Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 404 dni. Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow przekazał, że Ukraina po wyzwoleniu Krymu będzie karać osoby wspierające administrację rosyjską i nakaże wyjazd Rosjanom, którzy nielegalnie przenieśli się na Krym po 2014 roku. Ukraińska armia zapewniła tymczasem, że "nadal utrzymuje" miasto Bachmut na wschodzie kraju.

> Armia ukraińska zapewniła w niedzielę wieczorem, że "nadal utrzymuje" miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. "Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmut. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga" - napisał sztab generalny ukraińskiej armii. Z kolei wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że sytuacja w mieście jest "bardzo napięta".

> Wcześniej właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził w materiale wideo, który pojawił się na kanale Telegram, że jego siły zajęły budynek administracji Bachmutu. Stwierdził, że to oznacza, że "z prawnego punktu widzenia Bachmut został przejęty". Agencja Reutera przypomina, że Prigożyn już wielokrotnie przedwcześnie ogłaszał sukcesy swoich oddziałów.

> Jedynym sposobem, by ostrzeliwane ukraińskie miasta były bezpieczne jest zwycięstwo militarne w wojnie przeciwko Rosji, "państwo-zło" powinno zostać "rozbite we wszystkich znaczeniach tego słowa" - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób ostrzały Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. W niedzielę zginęło tam osiem osób. Dwie inne osoby poniosły śmierć tego dnia w rezultacie rosyjskiego ostrzału obwodu sumskiego.

> W wybuchu w kawiarni w Petersburgu zginął w niedzielę prokremlowski bloger Władlen Tatarski (właściwie Maksim Fomin), komentujący przebieg inwazji Rosji na Ukrainę. Ponad 20 osób zostało też rannych. "W Rosji się zaczyna... Pająki zjadają się wzajemnie w słoiku. Pytanie o to, kiedy wewnętrzny terroryzm stanie się instrumentem wewnętrznej walki politycznej w kraju zakręconych śrub, to była kwestia czasu, jak pęknięcie nabrzmiałego wrzodu. Rosję czekają nieodwracalne procesy i Smuta 2.0. A my mamy robić swoje" - skomentował na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

> Ukraina po wyzwoleniu Krymu będzie karać osoby wspierające administrację rosyjską i nakaże wyjazd Rosjanom, którzy nielegalnie przenieśli się na Krym po 2014 roku - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Działania te, przedstawione jako "12 kroków deokupacji Krymu", Daniłow opisał w mediach społecznościowych. Sekretarz RBNiO zapowiedział między innymi odpowiedzialność karną za "kolaborację i zdradę stanu". Powstanie także "mechanizm lustracyjny", mający służyć ocenie "stopnia odpowiedzialności" poszczególnych osób (obywateli Ukrainy mieszkających na Krymie) we wspieraniu działalności administracji okupacyjnej.

> Ukraińskie zakłady przemysłu obronnego Majak w Kijowie poinformowały w niedzielę, że rozpoczęły produkcję nowej amunicji odłamkowej. Pociski są przeznaczone dla bezzałogowych zestawów lotniczych (BPAK) używanych przez armię ukraińską.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: