.

 • 6:50

  Rosjanie bombardowali zoo w Jasnohorodce. Ogród zoologiczny znajdował się w marcu w tzw. szarej strefie pomiędzy rosyjskimi najeźdźcami i ukraińskimi obrońcami. Wskutek ostrzałów zginęły setki zwierząt, wiele innych uciekło i znalazło schronienie w pobliskich lasach lub na prywatnych podwórkach tych, którzy w okolicy zostali – mówi Ołeksandr Maszczenko, dyrektor położonego w podkijowskiej Jasnohorodce zoo.

  Na terenie ogrodu można obecnie oglądać m.in. strusie, muflony, krowy szkockie, bawoły, lamy, kozły, sarny, wielbłądy, szopy i jeżozwierza. Wszystkie mieszkające w nim wcześniej alpaki zginęły w bombardowaniach.

  - 6 marca przyjechał oddział obrony terytorialnej. Powiedziano nam, że mamy dwie godziny na opuszczenie zoo. Nie mieliśmy czasu, żeby wywieźć zwierzęta – wspomina dyrektor ośrodka.

 • 4:46

  Przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie planu dotyczącego ograniczenia zużycia gazu ziemnego - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek niemiecka agencja dpa, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli.

  Plan ten, jak pisze dpa, ma zostać przyjęty we wtorek podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów ds. energii UE i ograniczać ryzyka, które mogłoby nieść ze sobą całkowite przerwanie dostaw rosyjskiego gazu.

 • 4:46

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie dokonały marginalnych zdobyczy terytorialnych na południe od miasta Bachmut, ale w dużej mierze cierpią z powodu tych samych ograniczeń, które uniemożliwiały im szybkie zdobywanie znacznych terenów podczas operacji ofensywnych w obwodzie Ługańskim.

 • 4:45

  - Jesteśmy w poważnej sytuacji. Już czas, żeby wszyscy to zrozumieli - powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck po tym, jak rosyjski Gazprom poinformował o kolejnym ograniczeniu przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1.

 • 4:45

  Ukrinform: W północnych dzielnicach Charkowa słychać było cztery eksplozje. Rosyjskie ataki rakietowe poprzedziły syreny alarmowe.

 • 4:45

 • 4:45

  Ukraiński prezydent jest zdania, że Ukraina musi przeprowadzić kontrofensywę, by odzyskać okupowane ziemie w ciągu najbliższych 3-6 tygodni - powiedział portalowi Politico kongresmen Adam Smith, szef delegacji, która niedawno odwiedziła Kijów. Jak dodał, kongresmeni naciskają na administrację Joe Bidena, by dostarczyła Ukrainie broń dłuższego zasięgu.

 • 4:44

  - Nawet pomimo ustępstw w sprawie turbiny dla Nord Stream 1, Rosja nie zamierza wznawiać dostaw gazu do krajów europejskich – oznajmił w specjalnym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dodając, że Rosja sięga po groźby i "prowadzi otwartą wojnę gazową przeciwko zjednoczonej Europie".

  - To wymaga reakcji. Nie - myślenia, jak zwrócić jakąś turbinę, a wzmocnienia sankcji. Trzeba robić wszystko, by ograniczyć rosyjskie dochody, nie tylko z ropy i gazu, ale w ogóle z jakiegokolwiek eksportu – podkreślił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Narciso Contreras/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty: