Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: nadejście lata zaskoczyło rosyjskich wojskowych, mają zbyt ciepłe mundury
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już od 104 dni. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy nadejście lata "zaskoczyło" rosyjskich wojskowych. SBU opublikowało nagranie podsłuchanej rozmowy, w której żołnierz z Rosji skarży się na brak wody i zbyt ciepły mundur, wydany na jesieni. Szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim podał, że w rejonie podczas wojny zginęło już ponad 300 cywilów. Ukraiński sztab poinformował, że od początku wojny Rosjanie stracili około 31 360 żołnierzy, a także 1390 czołgów i 694 systemy artyleryjskie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:43
Ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, którzy poddali się w Mariupolu, zostało przetransportowanych do Rosji w celu przeprowadzenia dochodzenia – poinformowała agencja Reutera, powołując się na TASS.
- 4:14
Premier Czech Petr Fiala i prezydent Francji Emmanuela Macron podczas spotkania w Paryżu wyraził solidarność z Ukrainą. - Będziemy rozmawiać o ewolucji wojny na Ukrainie, o sankcjach wobec Rosji i o stanowiskach, jakie będziemy musieli zająć wobec Rosji – powiedział prasie szef czeskiego rządu jeszcze przed spotkaniem z Macronem.
- 2:57
Prezydent Ukrainy omówił przygotowania do nadchodzącej zimy z punktu widzenia polityki energetycznej. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji, spowodowanej agresją Rosji, nadchodzący sezon grzewczy będzie najtrudniejszy z wszystkich lat niepodległości.
Ukraina w nadchodzącym czasie nie zamierza sprzedawać gazu i węgla za granicę. Cała produkcja krajowa ma być skierowana na zaspokojenie potrzeb wewnętrznych.
Jednocześnie, jak poinformował Wołodymyr Zełenski, dzięki mocom wytwórczym dostępnym na Ukrainie będzie robione wszystko by zwiększyć możliwości eksportu energii elektrycznej, co zwiększy nie tylko wpływy dewizowe, ale dzięki przystąpieniu Ukrainy do zjednoczonej sieci energetycznej Europy pozwoli na stabilizację sytuacji energetycznej w krajach sąsiednich, a tym samym ich uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii.
- 1:31
Bank Światowy poinformował we wtorek, że jego rada dyrektorów zatwierdziła dodatkowe finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,49 miliardów dolarów, zwiększając tym samym łączne wsparcie dla Kijowa do ponad 4 miliardów dolarów. Fundusze mają zostać przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników rządowych i socjalnych.
Dyrektor Banku Światowego na Europę Wschodnią Arup Banerji oświadczył: "Utrzymanie tych podstawowych usług oraz zdolności rządu do ich świadczenia ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania dalszemu pogorszeniu warunków życia w Ukrainie, wykraczającemu poza cierpienia ludności spowodowane wojną".
- 0:54
W ciągu ostatniej doby, zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, sytuacja na froncie w Ukrainie nie uległa znaczącej zmianie, a obronę Donbasu określił jako "absolutnie heroiczną".
Prezydent Ukrainy podał, że w kraju od początku inwazji zginęło już ponad 31 tysięcy rosyjskich żołnierzy. - Rosja traci za całkowicie bezsensowną wojnę przeciwko Ukrainie 300 istnień ludzkich dziennie - powiedział i dodał: "nadejdzie dzień, kiedy liczba strat, nawet dla Rosji, przekroczy dopuszczalny limit".
- 0:52
Ukraiński prezydent ocenił, że rosyjski okupant nie spodziewał się tak silnego oporu ukraińskiego wojska, w związku z czym armia rosyjska stara się ściągnąć dodatkowe rezerwy w kierunku Donbasu. Również w kierunku chersońskim przerzucane są nowe jednostki.
W swym przemówieniu Wołodymyr Zełenski pytał retorycznie o sens tych działań, gdyż zdaniem prezydenta okupant jest już świadomy, że w Ukrainie nie ma dla niego perspektyw. Nastroje takie są rejestrowane w przechwyconych rozmowach żołnierzy rosyjskich - dodał.
- 0:24
Zniszczenia w Charkowie
Zniszczenia w Charkowie
Zniszczenia w Charkowie
- 23:30
Dwie agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegły przed nadchodzącymi kryzysami żywnościowymi spowodowanymi "wstrząsami" klimatycznymi, takimi jak susze, a także wciąż odczuwalnymi skutkami pandemii koronawirusa oraz wojną na Ukrainie. Czynniki te spowodowały gwałtowny wzrost cen paliw i żywności. Według raportu 750 tys. osób jest zagrożonych śmiercią głodową.
- 22:38
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. - To brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Spiegel" Alexandrem Osangiem na scenie Berliner Ensemble.
Na pytanie, czy mogła zrobić więcej lub zrobić coś inaczej, aby zapobiec wojnie, Merkel odpowiedziała: - Nie obwiniam się. Stwierdziła jednak również, że "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji"."Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Myślę, że ta sytuacja już teraz jest wielką tragedią, a czy można było temu zapobiec? (...) Oczywiście, że zadaję sobie te pytania"
- 21:57
Poziom promieniowania w Strefie Wykluczenia wokół nieczynnej Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie jest normalny - poinformowała we wtorek w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
- 21:57
Kolejny rosyjski atak rakietowy przyczynia się do kryzysu żywnościowego na świecie – oświadczył we wtorek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Rosjanie zniszczyli terminal zbożowy w Mikołajowie na południu Ukrainy.
"Siły rosyjskie zniszczyły drugi co do wielkości terminal zbożowy na Ukrainie, w Mikołajowie" – napisał Borrell. "W świetle tych informacji, dezinformacja (Władimira) Putina, odrzucająca odpowiedzialność Rosji, staje się jeszcze bardziej cyniczna" – dodał.
- 21:00
Premier Czech Petr Fiala i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w Paryżu wyraził solidarność z Ukrainą. Fiala stwierdził w imieniu krajów Europy Środkowej, że zwycięstwo Ukrainy nad Rosją jest konieczne.
- Będziemy rozmawiać o ewolucji wojny na Ukrainie, o sankcjach wobec Rosji i o stanowiskach, jakie będziemy musieli zająć wobec Rosji – powiedział prasie szef czeskiego rządu jeszcze przed spotkaniem z Macronem.
- 20:59
W podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji zginęło 461 osób - poinformowało MSW Ukrainy, cytując komendanta głównego policji Ihora Kłymenkę.
"Łącznie w miejscu tego pochówku było 116 ciał. Większość to mężczyźni. Część ofiar miała rany po kuli, urazy po wybuchu miny, były też spalone ciała. Łącznie w rejonie (powiecie) Buczy zginęło 1137 osób, bezpośrednio w mieście Bucza - 461" - poinformował.
Jak dodano, już ustalono tożsamość części rosyjskich wojskowych, którzy znęcali się nad mieszkańcami Buczy i okolicznych miejscowości i zabijali ich. Kilku z nich poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ustalana jest tożsamość innych wojskowych.
- 20:18
Rząd Niemiec przekaże środki finansowe na remont odeskiej filharmonii oraz poprze wniosek Rady Miejskiej Odessy o wpisanie miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO - podała agencja Ukrinform.
- 20:18
Rosyjskie wojska nie kontrolują Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, ale z całych sił próbują zająć miasto - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy.
"Rosjanie z całych sił próbują zająć Siewierodonieck i przeciąć trasę Lisiczańsk-Bachmut. Centrum obwodu (Siewierodonieck) trudno jest utrzymywać, ale okupanci nie kontrolują miasta" - przekazał gubernator.
- 20:17
Trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
Wojska rosyjskie ostrzeliwały z artylerii Charków, Czerkaską Łozową, Słatyne i Koroboczkine.
- 19:49
Ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink odwiedziła podkijowskie miejscowości Irpień i Bucza, gdzie w pierwszych tygodniach inwazji Rosji żołnierze z tego kraju dopuścili się licznych zbrodni na cywilnych mieszkańcach.
"Obraz Irpienia na początku brutalnej wojny Rosji zszokował świat. Dzisiaj spotkałam się z mieszkańcami, odważnymi ludźmi, którzy stawiali opór, blokując rosyjski marsz w kierunku stolicy, a teraz są zdeterminowani, by odbudować swoją miejscowość" – napisała na Twitterze.
- 19:27
Wojska rosyjskie prowadzą ostrzał rakietowy i lotniczy obiektów wojskowych i cywilnych na Ukrainie. W dalszym ciągu próbują zająć Siewierodonieck w obwodzie ługańskim – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według sztabu w rejonie Siewierodoniecka Rosjanie ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich i infrastrukturę cywilną z artylerii lufowej i rakietowej. Pod ostrzał trafiły Lisiczańsk, Boriwske, Metjulkino.
- 19:00
Ukraina zgodziła się udzielić Turcji 25 procent zniżki na zakup produktów rolnych w zamian za mediacje w celu przywrócenia handlu morskiego - poinformował turecki dziennik "Yeni Safak", cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- 18:52
Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nadejście lata "zaskoczyło" rosyjskich wojskowych. SBU publikuje nagranie podsłuchanej rozmowy, w której żołnierz z Rosji skarży się na brak wody i zbyt ciepły mundur, wydany na jesieni.
„Rosjanie planowali zająć Ukrainę jeszcze w lutym i trafili na nasze terytorium w ciepłych mundurach, a nowych im nikt nie dowozi" – skomentowała SBU na Telegramie, gdzie opublikowane zostało nagranie przechwyconej rozmowy.
"Przestali dostarczać wodę, bez wody tu siedzimy. Ostatnio jest gorąco. Jest upał i chłopaki och… (są w szoku). Są zdołowani. Mundury ciągle mamy te same co jesienią" – słychać na nagraniu.
- 18:40
W Doniecku, na terenie prorosyjskiej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, rozpoczął się "proces" trzech cudzoziemców, którzy mieli walczyć po stronie Ukrainy. Może im grozić kara śmierci.
Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował, że chodzi o obywateli Wielkiej Brytanii Shauna Pinnera i Andrew Hilla oraz obywatela Maroka Saaduna Brahima.
Wcześniej portal Ukrainska Prawda, powołując się na bojowników z tzw. DRL, podał, że zakończono "śledztwo w sprawie karnej". Wspierani przez Rosję separatyści zarzucają mężczyznom, że "za wynagrodzenie brali udział w zbrojnej agresji Ukrainy w celu przejęcia władzy w DRL".
- 18:15
Imperializm rosyjski musi zostać zatrzymany, nie chcemy zobaczyć ataku na państwa bałtyckie, ani nie chcemy z bronią w ręku walczyć w obronie Polski i dlatego pomagamy Ukrainie ze wszystkich sił - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami Olesna (woj. opolskie) prezydent Andrzej Duda.
- 17:01
Rosyjskie wojska ostrzelały dzielnicę mieszkalną w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy. Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne – poinformował mer miasta Ihor Terechow.
"Właśnie był ostrzał jednej z dzielnic mieszkalnych Charkowa. Niestety, jedna osoba zginęła. Mamy na razie informację o trzech osobach rannych" – powiadomił Terechow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- 16:56
Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej podjął decyzję o bezpośrednim podporządkowaniu eparchii na okupowanym przez Rosję Krymie patriarsze Cyrylowi. Portal Ukrainska Prawda nazwał to działanie "cerkiewną aneksją".
- 16:25
Ponad 300 cywilów zginęło w obwodzie mikołajowskim od początku agresji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego – poinformował Witalij Kim, szef administracji obwodowej. Miniona doba przyniosła kolejne dwie ofiary śmiertelne.
- 16:24
Rosyjskie władze w okupowanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, zmuszają wychowawców szkolnych do nagrywania propagandowych filmów z udziałem dzieci. W ten sposób Rosjanie przygotowują się do swojego święta państwowego, Dnia Rosji, które obchodzone jest 12 czerwca - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
- 16:23
Musimy zacząć pracować na siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ze swym austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem.
- 16:10
Rosyjska propaganda kolejny raz atakuje prezydenta Ukrainy - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że w mediach społecznościowych pojawił się materiał, w którym Wołodymyr Zełenski przedstawiony jest jako podwójny agent pracujący na rzecz Rosji i USA.
- 15:50
Nadająca na terenie Mołdawii telewizja NTV Moldova została ukarana grzywną w wysokości 900 euro przez Krajową Radę Audiowizualną (CA) za rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy dotyczącej Dnia Zwycięstwa i inwazji na Ukrainę. Stacja powiązana jest z rosyjskim koncernem paliwowym Gazprom.
W komunikacie uzasadniającym nałożoną na NTV Moldova karę władze CA sprecyzowały, że podczas kilku programów w maju prezentowano opinie niezgodne z obowiązującym prawem.
Jako przykład podano reportaż “Zwyciężyła wstążka św. Jerzego”, w którym przedstawiono osoby noszące ten pomarańczowo-czarny emblemat symbolizujący rosyjski imperializm. Od kwietnia jest on zakazany w miejscach publicznych na terenie Mołdawii.
- 15:40
Konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie śledztwa w związku z bardzo poważnymi doniesieniami, że Rosja kradnie ukraińskie zboże - powiedziała minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Victoria Prentis.
Szefowa resortu ujawniła, że ma informacje o kradzieży ukraińskiego zboża "z pierwszej ręki", od źródeł w Chersoniu na południu Ukrainy.
Reuters podaje, że Kijów oskarżył ponadto Moskwę o wysłanie do Syrii 100 tys. ton skradzionej pszenicy.
- 15:24
Przywódcy Niemiec i krajów bałtyckich zgodzili się, że należy wzmocnić obronę w regionie bałtyckim - poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Wilnie.
Natomiast kanclerz stwierdził, że niemieckie zaangażowanie powinno być rozwijane "w kierunku silnej brygady bojowej".
"Uzgodniliśmy, że musimy wzmocnić zdolności obronne w krajach bałtyckich poprzez zwiększenie liczbności rozmieszczonych wojsk oraz rozbudowę obrony powietrznej i morskiej" - przekazał dziennikarzom Nauseda, cytowany przez agencję Reutera.
- 15:22
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował podczas wizyty na Litwie, że Hiszpania nie złożyła jeszcze wniosku o eksport niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Zaznaczył, że jeśli taki wniosek się pojawi, zostanie rozpatrzony.
Według dziennika "El Pais" Hiszpania chce dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2 A4 produkcji niemieckiej.
- 15:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie może być zmuszany przez światowe mocarstwa do zaakceptowania niekorzystnego dla jego kraju porozumienia pokojowego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, zwracając się do brytyjskich ministrów.
Johnson zadeklarował na posiedzeniu rządu, że Wielka Brytania "pozostanie w pierwszym szeregu" wsparcia dla Ukrainy.
- 14:54
Niemal 600 osób jest przetrzymywanych przez rosyjskich okupantów w katowniach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, porwani są też wywożeni na Krym – poinformowała stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa, cytowana przez agencję Ukrinform.
Według jej słów niemal 300 osób przebywa w takich miejscach w samym Chersoniu, pozostali w innych miejscowościach na terenie obwodu. Ludzie są przetrzymywani między innymi w budynku chersońskiej administracji obwodowej, w areszcie śledczym (nie podano, w jakiej miejscowości - red.) czy w szkole zawodowej nr 17 w Heniczesku.
- 14:30
Co najmniej do września potrwa konflikt zbrojny na Ukrainie - uważa rumuński generał dywizji w stanie spoczynku Dan Grecu. Spodziewa się on znaczących dostaw uzbrojenia dla Kijowa i wyrównania sił walczących stron.
Według eksperta nawet pomimo zajęcia przez siły rosyjskie terenów na wschodzie i południu Ukrainy oraz możliwego wyhamowania ofensywy Moskwy na okupowanych terenach nie dojdzie w tym czasie do zakończenia rosyjskiej inwazji.
"Wojna potrwa do wyczerpania sił po obu stronach, a następnie może przekształcić się w długotrwały, na wpół zamrożony konflikt, w którym Rosjanie będą próbowali narzucić cywilom swoją dominację, a Ukraińcy będą ich nękać stosując strategię walki partyzanckiej" - powiedział generał Grecu w rozmowie z bukareszteńską telewizją Digi24.
Rumuński doktor nauk wojskowych wyraził opinię, że w najbliższym czasie powinno dojść do "momentu wyrównania sił".
- 14:15
MSW Rosji wysłało list gończy za znanym pisarzem Dmitrijem Głuchowskim, który od początku inwazji na Ukrainę wypowiadał się publicznie przeciwko tej wojnie - podał niezależny portal Mediazona, powołując się na bazę MSW.
- 13:52
Zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją musi zostać osiągnięte na polu bitwy, nie wyobrażam sobie, by ten konflikt miał utknąć w martwym punkcie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym brytyjskiemu dziennikowi "Financial Times" za pośrednictwem łącza internetowego.
"Nasz sprzęt wojskowy jest gorszy i z tego powodu nie jesteśmy w stanie robić postępów. Będziemy mieli większe straty" - przekazał Zełenski, apelując o dostawy broni dla Ukrainy.
Prezydent powiedział, że zepchnięcie sił rosyjskich na pozycje zajmowane przez nie przed początkiem inwazji 24 lutego będzie równoznaczne z "poważnym tymczasowym zwycięstwem" Ukrainy, ale ostatecznym celem pozostaje uzyskanie pełnej suwerenności całego ukraińskiego terytorium.
- 13:42
Jednym ze sposobów, po który sięgają rosyjscy wojskowi, by opuścić front w Ukrainie, jest wyjazd pod pozorem zawarcia ślubu w urzędzie stanu cywilnego – podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną.
Według rozmowy, której nagranie wywiad opublikował na Facebooku, po sposób ten sięgnął jeden z wojskowych, gdy okazało się, że "nie ma już opcji wyjazdu" z frontu. "Powiedziałem już jednej dziewczynie - idź, złóż wniosek do urzędu stanu cywilnego, a ja tutaj o tym powiem" - mówi wojskowy, który dyskutuje przez telefon ze znajomym na temat możliwych wariantów wyjazdu.
Z rozmowy, przeplatanej gęsto wulgaryzmami, wynika, że metoda "na ślub" nie jest skuteczna. "K..., powiedzieli nam - "to nie jest opcja (by dostać pozwolenie na wyjazd do domu - red.)" - mówi głos na nagraniu. Wyjazd może nastąpić tylko w trzech przypadkach: "ranny, zabity albo jak będzie oficjalne wycofanie (wojsk), albo śmierć bliskich krewnych" - skarży się mężczyzna. "Wszyscy próbują tutaj wszystkich możliwych sposobów, ale nie ma opcji" - podsumowuje.
- 13:30
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował, że krewni zabitych i zaginionych członków załogi krążownika Moskwa są zmuszani do milczenia.
Napięcie wśród krewnych Rosjan, którzy 14 kwietnia zginęli na zatopionym krążowniku Moskwa, wciąż narasta. Żeby poprawić ich stan psychiczny opiekuje się nimi specjalna grupa psychologów, lekarzy i prawników - napisał HUR.
- 13:22
Luksusowy jacht, który zdaniem amerykańskiego FBI należy do rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa, może zostać przekazany Stanom Zjednoczonym i usunięty z terytorium Fidżi - zdecydował fidżyjski sąd.
Wkrótce po zapadnięciu wyroku służby amerykańskie wyprowadziły jacht z portu.
- 12:23
Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł w maju w stosunku do kwietnia o 80 proc., nadal jest jednak niższy od poziomu z maja 2021 roku - podało we wtorek ministerstwo rolnictwa Ukrainy.
- 11:08
Rząd Nowej Zelandii wprowadził sankcje przeciwko rosyjskim spółkom skarbu państwa, w tym Gazpromowi, i firmom zbrojeniowym z Rosji i Białorusi - ogłosiła we wtorek minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta. Łącznie retorsjami objęto 44 przedsiębiorstwa, w tym sześć białoruskich firm zbrojeniowych.
Nawiązywanie współpracy z tymi firmami przez obywateli Nowej Zelandii zostało prawnie zakazane.
- 10:29
Premier Bułgarii Kirił Petkow poinformował we wtorek, że jego kraj nie wyśle broni Ukrainie. Dzień wcześniej prosił o to w nocie do MSZ w Sofii ukraiński ambasador Witalij Moskałenko.
Zgodnie z umową między czterema partiami koalicji rządowej oraz z uchwałą parlamentu z początku maja Bułgaria nie będzie wysyłać broni Ukrainie - podkreślił Petkow i dodał, że kraj jest gotów remontować ukraiński sprzęt wojskowy, co przewiduje uchwała. Szef rządu podkreślił, że „sprawa z dostawami jest zamknięta” i nie należy do niej wracać.
- 10:23
Wojska Rosji straciły od 24 lutego, gdy rozpoczęły inwazję na Ukrainę, około 31 360 żołnierzy - podał we wtorek w komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W porównaniu z danymi z poniedziałku straty osobowe przeciwnika wzrosły o 110 żołnierzy - twierdzi sztab.
Z komunikatu wynika, że w ciągu minionej doby liczba zniszczonych czołgów rosyjskich wzrosła o cztery, do 1390. Rosja straciła także dalszych 16 bojowych pojazdów opancerzonych (łącznie - 3416) i cztery systemy artyleryjskie (od początku inwazji - 694).
W ciągu minionej doby siły ukraińskie strąciły jeden samolot, jeden śmigłowiec i dwa drony rosyjskie. Zniszczyły też dziesięć samochodów wojskowych. Tym samym liczba zniszczonych rosyjskich samochodów i cystern od początku wojny wzrosła do 2405.
Zniszczony czołg w miejscowości Trościaniec
- 9:57
W związku z agresją na Ukrainę Japonia zamrozi aktywa dwóch rosyjskich banków - poinformowało we wtorek japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Nowymi sankcjami japońskiego rządu objęte zostaną banki MKB oraz Rosselkhozbank. Na listę sankcyjną wpisano również białoruski Belinvestbank.
- 9:56
Ukraińcy partyzanci twierdzą, że uderzyli w rosyjskie pociągi i zabili dziesiątki rosyjskich żołnierzy, zapewniając wsparcie dla kontrataków sił zbrojnych Ukrainy na zajętych przez Rosję terytoriach - pisze "New York Times", oceniając, że partyzanckie ataki świadczą o rosnącym oporze wobec rosyjskiej okupacji.
Amerykański dziennik opisuje przykłady zamachów na przedstawicieli wspieranych przez Rosjan władz okupowanych terytoriów na Ukrainie. Jeden z nich, mer Enerhodaru Andrij Szewczyk stał na ganku domu swojej matki, kiedy w pobliżu doszło do potężnego wybuchu, który poważnie go ranił. Tydzień później i około 120 km dalej samochód z ładunkami wybuchowymi uderzył w biuro mianowanego przez Rosjan przedstawiciela władz w Melitopolu.
- 9:20
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji państwa NATO zaopatrują Ukrainę w zaawansowaną broń, której obsługa przez ukraińskich żołnierzy okazała się jednak poważnym i stale narastającym problemem - podał w poniedziałek "New York Times".
"Ukraińskie władze wielokrotnie apelowały o dostarczanie zachodnich zaawansowanych technologii wojskowych, jednak równie ważne jest zapewnienie ukraińskim żołnierzom szkoleń z ich obsługi. Analitycy zwracają uwagę, że błąd ten może doprowadzić do tego, co zaobserwowano w Afganistanie, gdzie dostarczone uzbrojenie nie mogło zostać wykorzystane, bo wycofano wsparcie logistyczne" - ocenił "NYT".
Jak przypomniała gazeta, USA wraz z partnerami z NATO przez lata poprzedzające rosyjską inwazję szkoliły ukraińskie wojsko z wykorzystania zachodniego uzbrojenia, jednak nie uwzględniono w tym szkoleniu niektórych z najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajów broni dostarczanych obecnie. "Od 2015 roku w okolicy Lwowa Amerykanie wyszkolili ponad 27 tys. ukraińskich żołnierzy, w momencie rosyjskiej inwazji na Ukrainie przebywało ponad 150 amerykańskich doradców, jednak zostali natychmiast wycofani" - podał "NYT".
Ukraińskie pozycje w Donbasie [6.06.2022]
- 8:04
W codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjski resort obrony przekazał, że w ostatnich dniach Ukraińcy odbili część Siewierodoniecka, choć "siły rosyjskie prawdopodobnie ciągle okupują wschodnie dzielnice". "Szerszy plan Rosjan najprawdopodobniej nadal polega na odcięciu Siewierodoniecka zarówno od północy, jak i od południa" - przekazano w komunikacie.
Brytyjskie ministerstwo wskazało na postępy, które w maju armia rosyjska odniosła na kierunku Popasnej, które jednak w ciągu ostatniego tygodnia zostały zatrzymane. "Doniesienia o silnym ostrzale w okolicach Iziumu sugerują, że Rosja przygotowuje się do wznowienia wysiłków na osi północnej" - napisano.
"Rosja niemal na pewno będzie musiała dokonać przełomu na co najmniej jednej z tych osi, by zamienić osiągnięcia taktyczne na sukces na poziomie operacyjnym i postęp w realizacji celu politycznego, jakim jest przejęcie kontroli nad całym obwodem donieckim" – wskazano.
- 7:51
Poprzez tworzenie Południowego Dowództwa Operacyjnego Siły Zbrojne Białorusi zwiększą się do 80 tys. osób - poinformował we wtorkowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pod koniec maja, w ramach reorganizacji białoruskiej armii, Alaksandr Łukaszenka podjął decyzję o utworzeniu w południowych obwodach kraju nowego dowództwa operacyjnego. Obecnie w Siłach Zbrojnych Białorusi służy 45 tys. żołnierzy, w rezerwie - według danych rankingu Global Firepower - znajduje się natomiast 300 tys. osób.
Ukraiński sztab zaznaczył, że na obszarze Wołynia i Polesia na północy Ukrainy utrzymuje się groźba ataków rakietowych i powietrznych z terytorium sąsiedniej Białorusi.
- 7:39
- Kiedy nasi decydenci, po otrzymaniu informacji wywiadowczych, rozpoczęli rozmowy z sojusznikami, zderzyli się ze ścianą sceptycyzmu - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji dot. cyberbezpieczeństwa dyrektor amerykańskiego Wywiadu Narodowego Avril Haines.
- W konsekwencji prezydent Biden wrócił do nas i powiedział, że musimy odtajnić jak najwięcej informacji, by zapewnić, że pozostali będą wiedzieli tyle co my. Dzięki temu mieliśmy ponownie wrócić do bardziej konstruktywnych rozmów na temat zaplanowania odpowiedzi na rosyjską inwazję - wyjaśniła dyrektor Wywiadu Narodowego.
Haines przyznała, że USA "podzieliło się mnóstwem informacji ze swoimi sojusznikami i partnerami", rozwijając przy tym "mechanizm dzielenia się", który może być wykorzystany w przyszłości.
- 7:19
"Oto niektóre dane dotyczące skutków agresji rosyjskiej. 40 tys. przypadków, gdy obywatele Ukrainy zostali zabici bądź ranni. 3 mln ludzi jest na obszarach okupowanych, ponad 8 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. 6 mln Ukraińców musiało wyjechać za granicę. 44 proc. naszych obywateli rozłączyło się z rodziną. 50 proc. Ukraińców ocenia swój stan psychiczny jako bardzo napięty" - poinformowała ukraińska pierwsza dama Ołena Zełenska w komunikacie na serwisie Telegram.
Dodała następnie: "to wszystko są jasne zalecenia o potrzebie pomocy psychologicznej. Według szacunków ministerstwa zdrowia potrzebuje jej teraz co najmniej 60 proc. Ukraińców".
"Psycholodzy mówią, że wojna, nawet po tym, gdy zakończy się naszym zwycięstwem, będzie wpływać na psychikę co najmniej przez kolejne siedem do dziesięciu lat. Wielkim sukcesem, do którego powinniśmy dążyć, będzie skrócenie tego czasu lub też złagodzenie skutków" - napisała Ołena Zełenska. Należy to zrobić "dla naszych obywateli, którzy tak wiele przeżyli" - podsumowała.
Zniszczenia w miejscowości Ochtyrka [6.06.2022]
- 6:54
W Siewierodoniecku, ostatnim większym bastionie sił ukraińskich w obwodzie ługańskim, wciąż trwają walki. Rosjanie kontynuują szturm na to miasto - podał w komunikacie we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Wróg nadal szturmuje Siewierodonieck, trwają działania bojowe. Nasi żołnierze zadają straty przeciwnikowi" - głosi komunikat sztabu opublikowany na oficjalnym Facebooku.
Sztab informuje, że wojska ukraińskie odparły przeciwnika w kilku miejscach w Donbasie na kierunku Bachmutu, w rejonie miejscowości: Nahirne, Berestowe, Krynyczne, Roty. Rosjanie przemieszczają swoje oddziały na kierunkach Popasnej i Mykołajiwki.
Na innym odcinku frontu w Donbasie wojska rosyjskie próbują kontynuować ofensywę w kierunku Iziumu i Słowiańska. W szczególności usiłują przedrzeć się w kierunku miejscowości Dowheńke i Dołyna.
Zachodnia haubica M777 wykorzystywana przez Ukraińców w Donbasie [6.06.2022]
- 4:42
Instytut Badań nad Wojną przekazał, że w poniedziałek siły rosyjskie kontynuowały walki w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego wzdłuż granicy obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, w pobliżu miejscowości Wysokopiłka i Kochubiwka. Podkreślono, że wojska Putina 6 czerwca nie osiągnęły żadnych potwierdzonych postępów w tym rejonie.
- 4:41
Władze Ukrainy i Mołdawii zgodziły się też na uproszczenie zasad przekraczania granicy oraz na regularną wymianę informacji pomiędzy służbami obu państw dotyczącą natężenia ruchu w punktach kontroli granicznej.
Na podstawie poniedziałkowej umowy władze obu państw uruchomią też mechanizm ułatwień wjazdu na terytorium Mołdawii bez specjalnych zezwoleń dla tzw. priorytetowych produktów, głównie żywności eksportowanej z Ukrainy do państw UE.
- 4:41
Władze Ukrainy i Mołdawii zawarły w poniedziałek porozumienie dotyczące usprawnienia procedur celnych na granicy obu państw. Umowa ma pomóc w szybszym kierowaniu towarów, głównie żywności, z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy przez Mołdawię do państw UE.
Szczególnym punktem porozumienia, jak odnotował kiszyniowski portal Stiri, jest zgoda na podjęcie działań służących zmniejszeniu kolejek samochodów ciężarowych na przejściu Reni-Giurgiulesti oraz koordynacja pomiędzy służbami celnymi obu państw kierowania tirów na sześć mniej zatłoczonych przejść granicznych.
- 4:41
Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się, że najbliższych tygodniach Ukraina otrzyma status kandydata do UE. - Uważam, że będzie to decyzja ważna nie tylko dla samej Ukrainy, lecz dla całego europejskiego projektu - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem w nagraniu wideo. - To zdecyduje, czy Unia Europejska ma przyszłość, czy też nie - podkreślił.
- 4:41
Zniszczony czołg w miejscowości Trościaniec
Zniszczenia w miejscowości Trościaniec
Zniszczony czołg w miejscowości Ochtyrka
- 4:40
Prezydent Ukrainy powiedział w nagraniu wideo, że ukraińscy żołnierze "nie ustępują w Siewierodoniecku". - W mieście toczą się zacięte walki uliczne - stwierdził Wołodymyr Zełenski.
Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, w przemysłowym regionie, w którym leży Siewierodonieck, powiedział: "Ukraiński Donbas się trzyma, trzyma się mocno!".
"Główne wysiłki wroga skupiają się" na próbie całkowitego zajęcia tego ośrodka przemysłowego - podała w poniedziałek wieczorem ukraińska armia. - Nasi żołnierze zachowują kontrolę nad Siewierodonieckiem, walki trwają w jego wschodniej części - dodał w swoim komunikacie Sztab Generalny armii Ukrainy. - 4:40
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken powiedział, że efekty rosyjskich działań odczuwa nie tylko Ukraina. - Kreml musi zdać sobie sprawę, że eksportuje głód i cierpienie daleko poza granice Ukrainy. Kraje Afryki doświadczają największego bólu - zaznaczył.
Dyplomata stwierdził, że reszta świata nie może czekać na to, by Władimir Putin "zrobił słuszną rzecz" i musi "pilnie i kolektywnie" odpowiedzieć na ten kryzys. Zaznaczył, że USA dotąd przeznaczyły 5,5 mld dolarów na złagodzenie kryzysu, a także m.in. zainwestowały w zwiększenie produkcji nawozów. - 4:40
- To wszystko jest celowe. Wiemy, że prezydent Putin uniemożliwia dostarczenie żywności i agresywnie wykorzystuje swoją machinę propagandową, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, bo myśli, że w ten sposób zmusi świat, by mu ustąpił i zniósł sankcje. Inaczej mówiąc, to po prostu szantaż - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken.
- 4:40
Otwierając spotkanie z przedstawicielami producentów żywności, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, szef dyplomacji USA Antony Blinken wymienił długą listę działań Rosji wymierzoną w ukraińskie rolnictwo i eksport. Wymienił m.in. blokadę ukraińskich portów, kradzież zboża, zaminowywanie pól uprawnych i niszczenie infrastruktury.
Autorka/Autor:asty, pp/adso
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: t.me/s/mykolaivskaODA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu