"Jesteśmy pokoleniem, które musi przygotować armię do ponownej walki w Europie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24
Ben Stiller jako ambasador dobrej woli przy ONZ spotkał się z ukraińskimi rodzinami w Rzeszowie
Ben Stiller jako ambasador dobrej woli przy ONZ spotkał się z ukraińskimi rodzinami w RzeszowieTVN24
wideo 2/21
Ben Stiller jako ambasador dobrej woli przy ONZ spotkał się z ukraińskimi rodzinami w RzeszowieTVN24

Od 116 dni Ukraińcy odpierają rosyjski atak. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę brytyjska armia musi być gotowa do ponownej walki w Europie - ostrzegł w liście wysłanym do swoich podkomendnych nowy dowódca sił lądowych, gen. Patrick Sanders. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że rosyjska armia straciła około 33 600 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji. Według tych danych Rosjanie stracili 250 ludzi w ciągu ostatniej doby. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:40

  Ukraina - relacja na żywo [20 czerwca 2022]

  Dziękujemy za śledzenie relacji w niedzielę i zapraszamy już do poniedziałkowej.

 • 2:39

  Na krótko przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej wyraziła optymizm co do perspektywy uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE.

  -Jestem głęboko przekonana, że otrzymamy pozytywną decyzję, że otrzymamy wsparcie. Kurs został już wyznaczony - oświadczyła von der Leyen w talk-show "Anne Will" i dodała: Oczywiście, jest to historyczna decyzja, którą musi teraz podjąć Rada Europejska, ale przygotowania są dobre.

 • 2:12

  "Bycie ojcem to wielka odpowiedzialność i wielkie szczęście. To siła, mądrość i motywacja, by iść do przodu i się nie poddawać. Nieważne jak trudne jest bronić tego, co najcenniejsze - przyszłości waszych rodzin, waszych dzieci, a więc i całej Ukrainy" - napisał w poruszacym poście w mediach społecznościowych Wołodymy Zełenski z okazji obchodzonego w niedzielę w Ukrainie Dnia Ojca.

 • 1:18

  W Ukrainie zakazano importu książek z Rosji i Białorusi - podała w niedzielę agencja Ukrinform. Parlament zabronił też nadawania rosyjskiej muzyki w transporcie publicznym i w mediach elektronicznych.

 • 0:41

  Agencja AFP opublikowała zaktualizowaną mapę obrazującą rosyjską inwazję.

 • 0:40

 • 23:54

  Ukraina. BBC rozmawiała z Ukraińcami, którzy przeszli przez rosyjskie "obozy filtracyjne"

 • 23:12

 • 23:12

  W przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie - ostrzegł w niedzielę w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 21:02

  Wojska rosyjskie wywiozły z magazynów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy 15 tys. ton słonecznika i 10 tys. ton zboża - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w niedzielę przez serwis Unian.

  Hajdaj przekazał też w telewizji, że trwają zaciekłe walki w Siewierodoniecku, siły rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad miastem. Jak dodał, wojskom przeciwnika to się nie udaje i ponoszą one "masowe straty".

  Zaznaczył, że w niedzielę wojska rosyjskie próbowały przedrzeć się w okolicach Toszkiwki. Początkowo im się to udało, ale potem poniosły porażkę dziękui użyciu przez siły ukraińskie artylerii - podkreślił Hajdaj.

  Gubernator oznajmił, że Lisiczańsk jest kontrolowany przez władze ukraińskie. Miasto jest stale ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. "Po cichu" ewakuowani są mieszkańcy.

 • 20:31

  Rosja do celów propagandowych wykorzysta zakaz przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów, objętych sankcjami nałożonymi na Moskwę za wojnę na Ukrainie - twierdzi wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas.

 • 20:11

  W sobotę w Miami na Florydzie przeprowadzono akcję wykupu broni pod hasłem Guns 4 Ukraine (Broń dla Ukrainy). Broń ma być przekazana Ukraińcom, walczącym w wojnie z najeźdźcą rosyjskim za pośrednictwem organizacji Ukrainian Congress Committee of America (UCCA).

 • 19:38

  Wojska rosyjskie ostrzelały Oczaków w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.

  Jak dodano, wojska rosyjskie próbowały zniszczyć infrastrukturę portową. Trafiono również w prywatny sektor, uszkodzono kilka budynków. Dwie osoby zostały ranne, a jeden cywil zginął - poinformowano.

 • 19:37

  Armia rosyjska wzmacnia obronę przeciwlotniczą na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - informuje w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Natomiast wojska białoruskie prowadzą działania fortyfikacyjne w obwodzie homelskim - przekazuje sztab. Według strony ukraińskiej siły białoruskie prowadzą też rozpoznanie elektromagnetyczne.

  Armia ukraińska odnotowuje też zwiększenie liczby zestawów obrony przeciwlotniczej na terytorium obwodu briańskiego w Rosji.

  Na kierunku charkowskim wojska rosyjskie intensywnie ostrzeliwały pozycje ukraińskie z artylerii. Siły przeciwnika bezskutecznie prowadziły rozpoznanie walką w okolicach miejscowości Rubiżne - czytamy w komunikacie w 116. dniu rosyjskiej inwazji.

  Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań. Rosjanie gromadzą zasoby, by prowadzić dalszą ofensywę w kierunku Słowiańska. Siły rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie.

  Na kierunku siewierodonieckim wojska rosyjskie prowadzą całodobowy zwiad powietrzny za pomocą dronu Orłan-10. Siły rosyjskie prowadzą działania szturmowe, by ustanowić pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem. Walki trwają, przeciwnik nie odnosi sukcesu - podaje sztab.

  Na kierunku bachmuckim wojska Putina przeprowadziły naloty śmigłowcami Ka-52 oraz ostrzały rakietowe.

  W okolicach miejscowości Berestowe siły ukraińskie odparły wrogi szturm - dodano.

  Według strony ukraińskiej armia rosyjska wzmacnia obronę przeciwlotniczą na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego.

 • 18:47

  Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskich najeźdźców na Ukrainie pomoże zbadać 50 ekspertów z Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie (EUAM) - poinformował w niedzielę wiceszef EUAM Fredrik Wesslau, cytowany przez agencję UNIAN.

  Przebywający w Odessie Wesslau zaznaczył, że po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę misja zmieniła mandat, zajmując się m.in. badaniem zbrodni wojennych. Dodał, że EUAM zapoznała się dotąd z niemal 17 tys. zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie przez żołnierzy rosyjskich.

  Przedstawiciel UE wskazał, że wśród ekspertów znajdują się osoby z dużym doświadczeniem zdobytym m.in. w Afryce czy na Bałkanach.

  "Zespół, który tworzymy, składać się będzie z osób mających doświadczenie w zbieraniu informacji z otwartych źródeł, takich, które specjalizują się w badaniu przestępstw seksualnych czy posiadają doświadczenie wojskowe" - wyjaśnił Wesslau.

 • 17:28

  Ukraińscy deputowani przyjęli ustawę, która wymaga od deweloperów projektowania i budowy schronów przeciwbombowych w każdym nowym budynku - podał portal Ukraińska Prawda.

  "Wojna pokazała, że w Ukrainie jest niewiele niezawodnych schronów. Wiele z nich nie jest wyposażonych w wyjścia ewakuacyjne, nie mają dostępu do wodociągów i kanalizacji, są nieprzystosowane do przechowywania żywności, nie mówiąc już o możliwości ochrony ludności przed bronią masowego rażenia" - napisała na kanale Telegram Ołena Szuliak, deputowana prezydenckiej partii Sługa Narodu.

 • 16:46

  Mer Czernihowa - miasta na północy Ukrainy - Władysław Atroszenko poinformował w niedzielę, że ukraińska straż graniczna nie wypuściła go z kraju do Polski. Urzędnik powiązał decyzję o nieprzepuszczeniu go przez granicę z "atakiem politycznym jednego z pracowników biura prezydenta".

  "Ledwie co na granicy nie puszczono mnie do Polski, dokąd zmierzałem, by podpisać umowę o partnerstwie i pomocy dla Czernihowa" - napisał mer na Facebooku. Sprecyzował, że jechał do Rzeszowa w składzie czteroosobowej delegacji.

  Atroszenko przekazał we wpisie, że nie wypuszczono go na punkcie kontrolnym Krakowiec, uzasadniając tę decyzję tym, że "rzekomo dokumenty nie były w porządku".

  Mer ocenił, że decyzja strażników granicznych jest związana z "politycznymi rozgrywkami urzędników": "politycznym atakiem jednego z pracowników biura prezydenta". W jego opinii takie działania szkodzą miastu i dyskredytują prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 • 14:46

  W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę brytyjska armia musi być gotowa do ponownej walki w Europie - ostrzegł w liście wysłanym do swoich podkomendnych nowy dowódca sił lądowych, gen. Patrick Sanders.

  Sanders, który w poniedziałek zastąpił gen. Marka Carletona-Smitha, zwrócił uwagę, że jest "pierwszym szefem sztabu generalnego od 1941 r., obejmującym dowództwo nad armią w cieniu wojny lądowej w Europie, w którą zaangażowane jest mocarstwo kontynentalne".


  "Inwazja Rosji na Ukrainę podkreśla nasz podstawowy cel - ochronę Wielkiej Brytanii oraz gotowość do walki i wygrywania wojen na lądzie - oraz wzmacnia wymóg odstraszania rosyjskiej agresji groźbą użycia siły. Świat zmienił się od 24 lutego i obecnie istnieje palący imperatyw wykucia armii zdolnej do walki wraz z naszymi sojusznikami i pokonania Rosji w bitwie".


  Przekazał, że stawia sobie za cel "przyspieszenie mobilizacji i modernizacji armii, aby wzmocnić NATO i pozbawić Rosję szansy na zajęcie kolejnych obszarów Europy".


  "To my jesteśmy pokoleniem, które musi przygotować armię do ponownej walki w Europie"  List, którego fragmenty ujawniły w niedzielę brytyjskie media, został wysłany przez gen. Sandersa w czwartek poprzez wewnętrzną sieć ministerstwa obrony.

  56-letni Sanders będzie dowodził najmniejszą liczebnie brytyjską armią od ponad 200 lat. W zeszłym roku rząd przedstawił plany zmniejszenia liczebności regularnej armii, obniżając docelową jej liczebność z 82 tys. osób do 72,5 tys. do 2025 roku. W marcu 2021 r., kiedy ogłoszono tę informację, armia liczyła około 76,5 tys. żołnierzy.

 • 14:11

  Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i służby specjalne, Rosja wciąż nie uznała marynarzy za poległych na wojnie - ocenia ukraiński wywiad wojskowy (HUR).  "Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa, gdy dowiedzieli się, że krewni chcą ujawnić w mediach informację o poległych, przyszli do nich do ich domów i miejsc pracy. Przeprowadzają 'pracę wyjaśniającą', w tym grożą odpowiedzialnością karną za ujawnienie tajemnicy państwowej"


 • 13:16

  Musimy się przygotować na długą wojnę na Ukrainie i zapewnić temu krajowi przetrwanie, bo jeśli Rosja utrzymałaby okupowane tereny, żaden kraj na świecie nie mógłby czuć się bezpieczny - napisał brytyjski premier Boris Johnson w tekście dla "The Sunday Times".


  "Wyobraźmy sobie przez chwilę, że wizje chwały Władimira Putina miałyby się spełnić. Przypuśćmy, że mógłby swobodnie utrzymać wszystkie obszary Ukrainy kontrolowane obecnie przez siły rosyjskie. Że nikt nie chciałby kiwnąć palcem, gdy przyłączałby to podbite terytorium i jego przerażonych ludzi do większej Rosji. Czy przyniosłoby to pokój? Czy świat byłby bezpieczniejszy? Czy wy bylibyście bezpieczniejsi?"


  Zaznaczył, że prezydent Rosji nie poprzestałby na rozczłonkowaniu Ukrainy. Przypomniał, że zaledwie w zeszłym tygodniu Putin porównał się do cara Piotra Wielkiego i mówił o "odwiecznym prawie" Rosji do "odzyskania" wszelkich terenów zamieszkiwanych przez Słowian, co otwiera możliwość podboju znacznych połaci Europy, w tym krajów należących do NATO.


  "Tymczasem na całym świecie każdy dyktator poczułby się ośmielony do realizowania własnych ambicji przy użyciu siły - i żaden naród nigdzie nie byłby bezpieczny. Czy naprawdę ktokolwiek w jakimkolwiek kraju chciałby tego?"

 • 12:51

  "Nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskim", "narodzie, który cierpi" - wezwał papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Watykanie. Zachęcił, by każdy zadał sobie pytanie, co robi dla narodu ukraińskiego.

 • 12:10

  W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zwiększyła się liczba kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego - oceniają Siły Zbrojne Ukrainy. Nie wykluczają, że oddziały rosyjskie zaczną w tym regionie nowe działania bojowe.

 • 11:45

  Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów – powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ukrainy Ołeh Syniehubow, podsumowując minioną dobę. Doradca szefa MSW Wadym Denysenko oświadczył, że siły rosyjskie próbują zbliżyć się do Charkowa.

 • 11:04

  Podczas gaszenia pożaru, który wybuchł po rosyjskim ostrzale rakietowym bazy paliwowej w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy, doszło do wybuchu zbiornika z paliwem – poinformował szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Zginął ratownik, kolejni dwaj są ranni.

 • 10:33

  Wojna Rosji przeciwko Ukrainie może potrwać lata, nie możemy przestać wspierać Kijowa, nawet jeżeli cena tej pomocy jest wysoka nie można jej porównywać z ofiarą Ukraińców - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla "Bild am Sonntag".

 • 10:13

  Armia rosyjska straciła około 33 600 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na ten kraj 24 lutego - oznajmił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w niedzielę. Według tych danych Rosjanie stracili 250 ludzi w ciągu ostatniej doby. Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu minionej doby kolejne trzy czołgi, cztery pojazdy opancerzone i sześć systemów artyleryjskich - podał sztab.

 • 9:39

  Oddziały rosyjskie uczestniczące w wojnie na Ukrainie mają na tyle poważne problemy z morale, że ograniczają one zdolność Rosji do osiągania celów operacyjnych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. "W ostatnich dniach zarówno Rosja, jak i Ukraina kontynuowały ciężkie bombardowania artyleryjskie na osiach na północ, wschód i południe od Siewierodoniecka, jednak na linii frontu zaszły niewielkie zmiany" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 9:27

  Pod stolicą Ukrainy Kijowem rano w niedzielę było słychać wybuch – odnotowały media, powołując się na świadków. Władze obwodu kijowskiego podały natomiast, że "zdziałała obrona przeciwlotnicza wobec wrogiego obiektu". Prawdopodobnie zestrzelono rosyjską rakietę.

 • 8:59

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym komentarzu, że w szturmowanym Siewierodoniecku wojska rosyjskie poczyniły na obrzeżach miasta niewielkie postępy, ale zatrzymały się na innych kierunkach natarcia. "Wojska rosyjskie prawdopodobnie będą w stanie zająć Siewierodonieck w najbliższych tygodniach. Odbędzie się to jednak kosztem skoncentrowania większości sił, którymi dysponują, na niewielkim terenie. Inne operacje rosyjskie na wschodzie Ukrainy, takie jak próby zajęcia Słowiańska i przesunięcia się na wschód od Bachmutu - odnotowały niewielkie postępy w ciągu ostatnich dwóch tygodni" - czytamy w raporcie ISW.

 • 8:12

  W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim Ukrainy kontynuowane są walki o miasto, wojska rosyjskie ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich, sytuacja jest bardzo trudna - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że przeciwnik atakuje również w rejonie Popasnej.

 • 7:48

  Siły ukraińskie odparły szturm wojsk rosyjskich na dwóch kierunkach w obwodzie ługańskim: Orichowe-Zołote i Perwomajsk-Zołote - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie o sytuacji na froncie.


  Ponadto "wojskowi ukraińscy zmusili wroga do odejścia w rejonie miejscowości Toszkiwka" - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.

 • 6:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił po wizycie w dwóch południowych regionach kraju: obwodzie mikołajowskim i odeskim, że Ukraina nie odda nikomu tej części swych terytoriów i utrzyma dostęp do Morza Czarnego. "Nie oddamy nikomu południa. Odzyskamy wszystko, co nasze i morze będzie ukraińskie, bezpieczne" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

 • 4:14

  Alarmy lotnicze w wielu miejscach na Ukrainie

 • 2:05

  "Prawdziwy prezydent nie chowa się w bunkrze" - napisała oficjalna strona Ministerstwa Obrony Ukrainy i zamieściła zdjęcia Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził obwód mikołajowski i odeski, aby nagrodzić bohaterów.

 • 0:33

  Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS jako kolejną transzę pomocy wojskowej - poinformował w sobotę portal Politico, powołując się na dwóch przedstawicieli Pentagonu.

  Jeśli ten plan zostanie zaakceptowany przez Biały Dom, podwoi to liczbę wysoce mobilnych systemów rakietowych wysyłanych przez USA na Ukrainę.

  Według Politico decyzja w tej sprawie nie jest jednak jeszcze ostateczna i będzie "oparta na pilnych potrzebach Ukrainy", a ostateczna liczba systemów może ulec zmianie w ostatniej chwili.

Autorka/Autor:FC, mjz/adso

Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: MOD/CROWN

Tagi:
Raporty: