Ukraińcy budują "Armię Dronów". Szkolenie przeszło już kilkuset operatorów

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 157 dni. W ramach projektu "Armia Dronów" szkolenie operatorów dronów przeszło już około 400 ukraińskich żołnierzy. Na razie operatorzy są szkoleni w dwóch szkołach, ale wkrótce dołączy do nich 10 kolejnych placówek. Siły ukraińskie zniszczyły kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy. Wokół Rosjan w Chersoniu "stopniowo zaciska się pętla okrążenia" - poinformowało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:52

  Unia Europejska powinna zaprzestać wydawania Rosjanom wiz turystycznych i oficjalnie uznać Rosję za państwowego sponsora terroryzmu - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

  Szef łotewskiego MSZ potępił przy tym "brutalne zabójstwo ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskie siły zbrojne w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy oraz ciągłe masowe zbrodnie, popełniane przez rosyjskie wojsko".

 • 2:57

  Eksperci ONZ są gotowi pomóc zbadać ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na zastępcę rzecznika sekretarza generalnego ONZ Farkhana Haqa.

  - W związku z niedawną tragedią w obozie w Ołeniwce, za zgodą stron, jesteśmy gotowi wysłać grupę ekspertów zdolnych do przeprowadzenia śledztwa – powiedział Haq.

 • 1:06

  Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę wieczorem w przemówieniu wideo, że po masowym mordzie ukraińskich jeńców w Ołeniwce świat powinien nie tylko potępić tę rosyjską zbrodnię, ale także uznać Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

  - Nie wystarczy tylko potępienie na poziomie retoryki politycznej. To masowe morderstwo. Jakie później mogą być relacje z terrorystami, jaki biznes może być robiony z takim krajem? - mówił Zełenski.

 • 23:36

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w sobotę w przemówieniu wideo ludzi zamieszkujących obwód doniecki do opuszczenia tego regionu. Podkreślił, że władze państwowe wszystko w tym celu zorganizują.

  - W Donbasie są setki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy dzieci, wielu odmawia wyjazdu. Ale to naprawdę trzeba zrobić, ta decyzja i tak będzie musiała zostać podjęta, uwierzcie mi. Im więcej ludzi opuści obwód doniecki, tym mniej ludzi zdoła zabić armia rosyjska - mówił Zełenski w przemówieniu w mediach społecznościowych.

 • 21:58

  Wojska rosyjskie zajęły stocznię w Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował w sobotę na swojej stronie internetowej holding Smart Maritime Group, do którego należą stocznie w Chersoniu i Mikołajowie.

  "W tej chwili wojska Federacji Rosyjskiej nie wpuszczają administracji i pracowników na terytorium (stoczni)" – podało biuro prasowe przedsiębiorstwa. Jak dodano, na terenie zakładów znajduje się turecki statek, którego los jest obecnie nieznany.

 • 21:24

 • 19:36

  Siły rosyjskie umocniły się w okolicy wsi Semyhirja w obwodzie donieckim, niedaleko granicy z obwodem ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku. Wojska rosyjskie szturmowały Semyhirję z trzech kierunków.

  W komunikacie podano też, że rosyjskie szturmy na innych kierunkach zakończyły się niepowodzeniem i zostały odparte przez siły ukraińskie.

 • 18:53

  Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że nie powinno już być żadnych wątpliwości, że Rosja zamierza dokonać rozbioru Ukrainy i "całkowicie usunąć ją z mapy świata".

  Jak podkreśliła w piątkowym wystąpieniu Thomas-Greenfield, Stany Zjednoczone widzą coraz wyraźniejsze oznaki, że Rosja przygotowuje się do aneksji wszystkich obwodów na wschodzie Ukrainy oraz położonych na południu tego kraju obwodów chersońskiego i zaporoskiego, m.in. poprzez zainstalowanie w nich "nielegalnych pełnomocników na terenach okupowanych, mających na celu przeprowadzenie fikcyjnych referendów lub wydanie dekretów o przystąpieniu (tych terenów) do Rosji".

 • 18:50

  Obowiązkowa ewakuacja nieokupowanych przez Rosję terenów obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy rozpocznie się przed początkiem sezonu grzewczego – poinformowała w sobotę wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk w telewizji.

  "W obwodzie donieckim brak jakichkolwiek dostaw gazu. Wszystkie gazociągi, jakie można było wyremontować, wyremontowano, ale niestety wróg wciąż od nowa niszczy wszystko, co pomogłoby ogrzać ludzi zimą. Jednym słowem – ciepła w obwodzie donieckim zimą nie będzie" – zaznaczyła Wereszczuk.

  Podkreśliła, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą.

 • 18:22

  Już około 400 żołnierzy ukraińskich przeszło szkolenie na operatorów dronów w ramach projektu "Armia Dronów" – poinformowało w sobotę ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy w komunikacie cytowanym przez Radio Swoboda. Drony stanowią ważną broń sił zbrojnych Ukrainy w walce z wojskami rosyjskimi.

 • 17:57

  Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie – poinformowało w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

  "Już po kolejowym moście Antonowskim!" – napisano w komunikacie Centrum, podkreślając, że wokół Rosjan w Chersoniu "stopniowo zaciska się pętla okrążenia".

 • 17:08

  Około 200 mln hrywien (ok. 5,3 mln euro) na karetki pogotowia zebrano podczas akcji charytatywnej zapoczątkowanej przed Szczytem Pierwszych Dam i Dżentelmenów w Kijowie – poinformowała w sobotę żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena, w ukraińskiej telewizji.

  Zełenska oznajmiła, że do akcji charytatywnej dołączyli już ludzie z 51 krajów. Najwięcej datków przekazano z Ukrainy, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Izraela. - Są przekazy nawet na jedną hrywnę czy jednego dolara. Każda suma jest teraz ważna. (…) Jestem wdzięczna wszystkim, którzy przyłączają się do naszej inicjatywy – powiedziała.

 • 16:02

  Chłopcy z miejscowości Bucza w obwodzie kijowskim w ciągu tygodnia zebrali 7000 hrywien (prawie 200 euro) na potrzeby armii ukraińskiej, myjąc samochody – poinformował w sobotę wicepremier i minister cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow.

 • 15:40

  Około 100 krewnych i bliskich obrońców Mariupola, którzy znajdują się obecnie w rosyjskiej niewoli, demonstrowało w sobotę w Kijowie, by zwrócić uwagę na ich sytuację i domagać się ich powrotu do domu – poinformował portal Suspilne.

  Żona dowódca pułku Azow Denysa Prokopenki, Kateryna, zaapelowała do cywilizowanego świata o uznanie Rosji za państwo-sponsora terroryzmu. Podkreśliła, że kiedy obrońcy kombinatu Azowstal, ostatniego ukraińskiego punktu oporu w Mariupolu, składali broń, ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zapewniały, że ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 • 14:27

  Ruszył proces odzyskiwania ciał ukraińskich wojskowych, którzy zginęli w wyniku ostrzelania tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce w obwodzie donieckim - poinformował w sobotę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

  W jego opinii na terenie tzw. obozu z Ołeniwce łamane są wszystkie konwencje genewskie. Jak dodał, na terenie tego obiektu przebywały "tysiące ludzi". Łubinec wskazał, że do Ołeniwki powinni udać się przedstawiciele organizacji międzynarodowych, by pobrać materiały do ekspertyzy.

  W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce, gdzie znajdowali się ukraińscy jeńcy; następnie Kreml próbował oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, a 130 osób zostało rannych.

 • 14:26

  Kreml coraz mocniej naciska na zainstalowane przez siebie władze okupowanych terenów południowej Ukrainy, by przygotowały się do tzw. referendów w celu przyłączenia tych obszarów do Rosji – poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort dodał, że te tzw. referenda mają się odbyć jeszcze w tym roku. Okupacyjne władze najprawdopodobniej wymuszają na mieszkańcach przekazywanie danych osobowych, by stworzyć rejestry głosujących – napisano.

  Siły ukraińskie odparły najprawdopodobniej prowadzone na małą skalę rosyjskie ataki na niezmiennej od dawna linii frontu w pobliżu miasta Donieck na wschodzie Ukrainy – oceniło ministerstwo.

  W okolicach okupowanego Chersonia na południu Ukrainy rosyjskie wojsko prawdopodobnie stworzyło dwa mosty pontonowe i przeprawę promową, by zastąpić mosty zniszczone przez niedawne uderzenia sił ukraińskich – dodano. Ukraińcy niszczyli mosty prowadzące do Chersonia, by przerwać linie zaopatrzenia dla rosyjskiego wojska w mieście.

 • 13:14

  W piątek w obwodzie sumskim doszło do dwóch tragicznych w skutkach eksplozji min. W pierwszym przypadku 11 min wybuchło, kiedy najechała na nie ciężarówka. Kierowca zginął na miejscu. Dwie osoby zostały też ranne - pasażerka i kierowca samochodu, który jechał z naprzeciwka.

  W drugim przypadku do eksplozji doszło, kiedy kombajn wyjechał w pole na żniwa. Dwóch rolników zostało rannych, a sprzęt jest zniszczony.

 • 12:46

  Rosja kradnie z Sudanu tony złota wartego miliardy dolarów, by finansować wojnę na Ukrainie w obliczu zachodnich sankcji. Pomaga jej w tym sudańska junta w zamian za wsparcie wojskowe – podała stacja CNN, powołując się na amerykańskich i sudańskich urzędników oraz dokumenty.

 • 12:10

  Rosyjska armia ściąga sprzęt wojskowy do obwodu biełgorodzkiego przy granicy z okupowaną częścią ukraińskiego regionu charkowskiego - podało Radio Swoboda. Broń może być wykorzystywana następnie na kierunku iziumskim i słowiańskim - uważają eksperci.

 • 12:03

  Rosyjscy dyplomaci piszący o tym, że ktoś zasługuje na powieszenie, to barbarzyństwo i zdziczenie - oświadczył szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  Odniósł się w ten sposób do wpisu na Twitterze ambasady Rosji w Londynie, w którym zamieszczono rzekomy cytat pary mieszkańców Mariupola. Stwierdzono w nim, że żołnierze ukraińskiego pułku Azow "zasługują na karę śmierci, ale nie przez rozstrzelanie, tylko powieszenie, bo nie są prawdziwymi żołnierzami". "Zasługują na poniżającą śmierć" - dodano.

 • 11:36

  Zwracamy szczególną uwagę na cudzoziemców chcących wjechać na Łotwę z Rosji i Białorusi - podkreśliła Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy, cytowana przez agencję LETA. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie wpuszczono na Łotwę 62 osób uznanych za zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa.

 • 11:36

  Szefowa komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann skrytykowała Urząd Kanclerski, który jej zdaniem spowalnia dostawy broni na Ukrainę.

  "Najwęższym gardłem, które spowalnia zaangażowanie militarne Niemiec, jest z jakichkolwiek powodów rzeczywiście Urząd Kanclerski" - oświadczyła Strack-Zimmermann.

 • 9:56

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, że chciałby pojechać do Ukrainy. Przyznał, że w związku z jego problemami z poruszaniem się nie jest możliwy taki "rytm podróży" jak dotychczas.

 • 9:06

  Od 24 lutego, gdy Rosja napadła na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła na przejściach z Ukrainy do Polski 5,13 miliona osób. W piątek z Ukrainy wjechało do Polski 24,8 tys. osób, a w sobotę do godz. 7.00 – 7,7 tys.

 • 8:28

  Siły rosyjskie ostrzelały nocą dzielnicę mieszkalną w Mikołajowie na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc sześć - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

  "30 lipca nocą po godz. 1 ostrzelano jedną z dzielnic mieszkalnych miasta. Ze wstępnych informacji wynika, że jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych. Wskutek ostrzału bloki zostały bardzo uszkodzone" - napisał Kim w komunikatorze Telegram.

 • 7:47

  Na skutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy minionej doby zginęło sześciu cywilów, a 15 zostało rannych - poinformował gubernator tego regionu Pawło Kyryłenko.

  "29 lipca Rosjanie zabili sześciu mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w Kramatorsku, jednego w miejscowości Wodiane, jednego w miejscowości Kurdiumiwka, jednego w miejscowości Perwomajske i jednego w Kermenczyku. 15 osób zostało rannych" - napisał Kyryłenko w komunikatorze Telegram.

 • 7:46

  Na północ od Charkowa we wschodniej części Ukrainy w piątek wciąż toczyły się walki, ale nie doprowadziły one do znacznych zmian w kontroli nad obszarami przez wojska rosyjskie i ukraińskie – ocenił w raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Think tank zwrócił uwagę na informacje lokalnych władz ukraińskich, że Rosjanie ostrzelali Charków pociskami z systemów S-300 oraz prowadzili ataki na północ, północny wschód i wschód od miasta. Zaatakowali m.in. infrastrukturę produkcji żywności niedaleko Charkowa.

  Wojska rosyjskie prowadziły również działania zwiadowcze na północny zachód od linii Słowiańsk-Izium i ostrzeliwały miejscowości na północny zachód od Słowiańska. Ukraińcy informowali zaś o wykryciu i zneutralizowaniu rosyjskiej grupy zwiadowczej 35 km na północny zachód od Iziumu. Może to dowodzić, że Rosjanie starają się wejść dalej w głąb obwodu charkowskiego, choć prawdopodobieństwo zajęcia przez nich dodatkowych terenów w tym obwodzie jest ograniczone – napisano w raporcie ISW.

 • 7:31

  Ukraińskie siły odparły ataki armii rosyjskiej na czterech kierunkach: słowiańskim, bachmuckim, awdijewskim i nowopawliwskim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojska okupanta kontynuują ofensywę w Donbasie.

  "Bojowy, liczebny skład i charakter działań przeciwnika pozostaje bez znacznych zmian. Okupanci kontynuują lotnicze i rakietowe uderzenia w wojskowe i cywilne obiekty na terytorium Ukrainy" - czytamy w porannym komunikacie.

 • 6:57

  Władze USA i Zachód powinny jak najszybciej podjąć decyzję o zmianie typu broni wysyłanej Ukrainie i dostarczyć jej rakiety dalekiego zasięgu, myśliwce i czołgi - powiedział PAP Philip Wasielewski, analityk wojskowy i były funkcjonariusz CIA. Jak dodał, samoograniczanie się Zachodu w tej sprawie nie ma sensu, a broń ta konieczna jest do powodzenia ukraińskiej kontrofensywy.

 • 4:42

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraiński ruch oporu poinformował, że władze okupacyjne Jednej Rosji opuściły Chersoń. Spotkanie w ramach imprezy "Jesteśmy razem z Rosją" zostało odwołane, przełożone lub cieszyło się małym zainteresowaniem.

 • 4:42

  Federalna Agencja ds. Sieci już wkrótce stanąć może w obliczu trudnej decyzji: które branże będą jako pierwsze pozbawione gazu z powodu rosyjskiej wojny – pisze w piątek "Der Spiegel".

 • 4:42

  Do Polski pociągiem ewakuacyjnym przyjechało kolejnych 31 rannych ukraińskich żołnierzy. Trafili oni do polskich szpitali - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

  W czwartek, 14 rannych żołnierzy z Ukrainy przyjechało specjalnym pociągiem medycznym do Katowic. Karetkami zostali przetransportowani do różnych szpitali w woj. śląskim na leczenie. Wcześniej, 18 lipca, do Polski dotarła grupa 32 rannych żołnierzy z Ukrainy. Ich transport i rozmieszczenie w 11 polskich szpitalach był pierwszym zadaniem zrealizowanym przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

 • 4:41

 • 4:41

  Mamy wystarczające dowody na to, że była to zaplanowana zbrodnia - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do śmierci kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

 • 4:41

  Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży papieża Franciszka na Ukrainę - powiedział szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas papieskiej podróży po Kanadzie.

 • 4:41

  Ukraińskie struktury siłowe oraz rzecznik praw człowieka wezwali w Narody Zjednoczone oraz Czerwony Krzyż do natychmiastowej reakcji na zabicie ukraińskich jeńców wojennych w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwcena terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

  Jeńcy zginęli w precyzyjnym ostrzale przeprowadzonym przez siły rosyjskie - informowała wcześniej ukraińska armia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości