Władze: 95 procent obwodu ługańskiego zajęte przez Rosjan

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp
Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

Ukraińcy odpierają rosyjską inwazję już czwarty miesiąc. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przekazał, że 95 procent tego terytorium na wschodzie Ukrainy zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła. "Obwód ługański nadal powstrzymuje ordę, która niszczy nasze miejscowości" - oświadczył. Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe przekazała, że zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich. - Rosjanie chcą za wszelką cenę zdobyć obwód ługański, dlatego przerzucają na ten kierunek siły z pozostałych regionów Ukrainy - powiedział szef obwodowej administracji Serhij Hajdaj. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:19

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:42

  Solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców ukraińskich.

  Ambasador RP w Waszyngtonie opowiadał o "niewyobrażalnych zniszczeniach i cierpieniach spowodowanych wojną wszczętą z premedytacją przez prezydenta Putina". - Skłonności rosyjskich przywódców do ludobójstwa powinny być jak najmocniej potępione - apelował.

 • 4:39

  Kilka tygodni po nieudanej próbie zajęcia ukraińskiej stolicy szczątki rosyjskich żołnierzy wciąż są odnajdywane w wioskach i wokół wiosek pod Kijowem, przez które przechodzili lub które czasowo zajęli - podaje stacja BBC.

  Jak wskazują Ukraińcy, Rosja wcale nie wykazuje zainteresowania odzyskaniem zwłok. BBC przywołuje hasło, którym Rosja się dumnie posługuje: "Nie porzucamy swoich" i które było jednym z uzasadnień napaści na Ukrainę, bo jak wyjaśniał prezydent Władimir Putin, rosyjskojęzyczna ludność potrzebowała ochrony. I dodaje, że to hasło najwyraźniej nie ma zastosowania do rosyjskich żołnierzy.

 • 2:40

  Nike "ze względu na wyzwania operacyjne w Rosji podjęła decyzję o nieprzedłużaniu lub niepodejmowaniu nowych zobowiązań biznesowych w tym kraju". Wcześniej firma produkująca odzież sportową zakończyła współpracę ze Spartakiem Moskwa.

 • 1:02

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanego opowiedzenia się po stronie jego kraju, odpierającego rosyjską agresję. W wystąpieniu wideo w środę wieczorem podkreślił, że nadal zbyt wielu ogląda się na Rosję i własne interesy.

  Wołodymyr Zełenski wskazał na "rozczarowujące" wystąpienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy skrytykował także byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

  Prezydent Ukrainy oświadczył online podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jego kraj nie odda żadnej części swego terytorium i będzie walczył o odzyskanie obszarów zajętych przez Rosję. Podkreślił, że jest gotów do rozmów z Moskwą, ale tylko wtedy jeśli Rosja wycofa się z terytorium Ukrainy.

 • 0:04

  Minister zdrowia Adam Niedzielski i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się w środę, by omówić m.in. wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i odbudowę systemu zdrowia w tym kraju.

  O spotkaniu poinformował na Twitterze ambasador. "Dziś spotkałem się z Ministrem Adamem Niedzielskim, by omówić wsparcie zdrowotne dla ukraińskich uchodźców, odbudowę systemu zdrowia w Ukrainie i odpowiedź na skutki pandemii" – przekazał.

 • 22:08

  Wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy to próba zniewolenia ludności znajdującej się na terenach pod rosyjską kontrolą - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

  Zdaniem rzecznika stanowi to część rosyjskiej taktyki mającej na celu podporządkowanie sobie narodu ukraińskiego i "narzucenia swojej woli siłą".

 • 21:56

  Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju. Jak podano, w dwóch miejscach wciąż trwają walki.

 • 21:55

  Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

 • 21:55

  Cztery osoby cywilne zginęły, a 12 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich, zaś w Zaporożu śmierć poniosła jedna osoba - poinformowały w środę wieczorem władze regionalne.

 • 21:15

  95 procent terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

  "Obwód ługański nadal powstrzymuje ordę, która niszczy nasze miejscowości. Ostrzały nie ustają ani na chwilę" – oświadczył.

  Hajdaj zaznaczył, że Siewierodonieck nie jest otoczony, a w mieście i wioskach hromady (gminy) pozostaje do 15 tysięcy mieszkańców. Według niego na całym terytorium obwodu ługańskiego kontrolowanym przez siły ukraińskie przebywa ponad 40 tysięcy mieszkańców, z czego zdecydowana większość nie chce wyjeżdżać.

 • 20:56

  Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik odniósł się do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko. - Nie wierzymy w puste obietnice Moskwy, a jedyny sposób, w jaki Rosja może doprowadzić do zniesienia sankcji, to zaprzestanie agresji na Ukrainę - oświadczył Price.

 • 20:46

  Wytoczymy Rosji proces i zażądamy odpowiedniego odszkodowania za wszystkie straty i utracone przedsiębiorstwa. Będziemy składać pozwy we wszelkich możliwych instancjach międzynarodowych i krajowych - zadeklarował w środę ukraiński oligarcha Rinat Achmetow, właściciel m.in. zakładów metalurgicznych w Mariupolu.

  "Trwają już żmudne prace prawników w tej kwestii. (...) Kapitalizacja takich obiektów, jak zakłady Azowstal w Mariupolu, Mariupolski Kombinat Metalurgiczny, Awdijiwskie Zakłady Koksochemiczne czy Ługańska Elektrownia Cieplna (w miejscowości Szczastia - red.) wynosiła przed rosyjską inwazją dziesiątki miliardów dolarów" - oświadczył Achmetow na łamach portalu nv.ua.

 • 20:44

  Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oznajmił, że władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej rozpoczęły na okupowanym terytorium obwodu donieckiego, w tym w Mariupolu, procedurę wydawania rosyjskich paszportów bez konieczności wyrobienia paszportu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

 • 20:02

  Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko ma nadzieję, że kanclerz Niemiec odwiedzi Ukrainę. - Chciałbym, żeby Olaf Scholz pojechał do Kijowa i przyjechał na Ukrainę, żeby zobaczyć to na własne oczy - powiedział Kliczko w telewizji RTL/ntv na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Zdaniem brata mera Kijowa Witalija Kliczki, nie musiałaby to być wizyta w okolicach stolicy Ukrainy, które zostały szczególnie dotknięte zniszczeniami wojennymi. Stwierdził, że "już teraz nie chce, aby (Scholz) zobaczył to, co widzieliśmy w Buczy, Hostomlu i Irpieniu". Dodał, że wojna dotknęła także Kijów.

 • 19:46

  Podróż papieża Franciszka do Kijowa nie jest wykluczona - powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Jak wskazał, ewentualna wizyta zależy także od sytuacji na Ukrainie. Podczas rozmowy z dziennikarzami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: - Papież powiedział, że w obecnym momencie nie zamierza pojechać, ale myślę, że pozostaje to jedną z możliwości; nie jest to absolutnie wykluczone, zależy trochę od rozwoju sytuacji. - Jeśli to będzie mogło przysłużyć się sprawie pokoju, sądzę, że papież gotów jest pojechać do Kijowa - wyjaśnił kardynał Parolin, cytowany przez agencję Ansa. Potępił też zjawisko, które nazwał "wojną o zboże" w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie. - Mogę tylko wyrazić niezadowolenie biorąc pod uwagę to, że jeśli jest wojna, konsekwencje są także tego rodzaju - tak watykański hierarcha odniósł się do blokowania przez Rosję eksportu ukraińskich zbóż.

 • 19:40

  Polskie biuro grupy Brainly.com poinformowało, że rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, zablokował dostęp do Znanija, rosyjskiej platformy tej grupy, ponieważ odmówiła usunięcia treści związanych z wojną w Ukrainie. Brainly i jego rosyjska platforma to edukacyjny serwis społecznościowy. Znanija przeznaczona jest dla uczniów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Serwis Brainly poinformował, że na początku tego tygodnia otrzymał od Roskomnadzoru żądanie usunięcia treści związanych z wojną w Ukrainie z Bazy Wiedzy na platformie Znanija.

 • 19:39

  Dekret Władimira Putina, przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy, to kolejny przejaw zbrodniczych celów wojny Rosji przeciw naszemu krajowi - oświadczył w środę ukraiński resort spraw zagranicznych. W ocenie MSZ Ukrainy tymi "zbrodniczymi celami" są "podbój ukraińskich terytoriów przez Kreml w celu ich dalszej okupacji, a także integracji (z Rosją) w wymiarze prawnym, politycznym i gospodarczym". "Dekret prezydenta Rosji jest nieważny i nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Decyzja ta nie wpłynie na obywatelstwo osób, które zamieszkują na czasowo okupowanych terenach na Ukrainie" - dodano w oświadczeniu resortu dyplomacji. Podkreślono również, że "przymusowa paszportyzacja" jest "rażącym pogwałceniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" oraz norm prawa międzynarodowego dotyczących obowiązków kraju-okupanta, w szczególności konwencji haskich z 1907 roku i konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny z 1949 roku.

 • 19:13

  Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj.

  Słowacki premier skrytykował kraje UE za zbytnie uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych. - W gruncie rzeczy zbyt długo handlowaliśmy naszymi zasadami za tani gaz i ropę. Kompromisy z Putinem doprowadziły do wojny na Ukrainie, w której giną ludzie - powiedział Heger.

 • 18:56

  Olimpijska Fundacja Uchodźców oraz ich olimpijska reprezentacja uhonorowane zostały w środę w hiszpańskim Oviedo Nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie sportu. O decyzji poinformowała na stronie internetowej kapituła nagrody.

  - Uhonorowani są symbolem nadziei dla wszystkich uchodźców świata - powiedział na wiadomość o przyznaniu nagrody przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

  Nagroda Premios Princesa de Asturia zwana "hiszpańskim Noblem" wcześniej występowała pod nazwą Principe de Asturia. Zmana w nazwie nagrody nastąpiła w 2014 i dostosowano ją do księżniczki Eleonory, najstarszej córki króla Hiszpanii Filipa VI, która jako następczyni tronu posiada tytuł Księżnej Asturii.

 • 18:43

  Na zajętych terenach obwodu donieckiego rosyjscy okupanci rozpoczęli inwentaryzację bibliotek i innych księgozbiorów, w tym szkolnych. Wszystkie książki w języku ukraińskim przeznaczono do zniszczenia - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  Według Andriuszczenki Rosjanie zakończyli już ocenę zbiorów w bibliotekach szkolnych w miejscowościach Manhusz i Nikolske. "Wszystkie publikacje zawierające 'treści ekstremistyczne' zostały usunięte. W szczególności uznano za takie podręczniki do historii Ukrainy (...) i literatury. 'Ekstremistą' był np. Wasyl Stus (ukraiński poeta, zmarły w 1985 roku w sowieckim łagrze - red.)" - napisał Andriuszczenko.

  Andriuszczenko poinformował, że zadania związane z weryfikacją ukraińskich książek wykonują pracownicy biblioteki im. Nadieżdy Krupskiej (rosyjskiej działaczki komunistycznej, żony Włodzimierza Lenina - red.) w Doniecku. "W pierwszych latach niepodległości Ukrainy ta biblioteka była centrum rozwoju kulturalnego młodzieży i walki z sowieckim dziedzictwem. A teraz historia zatoczyła koło" - zauważył doradca mera.

 • 18:30

  - Ukraina rozpocznie stopniową budowę europejskiej kolei, aby połączyć ukraińską kolej z UE – oznajmił premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jak dodał, początkowo przejście na tory europejskie nastąpi w dużych węzłach komunikacyjnych i dużych miastach, a potem stopniowo obejmie cały kraj.

  Szmyhal oznajmił też na Telegramie, że Ukraina zamierza wkrótce przyłączyć się do przestrzeni roamingowej UE oraz do unijnego systemu płatności SEPA. - To pierwsze umożliwi wykonywanie połączeń między UE i Ukrainą bez dodatkowych opłat, a także pozwoli Ukraińcom korzystać z mobilnego internetu po stawkach krajowych. To drugie może nastąpić już latem i pozwoli robić przelewy w euro bez żadnych prowizji - oznajmił.

  Tory europejskie mają rozstaw szyn 1435 mm, zaś ukraińskie 1520 mm.

 • 18:01

  Dwie osoby zginęły na skutek ostrzelania w środę przez wojska rosyjskie miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – przekazała na Facebooku doradczyni szefa władz tego regionu Natalia Popowa.

 • 17:13

  Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich – poinformowała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.

  "Okręty wroga przegrupowują się, wzmacniają, przewożą ładunki, usiłują zająć niektóre pozycje, w tym na Wyspie Węży. Na Krymie są rozmieszczane dodatkowe dywizjony obrony przeciwlotniczej, bo wróg już zdaje sobie sprawę, że ataki na jego okręty to nie mrzonka, tylko realna możliwość" – oznajmiła.

  Jak powiedziała, rosyjskie okręty wyposażone w rakiety nadal przebywają w północno-zachodniej części akwenu Morza Czarnego i stanowią zagrożenie nie tylko dla południa Ukrainy, ale i całego kraju. Dodała, że stwierdzono wystrzelenie z morza kilku rakiet w różne regiony Ukrainy.

 • 16:16

  Wojska rosyjskie wykorzystały w czasie inwazji na Ukrainę już 60 proc. posiadanej broni precyzyjnego rażenia, a z powodu niedostatecznych mocy produkcyjnych w Rosji nie mogą szybko uzupełnić zapasów – oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

  Według Skibickiego widać, że już się to odbiło na taktyce stosowania broni: o ile wcześniej jeden obiekt był ostrzeliwany dwoma-czterema precyzyjnymi rakietami, to teraz jest to 8-12 pocisków różnego typu.

 • 15:49

  Strategicznie ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut nie została opanowana przez rosyjskie wojska, lecz wciąż znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich. Nadal można dotrzeć tą drogą zarówno do Lisiczańska, jak też do Siewierodoniecka - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Gubernator odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień, jakoby fragment istotnej trasy został opanowany przez Rosjan, co groziłoby "odcięciem" regionu ługańskiego od pozostałej części Ukrainy.

 • 15:26

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

  W dokumencie wprowadzono poprawki do wcześniejszego prezydenckiego dekretu z kwietnia 2019 roku, na mocy którego zdecydowano o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę struktur parapaństwowych na wschodzie Ukrainy.

  Ogłoszona w środę nowelizacja została opublikowana w rosyjskiej rządowej bazie aktów prawnych. Dekret wszedł w życie w dniu podpisania przez głowę państwa.

 • 15:10

  Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji, wystawił na aukcję swoją nagrodę oraz różową czapkę wokalisty Ołeha Psiuka – poinformował w środę Psiuk na Instagramie zespołu. Dochód zostanie przeznaczony na armię ukraińską.

 • 14:34

  Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego - poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję UNIAN.

  "Najeźdźcy nie są odporni na kule ani nieśmiertelni, podobnie jak wszyscy inni ludzie. Niemniej, jest ich naprawdę bardzo dużo. Naszych żołnierzy wręcz szokuje to, że Rosjanie wychodzą dosłownie z każdej szczeliny, niczym karaluchy. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu. Będzie to czas, który zdecyduje o losie obwodu ługańskiego" - ocenił Hajdaj.

  Gubernator przekazał doniesienia o ciężkich walkach w pobliżu Siewierodoniecka, ostrzeliwanego przez rosyjskie wojska z samolotów, stanowisk artyleryjskich i wyrzutni rakietowych. "Wróg znalazł się tak blisko miasta, że może atakować nawet z moździerzy. Rosjanie niszczą Siewierodonieck konsekwentnie i przez okrągłą dobę. Sytuacja jest bardzo trudna, we wtorek trwały już walki na przedmieściach" - dodał Hajdaj.

 • 13:55

  "Mariupol jest obecnie miastem duchów. (...) Nasze szacunki dotyczące 22 tys. zamordowanych mieszkańców opierają się na kontaktach, które wciąż utrzymujemy z cywilami przebywającymi na miejscu. Rzeczywista liczba zabitych może być jednak znacznie wyższa" - ocenił doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  Doradca mera poinformował, że proces pochówku zmarłych komplikują naciski rosyjskich urzędników, wymagających, by ciała trafiały do kostnicy. Następnie każda osoba zgłaszająca się po ciało musi zgodzić się na nagranie materiału wideo, w którym potwierdzi, że zmarły został zabity przez ukraińskie wojsko.

  "W Mariupolu panują całkowite ciemności. Jedyne źródła światła pochodzą z rosyjskich patroli i od żołnierzy wroga. Wszędzie czuć zapach śmierci i ognia" - dodał Andriuszczenko. Potwierdził również wcześniejsze doniesienia, że mieszkańcy miasta nie mogą się swobodnie przemieszczać. Do poruszania się po Mariupolu wymagane są specjalne przepustki, a rosyjski system "filtracji" (szczegółowych przeszukiwań i przesłuchań, służących wykryciu powiązań z ukraińską armią i strukturami siłowymi - PAP) uniemożliwia cywilom ucieczkę z miasta.

 • 13:35

  Chcieliśmy opuścić jednostkę. Dowództwo zagroziło nam zaminowaniem dróg i strzelaniem do tych, którzy próbują uciec - powiedział Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pojmany żołnierz armii rosyjskiej.

  Jedynym sposobem na uniknięcie przez rosyjskich żołnierzy wojny jest oddanie się do niewoli - podkreśla SBU w opublikowanym w środę na Telegramie komunikacie. Dodano, że wraz z biegiem czasu coraz więcej Rosjan decyduje się na podjęcie tej decyzji.

 • 13:18

  Podczas okupacji Czernihowa na północy Ukrainy rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz Jacewo nieopodal miasta. Zniszczono nie tylko mogiły ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie, ale też nagrobki weteranów wojny w Afganistanie - poinformowała w środę agencja UNIAN, powołując się na reportaż azerbejdżańskiego portalu Report.

  "Na cmentarzu Jacewo można przekonać się, jak wielu okrucieństw i zbrodni dopuściło się rosyjskie wojsko. Znajdują się tam groby poległych uczestników operacji w Donbasie, naszych żołnierzy, którzy walczyli od 2014 roku i zginęli. Rosjanie strzelali do ukraińskich flag z karabinów maszynowych. Zburzyli też cerkiew, zbudowaną przez rodziców (zmarłych wojskowych - red.) za ich własne pieniądze" - relacjonował Ołeh Seminski, deputowany do parlamentu Ukrainy z partii Sługa Narodu.

 • 13:05

  Szefowe ministerstw ochrony społecznej Litwy i Ukrainy podpisały w środę w Wilnie manifest w sprawie ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję. Dokument zostanie przekazany do Organizacji Narodów Zjednoczonych, UNICEF-u i innych organizacji z apelem o pomoc w tej sprawie.

  Według ukraińskich danych ponad 100 tysięcy dzieci zostało wywiezionych na terytorium Federacji Rosyjskiej lub na tereny przez nią kontrolowane, głównie do Doniecka. Najwięcej dzieci, około 600, zostało wywiezionych z Mariupola. Los około 1000 dzieci i ich rodziców jest nieznany.

 • 12:55

  Brytyjska sieć sklepów Marks & Spencer poinformowała, że po rozwiązaniu umowy z jej franczyzobiorcą będzie mogła całkowicie wycofać się z Rosji. Była obecna w tym kraju od 17 lat.

  Firma już w marcu wstrzymała dostawy do Rosji, ale wyjaśniała, że ze względu na umowę z franczyzobiorcą w tym kraju, turecką spółką FiBA, nie może na razie całkowicie wyjść z rosyjskiego rynku

 • 12:27

 • 12:22

  Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders: Musimy zapewnić, aby osoby lub firmy, które omijają restrykcje UE, były pociągnięte do odpowiedzialności. Takie działanie jest przestępstwem, które powinno być surowo karane w całej UE. Obecnie rozbieżne definicje kryminalne i kary za naruszanie sankcji mogą nadal prowadzić do bezkarności. Potrzebujemy zlikwidować luki i zapewnić organom sądowym odpowiednie narzędzia do ścigania naruszeń unijnych sankcji.

 • 12:16

  Komisja Europejska zaproponowała przepisy dotyczące zamrażania i konfiskaty majątków oligarchów i przestępców obchodzących sankcje wobec Rosji.

 • 12:01

  Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny w Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.

  Vauthier, stojący na czele misji 114 ekspertów FAO wysłanej na Ukrainę powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", odnosząc się do zatrzymania eksportu zbóż z tego kraju: "Kryzys zbożowy? To, co widzieliście do tej pory, to nic, co zobaczycie, jeśli sytuacja nie zostanie odblokowana".

 • 11:40

  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkali się w Warszawie z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk.

 • 11:37

  Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania – poinformował resort.

 • 11:18

  Ukraina musi być w stanie negocjować z Rosją z pozycji siły, aby nie zachęcać Moskwy do podejmowania dalszych agresywnych działań - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

  - Musimy uniknąć złego pokoju, źle wynegocjowany pokój dla Ukrainy oznaczałby zły pokój dla nas wszystkich - powiedziała podczas przemówienia w Sztokholmie.

  - Uleganie Putinowi jest o wiele bardziej niebezpieczne niż prowokowanie go. Wszystkie te pozornie niewielkie ustępstwa wobec agresora prowadzą do wielkich wojen. Popełniliśmy ten błąd już trzy razy: Gruzja, Krym i Donbas - dodała.

 • 10:30

  Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że port w Mariupolu, ukraińskim mieście, które zostało zajęte przez Rosję po trzymiesięcznym oblężeniu, działa normalnie.

  Ministerstwo powiedziało, że Rosja jest w kontakcie z Organizacją Narodów Zjednoczonych i że Moskwa "nie wyklucza możliwości podjęcia globalnych rozmów w celu odblokowania ukraińskich portów".

 • 10:26

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: Dziś przyszłość Europy nie kształtuje się w Brukseli ani Davos. Kształtuje się w okopach w pobliżu Siewierodoniecka i Bachmutu. To ile ta wojna będzie trwać zależy od tempa nakładania sankcji energetycznych i dostaw broni. Chcecie zakończyć wojnę? Klucz do pokoju jest w waszych stolicach.

 • 10:21

  Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, zachęcił do modlitwy o pokój na Ukrainie i pojednanie narodów.

  - Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. W naszych modlitwach zawierzajmy jej szczególnie sprawę pokoju na Ukrainie i na świecie - powiedział.

 • 10:18

  Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli.

 • 10:02

  Głosy, które pojawiają się na Zachodzie, a które dotyczą rad oddania części terytorium Ukrainy na rzecz Rosji, były w Davos raczej napiętnowane jako wychodzenie przed szereg - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • 9:53

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł przed nowym rodzajem oszustwa, którego ofiarą padają krewni ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli lub zostali uznani za zaginionych. Komunikat został opublikowany w serwisie Facebook.

  "Uwaga! Oszuści! Wykorzystując stan emocjonalny krewnych i przyjaciół, oszuści dzwonią z zastrzeżonych numerów i za pieniądze proponują przekazanie informacji o żołnierzach oraz oferują pomoc w ich uwolnieniu" - ostrzega ukraińskie dowództwo.

  Sztab Generalny podkreślił, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych władz wojskowych lub instytucji państwowych nie zbierają funduszy i nie płacą okupów za uwolnienie jeńców.

 • 9:27

  Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 29,4 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 25 maja to według ukraińskich danych: około 29,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2217 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 112 pocisków manewrujących.

  Największe straty Rosjanie ponieśli na kierunku Łyman - ważny węzeł kolejowy w obwodzie donieckim - przekazano w komunikacie.

 • 9:26

  Nie wierzę, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym - powiedział w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

  - Jeżeli NATO nie zamknęło nieba nad Ukrainą w najtragiczniejszych momentach wojny, to dlaczego miałoby otworzyć teraz Morze Czarne, aby produkty rolne mogły być swobodnie eksportowane z Ukrainy? - powiedział dyplomata, odnosząc się do pomysłu organizacji konwojów wojskowych eskortujących z blokowanych przez Rosję portów ukraińską żywność.

 • 9:04

  Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji online do zebranych przywódców państw i światowego biznesu w Davos.

  Ukraiński prezydent dodał, że zgodziłby się jedynie na bezpośrednie rozmowy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

 • 8:42

  Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,592 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21 tysięcy osób.

 • 8:36

  W wyniku ataku rakietowego na centrum handlowe i osiedle mieszkaniowe w Zaporożu co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - poinformowała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego.

  "O 5.13 nad ranem wojska rosyjskie wystrzeliły cztery pociski manewrujące na Zaporoże; jeden został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą, trzy kolejne spadły na miasto" - napisano w komunikacie.

 • 8:21

  Rosyjska blokada ukraińskich portów uniemożliwia wysyłanie ukraińskiego zboża drogą morską i jest mało prawdopodobne, by można było zastąpić powstałe w ten sposób braki eksportem szlakami lądowymi - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Od początku wojny nie było żadnej znaczącej żeglugi handlowej do lub z Odessy. Rosyjska blokada kluczowych portów nad Morzem Czarnym, która nastąpiła, powstrzymuje branżę żeglugi handlowej przed działaniem na tym obszarze. Jest wysoce mało prawdopodobne, by ukraińskie mechanizmy eksportu lądowego mogły zastąpić braki w możliwościach żeglugowych wywołanych rosyjską blokadą. W rezultacie znaczące ilości ukraińskiego zboża pozostają w magazynach, nie mogąc zostać wyeksportowane. Walki już spowodowały pośrednią presję na globalne ceny zboża. W czasie gdy zagrożenie spowodowane przez rosyjską blokadę morską nadal uniemożliwia statkom handlowym dostęp do ukraińskich portów, będące tego efektem braki w podaży będą nadal zwiększać ceny wielu podstawowych produktów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:01

  Minionej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału położonego w obwodzie ługańskim Siewierodoniecka zginęło sześć osób - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  Zdaniem Hajdaja rosyjskie wojsko wie o lokalizacji schronów w mieście i celowo ostrzeliwuje te miejsca. "Wróg wie też, które szkoły mają schronienie, zbierają te informacje m.in. za pomocą dronów" - podał szef władz położonego na wschodzie Ukrainy obwodu.

 • 7:45

  Rosjanie planują wcielenie do wojska mężczyzn z okupowanego przez siebie obwodu chersońskiego na południu Ukrainy i chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko swojemu krajowi – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 7:44

  Wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w kierunku Siewierodoniecka, 100-tysięcznego miasta w obwodzie ługańskim - podał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

  Oprócz tego wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał artyleryjski i moździerzowy pozycji ukraińskich w obwodzie sumskim, a także miejscowości Rubiżne w obwodzie charkowskim. Rosjanie zaktywizowali też działania bojowe w okolicach węzła kolejowego Łyman w obwodzie donieckim - poinformowało ukraińskie dowództwo.

 • 6:57

  W ciągu minionej doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim - podał sztab generalny ukraińskiej armii.

  W trakcie walk na tych terenach wojska ukraińskie miały zniszczyć należące do Rosjan trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich i osiemnaście bojowych wozów opancerzonych.

  "Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły na tym kierunku sześć bezzałogowców Orłan-10 i jeden ZALA" - dodał sztab.

 • 6:53

  Rosja była niegdyś państwem zdominowanym przez służby bezpieczeństwa FSB, ale teraz biurokracja służb nieposiadających twarzy stała się państwem, wraz z Władimirem Putinem stojącym na jej czele – pisze amerykański magazyn „Foreign Affairs”, wyjaśniając fenomen przewrotu dokonanego przez FSB przeciwko FSB, który dał początek nowej erze putinowskiej Rosji.

 • 4:41

  Armia ukraińska: we wtorek zabitych zostało nawet 180 rosyjskich żołnierzy, a 19 sztuk sprzętu rosyjskiego zostało zniszczonych na wschodzie Ukrainy.

 • 4:41

  Prezydent Ukrainy stwierdził, że Rosja straciła prawie 30 tysięcy żołnierzy. - Ponad 200 rosyjskich samolotów zostało zestrzelonych. Tysiące zniszczonych rosyjskich czołgów, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu. Rosyjska amunicja rakietowa jest prawie całkowicie zużyta - dodał.

  Wołodymyr Zełenski przyznał, że rozmawiał we wtorek z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który zapewnił go o zwołaniu posiedzenia RE w sprawie pomocy dla Ukrainy. Zełenski rozmawiał także z premierem Kanady Justinem Trudeau, przede wszystkim o wsparciu obronnym Ukrainy.

 • 4:41

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że podsłuchane rozmowy Rosjan świadczą o tym, że rosyjscy żołnierze doskonale zdają sobie sprawę, iż ta wojna nie ma sensu dla Rosji i że strategicznie ich armia nie ma szans.

  - Potrzeba jednak czasu i wielu niezwykłych wysiłków naszych ludzi, aby przełamać ich przewagę w ilości sprzętu i broni. Dlatego dostawy ciężkiej broni na Ukrainę: wyrzutni rakietowych, czołgów, broni przeciwokrętowej, są najlepszą inwestycją w utrzymanie stabilności na świecie i zapobieganie wielu poważnym kryzysom, które Rosja wciąż planuje wywołać lub już sprowokowała - powiedział Zełenski.

  Prezydent Ukrainy zwrócił także uwagę, że Rosja we wtorek wydała zupełnie nieoczekiwane oświadczenie, że rzekomo "spowalnia" ofensywę. - Po trzech miesiącach szukania wyjaśnienia, dlaczego nie udało im się rozbić Ukrainy w ciągu trzech dni, nie potrafili wymyślić nic lepszego - ocenił.

 • 4:41

  - Okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Energodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami - powiedział Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent Ukrainy podkreślił, że przełamanie przewagi Rosji w wojnie pod względem ilości sprzętu i uzbrojenia wymaga czasu i wysiłku ze strony Ukrainy. - Teraz sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. W rzeczywistości cała armia rosyjska jest tam rzucona do ataku. Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk – okupanci chcą wszystko tam zniszczyć - mówił.

 • 4:40

 • 4:40

  Dysponowanie przez Rosję arsenałem nuklearnym utrudni proces uzyskania reparacji wojennych przez Ukrainę - pisze portugalski portal Observador. Ocenia, że zdobycie środków finansowych na odbudowę Ukrainy od Rosji jest konieczne, choć aktualnie mało realne.

  Lizboński portal zauważa, że proces otrzymania reparacji wojennych przez Ukrainę od Rosji może być długotrwały lub niemożliwy w realizacji. Według Observadora możliwość wypłacenia odszkodowań na odbudowę Ukrainy nie będzie możliwa bez pokonania putinowskiej Rosji lub bez głębokiej zmiany na szczycie władz w Moskwie.

 • 4:40

  W ocenie gubernatora agresorzy "sprowadzili do obwodu ługańskiego szaloną liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego".

  Wcześniej we wtorek Hajdaj przekazał doniesienia, że rosyjskie wojska ostrzelały zakłady Azot w Siewierodoniecku, gdzie mieszczą się schrony. Zginęły cztery osoby, a jeszcze jeden mieszkaniec poniósł śmierć w centrum miasta. Zdobycie Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - jest obecnie najważniejszym celem inwazji wroga na wschodzie Ukrainy. Przed rosyjską agresją miasto liczyło ponad 100 tys. mieszkańców. Według ocen administracji obwodu ługańskiego z początku maja, w Siewierodoniecku pozostało obecnie około 15 tys. cywilów.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp

Źródło: PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości