Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 609 dni. W Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się ciężkie walki, pozostało około tysiąca mieszkańców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wezwała cywilów, by ewakuowali się z miasta - podała agencja Ukrinform. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".

> Siergiej jest byłym rosyjskim żołnierzem. W lecie tego roku przyjechał na szkolenia wojskowe na poligonie Prudboj w obwodzie wołgogradzkim. W rozmowie z niezależnym portalem Ważnyje Istorii powiedział, że istniały tam "doły tortur", gdzie trafiali wojskowi, którzy łamali dyscyplinę.

> W Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się ciężkie walki, pozostało około tysiąca mieszkańców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wezwała cywilów, by ewakuowali się z miasta - podała agencja Ukrinform.

Awdijiwka po rosyjskim ostrzale t.me/StepanychUA

> Parlamentarzyści z ponad 40 państw uczestniczących w Platformie Krymskiej wezwali na szczycie w Pradze do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich wojsk rosyjskich z Ukrainy. Opowiedzieli się też za dalszymi sankcjami i utrzymywaniem międzynarodowej presji na Rosję.

> W obwodzie nowosybirskim w Rosji na wolność wyszli dwaj mężczyźni, którzy w 2019 roku zamordowali kobietę i otrzymali wysokie wyroki, a po inwazji na Ukrainę zaciągnęli się do Grupy Wagnera i pojechali na front - podało Radio Swoboda.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o "zneutralizowaniu" grupy agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, która "polowała" na czołgi Abrams w pobliżu miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim. Zadaniem agentów było także przekazywanie informacji, gdzie znajdują się oddziały sił ukraińskich na tym obszarze.

> Komisja Europejska ma przedstawić 8 listopada ocenę postępów Ukrainy w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej - informuje Reuters powołując się na źródła w Komisji. To kluczowy krok w podejmowaniu przez blok decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Kijowem.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/StepanychUA