Władze obwodu ługańskiego: Rosjanie zajęli Toszkiwkę, trwa bardzo silny ostrzał Lisiczańska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Lachowski: w Lisiczańsku i Siewierodoniecku jest stały ostrzał i piekło (materiał z 21.06.2022)
Lachowski: w Lisiczańsku i Siewierodoniecku jest stały ostrzał i piekło (materiał z 21.06.2022)TVN24
wideo 2/24
Lachowski: w Lisiczańsku i Siewierodoniecku jest stały ostrzał i piekłoTVN24

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 118 dni. Wojska agresora zajęły Toszkiwkę w obwodzie ługańskim - poinformował we wtorek Serhij Hajdaj, szef władz obwodowych. Dodał, że leżący obok Lisiczańsk jest intensywnie ostrzeliwany. Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - podało wcześniej Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty" Rosjan. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:49

  The Kyiv Independent: ukraińskie wojsko ostrzeliwało rosyjskie cele 150 razy na południu Ukrainy - podało Dowództwo Operacyjne "Południe". Wojska ukraińskie zniszczyły dwie samobieżne haubice, jeden ciągnik artyleryjski, jeden skład amunicji oraz pięć pojazdów opancerzonych i wojskowych.

 • 3:28

  "Kreml w ostatnim czasie zmienił dowódcę rosyjskich sił powietrznodesantowych i może być w trakcie radykalnego przetasowania struktury dowodzenia rosyjską inwazją na Ukrainę. Może wskazywać to na możliwą czystkę wśród wyższych oficerów obwinianych za niepowodzenia w Ukrainie" - poinformował Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 • 2:14

  Ukraiński żołnierz pod Siewierodonieckiem

  Ukraiński żołnierz pod Siewierodonieckiem

  Ukraińscy żołnierze pod Siewierodonieckiem

 • 1:33

  Ukraińscy piloci są sceptycznie nastawieni do ewentualnego zakupu dronów MQ-1C Gray Eagle, wątpiąc w ich przydatność w walce w Donbasie - informuje portal "Foreign Policy". Ich zdaniem drony mogłyby zostać szybko strącone przez rosyjską obronę powietrzną.

  Według portalu, mimo że ukraińskie władze dążą do zakupu czterech dronów Gray Eagle zdolnych do przenoszenia rakiet Hellfire, frontowi żołnierze są sceptyczni co do ich przydatności.

  - Nie opowiadamy się za Gray Eagles. To niebezpieczne używać takich drogich dronów ze względu na obronę powietrzną wroga. To nie jest Afganistan - powiedział ukraiński pilot o kryptonimie Moonfish.

 • 0:26

  - Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą i Rosją - ocenił we wtorek prezydent USA Joe Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarki, czy obawia się rozłamów w jedności Zachodu w obliczu zmęczenia zachodnich społeczeństw wojną na Ukrainie.

 • 23:35

  Wołodymyr Zełenski w swym wieczornym wystąpieniu przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka - wojska rosyjskie nasiliły ofensywę mającą na celu wyparcie sił ukraińskich z kluczowych rejonów. - To jest teraz najcięższy rejon. Okupanci naciskają mocno - powiedział.

 • 23:32

  Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

  - We wszystkich negocjacjach z zagranicznymi partnerami stale podkreślam, że siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji jest potrzebny tak szybko jak to możliwe. Rosja musi odczuwać narastający nacisk z powodu wojny i jej agresywnej antyeuropejskiej polityki - powiedział Zełenski.

  Dodał, że ostatnie rosyjskie groźby pod adresem Litwy, kolejna fala nacisków związanych z dostawami nośników energii i kryzys żywnościowy - to wszystko przemawia za przyjęciem siódmego pakietu sankcji.

 • 22:59

  Na terenie obwodu zaporoskiego znajdują się np. Berdiańsk i Melitopol, zajęte przez siły rosyjskie. Mer Melitopola Iwan Fedorow powiedział, że Rosjanie zastraszają miejscową ludność, trwa kolejna fala uprowadzania mieszkańców. Z centralnego placu uprowadzono jednego z pastorów, jego los nie jest znany. W nieznanym kierunku wywieziono też kilku aktywistów. Według Fedorowa okupacyjne siły chcą wprowadzić karę śmierci.

 • 22:43

  Szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch przekazał we wtorek, że na tymczasowo okupowanej części obwodu "sytuacja pozostaje bardzo trudna". Dotychczas wiadomo o 352 przypadkach uprowadzenia, z tego 150 osób pozostaje w niewoli – poinformował.

  Wiadomo też o "ogromnej liczbie" kradzieży majątku rolników, mieszkańców - dodał.

 • 22:28

  Ukraina jest zadowolona ze zmiany stanowiska Holandii w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej - powiedział Ihor Żowkwa, doradca prezydenta Zełenskiego w rozmowie z dziennikiem "De Volkskrant".

 • 22:17

  Skutki ostrzału w Charkowie (21.06.2022)

 • 22:02

  "21 czerwca Rosjanie zabili 1 mieszkańca obwodu donieckiego - w (mieście) Czasiw Jar. Kolejnych 19 osób dziś zostało rannych" - napisał gubernator tego regionu Pawło Kyryłenko na Telegramie. Podkreślił przy tym, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w zajętych przez siły rosyjskie Mariupolu i Wołnowasze.

 • 21:37

  Na czele planowanej przez USA grupy śledczych badających zbrodnie wojenne na Ukrainie stanie Eli Rosenbaum, były szef Biura Dochodzeń Specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości USA, zajmującego się ściganiem żyjących w Stanach Zjednoczonych zbrodniarzy hitlerowskich - podała CNN.

  CNN nazywa Rosenbauma najbardziej znanym "łowcą nazistów" z Ministerstwa Sprawiedliwości USA. W ciągu 36 lat pracy w tym resorcie Rosenbaum brał udział w ponad 100 sprawach dotyczących pozbawienia obywatelstwa bądź deportowania oskarżonych o zbrodnie nazistowskie.

  O wyznaczeniu go na szefa grupy zajmującej się ustalaniem sprawców zbrodni wojennych na Ukrainie poinformował we wtorek prokurator generalny USA Merrick Garland podczas wizyty w Kijowie. Zespół tworzyć będą eksperci specjalizujący się w śledztwach dotyczących łamania praw człowieka i zbrodni wojennych. Grupa ta powstanie, by "wzmocnić i scentralizować" obecne wysiłki w tej kwestii, zbierając w jeden zespół "czołowych ekspertów", specjalizujących się w tego typu śledztwach - zapowiedział prokurator.

 • 21:20

  Siły rosyjskie zajęły Toszkiwkę pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim, który jest bardzo silnie ostrzeliwany - poinformował we wtorek Serhij Hajdaj, szef władz obwodowych.

  Gubernator tego regionu na wschodzie kraju przekazał, że armia rosyjska zajęła Toszkiwkę po skierowaniu tam ogromnej liczby sprzętu i żołnierzy. Zaznaczył, że wojsko rosyjskie próbuje okrążyć ukraińskie siły. Trwa ostrzał całego terytorium obwodu.

  Bardzo silnie ostrzeliwany jest również Lisiczańsk, ale Rosjanie nie mogą wejść do miasta i go odciąć - dodał. Gubernator oznajmił, że każdego dnia po stronie rosyjskiej są "dziesiątki zabitych i dwa razy więcej rannych". Według niego okoliczne szpitale są przepełnione.

  Poinformował również, że policja i Gwardia Narodowa próbują namówić do ewakuacji cywilów ukrywających się w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku. Dowożone są im jedzenie i leki. W zakładach ukrywa się ponad 500 osób, w tym 38 dzieci. Cywile odmawiają ewakuacji.

 • 21:08

  "Rozmawiałem z Josepem Borrellem w przededniu historycznego szczytu UE, który odbędzie się w tym tygodniu. Status Ukrainy jako kandydata do UE wyznaczy linię po dziesięcioleciach niejasności i utrwali przekonanie, że Ukraina to Europa, a nie część 'rosyjskiego świata'. Jestem wdzięczny za wsparcie Ukrainy na naszej drodz" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 20:58

  Ukraina ma wolę, stanowczość i odwagę, by powstrzymać Rosję - mówił na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. - Rosja nie cofnie się przed niczym w swojej inwazji - przekonywał dyplomata.

 • 20:58

  To zatrważające, że przedstawiciele Rosji mówią o karze śmierci dla amerykańskich ochotników pojmanych przez Rosjan na Ukrainie - powiedział John Kirby. Oskarżył też Rosjan o używanie żywności jako broni.

 • 18:51

  Oficjalnie zarejestrowani bezrobotni, którzy nie znajdą zatrudnienia przez 30 dni, będą usuwać gruz po zniszczonych budynkach, budować konstrukcje obronnych i wykonywać prace remontowe – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez Interfax-Ukraina.

 • 17:51

  Prawdziwym dążeniem wspólnoty wolnego świata powinno być przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego, trzeba uczynić wszystko, co możliwe, żeby zmusić Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego - oświadczył Andrzej Duda.

 • 17:50

  Dzisiaj podstawowym, absolutnie fundamentalnym priorytetem jest dla nas to, by wojna na Ukrainie zakończyła się w sposób dla Polski bezpieczny, nie tylko żeby się po prostu zakończyła - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami RP.

 • 17:07

  Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ostrzega przed rosyjskimi "prowokacjami", do jakich może dojść w środę, kiedy obchodzony jest dzień pamięci ofiar wojny II wojny światowej.

 • 17:06

  Rosyjskie siły wtrącają pracowników kontrolowanej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do piwnic - przekazał Dmytro Orłow, mer Enerhodaru na południowym wschodzie Ukrainy. - Zabierają ludzi prosto z elektrowni atomowej, mówią - ktoś cię wydał - i wrzucają do piwnic. Takich pracowników już jest nie jedna dziesiątka - powiedział mer, cytowany przez Radio Swoboda.

 • 16:59

  Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty". W komunikacie dowództwo poinformowało o "skoncentrowanym uderzeniu" przy użyciu "różnych sił i środków". Nie podało szczegółów. Zapewniło jedynie o stratach zadanych oddziałom nazywanym przez Rosjan garnizonem wyspy.

 • 16:12

  W rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) przeprowadzono ostatnio zmiany na stanowiskach dowódczych, które były związane z dużymi stratami osobowymi i niedostateczną realizacją zadań podczas wojny na Ukrainie - poinformował na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 15:39

  Na froncie wojny z Rosją pojawiły się już niemieckie Panzerhaubitze 2000 wraz z przeszkolonymi z ich obsługi ukraińskimi załogami; to szósty typ haubic kalibru 155 mm, który wzmacnia nasze wojska - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 14:48

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że zaprosił premiera Węgier Viktora Orbana do odwiedzenia kraju. Podziękował mu też za poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Politycy przeprowadzili rozmowę telefoniczną, o czym Zełenski poinformował na Twitterze.

 • 14:42

  Ukraina, energetyka, budowa potencjału obronnego oraz wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i wolnych mediów będą priorytetami czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 lipca - zapowiedział w Pradze minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky.

 • 14:19

  Oskarżenia Rosji pod adresem Wilna o ograniczanie tranzytu towarów do Kaliningradu są częścią jej wojny z Zachodem – oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. - Narracja Rosji jest po prostu częścią jej wojny z Zachodem, która polega na wyborze celu i próbie mobilizowania społeczeństwa - powiedział Landsbergis dziennikarzom.

 • 14:12

  Strona rosyjska przekazała Ukrainie ciała kolejnych 25 żołnierzy poległych podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; łącznie do kraju powróciły szczątki 35 osób w ramach wymiany za 50 ciał najeźdźców - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). "Trwają działania na rzecz zwrócenia Ukrainie ciał (wszystkich) poległych żołnierzy. (...) Zmarli bohaterowie zostaną pożegnani z należnymi honorami wojskowymi" - podkreślono w komunikacie HUR.

 • 14:06

  Podczas działań zbrojnych przeciwko rosyjskiej armii zginął w sobotę na Ukrainie 31-letni Hiszpan - podał dziennik "Ultima Hora". Z informacji gazety, powołującej się na źródła w ministerstwie obrony w Madrycie, wynika, że poległy ochotnik to Angel Adrover Martinez z miasta Felanitx na Majorce.

 • 13:54

  Wbrew twierdzeniom rosyjskiej propagandy oobwód kaliningradzki nie podlega blokadzie, tranzyt pasażerski i przewóz towarów nieobjętych sankcjami odbywa się bez zakłóceń - podkreśliła analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Iwona Wiśniewska.

 • 13:46

  Wojska rosyjskie mają obecnie więcej artylerii, ale wraz z dostawami nowoczesnej zachodniej broni siły ukraińskie zyskają przewagę i zadadzą Rosjanom "nokautujący cios" – uważa były generał wojsk USA w Europie Mark Hertling, cytowany przez stację Sky News.

 • 13:31

  Od wtorku na stronie internetowej rządu RFN dostępna jest lista broni, sprzętu wojskowego i innych form wsparcia militarnego przekazanego lub obiecanego Ukrainie przez Niemcy. Lista obejmuje zarówno materiały i uzbrojenie pochodzące z zasobów Bundeswehry, jak i dostawy przygotowywane przez niemiecki przemysł zbrojeniowy, sfinansowane ze środków rządowych. Jak podkreślono w komunikacie biura prasowego rządu RFN, "rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego 2022 roku był punktem zwrotnym", który spowodował, że "kilka dni później rząd federalny podjął decyzję o kompleksowym wsparciu militarnym możliwości obronnych Ukrainy przy użyciu broni ciężkiej".

 • 13:03

  Jedynie wycofanie przez Rosję swoich wojsk z Ukrainy i zakończenie wojny zmieni myślenie Unii Europejskiej o sankcjach - zapewnił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

 • 12:58

  Rosja uzupełnia straty poniesione podczas agresji na Ukrainę - w ogłoszeniach szuka osób na kwartalne kontrakty; rekruci na wojnę w Ukrainie będą szkoleni trzy tygodnie - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 • 12:52

  Rozmawiałem z ukraińskim żołnierzem, widziałem zdjęcia zbombardowanych miast i wiem, że giną tutaj cywile, kobiety i dzieci. Uważam, że brałem udział w niepotrzebnej wojnie, której nie można usprawiedliwić - przyznał pojmany rosyjski pilot z grupy Wagnera w zeznaniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  Oficer w stopniu majora oświadczył, że "nie otrzymał rozkazu atakowania cywilów", lecz rosyjski sposób walki odbiega od zgodnych z prawem metod prowadzenia wojny. "Jeśli byłby to konflikt (tylko) pomiędzy dwiema armiami, to sytuacja wyglądałaby inaczej" - ocenił pilot w nagraniu zamieszczonym na stronie SBU.

 • 12:41

  Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie otworzyli w Czarnogórze ponad 1000 przedsiębiorstw, z których większość stanowią firmy branży informatycznej i konsultingowej - podało Radio Wolna Europa, powołując się na dane czarnogórskiego urzędu celnego.

 • 12:39

  Strona internetowa brytyjskiej gazety "The Daily Telegraph" została zablokowana w Rosji na wniosek prokuratora generalnego tego kraju. Według agencji Reutera o zablokowaniu strony poinformował rosyjski państwowy regulator mediów Roskomnadzor.

 • 12:19

  Aktywa o łącznej wartości 4,5 mld dolarów, w tym pałace, jachty i winnice, które miały być przekazane prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przez jego przyjaciół i oligarchów, wydają się powiązane nieformalną siecią - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

 • 11:58

  Z okupowanych przez rosyjskie wojska terenów w obwodzie charkowskim Ukrainy udało się ewakuować 993 osoby, w tym 254 dzieci. Dziękuję czeskiej inicjatywie Helping to Leave oraz naszym miejscowym wolontariuszom - napisał na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

  "W misji ewakuacyjnej do Charkowa i miasta Czuhujew wykorzystano ponad 30 autokarów. (...) Chciałbym podkreślić, że codziennie kontaktujemy się z przedstawicielami okupowanych gmin i robimy wszystko, co możliwe, by pomóc naszym obywatelom" - zadeklarował gubernator.

 • 11:52

  Białoruś została wciągnięta w rosyjską inwazję na Ukrainę przez Alaksandra Łukaszenkę, który nie reprezentuje nikogo poza samym sobą - powiedziała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, przemawiając na Konferencji Kalinowskiego, współorganizowanej przez europosłankę PiS Annę Fotygę.

 • 11:34

  W graniczących z Ukrainą obwodach Białorusi, brzeskim i homelskim, stacjonuje do siedmiu białoruskich batalionów - przekazał rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk w wypowiedzi dla ukraińskiej telewizji.

 • 11:33

  Prezydent RP Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem obywateli Ukrainy spośród wszystkich zagranicznych przywódców - wynika z opublikowanego badania sondażowni Rating Group Ukraine. Koilejne miejsca w rankingu zajmują premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden.

  Działania polskiego prezydenta pozytywnie oceniło 92 proc. ankietowanych (76 proc. zdecydowanie pozytywnie), natomiast Johnsona i Bidena - 89 proc. (74 proc. zdecydowanie pozytywnie w przypadku Johnsona, 49 proc. w przypadku Bidena). Negatywne nastawienie do tych polityków zadeklarowało odpowiednio 2 proc., 5 proc. i 6 proc. uczestników badania - poinformowała sondażownia, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 11:20

  Minęły już prawie dwa miesiące, odkąd wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy. Jednak mimo przewagi uzbrojenia wciąż nie są w stanie wypchnąć z miasta ukraińskich obrońców ani odciąć wszystkich linii zaopatrzenia – pisze CNN.

 • 11:05

  Każdy, kto zobaczył Irpień, Borodiankę, Buczę, Mariupol i inne miejsca na Ukrainie, wie, po co dzisiaj na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze. Po to, by nikt nas nie napadł. To się nie opłaca i tak ma być - powiedział prezydent Andrzej Duda w Adażi na Łotwie.

 • 10:46

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu dwóch agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Są to urzędnicy zajmujący kierownicze stanowiska w ukraińskiej Radzie Ministrów oraz Izbie Handlowo-Przemysłowej.

 • 10:24

  Marynarze poborowi, uratowani z zatopionego w kwietniu rosyjskiego krążownika Moskwa, mają znowu trafić na Ukrainę, chociaż wielu z nich znajduje się w złym stanie psychicznym i nie chce już walczyć - poinformowała niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta Jewropa".

 • 9:38

  Minionej doby wojska rosyjskie straciły około 300 żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podkreśla agencja UNIAN, łączne straty osobowe sił rosyjskich od 24 lutego do 20 czerwca wynoszą około 34 100 żołnierzy.

  Według ukraińskiego Sztabu Generalnego w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie straciły także 19 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, trzy systemy artyleryjskie, jedną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową, 10 dronów oraz 10 pojazdów i cystern.

 • 9:18

  Cywile, którzy ukrywają się w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku, odmawiają ewakuacji mimo naszych licznych apeli. Nie można wykluczyć, że przynajmniej część spośród tych osób oczekuje nadejścia wojsk rosyjskich - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  "W Azocie przebywają głównie pracownicy fabryki i członkowie ich rodzin. (...) Jest tam tylko kilka schronów, bez porównania mniej niż w kombinacie Azowstal w Mariupolu. Niektórzy cywile uważają, że lepiej pozostać w tych schronach,niż wyjeżdżać stamtąd pod rosyjskim ostrzałem. Proponowaliśmy im jednak ewakuację, gdy jeszcze dało się bez przeszkód opuścić teren fabryki. Niestety nie skorzystali. (...) Mogę zapewnić, że są tam zapasy wody, żywności i wszystkiego, co niezbędne, które powinny wystarczyć na dosyć długi czas. Nie na pół roku, ale na pewno na kilka tygodni" - relacjonował Hajdaj.

 • 9:00

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,213 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23 tys. osób.

 • 8:42

  Siły ukraińskie twierdzą, że przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych zniszczyły rosyjski holownik morski, który byłby już kolejną rosyjską jednostką zniszczoną lub uszkodzoną podczas wojny - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "17 czerwca 2022 r. siły ukraińskie stwierdziły, że po raz pierwszy z powodzeniem użyły przekazanych przez Zachód pocisków przeciwokrętowych Harpoon wobec rosyjskich sił morskich. Celem ataku był prawie na pewno rosyjski holownik morski Spasitiel Wasilij Bech, który dostarczał broń i personel na Wyspę Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Zniszczenie rosyjskiej jednostki podczas misji zaopatrzeniowej pokazuje trudności, z jakimi boryka się Rosja, próbując wesprzeć swoje siły okupujące Wyspę Węży" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:29

  W rosyjskiej niewoli przebywa łącznie ponad 2,5 tysiąca obrońców Mariupola z Azowstalu. Ich bliscy nie wiedzą, co się z nimi dzieje. "Nie mamy żadnych oficjalnych informacji. Nieoficjalnie wiadomo, że warunki, w których przebywają, są ciężkie – cele przepełnione, pomoc medyczna niepewna" - powiedziała dla PAP Daria Cykunowa, partnerka jednego z uwięzionych żołnierzy Pułku Azow, Ilji Samojłenki.

 • 8:23

  Siły ukraińskie wyeliminowały ostatniej doby 25 rosyjskich żołnierzy oraz zniszczyły między innymi stację łączności, radar i trzy składy amunicji – podała agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

 • 7:52

  Afryka jest zakładnikiem Rosji, która rozpętała wojnę przeciwko naszemu krajowi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wygłoszonym za pośrednictwem łącza wideo do państw Unii Afrykańskiej (UA).

 • 7:29

  Rosyjskie kanały informacyjne próbują usprawiedliwiać niepowodzenia rosyjskiej armii pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw - dodano.

  Ukraińscy urzędnicy podkreślają, że nadchodzący tydzień będzie kluczowy dla bitwy o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Przyznali też, że w poniedziałek siły rosyjskie kontrolowały całe miasto z wyjątkiem zakładów chemicznych Azot, w których bronią się Ukraińcy.

  Tymczasem rosyjskie kanały informacyjne najprawdopodobniej przygotowują grunt, by usprawiedliwiać powolne i w dużej mierze nieskuteczne podejścia rosyjskiej armii w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim – ocenili eksperci ISW. Ich zdaniem Rosjanie wciąż raczej nie są w stanie przeprowadzić ofensywy na miasto, ponieważ skupiają swoje siły na Siewierodoniecku.

 • 7:00

  Władimir Putin od dłuższego czasu odwołuje się do imperium rosyjskiego i jego niedawne porównanie się do cara Piotra Wielkiego wpisuje się w tę narrację, ale jest ono bardziej na użytek wewnętrzny - powiedziała PAP dr Domitilla Sagramoso, ekspertka ds. Rosji z King's College London - Putin szuka argumentów, aby wyjasnić dlaczego prosi naród o poświęcenie - dodała.

 • 6:56

  Z pewnością odbudujemy Ukrainę i nie mówię tu tylko o Unii Europejskiej, ale także o międzynarodowych instytucjach finansowych i o innych przyjaciołach Ukrainy, takich jak Wielka Brytania i USA - powiedziała w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 6:55

  Rosjanie ponoszą poważne straty w dowództwie wojsk powietrznodesantowych i są zmuszeni rekrutować do służby oficerów rezerwy, proponując im krótkie, trzymiesięczne kontrakty - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

  "Według dostępnych informacji z powodu znacznych strat w dowództwie jednostek powietrznodesantowych nieprzyjaciel zmuszony jest do rekrutacji oficerów rezerwy do służby wojskowej z krótkoterminowymi kontraktami na okres trzech miesięcy" - napisano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

 • 5:58

  W Ukrainie zginął obywatel USA Stephen Zabielski, który dołączył do tysięcy zagranicznych ochotników, aby pomóc temu krajowi odeprzeć rosyjską inwazję - poinformował Departament Stanu USA.

  52-letni mężczyzna pochodzący z Nowego Jorku zginął 15 maja w trakcie działań wojennych. Informacje o jego śmierci pojawiły się wcześniej w poniedziałek w mediach.

  Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził śmierć Zabielskiego. Oznajmił, że departament pozostaje w kontakcie z rodziną poległego i zapewnia "wszelką możliwą pomoc konsularną".

 • 5:51

  Kiedy mieszkałam w Rosji za czasów Jelcyna, nie spotkałam ani jednego Rosjanina, który powiedziałby, że Ukraina powinna być niepodległa – powiedziała w rozmowie z PAP Alexandra Richie, historyczka i autorka książki o Powstaniu Warszawskim.

 • 5:26

  Ołeh Syniehubow, szef obwodu charkowskiego w serwisie Telegram: "Od 24 lutego [początku inwazji Rosji na Ukrainę - przyp. red.] zdajemy sobie dobrze sprawę, że Charków i obwód charkowski mają dla wroga zasadnicze znaczenie (...). Robimy wszystko, co możliwe, by przygotować się na każdy scenariusz".

 • 4:52

  Redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrodą Nobla, sprzedał na aukcji w USA swój noblowski medal za rekordową sumę 103,5 mln dolarów. Pieniądze te przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

 • 4:31

  Z ponad 180 tysięcy ukraińskich uciekinierów wojennych, którzy dotarli do Hiszpanii i Portugalii, pracę znalazło już około 7 tysięcy osób - wynika z danych rządów obu państw. Zazwyczaj pracują w dużych aglomeracjach miejskich.

 • 4:31

  Wołodymyr Zełenski podkreślił, że odpierając rosyjską agresję chodzi także o to, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na cierpienia Ukraińców i zmobilizować ją do dalszej pomocy.

  - Im dłużej trwa ta wojna, tym trudniej będzie konkurować o uwagę setek milionów ludzi w różnych krajach - ocenił Zełenski. - Będę jednak robił wszystko, by zainteresowanie Ukrainą nie osłabło - zapewnił.

 • 4:31

  Zaatakowana przez Rosję Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy i jej systemu wartości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek nagraniu wideo.

  Zdaniem Zełenskiego europejskie aspiracje Ukrainy bardzo denerwują Rosję. - Rosyjskim ostrzałom i brutalnym atakom na wschodzie i południu Ukrainy można przeciwstawić się jedynie na polu bitwy - powiedział Zełenski.

 • 4:31

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

 • 4:30

  Premier Viktor Orban popiera nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie, Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie – poinformował w poniedziałek portal Budapest Times. Węgierski premier wziął w tym dniu udział w wideokonferencji w ramach przygotowań do dwudniowego szczytu UE, który ma się odbyć w czwartek i piątek. Wezwał do przyznania statusu kandydata kilku państwom europejskim - przekazał portal, cytując rzecznika prasowego premiera Orbana.

 • 4:30

  Troje mieszkańców obwodu charkowskiego zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow.

  W komunikacie na serwisie Telegram szef obwodu przekazał, że w miejscowości Kutuziwka zginęła w ostrzale 65-letnia kobieta. W Bałakliji zabitych zostało dwoje mieszkańców: 61-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna.

 • 4:30

  Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że w wyniku ostrzałów rosyjskich zginęły tego dnia w regionie trzy osoby, a dwie zostały ranne. Zabici byli cywilami.

 • 4:30

  Od początku wojny zginęło niemal 10 tys. ukraińskich żołnierzy - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Unian. Rannych zostało około 30 tysięcy - dodał.

Autorka/Autor:asty, pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka wojenna Ukrainy

Tagi:
Raporty: