Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 681 dni. Prawie wszyscy ukraińscy jeńcy, którzy wrócili w środę z rosyjskiej niewoli, mówią, że przeszli przez tortury - poinformował Petro Jacenko, przedstawiciel sztabu koordynacyjnego zajmującego się jeńcami. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk potwierdził doniesienia o atakach na rosyjską bazę wojskową w pobliżu Eupatorii i na stanowisko dowodzenia Rosjan nieopodal Sewastopola. Resort obrony w Moskwie raportował o "dziesięciu zestrzelonych rakietach" nad półwyspem.

> Prawie wszyscy ukraińscy jeńcy, którzy wrócili w środę z rosyjskiej niewoli, mówią, że przeszli przez tortury - poinformował Petro Jacenko, przedstawiciel sztabu koordynacyjnego zajmującego się jeńcami. Jacenko podkreślił, że stan zdrowia jeńców, którzy przeszli przez rosyjską niewolę, jest "dosyć zły" - pisze portal NV.

> Oczekuje się, że ukraińscy piloci odbywający w USA szkolenie na myśliwcach F-16 zakończą je w po koniec 2024 roku, przekazał rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder - podał portal Ukraińska Prawda. Przedstawiciel departamentu obrony USA przypomniał, że obecnie grupa ukraińskich pilotów kontynuuje szkolenie lotnicze w bazie lotniczej w stanie Arizona.

Myśliwce F-16 w bazie w ŁaskuDVIDS - Capt. Amy Rittberger

> Podczas ostrzałów Ukrainy 30 grudnia i 2 stycznia Rosja użyła kilku rakiet otrzymanych z Korei Północnej - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, spodziewa się większej liczby ataków za pomocą północnokoreańskich rakiet, a także starań Rosji o pozyskanie irańskich rakiet balistycznych.

> Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że rosyjski bombowiec Su-34 spłonął na lotnisku w Czelabińsku na Uralu. Opublikował też nagranie płonącej maszyny. Su-34 to jedna z najnowocześniejszych maszyn, którymi dysponuje rosyjska armia. Wartość samolotu to ok. 50 mln dolarów.

> Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - ale niekoniecznie na poziomie z poprzednich lat - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller, odpowiadając na pytanie, czy polityka Waszyngtonu wobec wojny w Ukrainie się zmieniła. Dodał jednocześnie, że Ukraina nadal wymaga znacznej pomocy USA, choć Ameryka dąży do tego, by nie musiała na niej polegać.

> Ambasada Ukrainy we Włoszech zaprotestowała przeciwko zapowiedzianej w Modenie wystawie i debacie na temat rosyjskiej odbudowy zniszczonego i okupowanego przez Rosjan Mariupola. Zaplanowane na 20 stycznia wydarzenie pod nazwą "Odrodzenie Mariupola" to inicjatywa stowarzyszenia kulturalnego Rosja-Emilia Romania.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy