Ukraina - Rosja. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
"Tak teraz wygląda Siewierodnieck po przybyciu Rosjan" (materiał z 3.07.2022)
"Tak teraz wygląda Siewierodnieck po przybyciu Rosjan" (materiał z 3.07.2022)Twitter/Stratcom Centre UA
wideo 2/5
"Tak teraz wygląda Siewierodnieck po przybyciu Rosjan"Twitter/Stratcom Centre UA

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 131. dzień. Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim. Rosja zaatakowała rakietami miasta we wschodniej Ukrainie. Z kolei Australia zapowiedziała dodatkową pomoc wojskowo-techniczną dla Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji - powiadomił w niedzielę Sztab Generalny ukraińskiej armii. Dodano, że decyzję podjęto w celu ochrony życia ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wygłoszonym wieczorem podkreślił, że "Ukraina niczego nie oddaje". Wrócimy tam dzięki naszej taktyce, dzięki nowoczesnej broni - zapewnił. Zełenski zwróciła uwagę, że Rosja obecnie koncentruje swoją siłę ognia na froncie w Donbasie.

> Prezydent Ukrainy poinformował, że Rosja "brutalnie" uderzyła rakietami w Charków, Kramatorsk i Słowiańsk. W wyniku tego ataku w samym Słowiańsku zginęło sześć osób, a 20 zostało rannych. Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że uderzyło w infrastrukturę wojskową w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy na północnym wschodzie.

> Portal Sił Operacji Specjalnych ukraińskiej armii poinformował, że w niedzielę most kolejowy pomiędzy okupowanymi Melitopolem i Tokmakiem w ukraińskim obwodzie zaporoskim został wysadzony przez nieznanych sprawców. Rosjanie przez most przewozili broń na front. Do wybuchu miało dojść w miejscowości Lubymiwka.

> Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę w Kijowie z premierem Australii Anthonym Albanesem. Była to pierwsza wizyta w stolicy Ukrainy premiera Australii w całej historii stosunków dwustronnych. Podczas wizyty szef australijskiego rządu zapowiedział, że Australia przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskowo-techniczną o wartości 100 milionów dolarów. Chodzi o 34 dodatkowe pojazdy opancerzone, w tym 14 transporterów opancerzonych i 20 wozów opancerzonych Bushmaster, wyposażenie, drony.

> Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w niedzielnym wywiadzie dla stacji ARD poinformował, że z trwają rozmowy z sojusznikami w NATO na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, jakie obowiązywać będą po zakończeniu wojny. Zastrzegł jednocześnie, że nie będą one takie same jak dla członka sojuszu transatlantyckiego.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że "rosyjska inwazja to silny cios w ukraiński sport". Jak poinformował, od początku agresji 89 sportowców i trenerów zginęło wskutek działań zbrojnych, z kolei 13 pojmano, znajdują się w rosyjskiej niewoli. Wraz z rosyjską inwazją wielu ukraińskich sportowców wstąpiło w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy.

Autorka/Autor:mb//now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: