Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, Kyiv Independent, Reuters, PAP

Siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu doby 21 ataków na 10 miejscowości w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Jedna z rosyjskich rakiet uderzyła w domy w Bałaklii w obwodzie charkowskim, raniąc 13 osób, w tym dzieci. Obróciła domy mieszkalne w ruinę. 830 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że śmierć poniosło co najmniej 550 dzieci, a ponad 1360 zostało rannych - podała ukraińska prokuratura generalna w sobotę, w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Tego samego dnia ośmioro dzieci odniosło obrażenia w rosyjskim ostrzale miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim.

ZOBACZ TEŻ: Zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Polska poderwała myśliwce

> Rosyjska rakieta uderzyła w domy w Bałaklii w obwodzie charkowskim, raniąc 13 osób, w tym dzieci - podała agencja Reutera, powołując się na lokalne władze. Na zdjęciach, które obiegły internet widać domy mieszkalne obrócone w ruinę. Bałaklija to miasto oddalone o 95 km na południowy wschód od Charkowa.

> Siły rosyjskie przeprowadziły w ciągu doby 21 ataków na 10 miejscowości w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - donosi Kyiv Independent. Jak dodaje, w regionie odnotowano co najmniej 62 eksplozje w ciągu ostatnich 24 godzin. Nie ma informacji o ofiarach.

CZYTAJ TEŻ: "Nie mamy planu B na wypadek zwycięstwa Rosji"

> W wyniku sobotniego rosyjskiego ataku Dnieprzańska Elektrownia Wodna w Zaporożu, największa na Ukrainie, jest w stanie krytycznym. W obiekcie wstrzymano wytwarzanie energii elektrycznej - poinformował gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fiodorow, cytowany przez portal Kyiv Independent

> W nocy z piątku na sobotę ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 35 rakiet i 46 dronów, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę - poinformował w sobotę dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy i powietrzny na infrastrukturę krytyczną w różnych regionach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemal minuta o amerykańskim wsparciu Ukrainy. Deepfake z rzecznikiem Departamentu Stanu

> Ukraiński resort obrony poinformował w sobotę, że w maju ​​siły ukraińskie zniszczyły 1160 rosyjskich systemów artyleryjskich. To najwięcej w skali miesiąca od początku wojny na pełną skalę w lutym 2022 roku. Według danych ministerstwa, poprzednio największą liczbę zniszczonych rosyjskich dział artyleryjskich – 976 – odnotowano w marcu. Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Rosja straciła łącznie 13 184 systemów artyleryjskich – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: tvn24.pl, Kyiv Independent, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wolfgang Schwan/Abaca/PAP