SBU: żołnierze wroga otrzymują rozkazy, by strzelać do "podejrzanych" cywilów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już od 103 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że rosyjscy żołnierze otrzymują rozkazy, by strzelać do "podejrzanych" cywilów. Podała tę informację na podstawie słów rosyjskiego żołnierza z przechwyconej rozmowy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:34

  Instytut Badań nad Wojną przekazał, że w poniedziałek siły rosyjskie kontynuowały walki w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego wzdłuż granicy obwodu chersońsko-mikołajowskiego w pobliżu miejscowości Wysokopiłka i Kochubiwka. Podkreślono, że wojska Putina 6 czerwca nie osiągnęły żadnych potwierdzonych postępów w tym rejonie.

 • 3:22

  Władze Ukrainy i Mołdawii zgodziły się też na uproszczenie zasad przekraczania granicy oraz na regularną wymianę informacji pomiędzy służbami obu państw dotyczącą natężenia ruchu w punktach kontroli granicznej.

  Na podstawie poniedziałkowej umowy władze obu państw uruchomią też mechanizm ułatwień wjazdu na terytorium Mołdawii bez specjalnych zezwoleń dla tzw. priorytetowych produktów, głównie żywności eksportowanej z Ukrainy do państw UE.

 • 3:21

  Władze Ukrainy i Mołdawii zawarły w poniedziałek porozumienie dotyczące usprawnienia procedur celnych na granicy obu państw. Umowa ma pomóc w szybszym kierowaniu towarów, głównie żywności, z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy przez Mołdawię do państw UE.

  Szczególnym punktem porozumienia, jak odnotował kiszyniowski portal Stiri, jest zgoda na podjęcie działań służących zmniejszeniu kolejek samochodów ciężarowych na przejściu Reni-Giurgiulesti oraz koordynacja pomiędzy służbami celnymi obu państw kierowania tirów na sześć mniej zatłoczonych przejść granicznych.

 • 2:12

  Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się, że najbliższych tygodniach Ukraina otrzyma status kandydata do UE. - Uważam, że będzie to decyzja ważna nie tylko dla samej Ukrainy, lecz dla całego europejskiego projektu - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem w nagraniu wideo. - To zdecyduje, czy Unia Europejska ma przyszłość, czy też nie - podkreślił.

 • 1:36

  Zniszczony czołg w miejscowości Trościaniec

  Zniszczenia w miejscowości Trościaniec

  Zniszczony czołg w miejscowości Ochtyrka

 • 0:29

  Prezydent Ukrainy powiedział w nagraniu wideo, że ukraińscy żołnierze "nie ustępują w Siewierodoniecku". - W mieście toczą się zacięte walki uliczne - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

  Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, w przemysłowym regionie, w którym leży Siewierodonieck, powiedział: "Ukraiński Donbas się trzyma, trzyma się mocno!"

  "Główne wysiłki wroga skupiają się" na próbie całkowitego zajęcia tego ośrodka przemysłowego - podała w poniedziałek wieczorem ukraińska armia. - Nasi żołnierze zachowują kontrolę nad Siewierodonieckiem, walki trwają w jego wschodniej części - dodał w swoim komunikacie Sztab Generalny armii Ukrainy.

 • 23:22

  Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken powiedział, że w efekty rosyjskich działań odczuwa nie tylko Ukraina. - Kreml musi zdać sobie sprawę, że eksportuje głód i cierpienie daleko poza granice Ukrainy. Kraje Afryki doświadczają największego bólu - zaznaczył.

  Dyplomata stwierdził, że reszta świata nie może czekać na to, by Władimir Putin "zrobił słuszną rzecz" i musi "pilnie i kolektywnie" odpowiedzieć na ten kryzys. Zaznaczył, że USA dotąd przeznaczyły 5,5 mld dolarów na złagodzenie kryzysu, a także m.in. zainwestowały w zwiększenie produkcji nawozów.

 • 23:22

  - To wszystko jest celowe. Wiemy, że prezydent Putin uniemożliwia dostarczenie żywności i agresywnie wykorzystuje swoją machinę propagandową, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, bo myśli, że w ten sposób zmusi świat, by mu ustąpił i zniósł sankcje. Inaczej mówiąc, to po prostu szantaż - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken.

 • 23:21

  Otwierając spotkanie z przedstawicielami producentów żywności, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, szef dyplomacji USA Antony Blinken wymienił długą listę działań Rosji wymierzoną w ukraińskie rolnictwo i eksport. Wymienił m.in. blokadę ukraińskich portów, kradzież zboża, zaminowywanie pól uprawnych i niszczenie infrastruktury.

 • 22:25

  Grecja przekaże Ukrainie około 100 wozów bojowych piechoty konstrukcji radzieckiej z zapasów NRD tylko wtedy, gdy obiecane w zamian niemieckie wozy bojowe piechoty rzeczywiście dotrą do Grecji. Podkreślił to rzecznik rządu Giannis Oikonomou - informuje telewizja ARD.

 • 20:56

  "Rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą na temat współpracy obronnej Ukrainy i Polski. Jestem wdzięczny za jego wysiłki na rzecz konsolidacji wsparcia międzynarodowego dla otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do UE" - przekazał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 20:55

  Ukraińskie kobiety i dzieci są nie tylko celami rosyjskich bomb, ale też grup handlarzy ludźmi - oświadczył ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na temat przypadków przemocy seksualnej i handlu ludźmi.

 • 20:54

  Kierowana przez władze Hiszpanii na Ukrainę amunicja wystarczyła na zaledwie dwie godziny walki z rosyjskim okupantem - twierdzą ukraińskie źródła dyplomatyczne cytowane w poniedziałek przez madryckie media.

 • 20:32

  W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy zawieszono billboardy z okazji obchodzonego 12 czerwca rosyjskiego państwowego święta - Dnia Rosji - informuje ukraińska redakcja Radia Swoboda.

 • 20:30

  Ministerstwo handlu USA nakazało zajęcie dwóch samolotów rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, ponieważ wysłał on bez licencji wyprodukowane w Ameryce maszyny Boeing 787 Dreamliner i Gulfstream G650 ER do Rosji, co stanowi pogwałcenie sankcji.

 • 20:30

  Prowizoryczne pochówki są nadal na prawie każdym podwórzu okupowanego przez Rosjan Mariupola; pod gruzami setek bloków gniją zwłoki - pisze mariupolska rada miejska.

 • 20:29

  Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska poinformował, że utworzono obóz dla rosyjskich jeńców wojennych, którzy w najbliższym czasie nie będą podlegać wymianie - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

 • 19:37

  W wojnie z Rosją uczestniczy 700 tysięcy ukraińskich wojskowych - poinformowała Kateryna Pawliczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

 • 19:32

  Podczas posiedzenia rządu omówiliśmy pomysł, by nadać językowi angielskiemu status oficjalnego języka biznesu na Ukrainie; gabinet ministrów pracuje już nad uruchomieniem inicjatywy ustawodawczej w tym względzie - poinformował na Telegramie ukraiński premier Denys Szmyhal.

 • 19:11

  Wojska rosyjskie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim; walki toczą się we wschodniej części miasta; Rosjanie chcą też zablokować siły ukraińskie w Lisiczańsku - podał Sztab Generalny armii Ukrainy.

 • 18:46

  Otrzymałem rozkaz od majora, żeby strzelać bez ostrzeżenia do cywilów, którzy wydają się podejrzani - oświadczył żołnierz z separatystycznej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w kolejnej przechwyconej rozmowie okupantów, opublikowanej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 18:33

  Mieszkańcy Moskwy otrzymują w ostatnim czasie ulotki miejskiej firmy pogrzebowej przypominające, że wojskowi mogą skorzystać z ulgowych stawek za pochówek i pomnik - podał, powołując się na mieszkańców, kanał Możem Objasnit na serwisie Telegram.

 • 18:33

  Departament Stanu USA wysłał w maju alert do 14 krajów, głównie z Afryki, ostrzegając je o rosyjskich dostawach zboża skradzionego Ukrainie - podał "New York Times". Według rozmówców dziennika państwa afrykańskie nie zrezygnują z dostaw w obliczu kryzysu żywnościowego.

 • 18:05

  Funkcjonariusze Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) pracują nad wymianą jeńców z "Azowstalu" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 18:05

  Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley w wywiadzie dla Associated Press oświadczył, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy będą nadal udzielać "znaczącego wsparcia" Ukrainie.

 • 18:01

  Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, obecnie trwa identyfikacja ich szczątków w Kijowie - poinformował były dowódca pułku Azow Maksym Żorin, cytowany przez agencję AP.

 • 18:00

  Sąd w Moskwie orzekł karę grzywny w wysokości 20 milionów rubli (ok. 324 tys. USD) wobec Radia Swoboda (rosyjskiej redakcji Radia Wolna Europa/Radia Swoboda), za odmowę usunięcia informacji o wojnie na Ukrainie - podał niezależny portal Meduza.

 • 17:56

  Rosyjski dziennikarz śledczy Andriej Sołdatow poinformował w poniedziałek, że MSW Rosji wysłało za nim list gończy. Jego rachunki bankowe w Rosji zostały zablokowane. Wobec dziennikarza, który mieszka od kilku lat poza Rosją, wszczęto sprawę karną.

 • 16:55

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że bezpieczny eksport zboża blokowanego przez Rosję mogą zapewnić dostawy broni. Przekazał, że obecnie wypłynąć nie może 22-25 milionów ton zboża. Do jesieni może to już być 75 milionów ton. Dodał, że omawia z Wielką Brytanią i Turcją pomysł, aby marynarka wojenna kraju trzeciego gwarantowała przepływ ukraińskiego eksportu zboża przez kontrolowane przez Rosję Morze Czarne. - Najmocniejszą gwarancją bezpiecznego przepływu zboża byłaby jednak ukraińska broń - powiedział dziennikarzom.

 • 16:31

  Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, atakując z moździerzy i drona; są też jednak dobre wieści, ponieważ wrogowie uderzyli we własne terytorium i zniszczyli kilka obiektów w miejscowości Tiotkino - poinformował szef regionalnych władz Dmytro Żywycki.

 • 16:24

  Wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na linii frontu pokazują, jak różni się on od przywódcy Rosji Władimira Putina, który zapewne nieprędko przyjmie ofertę przyjazdu do swych żołnierzy - ocenia ekspert waszyngtońskiego think tanku CSIS Mick Ryan.

 • 16:24

  Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji. Ankara i Moskwa zawarły wstępne porozumienie co do możliwości wznowienia eksportu ukraińskich produktów rolnych drogą morską z Odessy. Strona turecka proponuje, że oczyści wody Morza Czarnego w pobliżu Odessy z min, a następnie zapewni eskortę statkom transportującym ukraińskie dobra.

 • 16:16

  Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym pięć okrętów zdolnych do oddania salwy z 34 pocisków manewrujących Kalibr - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Ostrzegł on, że groźba uderzeń rakietowych z Morza Czarnego na Ukrainę pozostaje realna. Dodał, że "w północno-zachodniej części Krymu trwa rozmieszczanie dwóch batalionów systemu przeciwlotniczego S-300".

 • 16:03

  Rosyjska niezależna telewizja Dożd będzie nadawać ze stolicy Łotwy, Rygi - poinformowała łotewska agencja LETA. Na Łotwę w związku z cenzurą przeniosły się z Rosji też inne niezależne media.

 • 15:46

  Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety. "Prowadzenie prac rolnych wciąż jest niebezpieczne, ponieważ pola są naszpikowane niewybuchami" - dodano w komunikacie MSZ.

 • 15:12

  W Rosji powstają "centra logistyczne" zajmujące się dystrybucją dóbr zrabowanych na wojnie na Ukrainie; biznes idzie jednak średnio, ponieważ rodziny żołnierzy rozkradają sobie wzajemnie te przedmioty - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę wroga. "Wczoraj żona Wowy wzięła ode mnie mikrofalówkę, wentylator, młynek do kawy i urządzenie wielofunkcyjne" - opowiadała swojemu mężowi kobieta, która założyła w Rosji nieformalne "centrum dystrybucji" skradzionych dóbr. Podkreśliła przy tym, że niektóre osoby próbują wykorzystać sytuację i wzbogacić się na "trofeach" wojennych.

 • 15:11

  Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że w wyniku jej działań grupa okrętów Rosji na Morzu Czarnym została odsunięta na ponad 100 km od wybrzeża. Nadal jednak siły morskie Ukrainy działają w warunkach przewagi wroga - głosi komunikat.

 • 14:35

  Łotwa zakazuje retransmisji 80 rosyjskich kanałów telewizyjnych

 • 14:24

  Atak Rosji na Ukrainę

 • 14:16

  Co najmniej jedna osoba zginęła, a inne są ranne w wyniku poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału dzielnic mieszkalnych Mikołajowa na południu Ukrainy – informuje agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.

  "Wstępnie wiadomo o rannych cywilach i jednej ofierze śmiertelnej" – powiadomiła przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego Hanna Zamaziejewa. "Rosjanie od rana chaotycznie ostrzeliwali miasto, trafiając w budynki mieszkalne w różnych częściach miasta, gdzie nie ma obiektów wojskowych" – zaznaczyła urzędniczka.

  O wybuchach w Mikołajowie lokalne media i władze poinformowały dziś rano. Według Zamaziejewej w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów rany odniosło 29 osób.

 • 13:53

  Wojna w Ukrainie: mapy i miejsca zajęte przez Rosjan. Generał Waldemar Skrzypczak analizuje

 • 13:47

  Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w poniedziałek w rosyjskim ostrzale miejscowości Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – powiadomili ratownicy.
  Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych (DSNS) powiadomiła, że celem ataku w Dergaczach był "obiekt infrastruktury krytycznej" - podała agencja Interfax-Ukraina.

  "Budynek został zburzony. Wiadomo o jednej osobie zabitej i jednej rannej. Na miejscu pracują ratownicy" – poinformowały służby prasowe DSNS obwodu charkowskiego.

  Wcześniej w poniedziałek rada miejska poinformowała, że w wyniku ostrzału poważnie uszkodzony został gazociąg, w związku z czym w części miasta nie ma gazu.

  Szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow relacjonował natomiast, że w ciągu doby pod ostrzałem rosyjskim znalazło się kilka miejscowości, w tym sam Charków, Bałaklija, Czuhujew, Słobożanske. W sumie zginęło trzech cywilów, a dziesięciu zostało rannych.

 • 13:31

  Ukraina, rosyjska agresja. Obrońca Siewierodoniecka: Bijemy się o każdy dom, każdą ulicę. To wygląda jak gra komputerowa

 • 13:24

  "Putin mówi, że nie będzie wykorzystywał szlaków handlowych do ataku na Odessę, ale to ten sam Putin, który powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że nie najedzie Ukrainy, kilka dni przed rozpoczęciem inwazcji na pełną skalę. Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści" - pisze szef ukraińskiej dyplomacji Dymytro Kułeba.

 • 13:19

  Wojna w Ukrainie. "Bild": szefowa MSZ Niemiec od początku wojny nie spotkała się z ambasadorem Ukrainy

 • 13:11

  Bijemy się dosłownie o każdy dom i każdą ulicę, walki są straszne i toczą się z wielką intensywnością, wygląda to dosłownie jak gra komputerowa "Counter-Strike" - ocenił dziś dowódca batalionu Gwardii Narodowej Ukrainy kapitan Petro Kuzyk w rozmowie z Radiem Swoboda.

  - Przeciwnik ma zdecydowaną przewagę w artylerii lufowej, liczbie czołgów, a być może także w liczbie żołnierzy i aktywnie wykorzystuje te atuty. Ciągle atakują, ostrzeliwują, niszczą domy, nasze fortyfikacje. Musimy nieustannie manewrować. Próbowaliśmy kontratakować, czasem z powodzeniem, czasem nie za bardzo. Z ich strony również był ciągły napór. Niektóre jednostki zostały zmuszone do wycofania się o jeden blok mieszkalny, a inne utrzymały swoje pozycje, w tym m.in. nasza - relacjonował Kuzyk.

  Według dowódcy wróg walczy w sposób nieskoordynowany, chaotyczny, stawiając głównie na przewagę liczebną i nie szanując życia własnych żołnierzy. - Rosjanie przeprowadzają niezrozumiałe natarcia piechoty, którą nazywamy "mięsem (armatnim)". Ciągle ich niszczymy, a oni rzucają do walki coraz to nowe siły. Z naszych informacji wynika, że wprowadzili do boju kolejne rezerwy - powiedział kapitan Gwardii Narodowej.

  - Czekamy na dostawy nowego sprzętu, potrzebujemy szczególnie artylerii i (...) czołgów. Oprócz polegania na sprawności naszych wojsk, musimy mieć jeszcze wystarczające siły i środki do walki - dodał rozmówca Radia Swoboda.

  Zdobycie Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - pozostaje najważniejszym celem inwazji Kremla na wschodzie Ukrainy. Przed rosyjską agresją miasto liczyło ponad 100 tysięcy mieszkańców. Obecnie przebywa tam wciąż około 12-13 tysięcy osób.

  Gen. Skrzypczak: Rosjanom nie udało się zdobyć Siewierodoniecka

 • 12:18

  Od ponad 100 dni Ukraina jest w stanie wojny, jednak minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie spotkała siędotąd w cztery oczy z ambasadorem Ukrainy w RFN Andrijem Melnykiem - pisze gazeta "Bild am Sonntag". Dyplomata powiedział, że zależy mu na takim spotkaniu.

 • 11:59

  Ambasador Ukrainy w Bułgarii Witalij Moskałenko wysłał do bułgarskiego MSZ oficjalną notę, w której prosi o przekazanie swojemu krajowi bułgarskiej broni zaprojektowanej w czasach sowieckich, takiej jak haubice i systemy rakietowe, mającej posłużyć do walki z rosyjskim agresorem. Moskałenko poinformował o tym w poniedziałek w wywiadzie dla bułgarskiej telewizji bTV.

 • 11:49

  Od trzech miesięcy ukraiński reżyser Ołeh Sencow, były więzień polityczny przetrzymywany w Rosji, jest na froncie. - Nie strzeliłem ani razu. To nie jest konflikt polegający na strzelaninie. Walczy się z użyciem artylerii. A ja piszę. Piszę dużo, nocą w okopie, piszę pod bombami, robię notatki, zapisuję wspomnienia, przychodzi mi dużo pomysłów do mojego następnego filmu - powiedział rzymskiej gazecie "La Repubblica" 45-letni reżyser, laureat Nagrody Sacharowa, obecnie żołnierz-ochotnik.

 • 11:19

  Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przegrupowują się na Morzu Czarnym - poinformował w poniedziałek rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

  Bratczuk podał, że Rosjanie dysponują obecnie na Morzu Czarnym kilkoma pociskami manewrującymi i chociaż zagrożenie desantem na Odessę pozostaje realne, "okupanci nie podjęli dotąd przygotowań do jego aktywnej fazy".

  Rzecznik dodał, że na Wyspie Węży okupanci stale zwiększają swoje zdolności bojowe, a ich wiodącą taktyką pozostaje wykorzystywanie systemów rakietowych do ostrzału miast.

  Ochotnicy sprzątają schrony w Odessie

 • 10:42

  32 dziennikarzy zginęło od początku pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą – powiedział w poniedziałek ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko. 6 czerwca na Ukrainie obchodzony jest Dzień Dziennikarza.

 • 9:50

  Walki w Siewierodoniecku są dynamiczne, po częściowym odbiciu miasta przez siły ukraińskie ich sytuacja ponownie się pogorszyła – powiadomił w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  - Po udanym kontruderzeniu siłom ukraińskim udało się odbić prawie pół miasta, ale teraz sytuacja znowu się trochę dla nas pogorszyła – powiedział Hajdaj w ukraińskiej telewizji, zaznaczając, że wojska ukraińskie utrzymują pozycje w przemysłowej części miasta.

 • 9:30

  Mieszkańcy Mariupola na południu Ukrainy mdleją w kilkugodzinnych kolejkach po niewielkie ilości dostarczanej przez okupantów żywności - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko, cytowany w poniedziałek przez agencję UNIAN.

  "Codziennie w kolejce ustawia się 1,5-2 tys. osób, stoją w upale po sześć godzin, czekając na około 400 wydawanych zestawów. Jedzenia nie wystarcza dla każdego" - podał Andriuszczenko.

 • 9:10

  "W Donbasie trwają ciężkie walki w (...) mieście Siewierodonieck, a siły rosyjskie nacierają w kierunku Słowiańska, próbując okrążyć siły ukraińskie" - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Na morzu, po utracie krążownika Moskwa w kwietniu, siły rosyjskie prawdopodobnie przeniosły na Wyspę Węży w zachodniej części Morza Czarnego wiele środków obrony powietrznej, w tym systemy SA-15 i SA-22. Prawdopodobnie broń ta ma zapewnić obronę powietrzną rosyjskim okrętom wojennym operującym wokół Wyspy Węży. Działania Rosji na Wyspie Węży przyczyniają się do blokady ukraińskiego wybrzeża i utrudniają wznowienie handlu morskiego, w tym eksportu ukraińskiego zboża" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:50

  "We wczesnych godzinach rannych 5 czerwca rosyjskie pociski manewrujące Ch-101 uderzyły w infrastrukturę kolejową w Kijowie, prawdopodobnie w celu zakłócenia dostaw zachodniego sprzętu wojskowego dla ukraińskich jednostek na froncie" - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

  Strażacy na terenie zakładów remontu wagonów w Kijowie, w które uderzyły rosyjskie rakiety

 • 8:49

  Ukraińska armia poinformowała o szacunkowych stratach Rosjan od początku inwazji. Jest to:

  > ok. 31 250 żołnierzy,
  > 1386 czołgów,
  > 3400 pojazdów opancerzonych,
  > 690 systemów artylerii,
  > 207 wyrzutni wieloprowadnicowych,
  > 96 systemów przeciwlotniczych,
  > 211 samolotów,
  > 176 śmigłowców,
  > 551 bezzałogowców,
  > 2395 samochodów i cystern,
  > 13 jednostek pływających.

  Bilans z ostatniej doby to według danych ukraińskiego sztabu ok. 100 żołnierzy, pięć rosyjskich czołgów i osiem wozów opancerzonych, a także cztery zestawy artyleryjskie, samolot bojowy i śmigłowiec Ka-52.

 • 8:15

  Wojska ukraińskie odbiły duże obszary Siewierodoniecka i wypchnęły Rosjan z południowych przedmieść. Udany kontratak na odcinku priorytetowym dla Kremla wskazuje, że rosyjskie wojska na Ukrainie tracą siłę bojową – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 • 8:13

  Ukraiński sztab generalny poinformował o sytuacji na poszczególnych kierunkach frontu.

  Na północy obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, siły rosyjskie kontynuują ofensywę w kierunku Słowiańska i ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w szeregu miejscowości.

  Trwają walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, a wojska rosyjskie ostrzeliwują pozycje ukraińskie z moździerzy i artylerii. Celem ostrzałów były m.in. także miejscowości Metjulkino, Boriwske, Ustyniwka, Toszkiwka.

  Żołnierz przechodzący w mieście Siewierodonieck w obwodzie ługańskim

  Na kierunku łymańskim, w obwodzie donieckim, Rosjanie kontynuują ofensywę w stronę Swiatohirska. Aktywne działania bojowe mają również miejsce w rejonie Szczurowego i wsi Staryj Karawan.

  Działania ofensywne najeźdźcy prowadzą również w okolicy Bachmutu. Rosjanie ostrzeliwali z artylerii szereg miejscowości na wschód od tego miasta, szturmowali pod Komyszuwachą, Berestowym, Mykołajiwką.

  W rejonie Charkowa wojska rosyjskie prowadzą aktywną obronę, dążąc do utrzymania zajmowanych pozycji. Ostrzeliwane są pozycje sił ukraińskich, a także cele cywilne w okolicach Bazyliwki, Kutuziwki i Petriwskego.

  Na terytorium Białorusi, przy granicy z Ukrainą, wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów, posiadających na uzbrojeniu kompleksy rakietowe Iskander-M, wyrzutnie Pancyr-S1, systemy obrony powietrznej S-400 i samoloty bojowe.

 • 7:06

  Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii w dniach 6-7 czerwca została odwołana, ponieważ trzy kraje sąsiadujące z Serbią odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje w poniedziałek BBC za rosyjskim MSZ.

  Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra wprowadziły zakaz dla rosyjskich samolotów w ramach sankcji spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę. Teraz te trzy kraje sprzeciwiły się lotowi Ławrowa, chociaż jako szefowi dyplomacji pozostawiono mu możliwość podróżowania do UE pomimo nałożonych na niego i jego kraj sankcji.

 • 5:23

  Wielka Brytania dostarczy Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi - przekazał w oświadczeniu brytyjski minister obrony Ben Wallace.

  "Te wysoce wydajne wieloprowadnicowe systemy rakietowe pozwolą naszym ukraińskim przyjaciołom lepiej chronić się przed brutalnym użyciem artylerii dalekiego zasięgu, którą siły (prezydenta Rosji Władimira) Putina stosują na oślep do zrównywania miast z ziemią" - napisał Wallace w oświadczeniu, dodając, że decyzja w tej sprawie została podjęta w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi.

  Brytyjski minister obrony o zamiarze przekazania M270 MLRS wspomniał już w miniony czwartek.

  M270 MLRS to amerykańskiej produkcji opancerzona, gąsienicowa, wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków. W wersji, która ma zostać przekazana przez Wielką Brytanię, wystrzeliwane pociski mają zasięg do około 80 kilometrów. W środę prezydent USA Joe Biden ogłosił przekazanie Ukrainie czterech wysoce mobilnych wyrzutni HIMARS, które są nieco nowszą wersją M270 MLRS, po otrzymaniu od Kijowa zapewnień, że nie będą one używane do atakowania celów na terytorium Rosji.

 • 4:42

  Doradca mera Mariupola na Ukrainie Piotr Andriuszczenko poinformował w niedzielę wieczorem, że w Doniecku i okupowanej przez Rosjan części obwodu donieckiego przestała nadawać rosyjska telewizja naziemna.

  Andriuszczenko podkreślił, że telewizja zniknęła z powodu zniszczeń spowodowanych ostrzałem, który sami Rosjanie przeprowadzili, by oskarżyć Ukraińców o ostrzał "cywilów".

  "Na dzień dzisiejszy telewizja naziemna nie jest dostępna w Doniecku i okupowanej części regionu. Była propaganda i nie ma propagandy” – napisał Andriuszczenko w mediach społecznościowych.

 • 4:41

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w nagraniu wideo w nocy z niedzieli na poniedziałek, że odwiedził Zaporoże oraz dwa miasta w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, gdzie spotkał się m.in. z ukraińskimi żołnierzami.

  - Byłem w Zaporożu, gdzie spotkałem się z żołnierzami i nagrodziłem najlepszych. Spotkałem się z szefem obwodowej administracji państwowej, kierownictwem miejscowej policji, Służbą Bezpieczeństwa i niektórymi burmistrzami tymczasowo okupowanych miast - powiedział Zełenski.

 • 4:39

  Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną.

  "Ekskluzywne. Generał major Roman Kutuzow został oficjalnie zdenazyfikowany i zdemilitaryzowany" - napisano w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Autorka/Autor:mp, ft //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: dvidshub.net