CNN: Putin atakując Ukrainę, popełnił te same błędy, które doprowadziły Hitlera do porażki

Źródło:
PAP, CNN

Choć inwazja Rosji na Ukrainę nadal trwa, niektórzy historycy oceniają, że rosyjski prezydent Władimir Putin popełnia te same błędy, które przed ponad 80 laty doprowadziły Adolfa Hitlera do porażki na froncie wschodnim - opisuje w sobotę stacja CNN. Amerykański portal wskazał na kluczowe podobieństwa w retoryce i decyzjach prezydenta Rosji i przywódcy III Rzeszy. 

Próbując usprawiedliwiać brutalny atak na Ukrainę, Władimir Putin sięga po retorykę i sztuczki podobne do tych stosowanych przez Adolfa Hitlera. Popełnia też niektóre spośród błędów, jakie doprowadziły go do porażki podczas inwazji na ZSRR w 1941 roku - opisał CNN, powołując się na historyków wojskowości.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

"Putin zapomniał o podstawowej zasadzie prowadzenia wojny"

Według amerykańskiej stacji "Putin zapomniał o podstawowej zasadzie prowadzenia wojny", która dotyczy logistyki i zaopatrzenia. Pojawiły się doniesienia o rosyjskich wojskach plądrujących supermarkety, czołgach, którym kończy się paliwo, i żołnierzach używających niskiej jakości środków komunikacji, co przyczyniło się do zabicia co najmniej siedmiu rosyjskich generałów.

Niemieckie oddziały na froncie wschodnim Photo12/Universal Images Group via Getty Images

- Dowody wskazują, że Putin myślał, iż jest w stanie odnieść szybkie zwycięstwo przy użyciu sił specjalnych i jednostek desantu powietrznego (…) Gdy zostali zmuszeni do pójścia na bardziej tradycyjną wojnę - uwzględniającą większość rosyjskiej armii (zgromadzonej) przy ukraińskiej granicy - nie byli przygotowani na część związanej z tym logistyki - ocenił profesor historii wojskowości z amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame, Ian Ona Johnson.

Słabo zaplanowana logistyka odegrała kluczową rolę w klęsce nazistowskich Niemiec na froncie wschodnim, na którym Hitler także spodziewał się szybkiego sukcesu - przypomnieli w sobotę dziennikarze CNN. Niemcom nie udało się stworzyć efektywnych linii zaopatrzenia na rozległym i trudnym terytorium Związku Radzieckiego. Konsekwencje tych zaniedbań okazały się katastrofalne, gdy nadeszła surowa rosyjska zima. - Ostatecznie tamtej zimy około 250 tysięcy niemieckich żołnierzy doznało odmrożeń lub zmarło ze względu na problemy logistyczne - zaznaczył Johnson. 

Brutalność zjednoczyła Ukraińców

Wielu Sowietów - jak przypomniał portal amerykańskiego nadawcy - wzgardzało i bało się Józefa Stalina, który stale pozbywał się politycznych rywali czy dowódców wojskowych oraz prześladował społeczeństwo ZSRR. W okresie wywołanej przez władze klęski głodu, nazywanej Wielkim Głodem, zmarło około 4 milionów Ukraińców.  Dlatego też w początkowej fazie niemieckiej inwazji wielu mieszkańców Związku Radzieckiego witało Niemców jako wyzwolicieli.

Wkrótce jednak nazistowskie wojska zaczęły plądrować i głodzić radzieckie miasta, a z biegiem czasu brutalność Niemców, wobec ludności cywilnej, wzmocniła opór Sowietów.

Putin miał w Ukrainie potencjalnych sprzymierzeńców - podkreślili dziennikarze CNN. Rosja i Ukraina to dwa słowiańskie narody, które łączą więzy religijne i kulturowe. Wielu Ukraińców ma bliskich w Rosji i używa języka rosyjskiego - wymienił portal. Brutalność i przemoc Rosjan wobec cywilów, która miała złamać opór Ukraińców, przyniosła jednak odwrotny skutek: zjednoczyła ich w nienawiści do agresora i pozbawiła Rosję potencjalnych sojuszników - zauważyła stacja.

Podobnie jak Hitler, Putin także "chce cofnąć zegar"

CNN wskazał także na podobieństwo w języku używanym przez Putina i Hitlera. Amerykański portal zwraca uwagę na esej, napisany zeszłego lata przez prezydenta Rosji. Oceniał w nim między innymi, że "prawdziwa suwerenność Ukrainy możliwa jest tylko we współpracy z Rosją".

Historycy cytowani przez CNN przywołali przy tej okazji "Mein Kampf", autobiografię i manifest polityczny Adolfa Hitlera, w którym dyktator - w zniekształcony sposób - opisywał upadek niemieckiej potęgi, globalny spisek, który miał do tego doprowadzić i usprawiedliwiał możliwość podboju innej grupy ludzi.

"Podobnie jak Führer, prezydent Rosji lamentuje nad tragedią, która dotknęła jego ojczyznę - niegdysiejsze imperium - i także chce cofnąć zegar" - podsumował dziennikarz izraelskiego dziennika "Haarec" Avi Garfinkel, cytowany przez amerykański portal.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autorka/Autor:ft/ tam

Źródło: PAP, CNN

Tagi:
Raporty: