TVN24 | Świat

 Media: potężny wybuch w Siewierodoniecku

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,js
Źródło:
PAP
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie UkrainyTwitter/Marine_Ukraine
wideo 2/24
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 115 dni. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj przekazał w sobotę, że Rosja skierowała do Siewierodoniecka wielu rezerwistów z innych stref walk, by próbować przejąć pełną kontrolę nad miastem. Po godzinie 22 w mieście doszło do potężnego wybuchu. W prorosyjskich źródłach pojawiły się sugestie, że przyczyną pożaru mógł być wybuch substancji chemicznych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:14

  Alarmy lotnicze w wielu miejscach na Ukrainie

 • 2:05

  "Prawdziwy prezydent nie chowa się w bunkrze" - napisała oficjalna strona Ministerstwa Obrony Ukrainy i zamieściła zdjęcia Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził obwód mikołajowski i odeski, aby nagrodzić bohaterów.

 • 0:30

  Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS jako kolejną transzę pomocy wojskowej - poinformował w sobotę portal Politico, powołując się na dwóch przedstawicieli Pentagonu.

  Jeśli ten plan zostanie zaakceptowany przez Biały Dom, podwoi to liczbę wysoce mobilnych systemów rakietowych wysyłanych przez USA na Ukrainę.

  Według Politico decyzja w tej sprawie nie jest jednak jeszcze ostateczna i będzie "oparta na pilnych potrzebach Ukrainy", a ostateczna liczba systemów może ulec zmianie w ostatniej chwili.

 • 23:22

  Do 11 wzrosła liczba rannych w sobotnim rosyjskim ostrzale składu ropy naftowej w okolicach miasta Nowomoskowsk w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Walentyn Rezniczenko.

  Jak przekazał, do ostrzału Rosjanie użyli trzech pocisków manewrujących. Jedna z rannych osób jest w ciężkim stanie, trzy w stanie średnim, a siedem innych zostało lekko rannych. W wyniku ostrzału skład paliwowy został zniszczony, a na miejscu wybuchł duży pożar, który jest gaszony przez strażaków.

 • 22:21

  O potężnym wybuchu w Siewierodoniecku powiadomił w sobotę wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła rosyjskie, które piszą o "kłębach różowego dymu" i sugerują, że mogą płonąć substancje chemiczne.

  Informację o wybuchu i pożarze potwierdzili portalowi ukraińscy wojskowi.

  W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, gdzie toczą się zaciekłe walki o kontrolę nad miastem, siły ukraińskie bronią się m.in. w strefie przemysłowej, gdzie znajdują się zakłady chemiczne Azot. Według władz obwodu na ich terenie ukrywa się 568 osób, w tym 38 dzieci.

 • 21:00

  W obwodzie odeskim na południu Ukrainy wskutek agresji Rosji zablokowanych jest 39 cywilnych statków pod banderami 14 krajów - podało w sobotę biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Informację o liczbie zablokowanych jednostek przekazał szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko podczas narady z udziałem Zełenskiego, który złożył wizytę w regionie.

  W toku narady omówiono też m.in. sposoby organizacji korytarza dla wywiezienia produkcji rolnej z portów oraz skutki rosyjskich ataków rakietowych na obwód.

 • 20:59

  Trzy osoby zostały ranne w sobotę w rosyjskim ostrzale w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko. Siły rosyjskie zniszczyły bazę paliwową.

 • 20:59

  Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka, lecz nie udało im się uzyskać pełnej kontroli nad miastem. W miejscowości Metiołkine koło Siewierodoniecka osiągnęły "częściowe powodzenie" – przekazał w sobotę wieczorem sztab generalny armii ukraińskiej.

  Dodano, że siły ukraińskie odparły atak rosyjski w kierunku miejscowości Syrotine.

  W obwodzie charkowskim siły przeciwnika prowadziły ostrzał artyleryjski Charkowa i miejscowości położonych na wschód od miasta.Od strony kontrolowanego przez wojska rosyjskie Iziumu w obwodzie charkowskim ostrzeliwane były również miejscowości w obwodzie donieckim – tam przeciwnik "usiłuje stworzyć sprzyjające warunki do kontynuowania działań ofensywnych na kierunku Izium-Słowiańsk". Siły rosyjskie doznały znacznych strat w pobliżu miejscowości Krasnopole, w obwodzie sumskim - przekazał sztab.

 • 19:13

  W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie ostrzelały zakład przetwórstwa gazu, wybuchł duży pożar - poinformował w sobotę szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.

  "W okolicach Iziumu okupanci ostrzelali zakład przetwórstwa gazu. Ze wstępnych danych wynika, że Rosjanie trafili kilkoma rakietami. Uszkodzone zostały też prywatne budynki" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram.

 • 19:12

  Federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA) bada kilkaset tropów w sprawie zbrodni wojennych, popełnionych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. "Do tej pory otrzymaliśmy trzycyfrową liczbę wskazówek" - powiedział gazecie "Welt am Sonntag" szef BKA Holger Muench. "Chcemy pociągnąć sprawców do odpowiedzialności" - dodał.

 • 18:49

  Rosja skierowała do Siewierodoniecka wielu rezerwistów z innych stref walk, by próbować przejąć pełną kontrolę nad miastem - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  - Dzisiaj, jutro albo pojutrze rzucą wszystkie rezerwy, jakie mają (...) Jest ich tam już tak dużo, że osiągnęli masę krytyczną - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Reutera.

  Zaznaczył, że rosyjskie siły kontrolują większą część, ale nie całość miasta.

 • 18:47

  Pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25, zestrzelonego w sobotę przez wojska ukraińskie, zdołał się katapultować i przeżył. Trafił do niewoli – przekazała w Telegramie 72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana.

  Wojskowy doznał obrażeń, udzielono mu pierwszej pomocy. Wcześniej ta sama jednostka poinformowała o zestrzeleniu w obwodzie donieckim rosyjskiego Su-25 przy użyciu przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Igła.

 • 17:43

  W ramach wymiany do domu wróciło pięciu cywilów, nielegalnie przetrzymywanych przez wojska rosyjskie – poinformował w sobotę Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

  "Wszyscy uwolnieni to cywile, którzy byli nielegalnie przetrzymywani przez wojska okupacyjne – przekazał wywiad wojskowy. Cztery z tych pięciu osób trafiły do niewoli w czasie walk w obwodzie kijowskim.

  Udało się również sprowadzić na Ukrainę ciało jednego z zabitych obrońców kraju – podano.

 • 15:55

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski był na pozycjach wojsk ukraińskich na linii frontu w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowało w sobotę jego biuro. Zełenski wysłuchał informacji o sytuacji na froncie, rozmawiał z obrońcami i wręczył im odznaczenia. Wcześniej złożył wizytę w samym Mikołajowie.

  Także w sobotę biuro ukraińskiego przywódcy poinformowało o jego wizycie w obwodzie odeskim. Tam odznaczył pracowników podlegających MSW. Obecni oddali hołd poległym minutą ciszy.

 • 15:02

  Już teraz rozminowania wymaga około 270 tysięcy kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium. Oczyszczenie wszystkich zagrożonych niewybuchami terenów zajmie lata - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda.

  W pierwszej kolejności z min i niewybuchów powinny zostać oczyszczone drogi, tereny zamieszkane i obszary do nich przylegające, ale całkowite rozminowanie wszystkich terenów, w tym lasów i rezerwatów przyrody zajmie lata - podkreślił minister. Dodał jednak, że szybkie, wstępne rozminowywanie zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku.

  Szef ukraińskiego MSW ostrzegł, że z powodu min niebezpieczne jest pływanie w większości zbiorników wodnych obwodów kijowskiego, charkowskiego, sumskiego i czernihowskiego.

 • 14:09

  Brytyjski premier Boris Johnson wyraził w sobotę nadzieję, że Ukraina będzie mogła być gospodarzem przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, choć jego organizatorzy wykluczyli taką możliwość z powodu rosyjskiej inwazji na ten kraj.

  Reprezentant Ukrainy, zespół Kalush Orchestra, wygrał tegoroczny konkurs, więc zgodnie z zasadami, to ten kraj powinien być gospodarzem kolejnej edycji. Jednak Europejska Unia Nadawców (EBU) oświadczyła w piątek, że to niemożliwe i prowadzi rozmowy z brytyjską stacją BBC na temat przyszłorocznego konkursu. Brytyjczyk Sam Ryder zajął w tym roku drugie miejsce.

 • 13:59

  Oprócz tego, jak podała kancelaria Zełenskiego, prezydent w trakcie "roboczej wizyty" dokonał oględzin gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie, który został zniszczony w wyniku uderzenia rakietowego wojsk rosyjskich.

  Zełenski "polecił udzielić niezbędnego wsparcia rodzinom zabitych podczas ostrzału" - czytamy w komunikacie. "Ważne jest, abyśmy zdecydowali, jak możemy pomóc członkom tych rodzin, nie wolno nam o nich zapominać" – powiedział prezydent.

 • 13:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał w sobotę w Mikołajowie na południu kraju, gdzie spotkał się z władzami obwodowymi i miasta - poinformowała na swojej stronie internetowej kancelaria prezydenta.

  "Nasza Mikołajowszczyzna. Spotkanie dotyczące ważnych zagadnień dla regionu. Omówiliśmy stan gospodarki, kwestię przywrócenia zaopatrzenia w wodę, sytuację w rolnictwie. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia z lądu i morza. Nie przestajemy pracować na rzecz zwycięstwa Ukrainy" - napisał Zełenski na Facebooku.

 • 13:27

  Do końca roku nie uda się wznowić pracy rafinerii ropy naftowej w Krzemieńczuku na Ukrainie, w którą w sobotę po raz kolejny trafiły rosyjskie pociski - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 13:19

  Ukraina nie chce "drogi na skróty" do Unii Europejskiej - powiedziała deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Maria Mezencewa włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera" w sobotę. "Ktoś pomyśli, że chcemy zostać członkiem wykorzystując wojnę. To nieprawda" - dodała.

  Odnosząc się do zastrzeżeń takich krajów, jak Holandia, Dania i Szwecja, związanych ze wskaźnikami korupcji na Ukrainie, deputowana wyraziła przekonanie, że wątpliwości te zostaną przezwyciężone. "Nasz postęp na tym polu jest spektakularny. W ciągu pięciu lat zrobiliśmy to, czego inni nie zrobili w trzydzieści" - oceniła.

 • 11:55

  Troje cywilów zginęło minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w Donbasie na wschodzie Ukrainy; Rosjanie ostrzeliwali też infrastrukturę cywilną w obwodach połtawskim, dniepropietrowskim, charkowskim i mikołajowskim – przekazała agencja Ukrinform, cytując władze regionów.

 • 11:24

  Każdego dnia na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji ginie dwoje dzieci – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w zdalnym wystąpieniu z okazji 10-lecia Instytutu Aspen w Europie Środkowej. Od początku inwazji zginęło już co najmniej 323 dzieci.

 • 11:11

  Wiele krajów dostarcza dziś Ukrainie broń, ale wiele z nich prosi, aby o tym nie mówić publicznie - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, w wywiadzie dla portalu informacyjnego Liga.net.

 • 11:10

  Wojna Rosji z Ukrainą grozi wywołaniem globalnej fali głodu, a Kreml prowadzi działania dezinformacyjne, oskarżając UE o blokowanie eksportu zbóż i nawozów - napisał Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych Josep Borrell w artykule opublikowanym na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS). "Jeszcze przed wojną Putina z Ukrainą przegrywaliśmy w globalnej walce z głodem. Teraz ta nieuzasadniona i niesprowokowana wojna naraża świat na głód, który dotknie (kolejne) setki milionów ludzi" - ocenił Borrell.

 • 10:07

  Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda.

 • 10:00

  Od początku inwazji wojsko rosyjskie straciło już około 33 350 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Minionej doby Rosja straciła też dziewięć czołgów, 10 pojazdów opancerzonych, pięć systemów artylerii, system przeciwlotniczy, samolot, jednostkę pływającą i drona – napisano w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

 • 9:24

  Chemikalia w zakładach Azot w Siewierodoniecku na Ukrainie grożą nie tylko życiu setek ukrywających się tam cywilów, ale też katastrofą ekologiczną dla całego regionu; wybuch mógłby zniszczyć całe miasto – powiedział stacji Sky News Petro Kuzyk, dowódca batalionu broniącego Siewierodoniecka przed wojskami rosyjskimi.

 • 9:23

  Ukraińscy cywile uwięzieni w Siewierodoniecku mają ograniczone możliwości opuszczenia miasta, a proponowany przez Rosję "korytarz humanitarny" może zostać wykorzystany od ich przymusowego przesiedlenia - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:18

  Ukraińcy prowadzą kontrofensywę w okolicach Iziumu, by odciągnąć Rosjan od Słowiańska i zakłócić ich linię zaopatrzenia; tymczasem czystki wśród oficerów dodatkowo pogarszają zdolności dowodzenia w rosyjskiej armii – ocenia w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 7:27

  Siły ukraińskie usiłują przebić się przez linię nieprzyjaciela na kierunku charkowskim, by wyjść na tyły rosyjskich jednostek operujących na kierunku słowiańskim w obwodzie donieckim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 5:52

  "Znowu atak wroga na Krzemieńczuk. Od 6 do 8 rosyjskich pocisków uderzyło w rafinerię i inną infrastrukturę. Szczegóły – później. Groźba ataków pozostaje. Ukrywajcie się!" – napisał na Telegramie Dmytro Łunin szef administracji obwodowej w Połtawie, informuje Ukrinform. Informacja została potwierdzona w Telegramie Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślano, że nieprzyjaciel wystrzelił 7 pocisków z okolic Biełgorodu, które mogłyby być skierowane w rafinerię w Krzemieńczuku i inne obiekty infrastrukturalne w obwodzie połtawskim.

 • 4:22

  Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy w piątek w ONZ zaapelowało do światowych liderów o wsparcie ukraińskiego sektora telekomunikacyjnego niszczonego przez Rosję podczas inwazji, poinformował Uklrinform.

  "Pomimo ciągłego ostrzału Rosji zespół telekomunikacyjny kontynuuje odbudowę zniszczonych urządzeń, ustanawia Starlink i przywraca komunikację. To jednak nie wystarczy. Dlatego stale potrzebujemy pomocy krajów sojuszniczych. Liczymy na ich wsparcie dla sfery telekomunikacyjnej Ukrainy i wspólną walkę z największym wrogiem świata" – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

 • 4:22

  - Sama Rosja zrobiła wszystko, aby zniszczyć wszelkie więzi z Ukrainą. No cóż,zrobimy wszystko, by nasze więzi z Europą były jak najmocniejsze – powiedział w tradycyjnym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski, informuje Interfax Ukraina.

 • 4:22

  W odpowiedzi na intensyfikację współpracy wojskowej Nikaragui z Rosją, która ma miejsce podczas inwazji Rosji na Ukrainę, USA objęły sankcjami nikaraguańskie przedsiębiorstwo Ediminas, aby zmniejszyć dochody rządu Daniela Ortegi z eksportu złota.

 • 4:21

 • 4:20

  Czołowi republikańscy kongresmeni zaapelowali w liście do prezydenta Joe Bidena, by jasno zapowiedział, jaka będzie odpowiedź USA w wypadku użycia broni jądrowej przez Rosję. Jak argumentują, jest to konieczne do zniechęcenia Rosji od sięgnięcia po taką broń.

  "USA nie mogą być pasywnym widzem, kiedy Rosja dopuszcza się zastraszania nuklearnego. Jeśli Rosja użyje broni jądrowej na Ukrainie, USA muszą działać" - napisali Michael McCaul, Mike Turner i Mike Rogers, najwyżsi rangą republikanie w komisjach spraw zagranicznych, ds. wywiadu i sił zbrojnych Izby Reprezentantów. "Rosja musi jasno to zrozumieć, aby odstraszyć ją od użycia broni jądrowej w tej niesprowokowanej agresji przeciwko Ukrainie" - dodali.

 • 4:20

  Plany sprzedaży Ukrainie przez administrację prezydenta Joe Bidena czterech dużych, uzbrojonych dronów, Gray Eagle, zostały wstrzymane. Podyktowały to obawy, że zaawansowany sprzęt może wpaść w ręce wroga.

  Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, Reuters podał, że zastrzeżenia do sprzedaży dronów MQ-1C Gray Eagle, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire do wykorzystania na polu walki z Rosją, pojawiły się podczas szczegółowego przeglądu Administracji ds. Bezpieczeństwa Technologii Obronnych Pentagonu.

 • 4:20

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz broni bezpośrednich rozmów z Władimirem Putinem i zapowiada kolejne. "Z Putinem koniecznie trzeba rozmawiać”, "Będę to nadal robić, podobnie jak prezydent Francji” – powiedział polityk w wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w języku angielskim przez agencję dpa.

 • 4:20

  Zachodnim decydentom trudno wyobrazić sobie, jak możemy pokonać większe siły Rosji. Mamy jednak drogę do zwycięstwa - stwierdził w najnowszym wydaniu amerykańskiego pisma "Foreign Affairs" minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  "Pomimo pierwszych sukcesów Ukrainy, zachodnim decydentom politycznym może być trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób możemy pokonać większe i lepiej wyposażone siły Rosji. Mamy jednak drogę do zwycięstwa. (…) Przy odpowiednim wsparciu Ukraina może zarówno powstrzymać zdobycze Rosji, jak i odzyskać więcej swoich terytoriów" - argumentuje Kułeba.

  Uzależnia sukces Ukrainy, w tym skuteczne kontrataki, od pilnego przekazania przez USA i ich europejskich sojuszników odpowiednich dostaw zaawansowanej ciężkiej broni.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ci, którzy nie uciekli z Siewierodoniecka. Reportaż w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty,js

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości