TVN24 | Świat

Rada Bezpieczeństwa ONZ o Ukrainie i Rosji. Blinken: nie pozwolimy, by uszło to Putinowi na sucho

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary
Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią karyTVN24
wideo 2/5
TVN24Zełenski: Ukraina padła ofiarą zbrodni i żądamy za nią kary

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zabrał głos podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. - Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności Ukrainy uszło Putinowi na sucho - powiedział. Stwierdził, że doniesienia z Ukrainy świadczą o systematycznym popełnianiu zbrodni przez Rosjan. - Echa Norymbergi powinny dziś zostać usłyszane - zaznaczył w swoim wystąpieniu główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan. Głos zabierali także przedstawiciele innych państw, w tym Ukrainy oraz Polski. 

- Cały porządek międzynarodowy, który jesteśmy zobowiązani podtrzymywać, jest rozdzierany na naszych oczach. Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy uszło prezydentowi Putinowi na sucho - powiedział Antony Blinken w swoim wystąpieniu w czwartek, podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy.

"Jeden człowiek wybrał tę wojnę. Jeden człowiek może ją zakończyć"

Odnosząc się do środowego orędzia Władimira Putina, w trakcie którego prezydent Rosji ogłosił częściową mobilizację, sekretarz stanu USA ocenił, że choć rosyjski przywódca mógł zakończyć wojnę, to zamiast tego wybrał jej rozszerzenie oraz groźby nuklearne. - Jeden człowiek wybrał tę wojnę. Jeden człowiek może ją zakończyć - powiedział.

- Bo jeśli Rosja przestanie walczyć, wojna się skończy. Jeśli Ukraina przestanie walczyć, Ukraina się skończy - dodał.

Sekretarz stanu USA Antony BlinkenPAP/EPA/JUSTIN LANE

Blinken o rosyjskich zbrodniach: to nie są działania pojedynczych oddziałów

Sekretarz stanu USA zwrócił też uwagę na powszechność doniesień o torturach i zbrodniach popełnianych przez rosyjskich żołnierzy na okupowanych terytoriach.

- To nie są działania pojedynczych oddziałów. To jest schemat powtarzający się na całym terytorium kontrolowanym przez rosyjskie siły - powiedział Blinken. Potępił też Rosję za "diaboliczną strategię" filtracji ukraińskiej ludności, wywózki Ukraińców do Rosji i zastępowania ich Rosjanami na okupowanych ziemiach.

Miejsca masowych pochówków w IziumiePAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"Echa Norymbergi powinny dziś zostać usłyszane"

- Byłem na Ukrainie trzykrotnie i widziałem ogromną skalę destrukcji i cierpień. To wzmacnia moją determinację i moje przekonanie, że istnieją powody, by sądzić, że popełnione zostały zbrodnie będące pod jurysdykcją trybunału - powiedział główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan podczas debaty Rady Bezpieczeństwa.

- Jeśli mogę być bezpośredni: kiedy pojechałem do Buczy i poszedłem za kościół świętego Andrzeja, ciała, które widziałem, nie były fałszywe - powiedział Khan, czyniąc aluzję do rosyjskiej dezinformacji na temat zbrodni w Buczy.

Egzekucje na ulicach, masowe groby. Reportaż Konrada Borusiewicza z Buczy
Egzekucje na ulicach, masowe groby. Reportaż Konrada Borusiewicza z BuczyTVN24

Khan zapowiedział, że w najbliższych dniach zespół śledczych Międzynarodowego Trybunału Karnego odwiedzi wschód Ukrainy, by badać doniesienia o tamtejszych zbrodniach. - Echa Norymbergi powinny dziś zostać usłyszane - dodał.

Kułeba: nigdy nie będzie w stanie zabić nas wszystkich

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zwrócił uwagę, że ma podobną opaskę do tej, którą miał na nadgarstku ukraiński żołnierz zabity przez Rosjan, którego ciało znaleziono w masowym grobie w Iziumie. - Rosja powinna wiedzieć jedną rzecz: nigdy nie będzie w stanie zabić nas wszystkich - zaznaczył. Dodał też, że gdy po rosyjskiej agresji tysiące Ukraińców wróciło z zagranicy, by bronić kraju, teraz tysiące Rosjan ucieka przed ogłoszoną przez Putina mobilizacją.

- Dziś każdy Ukrainiec jest z bronią gotowy bronić Ukrainy i zasad Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział.

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że choć rosyjscy żołnierze popełniają na Ukrainie zbrodnie, to także rosyjscy dyplomaci są za nie bezpośrednio odpowiedzialni, bo "ich kłamstwa podżegają do tych zbrodni i je ukrywają".

Debata Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona UkrainiePAP/EPA/JUSTIN LANE

Kułeba zaapelował też do państw ONZ, by wywarły "maksymalną presję" na Rosję, by utrzymała porozumienie pozwalające na eksport ukraińskiej żywności. - Nie możemy pozwolić Rosji, by wznowiła swoje igrzyska głodu na świecie - powiedział.

Rau: Polska chce pełnego pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zaznaczył, "każdy dzień przynosi nowe dowody i zeznania na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na okupowanych terytoriach". - Na tym mrocznym tle, Polska opowiada się za pełną odpowiedzialnością (Rosji) za wszystkie zbrodnie i za odszkodowaniem za wyrządzone szkody - powiedział.

Dodał też, że świat powinien poważnie rozważyć zgłoszoną w środę przez prezydenta Ukrainy propozycję stworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego do osądzenia rosyjskich zbrodni popełnionych przeciwko Ukrainie oraz mechanizmu do wypłacenia odszkodowań za poniesione straty.

"Walka Ukrainy o wolność jest walką świata o wolność"

- Wojna Putina to nie tylko atak na Ukrainę, to atak na Kartę Narodów Zjednoczonych i atak na normy międzynarodowe, które nas wszystkich chronią, więc będziemy wspierać naszych ukraińskich przyjaciół tak długo, jak to konieczne - powiedział z kolei szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly w swoim wystąpieniu.

Jak dodał, "walka Ukrainy o wolność jest walką świata o wolność". - To nasza walka o wolność. I jeśli ukraińska suwerenność i terytorium nie są szanowane, żadne państwo nie jest naprawdę bezpieczne. To są powody dla których Ukraina może i musi wygrać - dodał.

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan przemawia w czasie debaty Rady Bezpieczeństwa ONZPAP/EPA/JUSTIN LANE

"To jest wojna, której nie wygracie"

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zwróciła się do władz Rosji. - To jest wojna, której nie wygracie. Więc zakończcie tę wojnę i cierpienia na Ukrainie. Przestańcie wysyłać więcej swoich młodych obywateli na śmierć. Powstrzymajcie swoje fikcyjne referenda (...), powstrzymajcie tę okropną wojnę, która powoduje głód na całym świecie - apelowała.

Jak dodała, jest przerażona okrucieństwami dokonywanymi przez Rosjan, deportacjami setek tysięcy Ukraińców oraz używania gwałtu, w tym gwałcenia dzieci, jako metody prowadzenia wojny.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości