Ukraiński sztab: wojska rosyjskie utworzyły komendantury na okupowanych terytoriach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga
wideo 2/21
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 89. dzień. Na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy wojska rosyjskie utworzyły 19 tak zwanych komendantur - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, przekazał, że okolice miasta patrolują czeczeńscy bojownicy Ramzana Kadyrowa, tak zwani kadyrowcy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:16

    Sieć kawiarni Starbucks po 15 latach obecności w Rosji zapowiedziała wycofanie się z tego kraju. Ma tam 130 placówek przynoszących mniej niż 1 proc. rocznych przychodów.

    Kierownictwo firmy przyrzekło, że przez sześć miesięcy będzie płacić pensje prawie 2 tys. zatrudnionych tam rosyjskim pracownikom. Obiecało im także pomóc w staraniach w znalezieniu nowej pracy.

    Jak podkreśla CNBC, Starbucks zawiesił działalność biznesową w Rosji od 8 marca. Wstrzymał m.in. wysyłkę wszystkich swoich produktów i tymczasowo zamknął kawiarnie. Były prezes firmy Kevin Johnson zobowiązał się do przekazania tantiem z rosyjskiego biznesu na cele humanitarne.

  • 2:08

    Grupa kolumbijskich żołnierzy pojedzie do Europy, aby szkolić swoich ukraińskich kolegów w zakresie technik rozminowywania - poinformowała agencja Reutera, cytując kolumbijskiego ministra obrony.

    Eksperci z Kolumbii, która jest partnerem NATO, zostali zaproszeni do przeprowadzenia szkolenia przez Stany Zjednoczone, poinformował w poniedziałek kolumbijski minister obrony Diego Molano. - Szkolenie będzie prowadzone przez 11 inżynierów wojskowych, którzy pojadą do kraju członkowskiego NATO, który sąsiaduje z Ukrainą - powiedział Molano.

  • 0:31

    Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki". Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry, ale jak dodał: "myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom".

    Niemiecki polityk zasygnalizował uwzględnienie argumentów Węgier, gdyż jak stwierdził, państwa członkowskie Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskich źródeł energii. - Między Węgrami a Portugalią jest po prostu inny stosunek do Rosji - to oczywiste - powiedział Habeck. Według ministra można to wziąć pod uwagę, ale jak określił: "wtedy musi się także na Węgrzech coś wydarzyć".

  • 23:52

    Zniszczenia w Charkowie po rosyjskich atakach

    Zniszczenia w Charkowie po rosyjskich atakach

    Zniszczenia w Charkowie po rosyjskich ostrzałach

  • 22:42

    Okupanci urządzili w Donbasie rzeźnię - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu. Przytoczyła je agencja Interfax-Ukraina. - Najcięższa sytuacja na froncie jest teraz w Donbasie – Bachmut, Popasna, Siewierodonieck. Na tym odcinku okupanci są obecnie najbardziej aktywni. Urządzili tam rzeźnię i starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie burzył Donbasu tak, jak robią to dziś rosyjscy żołnierze – powiedział Zełenski. - Rosyjscy okupanci bardzo starają się pokazać, że nie chcą oddać okupowanych terenów obwodu charkowskiego; że nie oddadzą obwodu chersońskiego ani okupowanych terytoriów w obwodzie zaporoskim i Donbasie. Gdzieś tam nacierają, gdzieś tam ściągają posiłki, starają się umocnić pozycje. Najbliższe tygodnie wojny będą ciężkie, nie mamy jednak wyboru – musimy walczyć – powiedział Zełenski.

  • 22:31

    Prezydent Ukrainy oświadczył online podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć zakończenia wojny. - Oni mają taką strukturę, że bez Putina żadne decyzje nie są podejmowane. Wszystkie instytucje podlegają tam decyzji jednej osoby – prezydenta. Jeżeli mówimy o konkretnych decyzjach o zakończeniu wojny, to bez niego taka decyzja nie zapadnie, nie obejdzie się więc bez spotkania z prezydentem Putinem. Po tym, co oni narobili, (...) nie chcę się spotykać z pośrednikami. Dlatego też nie będę się spotykać z nikim innym, niż z prezydentem Federacji Rosyjskiej, i to tylko w tym przypadku, gdy na stole będzie leżeć jedno zagadnienie – zakończenie wojny. O niczym innym rozmów nie będę - powiedział Zełenski, cytowany przez Ukrainską Prawdę.

  • 22:01

    Rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią związaną z koronawirusem, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji i grozi światowej gospodarce katastrofą, ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w przeddzień rozpoczynającego się we wtorek Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

  • 21:58

    Premier Mateusz Morawiecki przekonywał w Davos, że po brutalnej agresji Rosji na Ukrainę wolny świat musi stworzyć nowy porządek, w którym taki atak nie będzie już możliwy. Porządek ten - jak mówił - musi oznaczać niepodległą i niezależną Ukrainę z nienaruszoną integralnością terytorialną.

  • 21:54

    Wojska rosyjskie przeprowadziły wieczorem cztery ataki rakietowe na obwód dniepropietrowski na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Mykoła Łukaszuk. Przekazał, że pierwsza rakieta trafiła w miasto Pawłohrad. Kolejne trzy ataki przeprowadzono w rejonie (powiecie) synelnykiwskim. Weryfikowane są informacje o ofiarach i zniszczeniach. Wcześniej tego dnia ostrzelano też rejon krzyworoski; tam nie było zabitych ani rannych. Przedstawiciel władz podkreślił, że w poniedziałek w regionie było najwięcej alarmów przeciwlotniczych od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Zaznaczył, że na terenie obwodu dniepropietrowskiego "nie ma i nie będzie" rosyjskich wojsk.

  • 21:36

    Pokój na Ukrainie może zapanować tylko wtedy, kiedy Rosja zostanie pokonana przez miażdżące pakiety sankcji - powiedział premier Mateusz Morawiecki otwierając Dom Polski w Davos.

  • 21:30

    Ukraiński premier Denys Szmyhal przekazał na Twitterze, że jest wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie pomysłu finansowania odbudowy Ukrainy przez zagraniczne firmy i państwa. "Byłoby fair, gdyby państwa przekazały zajęte rosyjskie aktywa, a firmy dzieliły się częścią nadzwyczajnych zysków, zarobionych przypadkiem dzięki koniunkturze na światowych rynkach" - napisał Szmyhal.

  • 21:01

    W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji zginęło trzech cywilów, a sześciu zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Gubernator podkreślił, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha znajdujących się na terenie obwodu donieckiego.

  • 20:37

    Radzie Najwyższej (parlamentowi) Ukrainy przedłożono projekt ustawy dotyczącej obowiązku wyposażania nowo budowanych domów w schrony przeciwlotnicze - poinformował Interfax-Ukraina. Projekt przewiduje wniesienie zmian do szeregu ukraińskich aktów prawnych, dotyczących wymogów obrony cywilnej podczas planowania i zabudowy terenów.

  • 20:37

    Minister obrony USA Lloyd Austin, który w poniedziałek poprowadził drugie spotkanie międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, poinformował, że około 20 krajów zadeklarowało nowe pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa. Spotkanie online było kontynuacją prac grupy zawiązanej miesiąc wcześniej w Ramstein w Niemczech. Uczestniczyli w nim ministrowie obrony 47 krajów, w tym szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

  • 20:36

    W rejonie Czernihowa na północy Ukrainy podczas prac polowych traktor wjechał na pozostawioną przez Rosjan minę; kierowca nie żyje - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

  • 20:36

    Na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy wojska rosyjskie utworzyły 19 tzw. komendantur - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab przekazał też, że w północno-zachodniej części Krymu, zaanektowanego przez Rosję od Ukrainy, siły przeciwnika rozmieszczają dwa dodatkowe dywizjony systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego S-400, by wzmocnić obronę powietrzną. W komunikacie sztab ocenił również, że "moralno-psychologiczny stan składu osobowego okupantów pozostaje niski". Systemowo spożywany jest alkohol i dochodzi do dezercji - czytamy. "Skład osobowy wroga skarży się na nieefektywność swoich ataków na pozycje sił obrony Ukrainy" - napisano.

  • 18:32

    Jedyny sposób zakończenia wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji, nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika - oświadczył premier Łotwy Kriszjanis Karinsz.

  • 18:08

    Rosyjscy żołnierze wdarli się w poniedziałek do mieszkania jednego z pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i otworzyli do niego ogień z broni automatycznej - informuje ukraiński koncern Enerhoatom. Ranny mężczyzna trafił do szpitala.

  • 17:38

    Maryna Khonda, zastępczyni mera Kijowa ds. społecznych, spotkała się dziś w Warszawie z władzami miasta oraz odwiedziła punkt pobytowy dla uchodźców i miejski punkt pośrednictwa pracy dla Ukraińców - przekazał stołeczny ratusz.

  • 17:00

    Utworzenie lądowego korytarza prowadzącego na anektowany przez Rosjan Krym jest jednym z głównych celów sił przeciwnika - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal Suspilne.

  • 16:47

    Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy - Ukroboronprom - poinformował, że dotychczas siły rosyjskie zajęły pięć jego przedsiębiorstw. Do tej pory Rosjanie zajęli pięć przedsiębiorstw koncernu. Dokumenty dotyczące pracującego w nich personelu zostały zniszczone albo nie ma do nich dostępu - powiadomił Ukroboronprom na Telegramie. Nie sprecyzowano, o jakie zakłady chodzi.


    Koncern przekazał, że stara się odzyskać informacje o pracownikach przedsiębiorstw, które znalazły się na tymczasowo okupowanych terytoriach albo zostały zniszczone wskutek wrogich ataków rakietowych.

  • 16:31

    Sytuacja na Ukrainie, pomoc dla tego państwa oraz nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE będą głównymi tematami poruszanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - zapowiedział prezydencki minister Jakub Kumoch.

  • 16:04

    Już w lipcu świat ostro odczuje kryzys żywnościowy, spowodowany zbrojną agresją Rosji przeciwko Ukrainie - alarmuje ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 15:37

    Ministrowie zdrowia Polski i Ukrainy – Adam Niedzielski i Wiktor Laszko - spotkali się w Genewie, przy okazji Światowego Zgromadzenie Zdrowia; rozmowy dotyczyły wsparcia dla pacjentów, również osób rannych – podał resort.

  • 15:27

    Na prezydenta Rosji Władimira Putina przeprowadzono zamachy, a do jednego z nich doszło po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez serwis Ukraińska Prawda. "Były zamachy na Putina... Nie tak dawno był nawet zamach ze strony, jak to się mówi, przedstawicieli Kaukazu. To niepubliczna informacja. Całkowicie nieudany zamach, ale miał naprawdę miejsce... Było to około dwóch miesięcy temu" - powiedział serwisowi Budanow. "Powtarzam - był nieudany. Nie ma żadnego rozgłosu o tym zdarzeniu, ale miało to miejsce" - zaznaczył szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.


    Ukraińska Prawda przypomina, że niedawno Budanow ocenił, że Putin znalazł się w "ślepej uliczce" - nie może ani zakończyć wojny przeciwko Ukrainie, ani jej wygrać.

  • 15:23

    Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ostrzegł Węgry przed dalszą blokadą embarga na ropę z Rosji i wezwał ten kraj do współpracy w tej sprawie. Niektóre państwa uniemożliwiają solidarność w Unii Europejskiej - powiedział polityk na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

  • 15:23

    Boris Bondariew, radca w Stałym Przedstawicielstwie Rosji przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, zrezygnował z funkcji w geście protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę i polityce zagranicznej Kremla.

  • 15:21

    Okolice Mariupola patrolują czeczeńscy bojownicy Ramzana Kadyrowa, tzw. kadyrowcy - poinformował doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andriuszczenko. Przedstawiciel lokalnych władz napisał w serwisie Telegram, że rosyjskie siły okupacyjne wprowadziły w Mariupolu nowy system przepustek i ustawiły punkty kontrolne. Rejon (powiat) mariupolski jest patrolowany przez kadyrowców - dodał. Andriuszczenko przekazał, że patrolowane są przede wszystkim gruntowe drogi prowadzące objazdem do Berdiańska i Zaporoża. Według niego mieszkańcy poinformowali, że w niedzielę patrol zatrzymał samochód z osobami zmierzającymi w kierunku Berdiańska. "Ludzi rozebrano, dręczono, stosowano przemoc fizyczną" - napisał Andriuszczenko. Następnie - jak przekazał - samochód zawrócono do Mariupola. Pasażerowie i kierowca mieli zaświadczenia w sprawie tzw. filtracji, ale nie posiadali przepustki.

  • 14:17

    Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - oświadczyła w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

    - Każdego dnia na naszą "gorącą linię" dzwoni około 700-800 osób, informując o zbrodniach. (...) Ponadto na inny numer, poświęcony wsparciu psychologicznemu, zadzwoniło już półtora tysiąca osób zgłaszających przestępstwa o charakterze seksualnym - poinformowała Denisowa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

  • 13:48

    Na obszarach obwodu charkowskiego odbitych z rąk rosyjskich żołnierze ukraińscy zebrali dotąd ciała 63 poległych Rosjan. Zwłoki te mogą zostać wymienione na zabitych żołnierzy Ukrainy bądź tych, którzy trafili do niewoli - pisze w poniedziałek portal Hromadske.

    Ochotnicy przenoszą ekshumowane zwłoki rosyjskich żołnierzy w obwodzie charkowskim [18.05.2022]

  • 13:11

    Ponad 100 milionów książek propagandowych, w tym klasyka rosyjska, powinno zostać usuniętych z ukraińskich bibliotek. Przygotowujemy odpowiednie dokumenty - poinformowała dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki Ołeksandra Kowal w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla Interfax-Ukraina.

  • 13:09

    Mer Kijowa Witalij Kliczko w Davos: Walczymy o nasz kraj, bronimy naszych miast, naszych rodzin, dzieci, ale wszyscy musicie zrozumieć, że bronimy was, walczymy o wartości demokratyczne, gdzie główną wartością jest życie człowieka.

  • 12:34

    Ze względu na trudności z przywróceniem pracy portu morskiego rosyjscy okupanci w Mariupolu remontują linie kolejowe, żeby wywozić z miasta pozostałości zboża i walcowane wyroby metalowe - poinformował w poniedziałek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  • 12:33

    Ceną za pokój na Ukrainie nie może być jej integralność terytorialna - oświadczyła w poniedziałek w Rzymie ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa. Zaapelowała o kontynuowanie sankcji przeciwko Rosji.

    W wystąpieniu na rzymskim uniwersytecie Luiss wiceszefowa MSZ powiedziała, że Rosjanie "bardzo szybko" rozpoczęli negocjacje, gdy "nie zdołali osiągnąć początkowego celu, czyli przejęcia kontroli nad krajem w trzy dni".

    - Dziś myślimy o rozważeniu różnych rozwiązań pokojowych, które nie mogą kosztować integralności terytorialnej mojego kraju. To nie podlega dyskusji - stwierdziła Dżaparowa. Zapewniła: - Uważamy, że wysiłki dyplomatyczne powinny być kontynuowane.

  • 12:30

    Ukraina. Rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin skazany na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila

  • 12:06

    Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego na Forum Ekonomicznym w Davos

  • 11:51

    Zełenski: aby odbudować Ukrainę, potrzebujemy 5 mld dolarów miesięcznie.

  • 11:41

    Zełenski: nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba stworzyć globalny precedens.

  • 11:40

    Zełenski: Historia pamięta, ile smutku i zła może przynieść czyn jednego człowieka, który jest przekonany, że nie poniesie za to kary. Tak, jak było to w 1938 roku w Monachium.

  • 11:38

    Zełenski: To dla mnie wielki zaszczyt. Jestem wdzięczny za możliwość uczestniczenia w dyskusji na forum, którego głównym tematem jest moment zwrotny historii w polityce oraz strategii biznesowej. Słowa o "momencie zwrotnym" w tym roku nie są tylko figurą retoryczną. Teraz rzeczywiście mamy taką chwilę, kiedy decyduje się, czy na świecie będzie panować brutalna siła. Ona nie dyskutuje, ona zabija - tak, jak Rosja teraz w Ukrainie.

  • 11:35

    Trwa przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na forum w Davos.

  • 11:35

    Amerykańskie władze wojskowe i Departament Stanu rozważają wysłanie kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych w celu ochrony ambasady USA w Kijowie, która wznowiła działalność w minionym tygodniu - poinformował w niedzielę amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

  • 10:24

    Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża nie poda liczby żołnierzy ukraińskich, którzy opuścili kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu, ani też ich nazwisk. Dane te są poufne - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka MKCK Mirella Hodeib ukraińskiej agencji Ukrinform.

    "Naszym priorytetem jest zweryfikowanie warunków, w jakich trzymani są jeńcy wojenni i zweryfikowanie ich traktowania, tak aby zapobiec ich zaginięciu i podtrzymać ich kontakt z rodziną. Nie podamy jednak publicznie list z nazwiskami osób, które odwiedzamy, bądź które odwiedzimy w przyszłości" - oświadczyła rzeczniczka.

    Ukraińscy żołnierze opuszczają Azowstal. Zdjęcie opublikowane przez rosyjski resort obrony

  • 10:22

    Brytyjski premier Boris Johnson napisał list otwarty do dzieci z Ukrainy, w którym nazwał je wzorem do naśladowania dla dzieci i dorosłych na całym świecie i zapewnił je, że "my w Wielkiej Brytanii nigdy o was nie zapomnimy".

  • 9:32

    Ulewne deszcze zamieniły Mariupol w Wenecję. Zatkane kanały burzowe i ściekowe powodują wycieki wody deszczowej wraz ze skutkami rozkładu śmieci i ludzkich ciał, co zwiększa ryzyko epidemii - poinformował w poniedziałek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

    "Groźba epidemii staje się rzeczywistością z każdą kolejną burzą. Rosyjscy okupanci nadal jednak ignorują wyzwania sanitarne w Mariupolu i zajmują się wyłącznie publikowaniem 'ciekawych zdjęć', mających dowodzić, że 'życie się poprawiło'. Miasto rozpaczliwie potrzebuje nowego etapu ewakuacji. Konsekwencje przekształcenia Mariupola w getto będą katastrofalne" - ocenił Andriuszczenko.

    Андрющенко Time

    Маріуполь. Очікувано, дощі перетворили місто на Венецію. Забита лівневі відводи та каналізація забеспечують розтікання дощової води разом зі сміттям, наслідками його гніїння та трупної отрути по всьому місту. Загроза епідемії перетоврюється на реальність з кожною грозою. У той самий час окпуанти продовжують інгорувати санітарні виклики і займаються виключно формуванням “гарних фото” з вигаданим “життя покращилось”. Маріуполю конче потрібна нова хвиля евакуації. Наслідки перетворення Маріуполя в гетто будуть катострофічними.

  • 9:28

    Rząd Nowej Zelandii postanowił wysłać 30 członków sił zbrojnych do Wielkiej Brytanii, gdzie mają przeszkolić 230 żołnierzy ukraińskich z obsługi lekkich haubic L119 - poinformowała w poniedziałek nowozelandzka premier Jacinda Ardern.

  • 9:28

    Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa. Odłamki jednego z pocisków uszkodziły trzy budynki. Drugi pocisk uszkodził obiekt przemysłowy. Według informacji z poniedziałku rano nikt nie ucierpiał w ostrzale - pisze Ukraińska Prawda, podsumowując wydarzenia na Ukrainie minionej nocy.

    Mikołajew na południu Ukrainy został ostrzelany z systemów rakietowych Smercz.

    W obwodzie sumskim, na północnym wschodzie, Rosjanie ostrzeliwali z terytorium Rosji rejon miasta Białopole, na północ od Sum. Dane o ofiarach i szkodach są ustalane.

    W Charkowie noc minęła wśród alarmów przeciwlotniczych i pojedynczych ostrzałów. Dwie osoby zostały ranne. Również dwie osoby zostały ranne w wyniku ostrzałów miejscowości na terenie obwodu.

    W obwodzie ługańskim wojska rosyjskie znów podjęły szturm Siewierodoniecka. W ciągu minionej doby ostrzelano 19 miejscowości. W całym obwodzie zniszczonych bądź uszkodzonych zostało 70 budynków mieszkalnych.

    W obwodzie donieckim ostrzały nie milkły wzdłuż całej linii frontu. Celem ataków były pozycje ukraińskie naokoło wsi Wozdwyżenka i Myroniwka. Dane o ofiarach są ustalane.

  • 9:25

    Od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę, rosyjskie wojsko straciło już około 29 200 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby, a także m.in. 1293 czołgi - poinformował w poniedziałek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W ciągu ubiegłego dnia siły agresora straciły m.in. 8 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii, 12 pojazdów i cystern, 3 rakiety manewrujące oraz 6 dronów - oznajmiono w porannym komunikacie.

    Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 23 maja wynoszą: 3166 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 helikopterów, 604 systemy artyleryjskie, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2206 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających, 110 pocisków manewrujących i 476 dronów.

    Czołg T-72 w obwodzie charkowskim

  • 9:22

    11-letnia dziewczynka, która 7 maja została ranna w ostrzale rosyjskim w miejscowości Prywilla w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zmarła w szpitalu w Dnieprze mimo wysiłków lekarzy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  • 9:22

    Rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna w obwodzie ługańskim, aby okrążyć Siewierodonieck, czyli kluczowy cel ofensywy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

    Kolejnym priorytetem agresora jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy w północnej części obwodu charkowskiego. W raporcie ISW potwierdzono, że Rosjanie odzyskali kontrolę nad miejscowością Rubiżne nieopodal Charkowa (nazwa zbieżna z nazwą miasta w obwodzie ługańskim), a także starają się umocnić na zachodnim brzegu rzeki Doniec.

    Celem drugiej z tych operacji miałoby być przeciwdziałanie dalszym ukraińskim posunięciom na północ lub wschód, które mogłyby zagrozić rosyjskim liniom komunikacyjnym do Iziumu, ważnego odcinka frontu w południowo-wschodniej części regionu charkowskiego, gdzie Rosjanie próbowali w ostatnich tygodniach przeprowadzić ofensywę w kierunku Donbasu.

    Wojska agresora przygotowują się również do wznowienia natarcia na południu Ukrainy - w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim. W komunikacie ISW podkreślono, że siły najeźdźcy koncentrują się tam na budowie umocnień, wzmacnianiu systemów obrony przeciwlotniczej, a także prowadzeniu rozpoznania przy jednoczesnym ostrzeliwaniu ukraińskich pozycji. Według analityków amerykańskiego ośrodka wskazuje to, że rosyjskie wojska tworzą warunki do kolejnych działań ofensywnych.

    ISW odnotował również aktywność ukraińskiego ruchu oporu w obwodzie zaporoskim na południu kraju, szczególnie w miastach Enerhodar i Melitopol. Celem aktywności partyzantów są głównie rosyjscy kolaboranci z okupacyjnych władz oraz stanowiska artyleryjskie wroga.

  • 9:11

    W wyniku wojny na Ukrainie liczba uchodźców w skali świata po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milinów - poinformował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

    - To rekord, który nigdy nie powinien zostać ustanowiony - ocenił dyplomata.

  • 9:09

    Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa. Mikołajew na południu Ukrainy został ostrzelany z systemów rakietowych Smercz - podał portal Ukrańska Prawda.

    W Korosteniu odłamki jednego z pocisków uszkodziły 3 budynki. Drugi pocisk uszkodził obiekt przemysłowy. Według informacji z poniedziałku rano nikt nie ucierpiał w ostrzale - pisze Ukraińska Prawda, podsumowując wydarzenia na Ukrainie minionej nocy.

    W obwodzie sumskim, na północnym wschodzie, Rosjanie ostrzeliwali z terytorium Rosji rejon miasta Białopole, na północ od Sum. Dane o ofiarach i szkodach są ustalane.

  • 8:24

    11-letnia dziewczynka, która 7 maja została ranna w artyleryjskim ostrzale przeprowadzonym przez Rosjan w miejscowości Prywilla w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zmarła w szpitalu w Dnieprze mimo wysiłków lekarzy - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    "Przez dwa tygodnie najlepsi lekarze w regionie walczyli o jej życie. Niestety, 22 maja jej serce zatrzymało się" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.

  • 8:22

    Rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna w obwodzie ługańskim, aby okrążyć Siewierodonieck, czyli kluczowy cel ofensywy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

    Według analityków ISW siły najeźdźcy nadal nie osiągnęły znaczących postępów. Rosjanie starają się zdobywać pozycje na północ i zachód od Popasnej, aby stworzyć sobie możliwość dalszej ofensywy w kierunku północnym w celu okrążenia Siewierodoniecka, a jednocześnie zamierzają posuwać na zachód, w stronę Bachmutu. W opinii ekspertów ISW szybkie sukcesy rosyjskiej armii na tych odcinkach frontu nie wydają się jednak prawdopodobne.

  • 7:39

    Rosja w ciągu trzech miesięcy wojny straciła na Ukrainie podobną liczbę żołnierzy, jak ZSRR przez dziewięć lat w Afganistanie. Liczba ofiar może powodować wzrost niezadowolenia społecznego i gotowości do jego wyrażania - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.


    "Połączenie złej taktyki na niskim poziomie, ograniczonej osłony powietrznej, braku elastyczności oraz podejścia dowództwa, gotowego wzmacniać niepowodzenia i powtarzać błędy, doprowadziło do tak wysokiego wskaźnika ofiar, który nadal rośnie w ofensywie w Donbasie"

  • 7:37

    Intensywność działań bojowych spadła na niektórych kierunkach na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie według stanu na poniedziałek rano.

    "Na kierunkach Awdijiwki, Kurachowego, Nowopawliwki i Zaporoża odnotowuje się spadek intensywności prowadzenia działań bojowych" - podał sztab, odnosząc się do miast i miejscowości leżących na zachód od Doniecka. Jednocześnie na kierunku donieckim wojska rosyjskie nie zaprzestają prób przerwania obrony ukraińskiej.

    W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab poinformował, że Rosja "zwiększyła intensywność użycia samolotów w celu zniszczenia krytycznej infrastruktury" obszarów zamieszkanych w strefie działań bojowych. W szczególności sztab wymienia ostrzały infrastruktury w rejonach miejscowości Łyman, Ozerne i Dibrowa.

    Działania bojowe trwały też w kierunku Siewierodoniecka, w rejonie wsi Toszkiwka w obwodzie ługańskim.

    Sztab poinformował ponadto, że w ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły m.in. sześć czołgów i cztery pociski manewrujące przeciwnika.

  • 4:24

    Od początku wojny ratownicy charkowskich służb wydobyli spod gruzów 98 budynków ponad 150 ciał. W akcjach ratowniczych po bombardowaniach i ostrzałach udało się uratować ponad 250 osób - poinformował Interfax-Ukraina Anatolij Torjanik z Pogotowia Ratunkowego w Charkowie.

  • 4:02

    - To była ważna wyprawa i ważne spotkanie. W wystąpieniu przedstawiłem polski punkt widzenia na wojnę - powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy. - Trzeba utrzymać jedność w sytuacji rosyjskiej agresji. Widzimy, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Tylko twarda polityka może zatrzymać rosyjski imperializm - dodał.

    Prezydent Andrzej Duda na dworcu kolejowym w Przemyślu po powrocie z Kijowa

  • 3:05

    Syryjscy inżynierowie zaangażowani podczas wojny domowej w Syrii do produkcji niesławnych bomb beczkowych są w Rosji od kilku tygodni - podał brytyjski dziennik "The Guardian", opierając się na anonimowych doniesieniach pracowników europejskich agencji wywiadowczych.

  • 1:22

    Próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych - oświadczył doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan na konferencji prasowej, o której poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu.

    Odpowiadając na prośbę dziennikarzy o skomentowanie oświadczeń rosyjskiego ministerstwa obrony, że rosyjskie wojska zniszczyły dużą partię broni z Zachodu, Sullivan powiedział, że nie ma żadnych informacji na ten temat i nie konsultował się w tej sprawie z Ukrainą.

  • 0:25

    Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    "Przywódcy rozmawiali o nikczemnej blokadzie Odessy, największego portu żeglugowego Ukrainy przez (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina. Premier zdecydował podwoić wysiłki w celu dostarczenia niezbędnej żywności i pomocy humanitarnej dla ludności Ukrainy oraz zapewnienia, że kraj ten będzie mógł eksportować swoje produkty do reszty świata" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

    "Przywódcy zgodzili się co do tego, że społeczność międzynarodowa musi pozostać zjednoczona w potępieniu barbarzyństwa Putina. Premier powiedział, że każdy kraj ma obowiązek pomóc Ukrainie w jej walce o wolność, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie" - dodano.

  • 0:02

    W ciągu najbliższego tygodnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dołączy online do Forum w Davos, przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie konferował z politykami i ekspertami z Indonezji - poinformowała agencja Ukrinform, relacjonując w niedzielę wieczorne wystąpienie wideo głowy państwa.

    - Przygotowuję się do rozpoczęcia nowego tygodnia - maksymalnej aktywności dyplomatycznej w interesie naszego państwa. W poniedziałek dołączę do dyskusji na Forum Davos. To najbardziej wpływowa światowa platforma gospodarcza, na której Ukraina ma coś do powiedzenia. Inne wystąpienia publiczne w ciągu tygodnia to przemówienie do społeczności Uniwersytetu Stanforda i dyskusja ze społecznościami politycznymi i eksperckimi Indonezji - powiedział Zełenski.

    - Zaplanowane są również kontakty na poziomie bilateralnym z przedstawicielami różnych państw i organizacji międzynarodowych. Nasz kraj co tydzień rozszerza stosunki międzynarodowe, aby uzyskać wszystko, czego potrzebuje do jak najszybszego zakończenia wojny. Dyplomacja to nasza obrona - dodał prezydent Ukrainy.

Autorka/Autor:akr, kz //now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: