Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Generał Milley: ukraińska ofensywa przebiega wolniej, niż oczekiwano
Generał Milley: ukraińska ofensywa przebiega wolniej, niż oczekiwanoReuters
wideo 2/3
Generał Milley: ukraińska ofensywa przebiega wolniej, niż oczekiwanoReuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 496 dni. Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w mieście Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska zaatakowały tam pięciokondygnacyjny blok mieszkalny przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed - poinformowały na Telegramie władze obwodu sumskiego. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Żołnierze oddziałów przeciwlotniczych sił powietrznych Ukrainy zestrzelili już ponad trzy tysiące rosyjskich celów, co uratowało życie tysiącom Ukraińców - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Wojsk Rakietowych ukraińskich Sił Powietrznych.

> Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w mieście Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska zaatakowały tam pięciokondygnacyjny blok mieszkalny przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed - poinformowały na Telegramie władze obwodu sumskiego.

> Niezależny rosyjski politolog Kiriłł Rogow, przebywający obecnie na emigracji, ocenił, że czerwcowy bunt szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko Kremlowi to typowe zbrojne powstanie znane z państw afrykańskich, w którym niezadowolona część wojskowych posuwa się w kierunku stolicy, komunikując się w ten sposób z władzami, aby szukać dla siebie jakichś korzyści.

> W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Główny temat rozmowy stanowiła sytuacja polityczna, wojskowa i humanitarną na Ukrainie.

> Reakcja Władimira Putina na bunt lidera Grupy Wagnera była słaba, a prezydent Rosji traci kontrolę nad własnym narodem - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z CNN. Jego zdaniem władza Putina właśnie się rozpada. Dodał, że bez odzyskania Półwyspu Krymskiego nie będzie można mówić o zwycięstwie.

> Kreml nie jest w stanie kontrolować tak dużego obszaru, nie ma takiej możliwości – powiedział w rozmowie z niemieckim "Bildem" Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. - Trzeba mieć na uwadze, że procesów, które już się rozpoczęły w Rosji, nie da się zatrzymać. Rosja się rozpadnie i świat musi się na to przygotować - stwierdził.

> Rosja zbudowała arsenał nowych narzędzi cyfrowych, pozwalających jej śledzić aktywność internautów i inwigilować obywateli przeciwnych wojnie - informuje "New York Times", powołując się na pozyskane dokumenty. Dzięki nowym narzędziom rosyjskie służby mają między innymi wgląd w sieć połączeń między użytkownikami szyfrowanych komunikatorów takich jak Whatsapp i Signal.

> Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba odnotował w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym opóźnienie realizacji harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, przez co prawdopodobnie przesunięty zostanie również termin przekazania myśliwców Ukrainie - informuje Ukrinform.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP