Ukraina - Rosja, kolejna runda rozmów. "Przerwa techniczna" do wtorku

Aktualizacja:
Autor:
ads,
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Doradca prezydenta Ukrainy o negocjacjach (13.03.2022)
Doradca prezydenta Ukrainy o negocjacjach (13.03.2022)twitter @podolyak_m
wideo 2/21
twitter @podolyak_mDoradca prezydenta Ukrainy o negocjacjach

Delegacje Ukrainy i Rosji przerwały kolejną rundę rozmów w sprawie zawieszenia broni i wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. "W negocjacjach została zrobiona przerwa techniczna do jutra. W celu dodatkowej pracy w podgrupach roboczych i wyjaśnienia poszczególnych kwestii. Negocjacje trwają" - napisał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

Czwarta runda rozmów rozpoczęła się około godziny 10.30. O ich przerwaniu poinformował około godziny 15 doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

"W negocjacjach została zrobiona przerwa techniczna do jutra. W celu dodatkowej pracy w podgrupach roboczych i wyjaśnienia poszczególnych kwestii. Negocjacje trwają" - podał na Twitterze.

Wcześniej, podczas negocjacji, Podolak opublikował zdjęcie z trwającej wówczas rozmowy. "Strony aktywnie wyrażają swoje stanowiska, które zostały doprecyzowane. Komunikacja jest trudna, ale trwa. Powodem różnic jest to, że mamy bardzo różne systemy polityczne. Ukraina - to wolny dialog w społeczeństwie i obowiązkowy konsensus. Rosja - to ultymatywne tłumienie własnego społeczeństwa" - napisał.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA UKRAINIE W RELACJI TVN24.PL

Podolak tłumaczył, że "negocjacje trwają non stop w formie wideokonferencji". "Grupy robocze stale funkcjonują. Wiele spraw wymaga stałej uwagi. W poniedziałek 14 marca odbędzie się sesja negocjacyjna podsumowująca wstępne wyniki" - pisał na Twitterze.

W niedzielę relacjonował, że "Rosja zaczyna rozmawiać konstruktywnie". "Rosja nie stawia ultimatum, wysłuchuje naszych propozycji. Ukraina nie zrezygnuje z żadnego stanowiska. Nasze żądania to koniec wojny i wycofanie wojsk rosyjskich" - podkreślił.

Spotkanie Zełenski-Putin? "Droga do tego nie jest tak długa"

Podolak mówił też o pracach nad pakietem porozumień uwzględniającym stanowisko strony ukraińskiej w kontekście negocjacji z Rosją i zaznaczył, że "wtedy, gdy wszystko to będzie opracowane i wstępnie uzgodnione, mogą spotkać się prezydenci" obu krajów. - Myślę, że tak się stanie i że droga do tego nie jest tak długa - ocenił. Zastrzegł jednak, że "potrzebny jest czas", i zapewnił, że strona ukraińska "będzie się starała, by odbyło się to jak najszybciej".

Zdaniem Podolaka również strona rosyjska chciałaby osiągnąć punkt, jakim są "bezpośrednie i dwustronne rozmowy prezydentów i podpisanie efektywnego porozumienia".

Autor:ads, tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/Podolyak_M

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP