Ukraiński sztab: powstrzymaliśmy rosyjskie ataki na wschód od Siewierska

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo,
tas/dap,
adso
Źródło:
PAP
Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 150 dni. Relacja Pawła Pieniążka ("Tygodnik Powszechny") z Charkowa
Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 150 dni. Relacja Pawła Pieniążka ("Tygodnik Powszechny") z CharkowaTVN24
wideo 2/24
TVN24Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 150 dni. Relacja Pawła Pieniążka ("Tygodnik Powszechny") z Charkowa

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 150 dni. Armia ukraińska powstrzymała rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przekazał, że siły ukraińskie uderzyły w sztab wojsk rosyjskich w okupowanym Lisiczańsku. Nie żyje 50 rosyjskich żołnierzy - dodał urzędnik. Rosyjskie rakiety spadły na port w Odessie dzień po zawarciu porozumienia o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:14
 • 20:44

  Władze okupacyjne w obwodzie zaporoskim zablokowały serwisy społecznościowe Facebook, Twitter i YouTube, a także spowolniły działanie wyszukiwarki Google – podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na rosyjskie media rządowe.

  Jako uzasadnienie władze okupacyjne podały, że serwisy "blokują rzetelne informacje" i "wzywają do przemocy". Obwód zaporoski jest w większości kontrolowany przez wojska rosyjskie.

  Ukraińska Prawda przypomniała, że wcześniej separatystyczne władze tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych w Donbasie zablokowały dostęp do wyszukiwarki Google. Według sterowanych i sponsorowanych przez Rosję separatystów Google "propaguje przemoc wobec Rosjan, a szczególnie wobec mieszkańców Donbasu".

 • 20:23

  Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała gigantyczna kolejka aut, a cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – poinformował na kanale Telegram mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności.

  W kolejce z ponad 1200 samochodów ludzie nocują na poboczu już pięć dób. Panują upały, brakuje jedzenia.

  Rosjanie, jak dodał Fedorow, odmówili stronie ukraińskiej, która po raz kolejny zwróciła się o otwarcie korytarza humanitarnego w celu umożliwienia ewakuacji ludności na terytoria kontrolowane przez władze ukraińskie.

  "Rosyjskie władze cynicznie odpowiedziały, że nikt z mieszkańców Melitopola nie chce wyjechać z miasta i potrzeby korytarza nie ma" – oświadczył mer.

 • 19:08

  Wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana o nieskuteczności sankcji wobec Rosji to klasyka rosyjskiej propagandy – oświadczył w sobotę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. Wcześniej tego dnia Orban powiedział, że sankcje UE nie działają, a Unia potrzebuje "nowej strategii".

  "Sankcje nie osłabiły Rosji – to klasyczny przykład rosyjskiej propagandy. Sankcje są efektywne, istotnie zmniejszyły zdolność rosyjskiej machiny wojennej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. Dostawy broni (z Zachodu) ratują życie Ukraińcom" – napisał Nikołenko na Facebooku.

  Dodał, że gdyby sankcje i uzbrojenie były nieefektywne, to Rosja nie zaangażowałaby ogromnych zasobów, by je zdyskredytować i powstrzymać.

  Orban: Unia Europejska powinna stanąć nie po stronie Ukrainy czy Rosji, lecz "między nimi"

  Szef węgierskiego rządu Viktor Orban oświadczył, że to, co teraz robi Europa, "skutkuje przedłużeniem wojny" w Ukrainie, a Unia Europejska powinna stanąć nie po stronie Ukrainy czy Rosji, lecz "między nimi".

 • 18:40

  Siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił w sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Wojska rosyjskie ponownie próbowały szturmować teren Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku z różnych kierunków, jednak bezskutecznie i ze stratami – powiadomił sztab w komunikacie na Facebooku.

  W obwodzie donieckim siły rosyjskie koncentrują swoje działania na kierunkach kramatorskim, ostrzeliwując m.in. miejscowości wokół Siewierska i Bachmutu, gdzie próbują stworzyć sprzyjające warunki do kontynuowania ofensywy na Bachmut - podał sztab.

 • 17:09

  Żołnierze Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Wielkiej Brytanii przeszkolą ukraińskich wojskowych w celu zwiększenia efektywności ich działań na froncie - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Szkolenia zostaną przeprowadzone w ramach programu, który zakłada przeszkolenie 10 tysięcy Ukraińców z niewielkim lub żadnym doświadczeniem wojskowym. Program stanowi część zobowiązania Wielkiej Brytanii do wspierania Ukrainy w walce z Rosją, na realizację którego przeznaczono dotąd ponad 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane na pomoc wojskową, m.in. na zakup ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutni wieloprowadnicowych MLRS.

  - Ten nowy ambitny program szkoleniowy jest kolejnym etapem pomocy Zjednoczonego Królestwa dla Sił Zbrojnych Ukrainy w ich walce z rosyjską agresją. Dzięki ogromnemu doświadczeniu brytyjskiej armii pomożemy Ukrainie odbudować siły zbrojne i zwiększyć skalę oporu w sytuacji gdy broni ona swej suwerenności i prawa do decydowania o swojej przyszłości - powiedział minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace cytowany przez ukraiński sztab generalny.

  W szkolenie zaangażowanych zostanie 1050 brytyjskich wojskowych. Będzie się ono odbywać na obiektach ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii. Każdy kurs ma trwać przez kilka tygodni.

 • 16:32

  Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia eksportu zboża przez porty czarnomorskie pomimo sobotniego rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie – powiadomił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

  "Nie ufamy Rosji, ale ufamy naszym partnerom i sojusznikom, właśnie dlatego Inicjatywa w sprawie bezpiecznego transportu zboża i żywności z portów ukraińskich została podpisana z ONZ i Turcją, a nie z Rosją" – napisał Kubrakow w sobotę na Facebooku.

  Strona ukraińska, jak dodał, kontynuuje techniczne przygotowania do uruchomienia eksportu produkcji rolnej ze swoich portów.

 • 16:31

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że siły ukraińskie uderzyły w sztab wojsk rosyjskich w okupowanym Lisiczańsku. Nie żyje 50 rosyjskich żołnierzy - dodał urzędnik.

  Hajdaj przekazał, że rosyjscy okupanci zgromadzili się w gmachu sądu, by "przeprowadzić naradę".

 • 15:49

  Czego by Rosja nie obiecywała, zawsze znajdzie sposób, by tego nie spełnić – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując atak rakietowy na port w Odessie.

  - To świadczy tylko o jednym: czego by Rosja nie obiecała, zawsze znajdzie sposób, by tego nie spełnić. Geopolitycznie, zbrojnie, krwawo lub nie, ale zawsze ma kilka kierunków działania – cytuje Zełenskiego agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służbę prasową głowy państwa.

  Ukraiński przywódca wypowiadał się podczas spotkania z delegacją Izby Reprezentantów Kongresu USA.

  Rosyjska armia zaatakowała w sobotę pociskami manewrującymi typu Kalibr port handlowy w Odessie. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej.

 • 14:58

  Po ostrzelaniu w sobotę portu handlowego w Odessie przez wojska rosyjskie, szef dyplomacji UE Josep Borrell napisał na Twitterze, że dowodzi to "totalnej pogardy" Rosji dla prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań.

  MSZ Ukrainy oświadczyło po ostrzale, że atakiem tym Rosja podważa podpisane w piątek porozumienie w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

  "Zaatakowanie celu mającego kluczowe znaczenie dla eksportu zbóż dzień po podpisaniu porozumień w Stambule jest szczególnie godne potępienia" - napisał Borrell.

  Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

 • 13:58

  Po serii ukraińskich ataków na rosyjskie magazyny amunicji Rosjanie w obwodzie chersońskim maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną – poinformował w sobotę na kanale Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

  "Do obwodu chersońskiego wjechało ponad 20 'cywilnych' ciężarówek Kamaz. Wszystkie są pomalowane na biało, a na drzwiach kabiny mają flagę Rosji i symbol partii Jedna Rosja. W rzeczywistości ładunkiem jest amunicja do artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" – podał wywiad.

 • 13:12

  Siły ukraińskie uderzyły w most Darjiwski, pod okupowanym Chersoniem na południu Ukrainy, w ramach operacji odcinania rosyjskiego ugrupowania w tym mieście od zaopatrzenia – poinformował w sobotę deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań na Facebooku.

  Wcześniej wojska ukraińskie uszkodziły most Antonowski na Dnieprze w Chersoniu, który – jak podkreślił Chłań – był "kluczowym elementem zaopatrywania ugrupowania wojsk rosyjskich" w tym mieście z lewego brzegu rzeki.

  Generał Ihor Romenenko ocenił w sobotę w telewizji, że siły rosyjskie w Chersoniu mają świadomość, iż mogą znaleźć się w otoczeniu, gdyż znajdują się w swoistej enklawie na prawym brzegu rzeki.

 • 13:02

  Silne wybuchy słychać było w sobotę rano w Charkowie i Mikołajowie na Ukrainie. W ciągu ostatniej doby w wyniku ataków rosyjskich sił w obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. W Donbasie trwają intensywne walki. Siły rosyjskie ostrzelały w ostatnich godzinach kilka miast w obwodzie donieckim i ługańskim. Rownież w sobotę rosyjska armia zaatakowała rakietami port w Odessie. Rano prawie na całym terytorium Ukrainy wyły syreny alarmowe.

  O aktualnej sytuacji w Ukrainie mówił w TVN24 dziennikarz Paweł Pieniążek.


  "Jest nasilenie ataków, to już jest codzienność. Mikołajów, Odessa, one są regularnie ostrzeliwywane, w Donbasie wiele miast jest ostrzeliwywanych codziennie, niemal o tej samej godzinie. Podobnie jak w Charkowie, ludzie budzą się w oczekiwaniu na ostrzały"

 • 12:43

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że podziękował prezydentowi Kazachstanu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi za nieuznanie samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie.

  "Rozmawiałem przez telefon z Kasymem-Żomartem Tokajewem. Podziękowałem za fundamentalne wsparcie dla ukraińskiej integralności terytorialnej, nieuznanie tzw. ŁRL i DRL (tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej)" - napisał Zełenski na Twitterze.

  Jak przekazał, prezydenci omówili współpracę w dziedzinie gospodarki, energii i cyfryzacji.

 • 11:50

  Siły rosyjskie bezprawnie przetrzymują i torturują cywilnych mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy – poinformowała w sobotę organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch.

  "Wśród udokumentowanych przez nas oczywistych zbrodni wojennych są tortury, nieludzkie traktowanie i arbitralne zatrzymania. Władze rosyjskie muszą natychmiast zaprzestać takich nadużyć i zrozumieć, że zostaną pociągnięte do odpowiedzialności" – poinformowała Julia Gorbunowa z HRW.

 • 11:48

  Poprzez ostrzelanie portu w Odessie Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

 • 11:46

  W Donbasie trwają intensywne walki. Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby kilka miast w obwodzie donieckim i ługańskim, dziewięć osób odniosło obrażenia. Odbito dwa rosyjskie szturmy – podały władze obu obwodów na Telegramie.

 • 11:40

  Na cześć premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona nazwano ulicę w mieście Chust w obwodzie zakarpackim na Ukrainie - pisze portal Suspilne. To już kolejne ukraińskie miasto, w którym pojawiła się ulica imienia szefa brytyjskiego rządu.

 • 11:35

  Trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w rosyjskim ostrzale okolic miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy - poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Poszkodowani to wojskowi i ochroniarze.

 • 11:34

 • 11:34

  Rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk przekazał, że rosyjska armia zaatakowała pociskami manewrującymi port handlowy w Odessie na południu Ukrainy.

  Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej - dodał rzecznik, powołując się na Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskich Sił Zbrojnych.

 • 10:55

  Pułkownik Maciej Matysiak w TVN24 o sytuacji na froncie w Ukrainie: Widzimy, że po krótkiej przerwie operacyjnej Rosjanie wznowili działania i to w taki sposób, jak prowadzili do tej pory. To dalej jest prowadzony ogień nękający, sianie terroru, niepokoju i pokazywanie, że Rosjanie w dalszym ciągu mają możliwość uderzania w cele na terytorium Ukrainy. Natomiast są to ataki selektywne i pojedyncze, one nie przynoszą istotnych uszczerbków jeśli chodzi o możliwości ukraińskie.

 • 10:13

  "Możemy potwierdzić niedawną śmierć dwóch obywateli USA w regionie Donbasu w Ukrainie"- poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA.

  Departament zapewnił, że jest w kontakcie z rodzinami obu Amerykanów i dostarcza im wszelką możliwą pomoc konsularną

 • 10:12

  Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

  Więcej w relacji reportera TVN24 Artura Molędy:

 • 8:48

  Jedna osoba poniosła śmierć, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

  W hromadzie (gminie) zołocziwskiej zginęła 74-letnia kobieta, a cztery osoby zostały ranne. Obrażenia odniosła także jedna osoba w Charkowie.

  Syniehubow dodał, że atakowano też rejony bohoduchiwski, czuhujewski oraz iziumski. W hromadzie zmijiwskiej na skutek rosyjskich ataków zniszczone zostało 30 hektarów pól pszenicy.

 • 8:48

  "Krytycznie ważna, silna broń ocali życia naszych wojskowych i przyspieszy wyzwolenie naszej ziemi od rosyjskiego agresora" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze, dziękując prezydentowi USA Joe Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy.

  "Doceniam strategiczną przyjaźń między naszymi narodami. Razem ku zwycięstwu" - dodał szef ukraińskiego państwa.

 • 8:46

  Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło w piątek cztery ataki na dwa punkty obronne wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim oraz na skupisko rosyjskich wojsk i sprzętu w obwodzie mikołajowskim – podało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.

  Według tego źródła siły rosyjskie poniosły znaczne straty. Wojska ukraińskie zniszczyły wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Grad, trzy transportery opancerzone BTR-82, dwie samobieżne armaty Pion, sześć samochodów i magazyn amunicji.

  Rzecznik dowództwa Południe Władysław Nazarow powiedział, że w ciągu ostatnich 10 dni siły ukraińskie przeprowadziły na południu kraju ataki na 34 punkty dowodzenia, magazyny amunicji i skupiska wojsk rosyjskich.

  Według komunikatu Dowództwa Południe na Morzu Czarnym znajdują się obecnie dwa wielkie rosyjskie okręty desantowe oraz dwa okręty z 16 rakietami Kalibr na pokładzie.

 • 8:37

  Trwają ciężkie walki w obwodzie chersońskim, gdzie Ukraina kontynuuje ofensywę przeciw siłom rosyjskim, które próbują spowolnić ten atak. Ponownie uszkodzony został kluczowy dla Rosji most Antonowski - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "W ciągu ostatnich 48 godzin miały miejsce ciężkie walki, bo siły ukraińskie kontynuują ofensywę przeciwko siłom rosyjskim w obwodzie chersońskim, na zachód od rzeki Dniepr. Rosja prawdopodobnie próbuje spowolnić ukraiński atak używając ognia artyleryjskiego wzdłuż naturalnej bariery, jaką jest rzeka Ingulec, dopływ Dniepru. Jednocześnie linie zaopatrzeniowe rosyjskich sił na zachód od Dniepru są coraz bardziej narażone. Nowe ukraińskie uderzenia spowodowały kolejne uszkodzenia mostu Antonowskiego, chociaż Rosja przeprowadziła tymczasowe naprawy. Według stanu z 22 lipca był on niemal na pewno otwarty dla ruchu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Nie było możliwe zweryfikowanie ukraińskich doniesień, że Rosja przygotowuje się do budowy alternatywnego wojskowego mostu pontonowego przez Dniepr. Priorytetem armii rosyjskiej jest utrzymanie przez wojska możliwości przeprawy, a jakakolwiek próba budowy przeprawy przez Dniepr byłaby bardzo ryzykowną operacją. Jeśli przeprawy przez Dniepr zostałyby uniemożliwione, a rosyjskie siły w okupowanym Chersoniu odcięte, byłoby to znaczącym wojskowym i politycznym niepowodzeniem dla Rosji" - dodano.

 • 8:29

  Siły rosyjskie uderzyły w sobotę rano 13 pociskami w okolice miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy. W ataku są zabici i ranni - poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz.

  W okolice miasta uderzono ośmioma pociskami typu Kalibr bazowania morskiego i pięcioma pociskami Ch-22 wystrzelonymi z bombowca TU-22M3 - napisał Rajkowycz w komunikatorze Telegram.

 • 8:28

  Reuters: 13 rosyjskich pocisków uderzyło w sobotę rano w lotnisko wojskowe i infrastrukturę kolejową w obwodzie kirowohradzkim w środkowej Ukrainie. Są zabici i ranni.

 • 8:03

  Żołnierze rosyjscy zaminowują brzegi rzeki Ingulec w okolicach Snihuriwki w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy, co świadczy o tym, że mogą szykować się do kontrataku sił ukraińskich na to miasto – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  ISW pisze w najnowszym raporcie, że siły rosyjskie przeprowadziły lokalne ataki naziemne w pobliżu granicy między obwodem mikołajowskim i chersońskim.

  Według Instytutu wojska rosyjskie atakowały też na wschód od Siewierska oraz na wschód i południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, a także bez powodzenia usiłowały posunąć się na północny zachód od Doniecka.

  ISW zwraca również uwagę, że szef okupacyjnego zwierzchnictwa w obwodzie donieckim Denys Puszylin podpisał umowę o współpracy z przedstawicielami mianowanych przez Rosjan "władz" na okupowanych terenach obwodu charkowskiego, co wskazuje na zamiar zaanektowania obwodu charkowskiego przez Rosję.

  Siły rosyjskie podejmowały ponadto nieudane próby ofensywy w obwodzie chersońskim. Rosyjskim ośrodkom logistycznym na południu nadal zagrażają wojska ukraińskie, które zniszczyły m.in. dwa rosyjskie magazyny amunicji i pięć skupisk wojsk nieprzyjaciela.

 • 7:23

  Siły ukraińskie odparły kolejny szturm armii rosyjskiej w pobliżu Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę.  "Wróg znów prowadził działania szturmowe w kierunku (miejscowości) Pokrowske i terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej i znów poniósł straty i wycofał się"


  Wojsko Ukrainy odparło też szturm na kierunku kramatorskim: w stronę miejscowości Werchniokamjanske i miasta Siwersk.

  Sztab zaznacza, że ukraińskie lotnictwo, siły rakietowe i artyleria z sukcesem prowadzą uderzenia w rosyjskie punkty oporu, magazyny i siły przeciwnika na określonych kierunkach

 • 6:35

  "Kilka silnych trafień w okolicy centrum. Na razie wiadomo o jednym rannym. Mam nadzieję, że ta liczba nie wzrośnie. Służby ratunkowe już działają" - napisał w komunikatorze Telegram mer Charkowa Ihor Terechow.


  "Silne wybuchy" słychać było też nad ranem w Mikołajowie na południu kraju - przekazał mer tego miasta Ołeksandr Sienkewycz. Zaznaczył, że do eksplozji doszło w jednej dzielnicy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został ranny. (https://t.me/senkevichonline/1750)

  Rano w sobotę prawie na całym terytorium Ukrainy wyły syreny alarmowe.

 • 5:39

  Stany Zjednoczone obiecały większe wsparcie militarne dla Ukrainy, w tym drony. Trwają także rozmowy na temat ewentualenego dostarczenia stronie ukraińskiej myśliwców.

 • 4:26

  Nexta: Rosja eksportuje z Ukrainy skradzioną stal o wartości 600 milionów dolarów. Po zajęciu Mariupola Rosja zaczęła wysyłać na swoje terytorium stal z Azovstalu, w szczególności produkty, które zostały już sprzedane klientom w Europie i Wielkiej Brytanii.

 • 4:22

  Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w wywiadzie dla dziennika "Bild" powiedziała, że sprawa broni dla Ukrainy pozostaje dla niej bardzo ważna, mimo że "czołgów nie da się załatwić od ręki".

 • 4:22

  Rosja mierzy się ze znaczącymi trudnościami, by zgromadzić siły potrzebne do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie, a różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, zwycięstwo Ukrainy i Zachodu może zmienić kalkulacje Chin względem inwazji na Tajwan.

 • 4:21

  Instytut Studiów nad Wojną: Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet bezpieczeństwa o wartości 270 milionów dolarów dla Ukrainy. Władze w Kijowie szczegółowo opisały procedury śledzenia zachodniej broni.

 • 4:21

  Wywiad USA ocenia, że wojna na Ukrainie znacznie ograniczyła Rosji możliwość eksportowania broni, co pozbawia jej budżet istotnych dochodów i utrudnia Kremlowi prowadzenie polityki zagranicznej w Afryce za pomocą strategicznych transakcji - informuje magazyn "Foreign Policy".

 • 4:20

  Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie.

 • 4:20

  Siły rosyjskie ostrzeliwały miejscowości na wschodzie i północy Ukrainy, wojska ukraińskie odparły kilka rosyjskich prób szturmu - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, momo, tas/dap, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Pozostałe wiadomości