SBU: udaremniliśmy ataki hakerskie na ukraińskie kanały telewizyjne

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp//now,
adso
Źródło:
PAP, Reuters

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 125 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że udaremniła rosyjskie ataki hakerskie na wspólną transmisję ukraińskich kanałów telewizyjnych. Według SBU hakerzy próbowali uzyskać dostęp m.in. do wiadomości telewizyjnych nadawanych na żywo. Rosyjska armia wciąż szuka sposobów na uzupełnienie strat w coraz bardziej wyczerpanych jednostkach walczących na Ukrainie, lecz stara się tego dokonać bez ogłaszania powszechnego poboru - podano w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:27

  The Kyiv Independent: nad ranem siły rosyjskie rozpoczęły atak rakietowy, wystrzeliwując blisko 20 pocisków z helikopterów, na miejscowości Kransopilia i Myropilia – powiedział gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

 • 3:25

 • 2:36

  Późnym wieczorem we wtorek rosyjscy okupanci wystrzelili w Charków dwie rakiety powodując pożar w południowej części miasta - poinformował portal "Publiczny Charków". Po ataku, przed północą, władze miasta odwołały alarm lotniczy.

  Doradca przewodniczącego rady obwodowej w Charkowie napisał w Telegramie o ataku dwiema rakietami,poinformował, że jedna osoba został ranna. We wtorek Rosjanie zabili dwóch mieszkańców we wsi Cyrkuny w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału artyleryjskiego na przemysłową dzielnicę Charkowa rannych zostało 5 cywilów – poinformowały lokalne media.

 • 1:57

  Od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponad 20 tysięcy przestępstw związanych z rosyjska agresją i zbrodni wojennych, poinformowała w Telegramie służba prasowa Prokuratury Generalnej, donosi Ukrinform.

  Ponadto zarejestrowano 9973 przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, w tym, 6972 spraw za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, 1201 za zdradę, 1361 za kolaborację, 68 za pomoc państwu agresorowi, 64 za sabotaż.

 • 0:36

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają. Ukraińscy żołnierze szybko się uczą, a każda broń w ich rękach staje się jeszcze skuteczniejsza, cytuje ministra Ukraińska Prawda.

 • 0:02

  Rosja zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie i zamyka na miesiąc konsulat w Ruse - poinformowała we wtorek wieczorem rosyjska ambasada w Sofii. Wcześniej rząd Bułgarii postanowił wydalić 70 dyplomatów i pracowników placówek Rosji.

 • 22:56

  - W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy - powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

 • 22:37

  - Rosja nie posiada prawa do pozostania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To jest jedyny logiczny sposób na to, by Karta Narodów Zjednoczonych mogła działać - przekonywał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów. Dodał, że jest to konieczne, by "pozbawić rosyjską delegację szansy manipulowania ONZ".

  Wezwał też do ustanowienia międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych na Ukrainie, zaznaczając, że trybunał sądzący zbrodnie w Rwandzie został powołany już 6 miesięcy po rozpoczęciu ludobójstwa.

 • 22:23

 • 21:55

  "28 czerwca Rosjanie zabili jednego cywila – w Awdijiwce. Osiem osób zostało rannych" – powiadomił w Telegramie szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Ponadto, jak podał urzędnik, zmarła jeszcze jedna osoba, która została ranna na terytorium sąsiedniego obwodu ługańskiego. Siedem rannych osób z tego regionu otrzymało pomoc medyczną w Kramatorsku.

 • 21:49

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosję za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

 • 21:42

  W zajętym przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy pozostaje 7-8 tysięcy mieszkańców, w mieście kończą się zapasy żywności, a nowa nie jest dostarczana - powiedział ukraiński mer miasta Ołeksandr Striuk.

 • 21:13

  Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi. A bez wolnej Białorusi nie może być bezpieczeństwa na Ukrainie i w regionie – powiedziała Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, w opublikowanym wystąpieniu skierowanym do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 20:31

  Niemcy i Holandia wspólnie dostarczą Ukrainie sześć kolejnych samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000– poinformowały w Madrycie szefowe resortów obrony Niemiec i Holandii, Christine Lambrecht i Kasja Ollongren.

 • 19:43

  Ministerstwo handlu USA poinformowało o wpisaniu na czarną listę 36 spółek i osób m.in. z Chin, Wietnamu, Pakistanu i Rosji za wspieranie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

 • 19:40

  Na tymczasowo okupowanych terytoriach Rosjanie prowadzą politykę dyskryminacji językowej, starając się wyrugować język ukraiński, co ma posłużyć demontażowi ukraińskiej państwowości - powiedział ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń, cytowany przez Ukrinform.

 • 18:59

  Ukraiński sztab generalny podał, że w obwodzie homelskim na południu Białorusi planowane są w dniach 28 czerwca-16 lipca zbiórki osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Sztab oświadczył, że niewykluczone są prowokacje z tym związane.

 • 18:53

  Myślimy już o odbudowie gospodarki w Charkowie i całej Ukrainie. Mamy tu rozległe plany – mówił na Światowym Forum Miejskim w Katowicach mer Charkowa Igor Terechow. Ocenił, że kluczowe będzie pozyskanie inwestorów i ekspertów.

 • 18:44

  Bułgaria podjęła decyzję o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i pracowników przedstawicielstw Rosji, działalność tych osób nie jest zgodna z ich statusem dyplomatycznym - poinformował premier Kirił Petkow. Mają opuścić kraj do 3 lipca.

 • 18:07

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że ustaliła nazwiska dwóch rosyjskich wojskowych, którzy w lutym mieli wydać rozkaz torturowania i rozstrzelania pięciu cywilów w podkijowskiej Peremosze. To majorzy Maksim Krasnoszczokow i Aleksandr Wasiliew.

  Według informacji opublikowanej przez SBU wojskowi pełnili służbę w 15. Samodzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych 2. Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Krasnoszczokow był dowódcą batalionu stacjonującego w podkijowskiej Peremosze, a Wasiliew – jego zastępcą.

 • 17:41

  Amerykański resort finansów ogłosił, że zakaże importu złota z Rosji oraz obejmie sankcjami 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym, w tym państwowy koncern Rostec. Nowe sankcje są efektem porozumienia państw G7.

 • 16:58

  Jeżeli wojna skończy się jeszcze w tym roku, na Ukrainie ubędzie do 600 tysięcy mieszkańców, jeśli potrwa dwa lata - nawet pięć milionów - powiedziała Ełła Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Studiów Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowana przez agencję UNIAN.

 • 16:57

  Ukraina ma duże plany, dotyczące zakupu tureckich dronów Bayraktar – napisał minister obrony Ołeksij Reznikow. Potwierdził również, że producent przekaże bezpłatnie trzy nowe drony po tym, jak Ukraińcy w rekordowym tempie zebrali pieniądze na te maszyny.

  "Tylko od 24 lutego ministerstwo obrony uzbroiło nasze wojsko w blisko 50 maszyn. Jeszcze kilka jest zakontraktowanych i opłaconych, oczekujemy ich dostawy już w lipcu" – podał Reznikow.

 • 16:16

  Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie na listopadowy szczyt krajów G20 w Indonezji, ale być może wystąpi na jego forum zdalnie - powiedział premier Włoch Mario Draghi po szczycie G7 w Niemczech. Na konferencji prasowej dodał, że są dobre informacje dotyczące eksportu zboża z Ukrainy.

 • 15:59

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że udaremniła rosyjskie ataki hakerskie na wspólną transmisję ukraińskich kanałów telewizyjnych. Według SBU hakerzy próbowali uzyskać dostęp m.in. do wiadomości telewizyjnych nadawanych na żywo.

 • 15:41

  Białoruś skoncentrowała w pobliżu Ukrainy około sześciu batalionów. Reżim w Mińsku wzmacnia obszar przygraniczny w obwodach brzeskim i homelskim i próbuje przeprowadzać rozpoznanie lotnicze na obszarach przygranicznych z Ukrainą i Polską - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk.

  Dodał, że wciąż utrzymuje się groźba użycia przez Rosję broni rakietowej i dokonania nalotów z terytorium Białorusi na Ukrainę.

 • 15:31

  Putin chce zniszczyć całą Ukrainę i zabić cały naród ukraiński - powiedziała w wywiadzie dla niemieckiej stacji RTL/ntv była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Jej zdaniem "świat stoi w obliczu trzeciej wojny światowej".

  Po ponad czterech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę była szefowa rządu Ukrainy nie widzi obecnie szans na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. - Jest dla nas tylko jedna droga - zwycięstwo na polu bitwy - oceniła.

 • 15:20

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił po zakończeniu obrad szczytu G7, że kraje wchodzące w skład tej grupy "zdecydowanie i stanowczo opowiadają się po stronie Ukrainy". "Jesteśmy zdecydowani wspierać odbudowę Ukrainy, organizując międzynarodową konferencję na temat odbudowy i tworząc międzynarodowy plan odbudowy" – zadeklarowali szefowie G7 w końcowym komunikacie.

 • 15:12

  Urzędnik władz miejskich w okupowanym Enerhodarze od pięciu dni przebywa w rosyjskiej niewoli – powiadomił mer miasta Dmytro Orłow.

  "Pięć dni temu okupanci wzięli do niewoli szefa departamentu własności komunalnej Borysa Jarmołenkę, który jest znany ze swojego proukraińskiego stanowiska" – powiadomił Orłow w Telegramie.

 • 14:38

  Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn: Rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie koncentruje się na wschodzie kraju, jednak ataki rakietowe są prowadzone na całym terytorium Ukrainy. Rosja prowadzi wojnę przeciwko narodowi, siejąc terror i mordując masowo cywilów. Rosja kontynuuje ludobójstwo Ukraińców.

 • 14:36

  Wokół Lisiczańska trwają walki z różnych kierunków, nie można tam dowozić pomocy humanitarnej, bo trasy dojazdowe są wciąż ostrzeliwane - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Nazwał Lisiczańsk "ostatnim przyczółkiem" w regionie.

 • 14:27

  Pięć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po kolejnym rosyjskim ostrzale Charkowa. Poinformował o nim szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.

  "Okupanci ostrzelali dzielnicę Industrialną. W jednym z zakładów wybuchł pożar" – napisał w Telegramie.

 • 14:22

  Osoby odpowiedzialne za rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku mogą być sądzone przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, dlatego okoliczności tej zbrodni należy udokumentować z punktu widzenia prawa międzynarodowego - oceniła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

 • 13:45

  17 ukraińskich obrońców uwolniono w ramach wymiany jeńców ze stroną rosyjską - podał wywiad wojskowy Ukrainy. Wymianę przeprowadzono w formacie 15 na 17.

  Do domów wraca 16 ukraińskich wojskowych, w tym dwóch oficerów i 14 żołnierzy, oraz jeden cywil. Pięciu uwolnionych jeńców jest ciężko rannych i wymaga natychmiastowego leczenia.

 • 13:44

  Prezydent Andrzej Duda: w koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 • 13:22

  Na naszej ziemi trwa walka, jakiej nie oglądano od czasu II wojny światowej. Nie mamy prawa przekazywać tej wojny naszym dzieciom, musimy zniszczyć wroga tu i teraz - ocenił dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny po rozmowie telefonicznej z odpowiednikami z USA i Wielkiej Brytanii.

  Rozmowa Załużnego z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milley'em i dowódcą armii Wielkiej Brytanii admirałem Tonym Radakinem miała miejsce w poniedziałek wieczorem.

 • 13:15

  Ukraina w przeddzień święta Rosz Haszana rozważa zniesienie ruchu bezwizowego dla obywateli Izraela w odpowiedzi na analogiczny ruch wobec Ukraińców po rozpoczęciu rosyjskiej agresji - poinformowała telewizja i24news w swoim serwisie internetowym.

 • 12:27

 • 12:26

  "Uderzać rakietami w obiekty cywilne mogą tylko całkowicie szaleni terroryści, dla których nie powinno być miejsca na ziemi" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komunikatorze Telegram.

  "I nie są to pomyłkowe trafienia rakiet w przedszkola, szkoły, centra handlowe, budynki mieszkalne - to skalkulowane uderzenia okupantów" - dodał.

  Zaapelował o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. "Świat jest w stanie, czyli powinien, powstrzymać rosyjski terror" - oznajmił szef ukraińskiego państwa, dołączając do wpisu zdjęcia przedstawiające skutki ostrzałów.

 • 12:26

  Kanclerz Olaf Scholz ponownie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem we wtorek, na początku ostatniego dnia szczytu G7 na zamku Elmau w Bawarii. W tej rundzie rozmów poświęconej odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża wzięli również udział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi – informuje dpa.

 • 12:22

  Ihor Kołychajew, mer Chersonia lojalny wobec władz w Kijowie, został uprowadzony przez rosyjskich okupantów - przekazała we wtorek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za doradczynią Kołychajewa, Hałyną Liaszewską.

  Mer pozostał w Charkowie nie zważając na realia rosyjskiej okupacji. Kołychajew powtarzał, że wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wobec wyborców - czytamy w Ukrainskiej Prawdzie.

 • 11:59

  Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie wzrosła do "ponad 20" - poinformował we wtorek wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  "Już wiadomo o ponad 20 zabitych i 59 rannych, z których 25 hospitalizowano" - powiedział Tymoszenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Poinformował też o wpłynięciu ponad 40 zgłoszeń od bliskich osób, które mogły być w czasie ataku w centrum handlowym.

 • 11:47

  W obwodzie lwowskim zatrzymano obywatela Ukrainy, byłego funkcjonariusza sowieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), który pomagał rosyjskim wojskom w przeprowadzeniu ataków rakietowych w tym regionie - poinformowała we wtorek ukraińska Prokuratura Generalna.

  "Mężczyzna pochodzący ze Lwowa (...) w marcu przekazywał agresorom (...) przy pomocy jednego z komunikatorów informacje na temat lokalizacji ukraińskich sił zbrojnych w celu przeprowadzenia ataków rakietowych (na te pozycje)" - czytamy w komunikacie prokuratury na Telegramie.

  Obywatel Ukrainy jest podejrzany o zdradę państwa. Przebywa obecnie w areszcie bez prawa do wniesienia kaucji.

 • 11:42

  Na Ukrainę wróciły ciała 46 ukraińskich wojskowych, w tym 21 obrońców mariupolskich zakładów Azowstal - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.

  Kolejna operacja, mająca na celu odzyskanie ciał poległych ukraińskich wojskowych, odbyła się w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju - czytamy w komunikacie resortu.

  "Ukraina odzyskała ciała 46 bohaterskich obrońców, by ich godnie pochować. 21 z nich to obrońcy Azowstalu" - przekazano.

 • 11:40

  Brytyjski rząd ogłosił we wtorek czterokrotne zwiększenie środków - do 12,8 mln funtów - na program "Zagrożeni naukowcy", który pozwala naukowcom z Ukrainy na przyjazd do Wielkiej Brytanii i kontynuowanie tam swoich badań.

  Przy okazji premier Boris Johnson wezwał tych naukowców z Rosji, którzy nie czują się już w swoim kraju bezpiecznie, by również ubiegali się o przyjazd do Wielkiej Brytanii.

 • 11:32

  "Należy dalej dozbrajać Ukrainę; w ten sposób będzie mogła odzyskać Donbas i cały kraj okupowany przez Rosję" - powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss w wywiadzie prasowym. Jej zdaniem należy przygotować się na każdą ewentualność, także na bezpośrednie starcie z Rosją.

 • 11:27

  Prace poszukiwawcze w ostrzelanym przez rosyjskie siły centrum handlowym w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie powinny potrwać do środy rano, wtedy będzie znany ostateczny bilans ofiar - oznajmił we wtorek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

  Minister zapewnił, że centrum handlowe, które zostało zniszczone w ostrzale, jest wyłącznie cywilnym obiektem. "Nigdy tu nie były rozlokowywane ani siły zbrojne, ani inne zbrojne formacje. Nie ma bunkrów i magazynów z bronią, nie ma niczego, co zagrażałoby komukolwiek z wojskowych, dlatego jest to celowe trafienie w cywilny obiekt" - powiedział, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Zaznaczył, że już zidentyfikowano pułk rosyjskiego lotnictwa, który przeprowadził atak i ustalono tożsamość pilotów.

 • 10:49

  Jest bardzo znamienne, że w obliczu niewystarczających efektów działań na Ukrainie przywódca Rosji Władimir Putin zaczyna dymisjonować dowódców ze swojego bliskiego otoczenia, takich jak generał Aleksandr Dwornikow; świadczy to o bezsilności Kremla - ocenił we wtorek doradca szefa MSW Ukrainy Wiktor Andrusiw.

  W opinii wiceszefa resortu, cytowanego przez portal obozrevatel.com, częste zmiany na kierowniczych stanowiskach w rosyjskiej armii są związane z tym, że generałowie nie spełniają oczekiwań Putina, który bardzo często modyfikuje cele inwazji.

  "Putin ciągle zmienia cele, a jego dowódcy nie nadążają z realizacją jakichkolwiek zadań stawianych przez prezydenta. Nawet zdobycie Siewierodoniecka nastąpiło ze znacznym opóźnieniem w stosunku do planu. Myślę, że (dymisja generała Dwornikowa) nie jest ostatnia. Takie roszady będą miały miejsce regularnie" - powiedział Andrusiw.

  Polityk zaznaczył, że przetasowania kadrowe nie wpłyną na skuteczność działań wroga. "Należy zrozumieć, że wszyscy ci ludzie zostali wychowani w tej samej kulturze myślenia wojskowego i mają podobne podejście (do operacji militarnych). Zmiany dowódców nie doprowadzą do zmian (na froncie)" - podkreślił doradca ministra.

 • 10:27

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że rozmawiał przez telefon ze Stoltenbergiem, z którym skoordynowali stanowiska przed rozpoczynającym się w Madrycie szczytem NATO.

  "Podkreśliłem znaczenie dla Ukrainy silnego systemu obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu mogłaby zapobiegać rosyjskim atakom terrorystycznym" - dodał.

 • 10:16

  Francja wyśle "znaczną liczbę" transporterów opancerzonych na Ukrainę oraz sześć dodatkowych dział typu Caesar – poinformował minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Parisien".

  - Armie potrzebują pojazdów opancerzonych, aby szybko poruszać się w obszarach pod ostrzałem wroga – powiedział w poniedziałek wieczorem Lecornu. Minister nie podał jednak żadnych szczegółów na temat planowanego terminu wysłania uzbrojenia.

  Lecornu poinformował, że dostarczanie rakiet przeciwokrętowych, o które zabiega Kijów, jest przedmiotem analiz strony francuskiej.

 • 9:55

  Od wtorku do czwartku potrwa szczyt przywódców państw członkowskich NATO, podczas którego rozważane będzie m.in. to, jak "brutalna i niczym nie sprowokowana agresja Rosji na Ukrainę i nowa rzeczywistość w Europie wpłynęła na stosunek Sojuszu do obronności i odstraszania". Podczas spotkania ma zostać wyznaczona strategia NATO na najbliższą dekadę, omówiona dalsza pomoc dla Ukrainy, a wśród tematów rozmów znajdzie się również blokowana przez Turcję akcesja Finlandii i Szwecji.

 • 9:47

  "Okropnie jest obserwować rosyjskie reakcje na atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Zwykli Rosjanie cieszą się w mediach społecznościowych. Rosyjscy dyplomaci i urzędnicy rozsiewają szalone teorie konspiracyjne, zaprzeczając temu, że w ogóle doszło do ataku" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba na Twitterze. "Rosja to kraj zabójców i patentowanych kłamców" - dodał.

 • 9:30

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 35 250 żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Minionej doby Rosja straciła też 15 czołgów, 17 pojazdów opancerzonych, siedem systemów artylerii, system przeciwlotniczy i śmigłowiec – napisano w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

  Łączne straty Rosji od 24 lutego do 28 czerwca wynoszą według ukraińskiego sztabu: 1567 czołgów, 3704 pojazdy opancerzone, 217 samolotów, 185 helikopterów, 778 systemów artylerii, 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 102 systemy przeciwlotnicze, 2589 pojazdów i cystern, 14 jednostek pływających i 636 dronów.

 • 9:14

  Rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji Kremla - poinformował we wtorek na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim.

 • 9:00

  Siły rosyjskie wystrzeliły nocą z poniedziałku na wtorek w Mikołajów na południu Ukrainy 11 rakiet - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. W ostrzale Oczakowa zginęły trzy osoby, w tym sześciolatka. Trzymiesięczne dziecko jest w śpiączce. Ratownicy usuwają gruzy. Trwa ustalanie szczegółów w sprawie ataków.

 • 8:35

  Rosja w dniach 24-26 czerwca przeprowadziła niezwykle intensywną falę uderzeń na Ukrainę przy użyciu pocisków dalekiego zasięgu, które stworzonej zostały z myślą o atakowaniu celów o znaczeniu strategicznym - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:31

  Ratownicy oczyścili do tej pory z gruzów połowę ostrzelanego w poniedziałek przez siły rosyjskie centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie - podaje we wtorek serwis Hromadske. Za zaginione uznano 36 osób.

 • 8:17

  Do Lisiczańska nie można od dwóch dni zawieźć pomocy humanitarnej, w mieście jest ok. 15 tys. ludzi - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. W obwodzie działają rosyjskie grupy dywersyjne.

  Rosyjskie siły w poniedziałek ostrzelały w Lisiczańsku ludzi, którzy przyszli nabrać wody z cysterny. Zginęło osiem osób, w tym dziecko. 21 osób zostało rannych.

  Pojawiły się też informacje o dwóch kolejnych ofiarach śmiertelnych w obwodzie: jedna z kobiet zmarła w szpitalu w Kramatorsku, drugą znaleziono w Lisiczańsku bez oznak życia.

  Rosjanie przeprowadzili w Lisiczańsku ostrzał z systemu Uragan pociskiem kasetowym. Wielu rannym amputowano kończyny.

 • 7:55

  Rosyjska armia wciąż szuka sposobów na uzupełnienie strat w coraz bardziej wyczerpanych jednostkach walczących na Ukrainie, lecz stara się tego dokonać bez ogłaszania powszechnego poboru; zaczyna brakować oficerów – poinformowano w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:13

  Wojska rosyjskie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną i siły ukraińskie na południu kraju, próbując odzyskać stracone wcześniej pozycje, ale Ukraińcy nie ustępują – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  Ukraińska artyleria i jednostki rakietowe wyeliminowały poprzedniej doby w obwodzie chersońskim 18 rosyjskich żołnierzy, czołg, haubicę i polowy skład amunicji – przekazało dowództwo Południe w komunikacie.

  "Wróg kontynuuje umacnianie linii obronnych, prowadzi ataki rakietowe i artyleryjskie oraz naloty z powietrza na nasze pozycje i miejscowości cywilne" – napisano. Dodano, że wojska rosyjskie przeprowadzili w obwodzie chersońskim ataki z użyciem śmigłowców, by odzyskać stracone wcześniej pozycje, ale siły ukraińskie nie ustąpiły.

 • 7:10

  Liczba ofiar rosyjskiego ataku na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku wzrosła do 18.

 • 4:37

  Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że "rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to absolutny horror".

  "Dzielimy ból rodzin ofiar. I czujemy ogromną złość" – napisał Macron. Jednocześnie, zamieszczając nagranie z pożaru w centrum handlowym po ataku, francuski prezydent podkreślił: "Rosjanie muszą zobaczyć prawdę".

 • 4:37

  W wyniku rosyjskiego ataku na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 16 - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodowych.

  - Obecnie wiemy o 16 zmarłych i 59 rannych, z czego 25 jest hospitalizowanych. Informacje są aktualizowane - powiedział szef Państwowego Pogotowia Ratunkowego Serhij Kruk.

 • 4:37

  - Dla nas Krym jest częścią Rosji. A to znaczy, że na zawsze. Każda próba ingerencji na Krymie będzie wypowiedzeniem wojny naszemu krajowi – powiedział w przeddzień szczytu NATO były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

  - A jeśli zrobi to państwo członkowskie NATO, oznacza to konflikt z całym Sojuszem Północnoatlantyckim; trzecią wojnę światową. Kompletną katastrofę - zaznaczył.

 • 4:35

  Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności - napisali w poniedziałek wieczorem we wspólnym oświadczeniu przywódcy państw grupy G7 w związku z rosyjskim atakiem na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie.

  "Jesteśmy zjednoczeni z Ukrainą w opłakiwaniu niewinnych ofiar tego brutalnego ataku" – napisano we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze przez rzecznika niemieckiego rządu.

 • 4:35

  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku wzrosła do 14 - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze oraz Prokuraturę Generalną Ukrainy.

  Prokuratura poinformowała, że 13 ciał wydobyto spod gruzów zniszczonego centrum, a jedna osoba zmarła z powodu obrażeń w szpitalu. Zdaniem Ukraińskiej Prawdy pomocy medycznej potrzebowało 59 osób, z czego prawie połowa jest w ciężkim stanie.

 • 4:35

  "Świat jest przerażony dzisiejszym rosyjskim uderzeniem rakietowym w ukraińskie centrum handlowe, to najnowsze z serii okrucieństw" - napisał na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. "Będziemy nadal wspierać naszych ukraińskich partnerów i pociągać Rosję do odpowiedzialności, w tym osoby odpowiadające za okrucieństwa" - dodał.

 • 4:34

  - Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu.

  Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ostrzał centrum handlowego. Raport specjalny w TVN24 BiS
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp//now, adso

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wołodymyr Zełenski/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości